Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2013., 15:14   #41
To, ako bude, će biti prva pametna i konkretna nabava za vojsku... naravno ako se uzme sve što ide uz sistem.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 15:47   #42
Što se tiče PzH 2000 u HV preskupo za održavanje, preglomazno i premali broj koji bi kupili...
Ekvivalent bi tome bilo da HRZ naruči EF-e.
Čak i ako dobijemo ispod cijene, cijena održavanja, servisa i dijelova bi pojela veliki dio proračuna koji bi možda bio namijenjen za pametnije stvari. Jer svi znamo da Švabo košta.
Ili bi jednostavno imali 6-7 operativnih, ostali bi bili namijenjeni za rezervne dijelove i što smo onda postigli?
Patrie, m84, MRAP-ovi, M-ATV-ovi, Humvee, Iveco kamioni, PZH 2000.? Logistička noćna mora, a još nismo riješili problem nasljednika BVP M80, jer Patrije nisu prikladne za veliki broj eventualnih zadaća...
Ja sam za neku jeftiniju verziju, i to ne znači da smatram da HV zaslužuje samo škart, jer se pametnom politikom i s manje novca mogu naći odlična rješenja.
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 16:19   #43
Da bi PzH2000 bio u potpunosti iskorišten potrebno je puno više nego samo oružje i održavanje istoga.
Puna iskorištenost se postiže tek kupovinom i sustava za navođenje paljebe, od onih zemaljskih (pješadijskih), preko onih za montažu na vozila do sustava koji su u zraku (bespilotne, helikoperi ...). A mi ćemo takvo što implementirati na sveto nikada ...

Kao artiljercu mi sline cure i ne mogu dočekati da dobijemo tako što, ali kao nekome tko zna što od te prateće opreme imamo dođe mi da plačem ... ekipa će ispred takvog oružja juriti u nekom gefenderu ili puhu i preko singarsa tražiti potporu na astromonskim udaljenostima od možda 10-15 km (limitirano dometom radio uređaja) od naoružanja koje je sposobno projektil ispaliti na 30+ km ... (naravno da će za određivanje elemenata koristiti nesalomivi M53 kompas ili možda čak PAB 2 AT i neki od plejade laserskih daljinomjera koje imamo ... sve to umjesto da u rukama ima pravi alat koji mu omogućuje da uređaj usmjeri u cilj, otpuca daljinu, na ekranu pogleda/provjeri koje rezultate koje je dobio i stisne dugme da pošalje data poruku prema oružju (i/ili možda centru za upravljanje paljbu) ...

Zadnje uređivanje Grga-os : 15.10.2013. at 16:32.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 19:08   #44
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Apsolutno se ne slažem sa razmišljanjem da naša vojska nesmije imati nikakva "cutting edge" oružja zbog tog jer smo "premali, preglupi i presiromašni" i da zaslužujemo tek trećerazredno smeće. Sigurnost i suverenitet je nešto što nema cijene i sa čim se nebi smjeli igrati. A te priče da smo presiromašni, preglupi i da nema ugroze te nam ništa netreba su čista demagogija.

Zbog čega nismo presiromašni ,preglupi i premali za flote silnih luksuznih ministarskih/vladinih/političkih vozila? Kad za njih počnu kupovat trećerazredne kante, onda mogu i za vojsku tražit škart!

Uostalom, vojsci se iz godinu sve više i više reže, pa je zemlja i uz sve to u sve većoj bijedi i sve goroj situaciji. Tako da smatram i da se štedi na krivom mjestu i da nam je politička elita nesposobna i štetna....
Tako je kolega.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 19:11   #45
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Što se tiče PzH 2000 u HV preskupo za održavanje, preglomazno i premali broj koji bi kupili...
Ekvivalent bi tome bilo da HRZ naruči EF-e.
Čak i ako dobijemo ispod cijene, cijena održavanja, servisa i dijelova bi pojela veliki dio proračuna koji bi možda bio namijenjen za pametnije stvari. Jer svi znamo da Švabo košta.
Ili bi jednostavno imali 6-7 operativnih, ostali bi bili namijenjeni za rezervne dijelove i što smo onda postigli?
Patrie, m84, MRAP-ovi, M-ATV-ovi, Humvee, Iveco kamioni, PZH 2000.? Logistička noćna mora, a još nismo riješili problem nasljednika BVP M80, jer Patrije nisu prikladne za veliki broj eventualnih zadaća...
Ja sam za neku jeftiniju verziju, i to ne znači da smatram da HV zaslužuje samo škart, jer se pametnom politikom i s manje novca mogu naći odlična rješenja.
Ovakvo razmišljanje su imali i imaju političari i njihovi ministri i generali unazad nekoliko godina i zato jesmo tu gdje jesmo. Sa manje novca sigurno se nemože naći bolje rješenje od ovog,što god tko mislio.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:22   #46
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Što se tiče PzH 2000 u HV preskupo za održavanje, preglomazno i premali broj koji bi kupili...
Ekvivalent bi tome bilo da HRZ naruči EF-e.
A ne razmišljaš o tome da jedna bitnica PzH2000 na bojištu vrijedi kao nekoliko bitnica M109 ili sličnih "jeftinijih rješenja"....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Čak i ako dobijemo ispod cijene, cijena održavanja, servisa i dijelova bi pojela veliki dio proračuna koji bi možda bio namijenjen za pametnije stvari. Jer svi znamo da Švabo košta.
Po toj logici je onda najbolje imati napoleonski top 6 funtaš. Mi smo siromašni i to je baš za nas. A i susedi iz "regiona" bi definitivno bili oduševljeni što bi nam bio još jedan neopisivi plus....

I molim da se predloži koje bi to "pametnije" stvari bile? Još MRAPova? Još kamiona? Koji šleper? I ,naravno, bar 1500 audija za potrebe birokracije....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Ili bi jednostavno imali 6-7 operativnih, ostali bi bili namijenjeni za rezervne dijelove i što smo onda postigli?
Čemu takva skepsa? Čitajući napise, ispada da nismo sposobni održavati ništa kompleksnije od M70AB2....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Patrie, m84, MRAP-ovi, M-ATV-ovi, Humvee, Iveco kamioni, PZH 2000.? Logistička noćna mora
Kakve veze ima MRAP i M-84 sa PzH2000?? To su totalno različiti tipovi oružja koji opremaju različite rodove. Ajde da govorimo o Ognju, RAK-u, minobacačima, haubicama u nekoliko kalibara i PzH2000 uz sve to.....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
a još nismo riješili problem nasljednika BVP M80, jer Patrije nisu prikladne za veliki broj eventualnih zadaća...
Razmišlja li naš vrh opće o nasljedniku ili misli da smo preglupi i presiromašni za takve stvari? a što bi tek rekao "region"?

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Ja sam za neku jeftiniju verziju, i to ne znači da smatram da HV zaslužuje samo škart, jer se pametnom politikom i s manje novca mogu naći odlična rješenja.
Jeftiniju verziju koja je već sada inferiorna, po mogućnosti već bar 40 godina u službi, kupit nekoliko izraubanih komada koji su dali svoje -jer tako prolazimo jeftinije i bit će manje problema?!
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:47   #47
PzH2000 je genijalno rješenje za artiljeriju naše kopnene vojske (ako se nabave i popratne "igračke"). Konačno vrhunsko oružje -> dovoljno je rašireno i trenutno je u upotrebi naših zapadnih saveznika... Nije više krpanje sa argentinsko/ruskom/jugoslavenskom tehnikom...
z_k is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 07:43   #48
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Kao artiljercu mi sline cure i ne mogu dočekati da dobijemo tako što, ali kao nekome tko zna što od te prateće opreme imamo dođe mi da plačem ... ekipa će ispred takvog oružja juriti u nekom gefenderu ili puhu i preko singarsa tražiti potporu na astromonskim udaljenostima od možda 10-15 km (limitirano dometom radio uređaja) od naoružanja koje je sposobno projektil ispaliti na 30+ km ... (naravno da će za određivanje elemenata koristiti nesalomivi M53 kompas ili možda čak PAB 2 AT i neki od plejade laserskih daljinomjera koje imamo ... sve to umjesto da u rukama ima pravi alat koji mu omogućuje da uređaj usmjeri u cilj, otpuca daljinu, na ekranu pogleda/provjeri koje rezultate koje je dobio i stisne dugme da pošalje data poruku prema oružju (i/ili možda centru za upravljanje paljbu) ...
E moj artiljerac pa mi smo jos na ppt, di je realizacija jos. Sjeti se patrije (cija je sada?)

Osobno moje misljenje da je to pregolema stvar za nas i zbog toga bi ja isao na neke verzije na kamionima a ima ih sada na trzistu (preferiram svede).
Problem odrzavanja postoji u HR sve sto je najnovo i u zadnje vrijeme i za sve. Tako da je moj glas protiv ovoga.

Sadasnje sustavi s boljim streljivom bi jos mogli ostati ali treba nova prateca oprema kao sto su sustavi za upravljanje vatrom/paljbom na svim razinama tj PP i promatracnica.

Naravno obveza je imati domet 30 do 40km sto je tesko s sadasnjim oruđima/oruzjima pa sam svjestan da treba novo, ali to nece biti sigurno brzo (3 godine). Nadam se da grijesim ali ovo je iz iskustva.
sicer2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 09:31   #49
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
A ne razmišljaš o tome da jedna bitnica PzH2000 na bojištu vrijedi kao nekoliko bitnica M109 ili sličnih "jeftinijih rješenja"....



Po toj logici je onda najbolje imati napoleonski top 6 funtaš. Mi smo siromašni i to je baš za nas. A i susedi iz "regiona" bi definitivno bili oduševljeni što bi nam bio još jedan neopisivi plus....

I molim da se predloži koje bi to "pametnije" stvari bile? Još MRAPova? Još kamiona? Koji šleper? I ,naravno, bar 1500 audija za potrebe birokracije....



Čemu takva skepsa? Čitajući napise, ispada da nismo sposobni održavati ništa kompleksnije od M70AB2....



Kakve veze ima MRAP i M-84 sa PzH2000?? To su totalno različiti tipovi oružja koji opremaju različite rodove. Ajde da govorimo o Ognju, RAK-u, minobacačima, haubicama u nekoliko kalibara i PzH2000 uz sve to.....



Razmišlja li naš vrh opće o nasljedniku ili misli da smo preglupi i presiromašni za takve stvari? a što bi tek rekao "region"?



Jeftiniju verziju koja je već sada inferiorna, po mogućnosti već bar 40 godina u službi, kupit nekoliko izraubanih komada koji su dali svoje -jer tako prolazimo jeftinije i bit će manje problema?!
Ne znam odakle izvlačiš ovakve blesave zaključke kao da sam ja za škart. Ali dok ne vidim da odgovorni ljudi u Vladi i MORH-u žele imati modernu vojsku i dok se konačno ne počnu ulagati veća sredstva u HV smatram da PZH 2000 nije rješenje, a ne zato jer nismo sposobni. Ali nama je bitno da imamo pun k generala, da se za deke daje 500-600 kuna po komadu, da svaki artikl za HV košta skoro duplo nego što se može naći po trgovinama...
RBS sustav, radari, zvuči poznato? Kakvo je stanje m84, a imamo tvornicu istih ?
Što se tiče jeftinijih rješenja imaš par finih švedskih, francuskih ili ruskih...
Što se tiče M109 ne vidim gdje sam ja to spomenuo kao opciju, ali volio bih vidjeti neku ratnu simulaciju gdje jedna naša ( po svemu sudeći poluogoljela) bitnica PZH 2000 tuče( po učinku) 3 bitnice američkih M109 ( kao i inače načičkane svačim)....

Zadnje uređivanje MObin : 16.10.2013. at 09:37.
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:52   #50
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
...
Ali nama je bitno da imamo pun k generala, da se za deke daje 500-600 kuna po komadu, da svaki artikl za HV košta skoro duplo nego što se može naći po trgovinama...
RBS sustav, radari, zvuči poznato? Kakvo je stanje m84, a imamo tvornicu istih ?
Što se tiče jeftinijih rješenja imaš par finih švedskih, francuskih ili ruskih...
Što se tiče M109 ne vidim gdje sam ja to spomenuo kao opciju, ali volio bih vidjeti neku ratnu simulaciju gdje jedna naša ( po svemu sudeći poluogoljela) bitnica PZH 2000 tuče( po učinku) 3 bitnice američkih M109 ( kao i inače načičkane svačim)....
Ako je zaista M109 toliko jeftiniji od PZ2000 (3 puta kako slijedi iz tvog posta), onda bi zaista bilo pametnije nabaviti za isti novac 54 komada M109.
A još postoji mogućnost i donacije od strane Amera (vidite kao misle dijeliti MRAP LOV šakom i kapom u količini više nego nam treba).

Sad smo samo na 8 Gvozdika 122 mm, tu jednostavno stvari treba mijenjati. Po meni vučeno topništvo treba postepeno samanjivati na račun samohodnog. Koja je samo zajebancija premještati bitnicu D-30 ili MB 120 u uvjetima kad je bojišnica nestalna. Osim toga, neprijatelj opremljen topničkim radarima poklopi tvoju teškom mukom postavljenu bitnicu već nakon što ispali prvi plotun.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 11:02   #51
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ako je zaista M109 toliko jeftiniji od PZ2000 (3 puta kako slijedi iz tvog posta), onda bi zaista bilo pametnije nabaviti za isti novac 54 komada M109. A još postoji mogućnost i donacije od strane Amera (vidite kao misle dijeliti MRAP LOV šakom i kapom u količini više nego nam treba).

Sad smo samo na 8 Gvozdika 122 mm, tu jednostavno stvari treba mijenjati. Po meni vučeno topništvo treba postepeno samanjivati na račun samohodnog. Koja je samo zajebancija premještati bitnicu D-30 ili MB 120 u uvjetima kad je bojišnica nestalna. Osim toga, neprijatelj opremljen topničkim radarima poklopi tvoju teškom mukom postavljenu bitnicu već nakon što ispali prvi plotun.
To ne slijedi iz moga posta, nego sam se ja nadovezao na kolegin post u kojemu on kaže da je jedna bitnica PZH 2000 jača od nekoliko bitnica M109...
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 11:08   #52
Pardon onda, mislim da sam negdje već pročitao da su M109 dosta jeftinije od Pz2000 pa sam krivo povezao.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 12:31   #53
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Ne znam odakle izvlačiš ovakve blesave zaključke kao da sam ja za škart.
Zato jer kad napokon ima određena inicijativa da kupimo nešto stvarno moderno i potrebno, onda krenu mantre da nam to netreba i da je bolje imat lošija i jeftinija rješenja. A to slušamo od mornarice, zrakoplovstva i kopnene vojske, dok milijarde cure na sve strane kao iz izrešetane bačve....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Ali dok ne vidim da odgovorni ljudi u Vladi i MORH-u žele imati modernu vojsku i dok se konačno ne počnu ulagati veća sredstva u HV
Smatram da to nećemo vidjeti sve dok imamo vlade kojima je vrhunac vanjske politike ulizivanje i žal za prošlim vremenima....
no slažem se da je doba početak kompletna promjena garniture koja se bavi vojskom - od politike, do planiranja, "stratega" i ljudi u samoj vojsci (uhljeba)....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
smatram da PZH 2000 nije rješenje, a ne zato jer nismo sposobni. Ali nama je bitno da imamo pun k generala, da se za deke daje 500-600 kuna po komadu, da svaki artikl za HV košta skoro duplo nego što se može naći po trgovinama...
RBS sustav, radari, zvuči poznato? Kakvo je stanje m84, a imamo tvornicu istih ?
.
To je opet problem zapovjednika, "stratega" i političara koji s vrha opstruiraju OSRH....

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Što se tiče jeftinijih rješenja imaš par finih švedskih, francuskih ili ruskih...
.
Ima se. Ali to nije PzH2000

Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Što se tiče M109 ne vidim gdje sam ja to spomenuo kao opciju, ali volio bih vidjeti neku ratnu simulaciju gdje jedna naša ( po svemu sudeći poluogoljela) bitnica PZH 2000 tuče( po učinku) 3 bitnice američkih M109 ( kao i inače načičkane svačim)....
Ja sam je spomenuo kao primjer.
Za početak bi naša "poluogoljela" bitnica imala veću brzinu paljbe kao i puno veći domet. Što je već velika početna prednost

I za kraj - zbog čega smatraš da M109 nebi bili "poluogoljeli" ?
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 12:48   #54
I za kraj - zbog čega smatraš da M109 nebi bili "poluogoljeli" ?[/QUOTE]

Mislim da naši ne bi imali novca za PZH 2000 full opremljenog, a M109 je jeftiniji sam po sebi pa bi mogli s njim dobiti nešto dodatno.
Istina da ima dosta manji domet...
Da završim ovu raspravu, ja sam evo već da sutra PZH 2000 dođe u HV, ali bojim se da bi uz ovakav neozbiljan plan razvoja HV-a, sve moguće mjere štednje pa rekao bih i neulaganje u vojsku prošli kao i s MI-24, RBS-ima.
O ponašanju odgovornih glavešina i političara ne bih trošio riječi...
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 13:34   #55
Quote:
MObin kaže: Pogledaj post
Mislim da naši ne bi imali novca za PZH 2000 full opremljenog, a M109 je jeftiniji sam po sebi pa bi mogli s njim dobiti nešto dodatno.Istina da ima dosta manji domet...
Da završim ovu raspravu, ja sam evo već da sutra PZH 2000 dođe u HV, ali bojim se da bi uz ovakav neozbiljan plan razvoja HV-a, sve moguće mjere štednje pa rekao bih i neulaganje u vojsku prošli kao i s MI-24, RBS-ima.
O ponašanju odgovornih glavešina i političara ne bih trošio riječi...
E, vidiš, totalno si u krivu. A dokaz toga je i smiješno jeftini remont MiG-21. Dakle, kada je ostalo još nešto love unutar predviđenog proračuna za neke dodatne "điđe" i poboljšanja, naši su sa veseljem zaključili da će to uštediti te potrpati u džepove ili preusmjeriti u kojekakve "audi" ili LGBT fondove.

Realno, da jedan M109 dođe 300 dolara, naši nebi dali ni lipe za nikakav upgrade. Zato i smatram da je dobro što napokon netko u MORHu gura modernija i tehnički sofisticiranija rješenja a ne nečiju otpisanu robu staru 50 ili 40 godina....
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:25   #56
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
E, vidiš, totalno si u krivu. A dokaz toga je i smiješno jeftini remont MiG-21. Dakle, kada je ostalo još nešto love unutar predviđenog proračuna za neke dodatne "điđe" i poboljšanja, naši su sa veseljem zaključili da će to uštediti te potrpati u džepove ili preusmjeriti u kojekakve "audi" ili LGBT fondove.

Realno, da jedan M109 dođe 300 dolara, naši nebi dali ni lipe za nikakav upgrade. Zato i smatram da je dobro što napokon netko u MORHu gura modernija i tehnički sofisticiranija rješenja a ne nečiju otpisanu robu staru 50 ili 40 godina....
Ti misliš da ćemo mi uzeti nove PZH 2000? Imaš i mlađih M109...
Ovo u vezi eventualnog viška par je to što ja trubim tu čitavo vrijeme.
Nabavljaju uredsku opremu po cijenama višim i do 40% od one u maloprodaji, svi znamo što se događa s prehranom, jedino se modernizira vozni park za generale i visoke časnike, a vježbe odrađujemo s prastarom opremom ( mislim na oklopnjake i protuzračnu zaštitu)...
MObin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 17:51   #57
Lightbulb

Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Da bi PzH2000 bio u potpunosti iskorišten potrebno je puno više nego samo oružje i održavanje istoga.
Puna iskorištenost se postiže tek kupovinom i sustava za navođenje paljebe, od onih zemaljskih (pješadijskih), preko onih za montažu na vozila do sustava koji su u zraku (bespilotne, helikoperi ...). A mi ćemo takvo što implementirati na sveto nikada ...

Kao artiljercu mi sline cure i ne mogu dočekati da dobijemo tako što, ali kao nekome tko zna što od te prateće opreme imamo dođe mi da plačem ... ekipa će ispred takvog oružja juriti u nekom gefenderu ili puhu i preko singarsa tražiti potporu na astromonskim udaljenostima od možda 10-15 km (limitirano dometom radio uređaja) od naoružanja koje je sposobno projektil ispaliti na 30+ km ... (naravno da će za određivanje elemenata koristiti nesalomivi M53 kompas ili možda čak PAB 2 AT i neki od plejade laserskih daljinomjera koje imamo ... sve to umjesto da u rukama ima pravi alat koji mu omogućuje da uređaj usmjeri u cilj, otpuca daljinu, na ekranu pogleda/provjeri koje rezultate koje je dobio i stisne dugme da pošalje data poruku prema oružju (i/ili možda centru za upravljanje paljbu) ...
taj gefender ima pojacalo od 50w i ako pz2000 ima isto takvo pojacalo(a vjerojatno ce imat jer i AMV patrije imaju) domet se povecava na 35km.
upotrebom retrans postaje koja je uobicajena u svakoj postrojbi to se dupla na 70km te se istovremeno postize NLOS veza izmedju bitnice i prednjih motritelja.
no, krug promjera 35km je normalan bojni raspored brigade tak da su ti uredjaji taman za ono cemu su namijenjeni-taktickoj komunikaciji unutar postrojbi.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:02   #58
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
A ne razmišljaš o tome da jedna bitnica PzH2000 na bojištu vrijedi kao nekoliko bitnica M109 ili sličnih "jeftinijih rješenja"....
Paljbenom moći da, ali npr king tiger je na bojištu vrijetio kao X shermana ili T34 i koliko mu je to pomoglu ...
Osim toga sama PzH2000 i nije toliko nadmoćna ukoliko nema pratećih sustava i platformi, ali pisah o tome već.

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima MRAP i M-84 sa PzH2000?? To su totalno različiti tipovi oružja koji opremaju različite rodove. Ajde da govorimo o Ognju, RAK-u, minobacačima, haubicama u nekoliko kalibara i PzH2000 uz sve to
Pa MRAP i M84 i PzH2000 međusobno nemaju baš nikakve veze i u tome je glavni problem.
U stvari imaju zajedničko da su sve to na neki način vozila.
Koliko zajediničkih dijelova pogonskih sustava imaju ta navedena vozila? Kakva je sličnost u konstrukciji i održavanju njihovih pogonskih sustava? Dijele li M84 i PzH2000 npr. članke gusjenica? Dali je moguće osposobiti jednog majstora da održava pogonske sustave svih navedenih vozila?
Ne zaboravimo onda ovome pribrojiti M80, Patriju, Iveca, M-ATV, HMMWV, Defender, Puch (mercedes G klasa), neki "novi" njemački kamioni (mislim da se radilo o MAN vozilima), BOV (POLO, PZO 20/3), LOV ... i još poneko vozilo u vojsci od 15000 ljudi.
I govorimo samo o održavanju pogonskih sustava. Kod borbenih vozila tome treba pridodati i oružne sustave. Što je (ili će biti) sa sustavima veze? ... Koliko sve ovo nabrojao ima veze jedno s drugime?
Dijelovi (nabava, skladištenja), alati za održavanje, stručno osoblje za održavanje svega navedenog (obuka, razmještaj, brojnost, ustroj), infrastuktura za održavanje svega pomenutog (njen razmjestaj i kapaciteti) (osoblje i infrastuktura gledano zajednički, njihov razmještaj, kapaciteti i sposobnosti ...) ...

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Razmišlja li naš vrh opće o nasljedniku ili misli da smo preglupi i presiromašni za takve stvari? a što bi tek rekao "region"?
Razmišlja li itko o ičemu? Kada smo ono kupili brodove uz patrije? Kažu da je to bio dobar posao jer ti brodovi koriste iste oružane sustave (RBS) kao oni (RTOP) koje već imamo. Koliko je godina prošlo od onda i što je s brodovima i oružanim sustavima?

...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:39   #59
Quote:
sicer2005 kaže: Pogledaj post
E moj artiljerac pa mi smo jos na ppt, di je realizacija jos. Sjeti se patrije (cija je sada?)

Osobno moje misljenje da je to pregolema stvar za nas i zbog toga bi ja isao na neke verzije na kamionima a ima ih sada na trzistu (preferiram svede).
Problem odrzavanja postoji u HR sve sto je najnovo i u zadnje vrijeme i za sve. Tako da je moj glas protiv ovoga.

Sadasnje sustavi s boljim streljivom bi jos mogli ostati ali treba nova prateca oprema kao sto su sustavi za upravljanje vatrom/paljbom na svim razinama tj PP i promatracnica.

Naravno obveza je imati domet 30 do 40km sto je tesko s sadasnjim oruđima/oruzjima pa sam svjestan da treba novo, ali to nece biti sigurno brzo (3 godine). Nadam se da grijesim ali ovo je iz iskustva.
Sjetim se patrije. Plan nabave i ono na što je to sada spalo. Nešto što ima glavu i rep i nešto što nema veze s pameću ...

Srce kaže super samo da nam ih je dovuću u RH, ali razum govori nešto što i ti govoriš. Lakše, jefinije ...

Što reći nego da nam zalud bilo koje moderno oružje bez prateće opreme, koja bi i postojećim sustavima podigla učinkovitost, što bi u konačnici koštalo puno manje novaca, a to bi ujedno mogla biti odbra platforma za prelazak na modernija oružja većeg dometa.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 08:49   #60
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Franjo bi uz sve ovo uzviknuo i "Imamo Singars!"

Pominjem ga u negativnom kontekstu? Pa možda bi se moglo reći da je tako.
...

...
Otprilike nešto što se smješi i s PzH2000 obzirom na dosadašnja iskustva. Kupimo svemirski brod a onda ga koristimo kao fiću, jer je netko zaboravio kupiti još koji dio dodatne opreme ili je isti preskup za nas ...
Nego, reci mi kao topnik, kako bi ti navodio paljbu haubice dometa 40 km na neprijateljske ciljeve koji su npr. 30 km od bojišnice? Sudeći po onom što pišeš, naši izvidnici bi ulazili duboko u neprijateljsku pozadinu, promatrali metu dalekozorima i korigirali naše topnike super tajnim šifriranim uređajima koje nemamo (a kolege ti kažu da ipak imamo).

Pa valjda bi se te stvari navodile bespilotnim letjelicama ili bi bile poklapane mete koje se mogu promatrati sa neke uzvisine na našoj strani pa ti je dobar i neki primitivni uređaj manjeg dometa.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.