Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2014., 12:11   #81
Pregovori oko nabavke Phz 2000 su jedna od stvari oko kojih se već neko vrijeme razgovara sa njemačkom, druga i isto tako bitna je nabavka logostičkih vozila ( kamiona) iz njemačkih viškova, za pretpostaviti je da se radi o sličnom modelu koji su iskoristila baltičke zemlje u proteklom razdoblju. Da su se naši toga samo prije sjetili, no bolje ikad nego nikad....

Pripreme za prihvat PHZ 2000 u širem smislu su već u tjeku, tko prati morhove stranice sjetiti će se testiranja topničkog streljiva i zašto je poseban naglasak bio na baš određenom kalibru. Očigledno je da je posao, ako ne bude daljnjih rezanja proračuna u završnoj fazi te se polako zatvara financijska konstrukcija dugoročnog financiranja...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 13:00   #82
uz, naravno, uplatu PDV-a u proračun...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 18:46   #83
Evo izgleda ipak stižu haubice iz Njemačke:

Quote:
U Ministarstvu obrane RH ozbiljno razmatraju nabavu njemačkih samohodnih haubica panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) kalibra 155 mm koje se smatraju najboljim artiljerijskim sustavom u svijetu. Samohodne haubice stara su boljka HV-a koji posjeduje samo nekoliko zastarjelih ruskih samohotki 2S1 “gvodzika” kalibra 122 mm i tegljenih haubica D-30 istog kalibra.

- Planirana je nabava panzerhaubica 2000 koja će se realizirati višegodišnjim financiranjem. Konačna visina financijskih sredstava nije još definirana, te nije ni započeo postupak nabave, kažu nam u Ministarstvu obrane RH.

Ono što se može čuti, razmatra se nabava 18 rabljenih komada panzerhaubitza od njemačkog “Bundeswehra“ koji u najvećem broju koristi ove snažne haubice dometa 40 kilometara. Panzerhaubitze 2000 proizvod je kompanije “Krauss-Maffei Wegmann“ i “Rheinmetall Landsysteme“. Razvijan je za potrebe njemačkih oružanih snaga.

Prva haubica isporučena je njemačkim jedinicama 1998. godine. Ove haubice za svoje oružane snage naručile su Italija, Nizozemska i Grčka. Prvo vatreno krštenje samohodna haubica PzH 2000 imala je u Afganistanu, u operaciji “Meduza“ u sklopu angažmana nizozemskog kontingenta. U operaciji protiv talibana, samohodne haubice su pružale vatrenu podršku na daljini većoj od 30 km.

Punjač omogućava brzinu gađanja od tri projektila u samo deset sekundi, dok dva operatora pune punjač sa 60 projektila za vrijeme do 12 minuta! Tijekom testiranja izvedenih 1997. godine, postignuta je brzina gađanja od 12 projektila za 59,74 sekundi i 20 projektila za vrijeme od minute i 47 sekundi. S obzirom na dramatično rezanje vojnog proračuna, u nabavu ovih modernih haubica neće se krenuti prije sljedeće godine.

Ako dođe do nabave PzH 2000, hrvatski generali moći će se pohvaliti kako posjeduju najmodernije dalekometno topništvo u regiji gdje primat trenutačno drži Srbija sa svojim domaćim sustavom “nora B-52”.
http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska...2/Default.aspx

Zadnje uređivanje Hollow Point : 31.03.2014. at 22:10.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 21:35   #84
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Evo izgleda ipak stižu haubice iz Njemačke:

http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska...2/Default.aspx
da izgleda da stižu ... ali jedno pitanje u kakvomu stanju ... sjenu sumnje baca članak objavljen na defenderu a tiče se stanja u kojem se nalaze kamioni netom kupljeni od Germana .... (netko je nešto opet zabrljao)

i još jedno pitanjce .... te Švabske haubice su super naprave ali ima jedna caka
što je sa sustavom za upravljanje vatrom....bez toga sve će ostat na planšeti,šatorskim krilima,čiodama,digitronu itd,itd .... ma
Nikakav imalo moderniji SUV se nigdje ne spominje ili je meni promakla ta "sitnica"
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 21:40   #85
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
da izgleda da stižu ... ali jedno pitanje u kakvomu stanju ... sjenu sumnje baca članak objavljen na defenderu a tiče se stanja u kojem se nalaze kamioni netom kupljeni od Germana .... (netko je nešto opet zabrljao)

i još jedno pitanjce .... te Švabske haubice su super naprave ali ima jedna caka
što je sa sustavom za upravljanje vatrom....bez toga sve će ostat na planšeti,šatorskim krilima,čiodama,digitronu itd,itd .... ma
Nikakav imalo moderniji SUV se nigdje ne spominje ili je meni promakla ta "sitnica"
Pa valjda se podrazumijeva i da ide SUV sa njima....
Valjda je neko dovoljno bistar mada me ništa ne bi iznenadilo...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 23:22   #86
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa valjda se podrazumijeva i da ide SUV sa njima....
Valjda je neko dovoljno bistar mada me ništa ne bi iznenadilo...

možda su pod SUV mislili rodijaci na kakvi marcedes
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 23:56   #87
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa valjda se podrazumijeva i da ide SUV sa njima....
Valjda je neko dovoljno bistar mada me ništa ne bi iznenadilo...
Nista se ne podrazumjeva, pogotovo oko sustava za upravljanje vatrom ...

Hrpu zeljeza ce ti prodati gotovo svatko, ali SUV
Osim toga SUV ima vise komponenti uvezanih uredjajima veze koje isto tako u pravilu nitko ne podrazumjeva da su u kompletu oruzja, vec s potpuno autonoman sustav ...

Osim SUV ne mogu se ne osvrnuti i na spremnost nasih logistickih kapaciteta, pa cak i prometne infrastukture
. Vozilo tih gabarita i mase mi trenutno u OSRH ne posjedujemo ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 00:01   #88
Pzh 2000 bez SUV-a-od gluposti ova je vrh-barem za par sati.
Regularni dusebriznici odahnite-SUV je neodvojiv dio PzH2000 i zajedno sa ostalim dijelovima sustava dolazi kod nas
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 00:25   #89
Kad s očekuje "dejstvovanje" iste na hrvatskim poligonima?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 00:31   #90
OK sustav u vozilu je neodvojivi dio vozila. Super.
Sto je s uredjajima koje koriste topnicki izvidnici? Oni kao takvi nisu vezani u oruzje vec su potpuno autonoman sustav koji je kompatibilan onome u oruzju.
Uglavnom zivi bili pa vidjeli sto nam je to Ante odabrao.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 08:39   #91
Meni se čini da je ovaj Denisov članak potpuno nepouzdan.

Naime, iz članka u Obrisu i iz izjava Tafre, se može zaključiti da su pregovori s Nijemcima u završnoj fazi ili čak završeni, da su čak povećana ovogodišnja proračunska sredstva za nabavu Pzh2000 sa 10 na 25,5 milijuna kuna (na račun OOB-a), iz čega proizlazi da ćemo mi haubice početi dobivati već ove godine (inače, zašto bi trošili ove godine 25,5 mil.kuna?).

A po Denisu ispada da tek "razmatramo" nabavu Pzh2000, a u tiskanom izdanju SD stoji da će isporuka početi slijedeće godine ("ako se dogovorimo")
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 20:23   #92
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Pzh 2000 bez SUV-a-od gluposti ova je vrh-barem za par sati.
Regularni dusebriznici odahnite-SUV je neodvojiv dio PzH2000 i zajedno sa ostalim dijelovima sustava dolazi kod nas
ajd..živi bili pa vidjeli
nadam se da si u pravu
vidi se da si informiran-a
pa
o kakovome se sustavu radi ... što sve dolazi? što ćemo dobit? meteo jedinica? bespilotna? izvidnički uređaji za označavanje cilja i korekciju vatre,konačno kompjuterizirana središnjica...joj,joj....
previše to dobro zvuči kolega

dobar SUV nemreš kupit samo tako ..meni se čini ako što i bude bit će nešto starije ... al opet bolje i to nego sve delat pješke
pucat i pogodit nešto na daljinama od prek 22km nije samo tak
volio bih upoznat onog koji će to ić računat po starinski i onoga koji će tamo gledat di to sve pada
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:57   #93
Lightbulb

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
ajd..živi bili pa vidjeli
nadam se da si u pravu
vidi se da si informiran-a
pa
o kakovome se sustavu radi ... što sve dolazi? što ćemo dobit? meteo jedinica? bespilotna? izvidnički uređaji za označavanje cilja i korekciju vatre,konačno kompjuterizirana središnjica...joj,joj....
previše to dobro zvuči kolega

dobar SUV nemreš kupit samo tako ..meni se čini ako što i bude bit će nešto starije ... al opet bolje i to nego sve delat pješke
pucat i pogodit nešto na daljinama od prek 22km nije samo tak
volio bih upoznat onog koji će to ić računat po starinski i onoga koji će tamo gledat di to sve pada
sustav dolazi integriran u to vozilo isto ko i u svaki moderni tenk...
pa nije to wespe ili hummel iz ww2
sve je integrirano u jednom komadu za razliku od vucenog topnistva.
"kamion" na gusjenice, oklop, top, streljivo i fire control sustav.
kaj da te netko pita, pa jel se dobije ciljnicki radar i kompjuter sa F35 JSF...da, dobije se jos i kaciga sa HMD.. i besplatni winxp pro

dakle, decki u pzh imaju digitalnu kartu bojisnice, stave X tam di hoce da im padne granata ili vise njih i stisnu veliki crveni gumb na kojem pise FEUER.

dakle to je autonomni sustav gdje input o cilju i indirektnom nacinu djelovanja na cilj mogu dobiti od bilo kojeg prasinara(iskrcno odjeljenje iz AMV npr.) koji je obucen za CALL FOR FIRE proceduru(http://youtu.be/K9uXLzZyucI), od nekog TOC-a, FDC-a ili koga vec... uglavnom preko radio uredjaja, glasom ili ako je opremljeniji FO, onda radio uredjajem podatkovno uvezanim sa laserskim pokazivacem/gps-om.
http://www.bssim.com/mace_-_jtac.html
http://youtu.be/kEOgV1qJknw
http://www.youtube.com/watch?v=I91yt3yvvoA

ides nekam s AMV-om, naletis na pizdariju, zabijes nos u zemlju i ocitas zapovjedniku baterije pzh svoj grid, azimut i udaljenost do cilja i nema vise pizdarije

pzh podrzava i direktno gadjanje u slucaju potrebe...

http://th00.deviantart.net/fs29/PRE/...y_Sushi666.jpg
http://www.bssim.com/images/cff2.png

Zadnje uređivanje Hollow Point : 02.04.2014. at 13:01.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 22:06   #94
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
o kakovome se sustavu radi ... što sve dolazi? što ćemo dobit?
U dvije riječi: daleko najbolji na svijetu- de luxe klasa. Dobit ćemo sve.

Sad, za municiju nisam siguran.

Bio bih ja presretan i sa starim M109-kama, a kamoli ne s ovim...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 01.04.2014. at 22:07. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 11:13   #95
Da li kupuju i kamione i prikolice za transport, ili to HV vec ima na raspolaganju?
Z1bis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 12:27   #96
Cool

Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
U dvije riječi: daleko najbolji na svijetu- de luxe klasa. Dobit ćemo sve.

Sad, za municiju nisam siguran.

Bio bih ja presretan i sa starim M109-kama, a kamoli ne s ovim...
opce ne kuzim taj low tech nacin razmisljanja tu na pdf-u no prilicno je karakteristican za hrvatsku i OSRH opcenito... mi smo umom nazalost jos u 80ima i JNA nam je glavna referenca i nesto malo oko domovinskog rata kad je pred kraj nabavljen onaj sustav za upravljanje paljbom za nase vucene haubice...

zakaj nitko za leopard 2 ne pita dal dolazi i FCS sa njim? zast nitko ne pita za Protector i AMV dal dolazi i FCS sa tim?

i sad kiril tu prica o deluxe klasi i daleko najboljem na svijetu sustavu za kontrolu paljbe.
pa vec se na lovacke puske ugradjuju sustavi za kontrolu paljbe a vi se cudite i pitate hoce li sa fakin NJEMACKOM samohotkom doc nes takvo!!!
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:48   #97
Moćna sprava ,osoblje treba biti vrhunski uvježbano ,posebno onaj frajer šta ubacuje punjenje .
kamenčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:55   #98
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
opce ne kuzim taj low tech nacin razmisljanja tu na pdf-u no prilicno je karakteristican za hrvatsku i OSRH opcenito... mi smo umom nazalost jos u 80ima i JNA nam je glavna referenca i nesto malo oko domovinskog rata kad je pred kraj nabavljen onaj sustav za upravljanje paljbom za nase vucene haubice...

zakaj nitko za leopard 2 ne pita dal dolazi i FCS sa njim? zast nitko ne pita za Protector i AMV dal dolazi i FCS sa tim?

i sad kiril tu prica o deluxe klasi i daleko najboljem na svijetu sustavu za kontrolu paljbe.
pa vec se na lovacke puske ugradjuju sustavi za kontrolu paljbe a vi se cudite i pitate hoce li sa fakin NJEMACKOM samohotkom doc nes takvo!!!
svi oni kojima je to logicno , nemaju nase vodstvo
a kod nas, i s ovima, sva su cuda moguca
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 15:12   #99
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
opce ne kuzim taj low tech nacin razmisljanja tu na pdf-u no prilicno je karakteristican za hrvatsku i OSRH opcenito... mi smo umom nazalost jos u 80ima i JNA nam je glavna referenca i nesto malo oko domovinskog rata kad je pred kraj nabavljen onaj sustav za upravljanje paljbom za nase vucene haubice...

zakaj nitko za leopard 2 ne pita dal dolazi i FCS sa njim? zast nitko ne pita za Protector i AMV dal dolazi i FCS sa tim?

i sad kiril tu prica o deluxe klasi i daleko najboljem na svijetu sustavu za kontrolu paljbe.
pa vec se na lovacke puske ugradjuju sustavi za kontrolu paljbe a vi se cudite i pitate hoce li sa fakin NJEMACKOM samohotkom doc nes takvo!!!
Kad god kreneš soliti pamet sjeti se prvo gdje živiš, kakav profil ljudi je vodio/vodi/vodit će državu, MORH itd....
Događala su se tu i veča čuda nego što bi bilo da se nabavi samohotka bez FCS-a....
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 15:55   #100
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post

i sad kiril tu prica o deluxe klasi i daleko najboljem na svijetu sustavu za kontrolu paljbe.
Ja sam govorio prvo i prvo o najboljoj postojećoj samohodnoj haubici na svijetu, a ne o sustavu upravljanja paljbom. A zar sam što krivo rekao?

A što se tiče municije za njih, pošto mi imamo raznorazne nelogične stvari u nas ( počevši od HRZ od 2 MiG-21 stara 40 godina, trenutno ), ne bi me ni to iznenadilo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 02.04.2014. at 15:56. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.