Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2014., 11:41   #81
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Taj pamflet koriste tvoji prijatelji sa istoka kod nas ga se baš ne može čuti.

Uzalud dobri odnosi kad su političari i neki časnici nesposobni.Tako da je UH-60 samo san,a vidiš da se odmah i pojavio proglas na Defenderu kako su nama dobri Mi-8.To ti je ono krilo koje iz nekih razloga voli majčicu Rusiju i njenu tehniku
UH-60 više nije samo san, nego sve više stvarna bodučnost. (današnji Jutranji)

http://www.jutarnji.hr/plan-sad-a-za...elice/1213433/

Zadnje uređivanje husar100 : 16.08.2014. at 12:04.
husar100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 11:55   #82
Nego, da in ponudimo i Mig-21, pa da nama Amerikanci pošalju F-16?
12 komada, sređeni, Ukajinci i sami znaju o ćemu se radi, generalna, ka ispod čekića, to nebi mogli odbit
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:10   #83
Ako ima istine u ovom tekstu iz JL-a onda bi se relativno bezbolno mogao riješti veliki problem kako sa helikopterima (ako možemo dobiti o dtih 20 barem 4 HH-60 MedEvac) tako i sa zamjenom naših 21-ca. No u ovu priču sa helikopterima mogu nekako i povjerovati ali ovu sa borbenim zrakoplovima ... Zvuči prelijepo da bi bilo istinito.

Zadnje uređivanje Buck : 16.08.2014. at 12:15.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 12:31   #84
U toj priči sa Black Hawkovima će opet netko obrat grdu lovu. Jedino što nam je donekle riješeno u vojnoj tehnologiji su transportni helikopteri (barem ako gledamo Mi-171). I sad se to ide sve suštinski mijenjat, dok je u isto vrijeme nadzvučna komponenta pred gašenjem, a mi svi u, više ili manje, životnoj opasnosti zbog prikrivanja katastrofičnog stanja. Nisam baš stručnjak. Pročitam kad vidim nešto o tematici, ali sve mi je to totalno nelogično i bizarno. Da je Amerikancima stalo do naše vojne sile, dali bi oni nama F-16 besplatno. Black Hawkovi su neka muljaža 100%. A moglo bi biti da je samo cilj prodati naše Mi-8 za siću, odnosno za mito. I još jedna bizarna stvar. Ukrajinci ne isporučuju MiGove s remonta debelo nakon roka i brojnih problema, a mi umjesto naplate penala poklanjamo njima Mi-8. Svašta.
__________________
"Less is more." (Osim na benchmarku!)

Zadnje uređivanje estugarda : 16.08.2014. at 13:20.
estugarda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:09   #85
Quote:
husar100 kaže: Pogledaj post
UH-60 više nije samo san, nego sve više stvarna bodučnost. (današnji Jutranji)

http://www.jutarnji.hr/plan-sad-a-za...elice/1213433/
Dakle ipak trampa kako sam nagađao, ali ne za Afganistan nego Ukrajnu. To je dobra prilika da konačno uvedemo prvi primjerak zapadne vojne tehnike u naše vojno zrakoplovstvo. Ova prilika bi se svakako morala iskoristiti, pogotovo za Mi-8, ako će Mi-171sh ostati i dalje, ok.

... a najbitnije, za našu opustošenu i izumiruću zrakoplovnu struku:

Quote:
Amerikanci bi uz helikoptere ponudili svu logističku potporu, obuku pilota i tehničara, a opskrba rezervnim dijelovima bila bi sigurna.
Isto tako očekujem da će nas baš Amerikanci pogurati i po pitanju borbenih zrakoplova, kad i ako se pokaže ozbiljna namjera kod nas...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:26   #86
Ma divota, previše idealno da bi bilo ostinito.

Mi se rješimo sve "istočne" tehnike iz HRZa

2 An32
12 MiG-21BiS/UM
10 Mi-117Sh
14 Mi-8MTB1/T

Gomila ZiLova, APA Prožektora, probnih stolova alata, opreme, rezervnih dijelova, municije, raketa, lansera, bombi

Ameri prodaju robnu razmjenu, Ukrainci sve odmah prime u operativno djelovanje, vuk sit i koza cijela, pa ako oće nek ratuju s tim
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:47   #87
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ma divota, previše idealno da bi bilo ostinito.

Mi se rješimo sve "istočne" tehnike iz HRZa

2 An32
12 MiG-21BiS/UM
10 Mi-117Sh
14 Mi-8MTB1/T

Gomila ZiLova, APA Prožektora, probnih stolova alata, opreme, rezervnih dijelova, municije, raketa, lansera, bombi

Ameri prodaju robnu razmjenu, Ukrainci sve odmah prime u operativno djelovanje, vuk sit i koza cijela, pa ako oće nek ratuju s tim

Uopće ne vidim problema u ovom poslu ako ga ikad i bude,pa jedna Albanija radi uspješan prijelaz na zapadne helikoptere,Bugarska,Slovenija.
Ne volim kad neke kolege koriste termin "rajlovačka škola" čisto iz poštovanja prema našim pilotima,ali dvije stvari jasnije su no ikad..prvo.. naši piloti i prateće osoblje za održavanje bliže se ili već jesu pri kraju svog radnog vijeka a novih "Rajlovaca" više nema.
Znači ako smo već odabrali zapadni sustav vrijednosti,krajnje je vrijeme da se
započne sa prijelazom na zapadnu tehnologiju.
Drugo, nakon najnovijih tragičnih događanja u Ukrajini,problema sa remontom Migova još većih problema sa povratom remontiranih djelova za transportne helikoptere samo nepromišljena i neodgovorna osoba može ustrajati na zadržavanju flote Mi-8/171 sh i Mig-21.
Jednostavno na globalnoj razini događaju se velike stvari di se mora žurno i brzo reagirati.
Ovaj posao po meni jako je dobar ako da ne "blagoslovi" dobro poznata i nesposobna ekipa.

Zadnje uređivanje ColdSteel : 16.08.2014. at 13:58.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:48   #88
Da živim u normalnoj državi bojao bi se da nas Ameri žele zavaljati....
Ali pošto nas nitko nemože zavaljati gore nego sami sebe onda mogu samo reči:
Dajte im svu tehniku i vrh HRZ-a pride, tehniku trampite a ako treba dajte im i mito da uzmu vrh HRZ-a......
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:49   #89
Oni stvarno misle da smo mi idioti kad nam ovo serviraju. I još se smiju.
Prošle godine ista novina je pisala kako ministar ima ideju ponuditi 14 Mi8 Rusima za manji broj novih ,a da oni ove remontiraju pa utope nekome. Pušićka čak pričala s Lavrovim (kao i pošlih tjedana z pričuvne djelove).

I sad mi šaljemo remontirane heliće Ukrajincima, Ameri nama daju polovne (osigurani dijelovi dugoročno- ma moš mislit), ukrajinci će ratovati s našim helićima kontra Rusa, a Rusi će nas opskrbljivati rezervnim dijelovima i remontom za naše EŠEVE.
HRZ će imati potpunu neovisnost u helikopterskim snagama ,dvije eskadrile različitih helikopera, neovisni ili od Amera ili Rusa

Jahve reče:jer mi narod ovaj samo ustima pristupa
i samo me usnama časti,
a srce mu je daleko od mene,
zato ću i dalje čudno postupati s ovim narodom- čudno i prečudno:
i propast će mudrost njegovih mudraca,
pomračit se umnost njegovih umnika.
, prorok Izaija.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:52   #90
Sve si mislim da li cemo ikada vidjeti dijelove za ona dva sa Krima....

Blackhawk super, samo koliko mehosa u HRZu zna tehnicki engleski?!
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:55   #91
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Nego, da in ponudimo i Mig-21, pa da nama Amerikanci pošalju F-16?
12 komada, sređeni, Ukajinci i sami znaju o ćemu se radi, generalna, ka ispod čekića, to nebi mogli odbit
E to bi bila prava stvar.

No dobar početak su i helikopteri.
albundyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 13:59   #92
pa ako Yutarnji piše da će Ameri osposobiti tehničko hrvatsko osoblje ,onda Ameri znaju tehnički hrvatski.
Kao kad su Bellove isporučivali.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:02   #93
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Sve si mislim da li cemo ikada vidjeti dijelove za ona dva sa Krima....

Blackhawk super, samo koliko mehosa u HRZu zna tehnicki engleski?!
Ionako će ga morat naučit kad-tad, oni ili neki novi, ako ćemo imati vojno zrakoplovstvo u budućnosti. Ne vidim nikakve druge mogućnosti.

Ovako uz podršku američke vojske (ne Sikorsky ACa što bi bilo kod klasične kupnje UH-60 i ne bi bilo besplatno), to bi trebalo ići lakše. Zato je ovo prilika za iskorak.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:05   #94
za taj iskorak nemas human resources, fala HRZ & CCAA
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:18   #95
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
za taj iskorak nemas human resources, fala HRZ & CCAA
Trajati će duže, al stvorit će se ljudski resursi ako postoji volja, američki će mehosi malo duže bit kod nas ...

A kako se drugačije pomaknut naprijed?
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:26   #96
Šta mislite jel itko pitao naše pilote i tehničare u čemu bi htjeli letit?
__________________
A znate li zbog cega se vodi ovaj rat, ova bitka?
A od kud znam? Sta ja znam? Kol'ko ja kuzim to ovi kao 'oce da se odcjepljuju, a mi im kao ne damo...
AMARU is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:26   #97
kao da je to problem. lako prijeđeš sa 'zapust' na 'start engine'
mikhailmil is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:27   #98
Pa kako u Zadru lete kanaderi (Canada) ,traktori i bellovi ( ESP i USA), Pilatusi (Švicarska) ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:30   #99
No frks, neka u paket stave jos barem 8 kom S76 D za HEMS/SAR i sve pet...

Necu namjerno pisati brojeve mehosa i pilota, vojnih i civilnih ali su brojke
LOSE, sa trendom na gore.

Ajde zamislite se i sami, jel bi vi vaseg klinca poslali u ovaj nas sustav skolovanja
za vojnog ili civilnog strucnjaka za aerospace?!
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:31   #100
Bit ću kratak i jasan. Ovo je teški trojanski konj!

Ne znam razmišlja li itko ovdje što znači potpuno ovladati nekim helikopterom u smislu letenja i u održavanja u visokom stupnju? Za one koji baš previše ne razmišljaju to je proces od svojih 10 - 15 godina u našem slučaju. Uz najbolju volju. Mi trenutno imamo cijelo čudo Milovih helikoptera kojima znamo sve dobre i sve loše strane. Znamo ih letjeti do krajnjih granica, poznamo sve njihove kvarove, sva njihova ograničanje... Ma apsolutno sve. Ko za vraga te mašine lete i lete. Gle sranja, nedavno smo nabavili baš iz Rusije, izravno od proizvođača opremu za vrlo viski stupanj održavanja i odradili (stvarno doradili- samostalno) 1000 satni pregled u srcu RH. Treba li reći da nam ni mrakonja više nije problem, pa milovi lete i po mrakonji. Dakle 0-24. (Fala USA ankl, ali tih očala smo se i sami sjetili... Politika štednje nije dala ) Da je još malo političke mudrosti naših glavešina pa da se još mrvicu opremi pokoji postojeći Milov helikopter, te da se još malo poradi na ekipiranju posada i održavanju naleta... Bili bismo helikopterski san snova. Ovako, samo smo jedna dobra i lijepa priča, uz žutu eskadrilu.

Dakako, to sve treba rastjerati i uništiti! Zašto bi bilo u RH nešto dobro i uredno kad ga možemo uništiti. Rusija problem? Od kad? Kad smo mi to od Rusije tražili nešto u svezi milova i nismo dobili? Mislim, izravno od Rusije!? Koliko ja znam... Nikad. Evo početkom godinu su nam uredno isporučili sve što smo tražili (dokumentaciju, ispitne stolove i rez. dijelove). Embargo? Jedino onaj koji “mi” nametnemo Rusiji!? A i taj nema veze s milovima i ima rok trajanja od još 11 mjeseci. Dakle... Bullshit!

Dakle poslati naše milove u mp3 i uzeti helikopter (novi porizvođač i novi tip u RH) koji smo dva puta vidjeli uživo, pretpostavljam već sutra letjeti, prekosutra s njim letjeti po noći i zavlačiti ga u sve vukojebine Velebita, Biokova, BiH, Kosova... ko od šale. Reakcije pilota s 50 sati na novom tipu helikoptera u slučaju otkaza su sigurno besprjekorne i promptne. A tek iskustvo instruktora kojih uopće nemamo! Dakako, u njega ne stane 35 ljudi, već 11 pa je time pogodniji za SAR ili HEMS bez obzira što je po satu jednako skup kao i mil, ako ne i skuplji!? Van svake pameti.

I ono najljepše od svega, mi smo nedavno pazarili dva Eurocoptera, fina i mala, igleda malo nesretno preopremljena ali dobro. EU je takvim istim EC 135 opremila Madžarsku, Poljsku, Austriju, Njemačku... za HEMS kojeg mi uopće nemamo. Nešto kao improviziramo na račun Milova! Voljni su i nama, kao svojoj članici "dati" pokoji novi EC 135 na račun EU politike, pa i urediti nam HEMS baze kao u Madžarskoj, Poljskoj... tj. kako Bog i zakon nalažu! Mi damo 25% oni ostatak. Glupi Poljaci uzeli 20ak komada na tu foru! Ako nam se već ide na “zapadni” helikopter, onda valjda valja razmišljati malo i o onome proizvođaču kojeg ponešto znamo, dakle Eurocopter, tj. Airbus. Ah.. Gle sranja pa njihove vione voze u CAirlansu!
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.