Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2016., 11:42   #41
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, ali mislim da je nemoguće raditi 100% LPG pogon, radi paljenja i gašenja. Ali možda griješim.
Moguce je. Daewoo je to imao u Koreji. A ak imas elektrogrijace za diesel mozes imati i elektrogrijac za tih par minuta za grijat isparivac.

Quote:
A kaj se mapa i aftermarket ugradnji tiče, onaj LPG boom otprije nešto godina je kriv za ekspanziju LPG "giga u šupi" kad se svaki meho primio ugradnje plina a da nije imao pojma kaj radi. Jer fizički ugraditi sistem i znati softverski kvalitetno poštelati mapu nije ni blizu isto. I naravno da je LPG došao na loš glas, pogotovo kad su trpali bez reda i pameti ljudima svašta u aute, niti su ih savjetovali kako održavati sisteme i aute na LPG, a niti su ljudi vodili računa o tome. Znam ljude kaj su i po 100 000 km na LPG odvozili da nisu promijenili filtere tekuće i plinske faze, niti dali pregledati injektore, isparivač, prekontrolirati mapu kod pravog majstora itd. I kad se desi VSR onda je LPG kriv a ne čobani koji ne znaju svoj posao i krkani koji ne održavaju svoje vozilo.
Tocno. No eto boom vise nije, majstori iz supe su propali ali se nazalost nije profiliralo trziste kvalitetnih plinskih majstora koji bi stavili jaja na panj za svoj posao. I koji bi rekli covjeku - taj vas auto/motor nije za plin i odjebali ga za ugradnju. Nego uzmu pa krenu problemi.
Znaci danas moras se tak propitkivati gdje i kako. Umjesto da odes u plinski servis, popijes kavicu i odes doma i tako iz godine u godinu bez brige i pameti. Pa makar dao 200-300 kuna vise.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:43   #42
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A zato sto ti dodje cijena kao dizelas i jos si limitiran za motor koji mozes uzeti, a znas onda nase - zasto LPG kada mogu dizel za iste pare. A i realno kasnije imas za odrzavati dva sustava; pa kada ides izvan Opel servisa krene ping pong izmedju plin majstora i benzin majstora tko je kriv.

I mislim da nova Astra vise nema plin u opciji.

Ali eto Cammeo ima hrpu Astri na plin, odvozile hrpetinu km i bas sam pitao taksistu i kaze da je OK. Dakle za primjenu za privatnu osobu bilo bi dobro.

Od drugih jos imas samo Daciu.

A za podzemne garaze....ah...to je bez veze. Doduse u nekim podzemnim u DE imaju sustav ventilacije i smijes.
Problem je kaj kod nas osim Opela i Dacije nema druge konkurencije sa tvorničkim plinom, pa su i cijene tih modela relativno visoke ali opet niže od usporedivih dizela, tu se prije svega referiram na Opel, i to je lako provjeriti.

Vani ako nemaš drito factory LPG edition, imaš ovlaštenog LPG ugrađivača gdje ne gubiš garanciju na vozilo ako kod njega ugradiš LPG sistem. Kod nas je to bilo aljkavo i polovično odrađivano pa je i to palo u vodu a i naplaćivalo se puno previše a ne realno, pa te tako LPG sistem za recimo Kangoo-a 1,6 koštao oko 20 000 kn ako si htio zadržati garanciju. I taj koji je to ugrađivao je bio daleko gori LPG majstor od nekog "neovlaštenog" u smislu gubitka/zadržavanja garancije, ali je eto imao ugovor sa Renault HR npr. i radio je. Kod nas kao i u svemu je i u tome bio kaos i čušpajz.

A da ne spominjem CNG koji je vani isto jako prisutan a kod nas još žešća egzotika od LPG-a.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:47   #43
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Moguce je. Daewoo je to imao u Koreji. A ak imas elektrogrijace za diesel mozes imati i elektrogrijac za tih par minuta za grijat isparivac.

Kao što rekoh, nisam 100% siguran, ali korejski proizvođači su stvarno po pitanju LPG-a najsofisticiraniji koliko znam.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Tocno. No eto boom vise nije, majstori iz supe su propali ali se nazalost nije profiliralo trziste kvalitetnih plinskih majstora koji bi stavili jaja na panj za svoj posao. I koji bi rekli covjeku - taj vas auto/motor nije za plin i odjebali ga za ugradnju. Nego uzmu pa krenu problemi.
To samo znači da još uvijek imamo previše žmuklera koji su na tržištu. Prvi val najgorih je otpao odmah, ovi ostali će malo teže, jer znaju svoj posao koliko toliko ali im je obraz đon pa onda svašta trpaju u aute radi ekspresne zarade. Ali, ipak će im to dugoročno naštetiti.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znaci danas moras se tak propitkivati gdje i kako. Umjesto da odes u plinski servis, popijes kavicu i odes doma i tako iz godine u godinu bez brige i pameti. Pa makar dao 200-300 kuna vise.
Kod nas je to još uvijek tako da se moraš raspitivati, ne samo za LPG, nego i kamo otić i na jebene ćevape pa na dalje

Ali, vani je baš tak kak si opisao, ostaviš vozilo, popiješ kavicu ili rokneš gablec i napravi se kak spada. Fušeraj ne prolazi sam tak.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:49   #44
dakle tema o ukidanju diesela radi zagađivanja pretvorila se u to čiji auto manje troši, što je isplativije diesel ili benzinac. Kao da nema dovoljno tema o tome
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:55   #45
Tako je, dizel u osobnim autima neće više dugo, nema nikakve veze koliko se isplati ili ne.
cc18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:57   #46
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
dakle tema o ukidanju diesela radi zagađivanja pretvorila se u to čiji auto manje troši, što je isplativije diesel ili benzinac. Kao da nema dovoljno tema o tome
Pa gle, reklamna premisa proizvođača oko dizela je bila da su štedljivi, jaki i nadasve ekološki, što se sve troje odjednom pokazalo totalno pogrešnim a s ekološke strane su čisti kao i termoelektrana na mazut. Što je isto isplivalo u širu neinformiranu javnost.

I kako bi to onda uspio odvojiti da se ne spomene?
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:00   #47
btw, u novu Vitaru možete ugovoriti ugradnju plina prije preuzimanja auta, ne gubi se garancija. 8000 tkn, cca
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:09   #48
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
btw, u novu Vitaru možete ugovoriti ugradnju plina prije preuzimanja auta, ne gubi se garancija. 8000 tkn, cca
Samo takva kombinacija po meni dolazi u obzir, mada ja nikad ne bih na plin vozio. Plin je za grijanj/kuhanje, dizel za kamione/oranje, a benzin je za vožnju i užitak u vožnji.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:10   #49
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Problem je kaj kod nas osim Opela i Dacije nema druge konkurencije sa tvorničkim plinom, pa su i cijene tih modela relativno visoke ali opet niže od usporedivih dizela, tu se prije svega referiram na Opel, i to je lako provjeriti.

Vani ako nemaš drito factory LPG edition, imaš ovlaštenog LPG ugrađivača gdje ne gubiš garanciju na vozilo ako kod njega ugradiš LPG sistem. Kod nas je to bilo aljkavo i polovično odrađivano pa je i to palo u vodu a i naplaćivalo se puno previše a ne realno, pa te tako LPG sistem za recimo Kangoo-a 1,6 koštao oko 20 000 kn ako si htio zadržati garanciju. I taj koji je to ugrađivao je bio daleko gori LPG majstor od nekog "neovlaštenog" u smislu gubitka/zadržavanja garancije, ali je eto imao ugovor sa Renault HR npr. i radio je. Kod nas kao i u svemu je i u tome bio kaos i čušpajz.

A da ne spominjem CNG koji je vani isto jako prisutan a kod nas još žešća egzotika od LPG-a.
Ima Fiat i Volvo
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:12   #50
A eto hrpa ljudi se vozi na plin, ti nebi, ja čak i razmišljam o benzincu s plinom, muka mi je od čitanja ovih skupih kvarova na dizelima. Ma čak turbobenzinac sve više dolazi u obzir
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:15   #51
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Ima Fiat i Volvo
U Hrvatskoj?
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:16   #52
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
A eto hrpa ljudi se vozi na plin, ti nebi, ja čak i razmišljam o benzincu s plinom, muka mi je od čitanja ovih skupih kvarova na dizelima. Ma čak turbobenzinac sve više dolazi u obzir
Evo ja čak ponosno mogu reći da je ovo moje "korejsko govno" odvalilo skoro 318000 na plin i ne pokazuje znakove posustajanja

Naravno, uz redovno održavanje...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:18   #53
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
btw, u novu Vitaru možete ugovoriti ugradnju plina prije preuzimanja auta, ne gubi se garancija. 8000 tkn, cca
E , to je realna cijena za takvo što, a ne po 20 somova kaj su nekad znali uzet...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:40   #54
Ma kakvo ukidanje diesel motora. To je još jako daleko. Stotine tisuća ljudi žive u EU od diesel motora. Treba pričekati bar dok svi ti ne odu u penziju.
Ako je itko pročitao cijeli članak u novinama (a je stručna literatura, VL!), a ja upravo jesam, to je na kraju i zaključak autora, nakon sasvim drukčije intoniranog naslova i početka članka.
I inače, već godinama svi gradonačelnici i ministri samo govore kako će jednoga dana, tamo od 2020, 2025, 2030. dodatno pooštriti norme za ulazak u grad. A bombastični naslov i površno čitanje učine ostalo.
A koliko su i ti političari stručni, vidi se po tome što stalno iste izjave istih političara brkaju sve moguće plinove, pa je to sve skupa nepotreban i tekst i buka i obično dnevno politiziranje.
Inače, EU6 norma je emisiju NoX gotovo izjednačila kod benzinskih i diesel motora.

Meni izgleda da se svim tim postepeno priprema teren za kompletno izbacivanje motora s unutrašnjim izgaranjem u sljedećih 50-ak godina. Vjerujem da to neću doživjeti, a ako i budem, bit ću prestar za voziti auto.
__________________
You're never too old to rock'n roll if you're too young to die!
Brichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:46   #55
Quote:
Brichi kaže: Pogledaj post
Meni izgleda da se svim tim postepeno priprema teren za kompletno izbacivanje motora s unutrašnjim izgaranjem u sljedećih 50-ak godina. Vjerujem da to neću doživjeti, a ako i budem, bit ću prestar za voziti auto.
Pa neka ih i izbace ali tek kada dodje alternativa.

Znaci vozim se, fali mi goriva/struje/cegavec - odem na "pumpu" i za par minuta krenem dalje sa 100% kapaciteta dosega automobila.

I nema da mi odu baterije ili tako nesto bar 15 godina u ekploataciji.

Do tada, ICE, je apsolutno bolja tehnologija u bilo kom obliku.


Inace i Nissan Note u Italiji ima sa tvornickim LPG-om. Kao i Fiati. Kod nas nema.

No svejedno diesel nece tako brzo iz privatnih auta. Stare navike ne odumiru, a ekipa gleda koliko plati frajeru na pumpi. Ne to da je vec unaprijed platila da bi kasnije manje platila.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 12:54   #56
Ja se još uvijek sjećam testova (ustvari imam švapske i engleske časopise negdje, vraga bi se sjetio) prvih Priusa i bombastičnih naslova kako će za 20 godina, a Prius je predstavljen 1997. što znači 2017., polovica auta na cesti biti hibridi i da će potpuno izgurati dizelaše dotad, kolko vidim nije se baš obistinilo..

Smanjit će se broj dizelaša, ali ne tako brzo kak se misli.
Veki22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:04   #57
Quote:
Veki22 kaže: Pogledaj post
Ja se još uvijek sjećam testova (ustvari imam švapske i engleske časopise negdje, vraga bi se sjetio) prvih Priusa i bombastičnih naslova kako će za 20 godina, a Prius je predstavljen 1997. što znači 2017., polovica auta na cesti biti hibridi i da će potpuno izgurati dizelaše dotad, kolko vidim nije se baš obistinilo..

Smanjit će se broj dizelaša, ali ne tako brzo kak se misli.
Hibridi su super za USA gdje ljudi voze benzince pa im hibridi manje trose i onda kada su dosli je bilo Wow. Doduse i skuplji su ali to je drugi par opanaka....

No u Europi hibridi su bez veze vs. moderni dizelasi sto se tice potrosnje su bili tu negdje pa i onda stime cijenom po km.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:09   #58
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/hrvatska/odla...vijest-1099211
Aj da je i to neko napokon netko spomenuo, o ovom sam ja već pričao ali napokon je neko rekao istinu, dizelaši su x puta veći zagađivači od benzinaca i kao takve treba ih ukinuti bar u gradovima da ljudi ne udišu tu čađu i sitne čestice prašine iz njihovih auspuha. Ne kažem da benzinci ne smrde, ali bar ne ispuštaju tu čađu.

a stvarno se zna čađiti ljudima , pogotovo kad nagaze pedalu.


A još oni biseri šta dime ložu i praktiči truju i same vozače, pa čak i one koji imaju klimu u autu.
Ne laprdaj gluposti!
__________________
Sorry for typos.
oss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:11   #59
Zbilja... ico kao da je sredinom 70-ih izmislio vremeplov, pa se od tamo prebacio u današnje vrijeme.
A da se da vidjeti svakakvih automobila, i to ne samo kod nas, i to je istina. No, isto tako ima i svakakvih prastarih benzinaca, koji su otrov, samo njihov otrov nije crne boje, pa se ne vidi. To su anomalije, ne može se po takvim autima suditi.
__________________
You're never too old to rock'n roll if you're too young to die!
Brichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:14   #60
kaj ce biti ako ukinu dizele u osobnim autima ? pa njemacka bu propala

vozim dizela i moram priznat da auto mao trosi a kad je krcat ide u preticanje bez problema i vuce ko gluha svinja zahvaljujuci velikom okretnom momentu,tih 120ks dizelskih se lako mjeri s 180ks benzinskih ,a onda pada u vodu nabavna cijena vozila...posteni tb od 150ks isto puno kosta, ko i dizelas....nemojte mjeriti 1,6 hdi i benzinac od 100ks jer to nije za usporedbu
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.