Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2005., 13:22   #1
Ukrajina

da li je netko bio tamo? da li netko tamo zivi?

kakav je mentalitet ljudi? kakve su mogucnosti kupovanja dionica ili osnivanja firmi tamo? anything
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 16:01   #2
I mene zanima isto. Zna li netko funkcionira li tamo drzavni aparat ? Tj. ako zelis kupiti neku firmu, trebas li imati rodjake na 10 kriticnih mjesta ili sve funkcionira na osnovu zdravog razuma ?
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 04:28   #3
Funkcionira na osnovama zdravog razuma.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2005., 07:46   #4
Quote:
sloggy kaže:
I mene zanima isto. Zna li netko funkcionira li tamo drzavni aparat ? Tj. ako zelis kupiti neku firmu, trebas li imati rodjake na 10 kriticnih mjesta ili sve funkcionira na osnovu zdravog razuma ?
10? 100! I još imati dobru vezu sa mafijom.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 09:08   #5
Bila tamo samo kao turist u prolazu. Stekla sam dojam da bi tamo umrla od dosade, mozda ti ne ako te zanima balet. I sve je puno mladih cura koje nose visoke stikle i minice da jedva pokriju guzicu (kao i u Rusiji).
Inace imala sam jednog frenda koji je neko vrijeme bio u Moskvi i veli da tamo strance (muskarce) doslovno zene napadaju jer je tamo pomanjkanje trijeznih muskaraca. On izgledom nije bas nesto ali veli da mu nikad nije falilo ponuda. Automatski smatraju da su svi stranci puni love.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2005., 14:16   #6
Koliko sam od prijtelja/poslovnih partnera i austrijske trgovacke komore saznao je Ukarijna teren za profesionalce koji su se vec probili u Rusiji, a i tamo je zbilja dosta jebeno. Ja sam za moju bivsu firmu prosle godine nesto pokusavo u Moskvi, ali osim sto sam popusio dobru lovu i lijepo se zabavio nije bilo uspjeha.
A ovo o Ruskinjama nije bas tako, nisu sve drolje, tip je pretjeravao ili je izadao prilicnu lovu

I Vilniusu sam bio uspjesan, ali bilo je cijli dan posla
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2005., 23:20   #7
Ja sam malo putovala u Ukrajini. Kiev je super grad, masu toga se tamo zbiva. Grad je jako lijep i ima se puno toga za vidjet, ima i dobrih barova i klubova i nocni zivot im je dobar. Ostatak Ukraine je naravno jako siromasan i dosta depresivan, pogotovo onaj dio kod Chernobyla.
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 00:53   #8
Quote:
Indi kaže:
Ja sam malo putovala u Ukrajini. Kiev je super grad, masu toga se tamo zbiva. Grad je jako lijep i ima se puno toga za vidjet, ima i dobrih barova i klubova i nocni zivot im je dobar. Ostatak Ukraine je naravno jako siromasan i dosta depresivan, pogotovo onaj dio kod Chernobyla.
Pa ako oko Chernobyla jos raste trava nije toliko niti lose ....

Nego zna li netko kako je u Harkovu?
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2005., 17:54   #9
Ovako...

Bio sam 3 mjeseca u Ukrajini kao posmatrac na izborima (oktobar 2004- januar 2005). Ovo su moji utisci:

Kijev - stvarno prelijep grad. Crkve su prelijepe, a ima i stosta drugo da se vidi. Jedino je zimi jako prljav, zbog snijega... Metro je haos, pravi primjerak ruske komunisticke arhitekture. Cak i zapadnjaci priznaju da je odlican...

Siromastvo je svuda. Posao se moze naci, mada tesko. I uglavnom u Kijevu. Za strance je IZUZETNO tesko naci posao, mada se i to moze. U Ukrajini jako malo ljudi govori engleski, svi govore ruski i ukrajinski, poneko njemacki, na zapadu i poljski. Kijev i nekako moze da prodje, ali ostali gradovi su uglavnom uzasni. Jedino je Ljviv (na ruskom Lavov) na zapadu jako lijep grad, ostali su bezveze. Totalno neuredjeni, cak i oni najveci, kao Donjeck i Dnjepropetrovsk.

Voda nije za pice, mora da se kupuje flasirana. Srecom, hrana i pice su izuzetno jeftini (Ukrajina je to... ), cak i u restoranima. Izvan Kijeva mozete da rucate ili vecerate za 3-4 dolara, u Kijevu je malo skuplje, mada ni blizu Hrvatskoj ili Crnoj Gori. Doduse, u Kijevu postoji restoran Domasna kuhinja, jako popularan i jeftin. Dobra hrana...

Plate su vrlo niske. Profesori primaju 30 dolara... U Kijevu je prosjek mozda oko 200-300 dolara, osim za neka dobra radna mjesta, kakvih je malo. Stan u Kijevu je oko 200-300 dolara mjesecno, a i vise, ako je u strogom Centru.

Biznis? Slabo, sve je u ruskim rukama... Ukrajina je izuzetno siromasna zemlja. Dovoljno je reci da su prosjecne godisnje plate u Rusiji oko 1700-1800 dolara, a u Ukrajini 600-900 dolara. Pa vidite sami...

Ipak, narod je jako dobar, svi su jako ljubazni, samo je jezik problem. I ima se sta vidjeti, Ukrajina je ipak najveca evropska zemlja (ako ne racunate Rusiju ). Pogotovo Kijev, Ljviv i Krim...

To je to, ako nekome treba jos informacija, samo pitajte...

PS. Za one koji zele da posjete Ukrajinu na 5-7 dana, a da putni troskovi i smjestaj budu placeni, kao i prevodilac i vozac, najbolje je da odete kao posmatraci na sljedece izbore (parlamentarni izbori mart 2006). Mozete kao posmatrac OSCE misije (mada je jako tesko upasti kod njih), ili (sto je moja preporuka) kao posmatrac ENEMO misije, u kojoj ucestvuje hrvatski GONG. Dakle, samo pozovite GONG i raspitajte se da li ima mjesta...
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2005., 20:02   #10
Quote:
Bobo_PG kaže:

...
Dovoljno je reci da su prosjecne godisnje plate u Rusiji oko 1700-1800 dolara, a u Ukrajini 600-900 dolara. Pa vidite sami...

...
Prosječna MJESEČNA plaća za svibanj u Rusiji iznosila je cca 300 dolara. To malo odudara od tvojih podataka.
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2005., 18:28   #11
Quote:
Mr Spiker kaže:
Pa ako oko Chernobyla jos raste trava nije toliko niti lose ....

Kako ne, i to sve buja ko ludo
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2005., 22:51   #12
Ako je netko napravio neki konkretan posao u Ukrajini, molio bih da mi posalje privatnu poruku.
sloggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 17:27   #13
lik iz osijeka koji zivi na istoku ukrajine mi je rekao da je prosjecna placa 100 dolara i to je sada narasla nakon sto je Juscenko dosao na vlast
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 18:19   #14
Quote:
lappino kaže:
Prosječna MJESEČNA plaća za svibanj u Rusiji iznosila je cca 300 dolara. To malo odudara od tvojih podataka.
Ne slazem se, apsolutno. To je prosjecna plata u Moskvi i Podmoskovlju, i mozda u jos nekim vecim gradovima. Ali na nivou cijele Rusije je mnogo manja. Doduse, ekonomija im je bolja iz dana u dan, oko 9 % im je ekonomski rast na godisnjem nivou, tako da brzo napreduju. Ali jos imaju mnogo posla da urade, da bi se uopste primakli EU.
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 18:24   #15
Quote:
Taroth kaže:
lik iz osijeka koji zivi na istoku ukrajine mi je rekao da je prosjecna placa 100 dolara i to je sada narasla nakon sto je Juscenko dosao na vlast
Moguce. Uostalom, slazem se da je to otprilike prosjecna plata, kad se sagledaju i drustveni i privatni sektor. U privatnom je situacija mnogo bolja, plate idu i do 250-300 dolara. Haos je u drustvenom sektoru, donedavno su (kao sto sam vec pomenuo) profesori na univerzitetu primali platu oko 30 dolara. Ovo su podaci iz prve ruke, od 3 profesora - mojih prijatelja. Ipak, sad bi valjda trebalo da je bar malo bolje.

Jos nesto, plate se dosta razlikuju na istoku i zapadu Ukrajine. Zapad je ipak blizi EU, dok je istok prakticno "Rusija"... Razliciti mentaliteti...

U svakom slucaju ne preporucujem Ukrajinu ni za zivot ni za biznis. Pogotovo ne ovo prvo. Osim mozda Kijev, stvarno jako lijep grad. Ali je jako hladno zimi...
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 18:25   #16
Informacija o srednjoj plaći u Rusiji je vrlo konkretna, i odnosi se na CIJELU RUSIJU. Istina je da prosjek dižu veliki gradovi, ali radi se upravo o službenom podatku za cijelu zemlju.
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 20:58   #17
Quote:
lappino kaže:
Informacija o srednjoj plaći u Rusiji je vrlo konkretna, i odnosi se na CIJELU RUSIJU. Istina je da prosjek dižu veliki gradovi, ali radi se upravo o službenom podatku za cijelu zemlju.
Nadam se da mi mozes pokazati gdje si "iskopao" taj sluzbeni podatak...

Malo sam istrazivao stvar po Internetu, i otprilike se svodi na to da sam bio u pravu. Uostalom, onaj podatak o prosjecnoj godisnjoj plati u Rusiji i Ukrajini sam procitao prije dva-tri dana. Nakon ovog dodatnog istrazivanja, evo sta je zakljucak:

Prosjecne plate u Rusiji (za cijelu Rusiju): 100-150 $.
Prosjecne penzije u Rusiji (za cijelu Rusiju): 50-100$.
Plate u vecim gradovima (Moskva, S.Peterburg): 200-300 $.

Uostalom, valjda ne mislis da su iste plate u Moskvi i u nekom selu u Sibiru, kad su troskovi zivota u Moskvi 20 puta veci.

Evo jedan izvod i nekoliko linkova, ako ti mogu biti od pomoci:

Quote:
Tale-tellers from Russian Ministry of Economic Development: is average salary in Russia really more
03/01/2004 17:39
Official statistics in Russian economy is often far from the reality of life because big part of economy is based on shadow schemes.
The average salary of Russian citizen in January 2004 increased by 27.7 percent and reached the figure of 6,022 roubles ($ 110). These are the data from the report of Russian Ministry of Economic Development.
The report contains information of the economic activity of Russian people as well. In the end of 2004 there lived 72.2 million people of working age in Russia (1.8 million more than in 2003).

The Ministry estimates the number of unemployed decreased by 628 thousand people and became 5.8 million (8 percent of people of working age). In the end of January 2004 1.64 million people were officially registered as unemployed. Real earnings of Russian people in January 2004 increased by 16.5 percent in comparison with January 2003, and real salary increased by 14.8 percent.

Data of the Ministry of Economic development are considered to be more realistic than information of the State Statistics Committee. However, they are still far from reality: there are too many shadow schemes in Russian economy. The process оf "laundering" is in progress, although it is still slow. Statistics is approaching the reality, and this may be the real reason for Russian impressive "growth" in all parameters - the data not counted earlier started being taken into account.
Quote:
Currently the average salary is Russia is about US$100 (salary of a teacher, government employee etc).
http://english.pravda.ru/main/18/89/...2_economy.html
http://www.womenrussia.com/basics.htm
http://www.russianamericanchamber.or..._business.html
http://www.wsws.org/articles/2004/se...russ-s21.shtml
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 04:40   #18
...Nisi u pravu.
Imaš zastarjele podatke (2004). Ja sam ti rekao za svibanj 2005.
Upiši u Google "средняя зарплата +россия" i otvori vjerojatno prvi link.
Prosječna plaća u Rusiji za svibanj 2005.
To jesu službeni podaci, i to za nivo cijele Rusije.
Izvor: "Федеральная служба госстатистики"
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2005., 07:48   #19
Quote:
lappino kaže:
...Nisi u pravu.
Imaš zastarjele podatke (2004). Ja sam ti rekao za svibanj 2005.
Upiši u Google "средняя зарплата +россия" i otvori vjerojatno prvi link.
Prosječna plaća u Rusiji za svibanj 2005.
To jesu službeni podaci, i to za nivo cijele Rusije.
Izvor: "Федеральная служба госстатистики"


Upravo to i pokusavam da ti objasnim, sluzbeni podaci su "naduvani". Opste poznata stvar za Rusiju. To se cak i pominje na jednom od ovih linkova koje sam postavio. No dobro, i nije tako vazna stvar, ovo oko plate...
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2005., 10:18   #20
bas sam to pomislio..
iz 5 izvora ces dobiti 5 razlicitih informacija o prosjecnoj placi..

pa sam pomislio da ljudi vole preuvelicavati... a mozda i sami sluzbeni podaci budu veci nego inace
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:38.