Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2013., 12:08   #61
Pozdrav svim forumasima!

Polako krecu pripreme za uvodjenje centralnog grijanja, a kako ima par pitanja najbolje je odgovore potrazit ovdje, medju majstorima svog zanata

Temu pratim vec dosta dugo, tako da sam upoznat sa svim prednostima spremnika i ostale opreme koja je nuzna za njegov rad, medjutim za sad ga nece biti...

E sad malo o klimatskim uslovima, polozaju kuce i td. Kuca se nalazi na nekih 90 metara nadmorske visine (sjeverni dio BiH). Na sjevernoj strani kuca ima samo jedan otvor( prozor ), dok su ostali smjesteni na ostalim stranama, najvise na juznoj strani kuce. Izolacija na kuci je prilicno dobra, tj kuca kad se zagrije sporo gubi energiju, a razlog za to je 10 cm staklene vune izmedju vanjskih zidova kuce. Stolarija je drvena sa vakum staklima.Stiropor se nalazi i na doljnoj i gornjoj ploci. Ispod kuce se nalazi podrum, tu ce biti smjesten kotao. Trenutno bi se grijalo 100 m2, a kroz koju sezonu jos dodatnih 100 m2.
Dimljak je schiedel, 160 mm, visok oko 9 m, s tim da ce se visina jos malo povecati.

Za oko su zapela tri kotla :
- Stadler hs 26
- Bosch Solid 2000bk 32-1 s62
- Thermoflux Jajce TK 35

Za sad znam samo cjenu ovog zadnjeg i on kosta nekih 850 €, za ostale moram se raspitat koliko su i jesu li uopste dostupni . Ako neko zna cjene
neka slobodno napise...

Koji je po vama najbolji izbor od ova tri, kad se pogleda kvadratura, dimljak i td?

Za ramzay pitanje, moze objasnjenje rada cetveroputnog mjesajuceg ventila?

Ako uzmemo da je voda u kotlu npr 70 C, a u radijatore zelimo poslati 50 C, da li onda on mjesa samo polazni vod i povratni kako bi dobio tih 50 C, ili jos dodatno dok pumpa radi visak od ovih 70 ( ako ga ima) spoji sa povratom prema kotlu i tako malo predgrije vodu za kotao?

Za sad toliko, hvala
ms4 is offline  
Old 31.05.2013., 14:04   #62
Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post
e...o ovome i ja razmišljam već duže..okrugle ili kockaste...?ako budeš imao prilike poslikaj mi za info žeravicu u peći od brriketa...
pec 30 kw (dimnjak 6 m , fi 16 cm ), temperatura peci 20 stupnjeva
palim karton, bacam tri briketa ( 6 kg )

nakon 30 minuta, pec na 60 stupnjeva, u kuci 24 stupnja



nakon 65 minuta:



nakon 120 minuta:




trosak zagrijavanja kuce i bojlera 10 kuna

tko trpa brikete u pirolizu neka natrpa pola koliko inace trpa drva ili...
dusu dalo za pirolizu (vlaga 4 stupnja)
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 31.05.2013., 19:18   #63
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
.....Ovi okrugli tamniji su prešani na mehaničkim prešama koje imaju zamašnjak i koljenasto vratilo, klipnjaču i klip...
Idem se malo zajebavati!
Imam dva švungrada (zamašnjaka) od ARANA i "radilicu" od stroja za štancanje čavala - hod oko 220mm, ležajeve.
Slijedi pripasivanje zamašnjaka na radilicu (konusi) kučišta za ležejeve i kućište za sve to...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 31.05.2013., 20:17   #64
....

[QUOTE=ruler;45294333]pec 30 kw (dimnjak 6 m , fi 16 cm ), temperatura peci 20 stupnjeva
palim karton, bacam tri briketa ( 6 kg )

nakon 30 minuta, pec na 60 stupnjeva, u kuci 24 stupnja



hvala Ruler,nego kotlovi su nam tu negdje po snazi,grijem 120 kvadrata za sad i jedan PTV,ovako...recimo da natrpam pun kotao briketa i samsonom zatvaram dovod zraka za gorenje...jel se može dogoditi da temperatura vode malo odluta?
kotao je gusani i ne stane nešto previše materijala unutra,računam da stanu 4 briketa u jednom redu x 4 reda maksimalno....hm,...ovo me zanima jer još nemam puffer i ide se radi nočnog režima....hvala
vw1200 is offline  
Old 31.05.2013., 22:27   #65
[QUOTE=vw1200;45299412]
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
pec 30 kw (dimnjak 6 m , fi 16 cm ), temperatura peci 20 stupnjeva
palim karton, bacam tri briketa ( 6 kg )

nakon 30 minuta, pec na 60 stupnjeva, u kuci 24 stupnja



hvala Ruler,nego kotlovi su nam tu negdje po snazi,grijem 120 kvadrata za sad i jedan PTV,ovako...recimo da natrpam pun kotao briketa i samsonom zatvaram dovod zraka za gorenje...jel se može dogoditi da temperatura vode malo odluta?
kotao je gusani i ne stane nešto previše materijala unutra,računam da stanu 4 briketa u jednom redu x 4 reda maksimalno....hm,...ovo me zanima jer još nemam puffer i ide se radi nočnog režima....hvala
toliki strucnjak nisam ali ne bih se usudio zbog sigurnosti. ja se bojim staviti vise od 4 briketa (svaki je 2 kile). to *malo odluta* je nekima doslo glave. 4*4*2 kile * 5 kwh to je 160 KWh energije!!!

mjerodavni, cekamo tumacenje!
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 31.05.2013., 23:50   #66
jednom sam se zaigrao sa drvima pa mi *malo pobjeglo*. probilo mi radijator u dnevnoj sobi na sredini! poplava vruce vode u dnevnoj sobi. vjerojatno tvornicka greska ali uboh ko na lotu... kud bas meni...
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 01.06.2013., 00:18   #67
opet ja

pozdrav starim forumasima
Ako me se sjecate ja sam onaj sto sam imao puno problema sa peci na drva 40 kw za podno grijanje 150kvadrata,bez spremnika.
E sad je ovakotavio sam pec na drva 20 kw,spremnik od 1000L,to sad super funkcionira,nema smole ,nema dima,sve fino izgore drva.Spremnik se napuni sa jednim dobrim lozenjem.
Moje zapazanje u ovom svemu je da :kako pada temperatura u spremniku tako mi opada temperatura i u odlazu u pod.To onda moram otvoriti onaj mis ventil VRG na jace i onda opet se digne temperatura u odlaz u pod.
Pitanje ima li kupiti neki mis ventil sa termoregulaciom ,a da izbacim ovaj VRG.
Ako ga postavim recimo na 35 stepeni da ce stalno da propusta toliko(naravno dok nepane temp.u spremniku ispod 35)
molim vas odgovor

Zadnje uređivanje ljubija : 01.06.2013. at 00:50. Reason: slike
ljubija is offline  
Old 01.06.2013., 01:07   #68
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
pec 30 kw (dimnjak 6 m , fi 16 cm ), temperatura peci 20 stupnjeva
palim karton, bacam tri briketa ( 6 kg )

nakon 30 minuta, pec na 60 stupnjeva, u kuci 24 stupnja



nakon 65 minuta:



nakon 120 minuta:




trosak zagrijavanja kuce i bojlera 10 kuna

tko trpa brikete u pirolizu neka natrpa pola koliko inace trpa drva ili...
dusu dalo za pirolizu
(vlaga 4 stupnja)
bas i nije tako briketi u kotlovima za pirolizu nisu najpozeljniji jedino jim je plus taj postotak vlage ali radi svojeg oblika i ponasanja pri gorenju prouzrokuju brdo problema
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 01.06.2013., 18:43   #69
[IMG][/IMG]
Ako me se sjecate ja sam onaj sto sam imao puno problema sa peci na drva 40 kw za podno grijanje 150kvadrata,bez spremnika.
E sad je ovakotavio sam pec na drva 20 kw,spremnik od 1000L,to sad super funkcionira,nema smole ,nema dima,sve fino izgore drva.Spremnik se napuni sa jednim dobrim lozenjem.
Moje zapazanje u ovom svemu je da :kako pada temperatura u spremniku tako mi opada temperatura i u odlazu u pod.To onda moram otvoriti onaj mis ventil VRG na jace i onda opet se digne temperatura u odlaz u pod.
Pitanje ima li kupiti neki mis ventil sa termoregulaciom ,a da izbacim ovaj VRG.
Ako ga postavim recimo na 35 stepeni da ce stalno da propusta toliko(naravno dok nepane temp.u spremniku ispod 35)
molim vas odgovor http://upload.slike.com/slike/aOCyr.jpghttp://upload.slike.com/?v=QL1tr.jpghttp://upload.slike.com/slike/zJqAU.jpg

Zadnje uređivanje ljubija : 01.06.2013. at 18:51.
ljubija is offline  
Old 01.06.2013., 18:56   #70
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Načelno sa 1000 litara skoro da ne možeš postići ništa u komociji , jer količina energije u spremniku je ekvivalent 7,5 - 10 kilograma suhih drva.
pozdrav svima,
čitam vas već duže i ovo što ću pitati vjerojatno negdje već i piše, ali ne mogu naći....
mislila sam da bi spremnikom od 1000l riješila problem noćnog loženja, ali iz ovog gore citiranog ispada da to i nije baš moguće. pa me zanima je li uopće moguće složiti centralno na drva da se naloži peć oko 22h i da drži do nekih 7 ujutro?
trenutno imamo viadrus u22, ali nadam se zamjeni peći do nove sezone grijanja.
tia71 is offline  
Old 01.06.2013., 19:19   #71
[QUOTE=ruler;45300417]
Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post

toliki strucnjak nisam ali ne bih se usudio zbog sigurnosti. ja se bojim staviti vise od 4 briketa (svaki je 2 kile). to *malo odluta* je nekima doslo glave. 4*4*2 kile * 5 kwh to je 160 KWh energije!!!

mjerodavni, cekamo tumacenje!
ok,tvoj odgovor iz prve ruke mi je pun pogodak jer do sada sam ložio drvima i nekad ugljenom,a ovo s briketima -iskreno nemam pojma...
koliko dugo vremenski gore 4 briketa kod tebe?znam da je teško sada uspoređivati sustave i kuće,ali ono..okvirno da znam ženu pripremiti...
vw1200 is offline  
Old 01.06.2013., 19:43   #72
Quote:
tia71 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
čitam vas već duže i ovo što ću pitati vjerojatno negdje već i piše, ali ne mogu naći....
mislila sam da bi spremnikom od 1000l riješila problem noćnog loženja, ali iz ovog gore citiranog ispada da to i nije baš moguće. pa me zanima je li uopće moguće složiti centralno na drva da se naloži peć oko 22h i da drži do nekih 7 ujutro?
trenutno imamo viadrus u22, ali nadam se zamjeni peći do nove sezone grijanja.
Zanima me samo zašto bi mjenjao Viadrus, vidim da ovdje ljudi pljuju pec ali mislim da nije problem u peći koliko je u neznanju loženja a i drvima u smislu da nisu na vrijeme pripremljena. Kao što sam rekao ja imam Viadrus prije nje smo imali WVterm-ovu peć koja je bila namontirana kada se uvelo grijanje i radila je 20 godina što na drva što na lož ulje. I mislim da bi i dalje radila da moji nisu pozvali majstora koji je i uveo centralno da vidi zašto curi pec, zamjenjena je bila balturovom peci na lož ulje a kada smo ju vadili van ustanovili su da pec nije pustala nego je izgorila cijev od peći do dimljaka i kondenzacija je curila jbg kako kaže moj kolega "iskustvo se stječe nakon što je bilo potrebno". Uglavnom da se vratim nije ovaj viadrus ništa lošiji od te peci trosi isto samo se mora znati kako ložiti. Moja drva su obićno spremljena u 5 mjesecu ove godine jer sam zezno nogu biti će napravljena u 6 ali imam 2-3 metra starih drvi od prošle sezone i dok se drva osuše ova će biti prva ložena, kalaju se prvo na metar i to od sitno do krupo tako da mogu mješati kako meni paše i poslije se rezeju na pola metra. Nemam niti cmoljenja peci niti ju cistim sa busilicom jer je puna katrana. Mislim, da se ljudi trebaju nauciti loziti a ne bez veze mjenjati peci.
ivan.karlovac is offline  
Old 01.06.2013., 20:25   #73
Quote:
tia71 kaže: Pogledaj post
...mislila sam da bi spremnikom od 1000l riješila problem noćnog loženja, ali iz ovog gore citiranog ispada da to i nije baš moguće. pa me zanima je li uopće moguće složiti centralno na drva da se naloži peć oko 22h i da drži do nekih 7 ujutro?
Ovisno koliku temperaturu držiš po noći, kako je kuća izolirana, koliko kvadrata....luftaš li po noći, koliko vas prdi po noći.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 01.06.2013., 21:31   #74
ivan,
viadrus bi mijenjali iz prvanstveno dva razloga-odvod dima odozgora i potrošnja.
znam ga i ja naložiti da ne cmolji i da nema katrana, ali onda ću potrošiti dvostruko više drva, a i ovako mi je neugodno napisati koliko trošimo.
tia71 is offline  
Old 01.06.2013., 21:42   #75
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ovisno koliku temperaturu držiš po noći, kako je kuća izolirana, koliko kvadrata....luftaš li po noći, koliko vas prdi po noći.
hahaha
kuća je tri puta po 80 kvadrata, dva stana. time da u potkrovlju ni ne palimo radijatore. izolirano je tako-tako, nekakva termo fasada, ali bez stiropora (planiramo staviti). u prizemlju nema plastične stolarije, nego su dupli drveni prozori-i to bi zamijenili, ali sveki itako gasi radijatore noću.
u biti, važno mi je da mi se klinci ujutro ne spremaju po hladnoći u školu.
sada ako natrpam oko 2 ujutro peć u 7 je još lijepo toplo, ali mi je to gnjavaža. na pelete ne bi rado prelazili, nekako su mi drva sigurnija , a i zna se desiti da nestane struje tu i tamo.
bi li se moglo navečer napuniti spremnik i onda prije nego temp u spremniku padne isključiti grijanje do pred jutro? bi li toplina akumulirana u spremniku bila dovoljna da se kuća predjutro zagrije? ili pričam gluposti?
tia71 is offline  
Old 01.06.2013., 22:57   #76
Quote:
tia71 kaže: Pogledaj post
ivan,
viadrus bi mijenjali iz prvanstveno dva razloga-odvod dima odozgora i potrošnja.
znam ga i ja naložiti da ne cmolji i da nema katrana, ali onda ću potrošiti dvostruko više drva, a i ovako mi je neugodno napisati koliko trošimo.
Necu ti soliti pamet ali da se razumijemo ako se hoces grijati trebas i nesto potrositi drveta sve ostalo je ili zavaravanje protivnika tj. umanjivanje potrošnje ili ne grijaje tj. griješ se ali u kuci sjedis u debeloj trenirci.
ivan.karlovac is offline  
Old 02.06.2013., 13:38   #77
Quote:
ivan.karlovac kaže: Pogledaj post
Necu ti soliti pamet ali da se razumijemo ako se hoces grijati trebas i nesto potrositi drveta sve ostalo je ili zavaravanje protivnika tj. umanjivanje potrošnje ili ne grijaje tj. griješ se ali u kuci sjedis u debeloj trenirci.
i to stoji, samo je pitanje koja je to količina.
nama je grijanje noću potpuno nepotrebno i da imam pelet ili ulje gasila bi peć oko 22-23 sata i palila ju oko 6. ovako trošim noću drva bez veze.
a i ako se potrošnja danju može smanjiti-zašto ne?
korist je i financijska i u smanjenom zagađivanju zraka, a i manje drva će trebati dovući u kotlovnicu
tia71 is offline  
Old 02.06.2013., 14:44   #78
Quote:
tia71 kaže: Pogledaj post
hahaha
kuća je tri puta po 80 kvadrata, dva stana. time da u potkrovlju ni ne palimo radijatore. izolirano je tako-tako, nekakva termo fasada, ali bez stiropora (planiramo staviti). u prizemlju nema plastične stolarije, nego su dupli drveni prozori-i to bi zamijenili, ali sveki itako gasi radijatore noću.
u biti, važno mi je da mi se klinci ujutro ne spremaju po hladnoći u školu.
sada ako natrpam oko 2 ujutro peć u 7 je još lijepo toplo, ali mi je to gnjavaža. na pelete ne bi rado prelazili, nekako su mi drva sigurnija , a i zna se desiti da nestane struje tu i tamo.
bi li se moglo navečer napuniti spremnik i onda prije nego temp u spremniku padne isključiti grijanje do pred jutro? bi li toplina akumulirana u spremniku bila dovoljna da se kuća predjutro zagrije? ili pričam gluposti?
Moguće je napraviti neku malu automatiku na bazi kineskih uklopnih ura i termostata ( do 50 kuna ha ah ) koja bi gasila pumpu grijanja i palila je ujutro prije 6 h.

Voda akumulirana u spremniku od 1000 litara je dovoljna da ti zagrije kuću, tih 80 kvadrata koje griješ, i da se djeca dižu i spremaju za školu u toplom . To bi moglo potrajati dva -tri sata, a dotle bi trebao " sveki" nakuriti peć i početi novi ciklus, bitan je parametar kojeg navodiš , da ako naložiš u 2 bude toplo u 7 , po toj logici ako naložiš u 22 , a spremnik je već pun onda peć grije još pet sati , a to je negdje do 2-3 u noći . a pauza od tri sata kraj punog spremnika nije tako velika i nepremostiva.

Sa 1000 litara je problem dočekati povratak sa posla 16 -17 h za to je premala količina vode, ali veći dio godine nije -15 C , već +10 ,a tada je spremnik od 1000 litara dovoljan za 24 h.

Zadnje uređivanje ramzay : 02.06.2013. at 14:53.
ramzay is offline  
Old 02.06.2013., 16:25   #79
I ja sam u slicnim problemima , samo jos nisam odlucio jel bolje imati 2 spremnika po 500 l i rucno sa 3-put misom regulirati temp. ( izolacije na kuci nema pa mislim da nebi trebal svaki cas ic u podrum vrtet misa , po zimi otvorim jace , u prijelaznim razdobljima slabije )

ili da imam jedan spremnik od 500 l i onaj esbe crb koji vrti misa i ima sobni termostat ( to đubre kosta kolko i jos jedan spremnik )

Kaj je sad tu pametnije napraviti ?
mac13 is offline  
Old 02.06.2013., 19:42   #80
Quote:
mac13 kaže: Pogledaj post
I ja sam u slicnim problemima , samo jos nisam odlucio jel bolje imati 2 spremnika po 500 l i rucno sa 3-put misom regulirati temp. ( izolacije na kuci nema pa mislim da nebi trebal svaki cas ic u podrum vrtet misa , po zimi otvorim jace , u prijelaznim razdobljima slabije )

ili da imam jedan spremnik od 500 l i onaj esbe crb koji vrti misa i ima sobni termostat ( to đubre kosta kolko i jos jedan spremnik )

Kaj je sad tu pametnije napraviti ?
Bolje što veći spremnik , a jednog dana će doći na red i automatska regulacija
ramzay is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.