Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 13:45   #1
Arrow Anđeli i demoni u islamu

Jutros pročitam neku misao o anđelima. Pomislih, dobra stvar, generalno znam šta se kod hrišćana misli kada se spominju anđeli i demoni. No, verovali ili ne, odmah mi je palo na pamet isto pitanje, ali - kod muslimana, odnosno u islamu.

Razlog pokretanja ove teme je dvostruk. Prvo, zaista bih hteo da jednom prevaziđemo plitke rasprave čiji je tata (čitaj: prorok, vođa, etc.) jači, čija je sveta knjiga svetija i slično. To su jako dobre teme, ali kada o njima govore pametni ljudi. Ne bih želeo da se ovom temom spustimo bilo koji nivo ispod, nego bih zaista voleo da muslimani objasne njihovo viđenje o anđelima, demonima. To je dakle ujedno drugi razlog, stav islama po ovom pitanju.

Odakle anđeli, odakle demoni? Koja je njihova funkcija? Kako će se na kraju sve završiti?

Pozvao bih sve raspoložene muslimane na ovu diskusiju, ako ništa drugo, onda kao jedan znak dobre volje da možemo o svemu razgovarati ako jedni drugima priđemo kao onim što mi stvarno jesmo - kao ljudima. Pojma nemam o ovoj temi, ne znam da li će šejtan na kraju biti uništen i slično? Možda mogu, ako se tema bude razvila, dati neki svoj stav i viđenje, neka pitanja, ali komparacija određenih ideja u nekim religijam je nešto što me je oduvek oduševljavalo, tako da pored eventualnih sličnosti, pretpostavljam da ima i razlika u odnosu na ove ideje u hrišćanstvu?

Postoji pregršt tema u islamu koje bih lično voleo više da saznam, možda je red da se krene od jedne. Do sada smo se nekako prečesto gledali kroz nišan, što razumem, ali možda je došlo vreme da malo okrenemo cev na dole, ta ljudi smo.

Za početak, zanimaju me arapski nazivi za anđele i demone, te možda neko jednostavnije objašnjenje za iste. Polazim od pretpostavke da je dobro da u startu definišemo pojmove.

Napomena - znate da većina ne-muslimanskog življa ne razume baš najbolje, izuzev reči Alah, određene izraze i terminologiju svojstvenu islamu, pa nije loše da ako i neko od vas kaže nešto što bi mnogima bilo nepoznato, bar da ukratko objasni o kakvom se pojmu radi. Ovo napominjem jer sam X puta pokušavao da ponešto i razumem, ali ono što sam uglavnom razumeo, odnosi se na pomoćne glagole i skoro ništa više. Dobro, harikiram, ali shvatate point.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:41   #2
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Za početak, zanimaju me arapski nazivi za anđele i demone, te možda neko jednostavnije objašnjenje za iste. Polazim od pretpostavke da je dobro da u startu definišemo pojmove.
ja sam par puta procitao Kuran, a i vodio razgovore sa razlicitim muslimanima. Onako kako je to meni objasnjeno prenosim dalje, a svakako bi bilo lijepo da se netko od strucnijih nadoveze.
Andjeli se u Kuranu nazivaju "meleki", jednog se spominje po imenu "Dzibrail", a imaju ulogu glasnika.
Demoni se nazivaju "dzinovi", a vise o njima nisam cuo, a doduse u samom Kuranu ni primijetio. Inace, Sejtan je u potpunom skladu sa Allahom, jer, kako sam shvatio, Sejtana je Allah stvorio da bi iskusavao vjernike i kaznjavao nevjernike. Bez Sejtana, ni sama vjera ne bi imala smisla. Mozda nisam najbolje razumio, ali tako mi je to tumacio jedan Turcin. Vrlo skromna referenca, zar ne?
Jonadab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 15:56   #3
Quote:
Jonadab kaže: Pogledaj post
ja sam par puta procitao Kuran, a i vodio razgovore sa razlicitim muslimanima. Onako kako je to meni objasnjeno prenosim dalje, a svakako bi bilo lijepo da se netko od strucnijih nadoveze.
Andjeli se u Kuranu nazivaju "meleki", jednog se spominje po imenu "Dzibrail", a imaju ulogu glasnika.
Demoni se nazivaju "dzinovi", a vise o njima nisam cuo, a doduse u samom Kuranu ni primijetio. Inace, Sejtan je u potpunom skladu sa Allahom, jer, kako sam shvatio, Sejtana je Allah stvorio da bi iskusavao vjernike i kaznjavao nevjernike. Bez Sejtana, ni sama vjera ne bi imala smisla. Mozda nisam najbolje razumio, ali tako mi je to tumacio jedan Turcin. Vrlo skromna referenca, zar ne?
Nije ti sve rečeno.
Meleci-anđeli (duhovna bića) su stvoreni od nura- svijetlosti, i imaju različita zaduženja od Uzvišenog Allaha koja bez pogovora obavljaju.
Džini-demoni su takođe duhovna bića koja su stvorena od vatre. Imaju zadaće kao i čovjek. Ima ih istih vijera kao i kod ljudi. Nevjernici od njih su šejtani i predvodi ih Iblis l.a.
Da si pravilno čitao Kur`an vidio bi da su džini spomenuti u sklopu ajeta o Sulejmanu a.s. i prenosu prijestolja Belkise kraljice od sabe.
A evo ti ih još nekoliko:
"A džine i ljude nisam stvorio osim da mi robuju"
"Zaista ću Džehenem napuniti ljudima i džinima"
Tema o duhovnim bićima je pogolema.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:03   #4
Quote:
efendija kaže: Pogledaj post
Nije ti sve rečeno.
Meleci-anđeli (duhovna bića) su stvoreni od nura- svijetlosti, i imaju različita zaduženja od Uzvišenog Allaha koja bez pogovora obavljaju.
Džini-demoni su takođe duhovna bića koja su stvorena od vatre. Imaju zadaće kao i čovjek. Ima ih istih vijera kao i kod ljudi. Nevjernici od njih su šejtani i predvodi ih Iblis l.a.
Da si pravilno čitao Kur`an vidio bi da su džini spomenuti u sklopu ajeta o Sulejmanu a.s. i prenosu prijestolja Belkise kraljice od sabe.
A evo ti ih još nekoliko:
"A džine i ljude nisam stvorio osim da mi robuju"
"Zaista ću Džehenem napuniti ljudima i džinima"
Tema o duhovnim bićima je pogolema.
Čekaj, znači postoje đini (šejtani) koji ne vjeruju u Alaha? (šejtani-ateisti?) Da li znaju da ih je Alah stvorio?
(ili ih nije Alah stvorio)
Malo znam, pa pitam
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:29   #5
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Čekaj, znači postoje đini (šejtani) koji ne vjeruju u Alaha? (šejtani-ateisti?) Da li znaju da ih je Alah stvorio?
(ili ih nije Alah stvorio)
Malo znam, pa pitam
Što se tiče vjerovanja/nevjerovanja baš kao i kod ljudi. Ovo se odnosi na džine a ne i na meleke-anđele.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 18:19   #6
Quote:
efendija kaže: Pogledaj post
Što se tiče vjerovanja/nevjerovanja baš kao i kod ljudi. Ovo se odnosi na džine a ne i na meleke-anđele.
Nekako mi to "čudno"
Ako vide da postoje ljudi, a imaju i oni, oni nemaju racionalnog ireligijskog objasnjenja za njihovo postojanje. kako da bude ateista

Zadnje uređivanje Lightning : 17.02.2010. at 18:49.
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:34   #7
Meni i dalje nije jasno ko je koga stvorio i slično.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:55   #8
Meleki su duhovna bica stvorena od svjetla koja nikad ne grijese. Melek potjece od mulk sto znaci vlast tj. oni su zaduzeni da uredjuju kompletan univerzum.
Sejtani potjecu od dzinna- Sejtan je od setane sto znaci odbacen i izaci iz prvobitne prirode. Dzin potjece od dzenne sto znaci pokriven i nevidljiv. Dzinni su bica stvorena od vatre koji su zivjeli na Zemlji prije ljudi. Kada je izbio rat izmedju dzinna koji je umalo unistio Zemlju, Allah je poslao meleke da zaustave taj rat i njima je u tome pomogao dzin Azazil. kao nagradu za pomoc melekima on je bio uzdignut na nebesa u Dzennet (raj) gdje je proveo citavo vrijeme pokoravajuci se Allahu. Kada je stvoren Adem on je osjetio zavist prema njemu i odbio mu se pokloniti kada je to Allah naredio. Tada je prozvan Iblisom (Sotonom) i izbacen je iz Dzenneta.
Dzinni su razlicitih vjera poput ljudi i njih nema da su ateisti. Sejtani su vjernici ali su nepokorni Allahu. Sejtanima je dopusteno da zavode ljude sve do Sudnjeg dana pa ce na kraju zajedno sa ljudima da izumru i budu ponovo prozivljeni. Potom ce ici da polazu racune za svoja djela poput ljudi.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 23:22   #9
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Čekaj, znači postoje đini (šejtani) koji ne vjeruju u Alaha? (šejtani-ateisti?) Da li znaju da ih je Alah stvorio?
(ili ih nije Alah stvorio)
Malo znam, pa pitam
iblis l.a njima (šejtanima-nevjernicima) govori da je on - bog, o Allahu im ništa ne govori

Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Nekako mi to "čudno"
Ako vide da postoje ljudi, a imaju i oni, oni nemaju racionalnog ireligijskog objasnjenja za njihovo postojanje. kako da bude ateista
brate - u džinskom svijetu vladaju zakoni kao i u našem - i oni se ne mjenjaju baš kao i naši (osim ako Allah hoće da ih promjeni)
primjer.
mi vidimo jedi druge (da smo živi) pa opet neki ne vjeruju da je taj život dao Onaj koji ima vječni i apsolutni život!!! -
džnni vide jedni druge a i ljude (meleke ne vide) - pa opet neki ne vjeruju da je taj život dao Onaj koji ima vječni i apsolutni život!!!

Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Meni i dalje nije jasno ko je koga stvorio i slično.
Allah (heb. Eloah) je stvorio sve!!! baš sve!!! - jel sad jasno?
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 01:40   #10
poprilično je već rečeno. Međutim ima još.

Arapski naziv za nevidljiva duhovna bića je melek, množina melaikeh, a korijen riječi u prijevodu znači ˝glasnik˝, odnosno ˝vijesnik˝.

Meleki (anđeli) i džinni su stvoreni prije ljudi. I stvorio ih je Stvoritelj svih stvorenja - uzvišeni Allah.

Meleki kao duhovna bića su u besprijekornoj pokornosti Allahu i imaju svoja zaduženja i svoje predvodnike. Meleki sa kojima smo mi upoznati su odabrani i oni dalje na raspolaganju imaju druge meleke koji zajedno sa njima obavljaju različite poslove.
Oni se međusobno razlikuju po broju krila. Ne jedu i ne piju, nemaju spol, nedosađuju se i nemaju slobodne volje.

Kur'an govori da meleki imaju važnu ulogu u procesu stvaranja, poslanstva, duhovnom životu, smrti i u funkcionisanju prirode. Tako, recimo, postoji melek zadužen za grmljavinu, koji služi Allahu i izvršava Njegove naredbe.
Neki meleki su zaduženi za razvijanje embrija u utrobama, odnosno odgovorni su za opstanak ljudskog roda.

nabrojaću neke meleke:

1. Džibril (Gabrijel) - melek koji je Božijim Poslanicima dostavljao Božije riječi. Recimo ovaj se melek uprimjerio u savršenog čovjeka i tako se predstavio Merjemi (Mariji), majci Isa a.s.
Znači da ovaj melek ima sposobnosti da uzme lik koji želi i da se tim likom predstavi ljudima, jer kad bi im se pokazao u svom pravom obliku i veličini moglo bi da dođe do straha kod onih kojima se pokazuje, a to onda ne bi bilo efikasno i upitno po dužnost kojom je poslan od Allaha.
Još jedan primjer vezan za Džibrila je da je se u ljudskom liku pokazivao i Muhammedu a.s. Dolazio bi u tom liku i Poslaniku prenosio objavu, a jednom je došao i sjeo ispred Muhammeda a.s. koljeno uz koljeno i ispitivao ga: ŠTa je to Islam, šta iman, a šta ihsan? Kad je Muhammed odgovorio na sva pitanja Džibril je ustao i otišao. Tad ashabi (prijatelji Muhammedovi) upitaše: Ko je to bio Ja resulallah pa te tako ispitivao: Džibril, odgovorio je Muhammed.

Poslanik nam je rekao da je dva puta Džibrila vidio u liku u kome je stvoren. Prvi put kad mu je prenijeo prvu objavu od Allah uzvišenog i drugi put kada je iz Mekke u jednoj noći otišao do Jeruzalema odakle se sa Džibrilom kroz 7 nebesa uputio ka Allahu.

"Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)"

"On ga je i drugi put vidio, kod Sidretul-muntehâa kod kojeg je džennetsko prebivalište, kad je Sidru prekrivalo ono što je prekrivalo, pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio, vidio je (Muhammed, alejhisselam) najveličanstvenija znamenja svoga Gospodara. (53:1-18)"

Pored Džibrila znamo i za druge meleke:
2. Azrail - melek smrti. Njegova dužnost je uzimanje duša ljudima i o njemu ja ne znam mnogo. Još se nismo sreli.

Hasan Basri, islamski učenjak pripovjeda: “Kada osoba umre a njeni se ukućani okupe i počnu stenjati i plakati, Melek smrti stane na vrata i kaže im:

‘Nisam ga otkinuo od njegovih najdražih (već je pojeo sve svoje porcije na Ovome svijetu), niti sam mu skratio život. Naređeno mi je da u ovu kuću dolazim i uzimam ukućanima duše jednu po jednu sve dok niko živ ne ostane.’ ”
Hazret Hasan Basri kaže: “Tako mi Allaha dragog, kada bi oni koji tuguju mogli tada vidjeti Meleka smrti i čuti šta priča, zaboravili bi preminuloga i zabrinuli se za sebe.”

3. Mikail je jedan od najodabranijih meleka i u Kur'anu ga Allah spominje odmah poslije Džibrila:
“ Ko je neprijatelj Allahu, i melekima Njegovim, i poslanicima Njegovim, i Džibrilu i Mikailu, pa Allah je, dosita neprijatelj onima koji neće da vjeruju.”

Njegova dužnost i obaveza je spuštanje kiše i opskrbe. U jednoj predaji Muhammed a.s. navodi:
Prenosi Enes ibn Malik, r.a., da je Poslanik, a.s., upitao Džibrila: “ Zašto nikad nisam vidio Mikaila da je nasmijan?” On mu je odgovorio: ” Mikail se nije nasmijao od dana kad je stvoren Džehennem. “

4. Munkir i Nekir - meleki ispitivači. To su dva meleka koja su zadužena za ispitivanje umrlog u grobu o njegovom Stvoritelju, vjeri, knjizi i poslaniku. Munkir i Nekir će ispitivati i vjernika i nevjernika, ali Allah će učvrstiti vjernika riječju, pa će znati odgovor, kako kaže u Kur’anu:

“Allah će vjernike postojanom riječju učvrstiti i na ovom i na onom svijetu, a nevjernike će u zabludi ostaviti; Allah radi šta hoće.” (Ibrahim, 27.)

Ima dosta predaja o ispitivanju ljudi od strane ovih meleka.

5. Kiramen katibin - meleci zapisničari. Oni prate čovjeka i osnovna dužnost im je da zapisuju dobra i loša djela koja je čovjek počinio.

A nad vama bdiju čuvari, kod Nas cijenjeni pisari, koji znaju ono što radite.˝ (El-Infitar, 10-12.)

6. Israfil - ima zadatak da puhne dva puta u rog. Kad prvi put puhne biće kraj ovoga svijeta a kad drugi put puhne svi ćemo biti proživljeni pred Allahom dž.š. gdje ćemo odgovarati za svoja dijela.

7. RIDVAN - je melek koji se nalazi na ulazu u Džennet, na Džennetskoj kapiji.

Pored gore nabrojanih meleka dragi Poslanik spominje i meleke koji se okupljaju oko vjernika koji Allaha spominju:"Kada se ljudi okupe da spominju Allaha, meleki ih okružuju i blagosivaju, spuštaju na njih mir i Allah spominje one među njima koji su sa Njim.˝ (Tirmizi - prenosilac hadisa)

eto toliko o melekima. Ukoliko nešto više želite da pročitate o džinnima prepodučujem knjigu "Između dva svijeta" poznatog ezoteriste hafiza Emina. U ovoj knjizi on prepičava svoje doživljaje sa džinnima i ljudima koje su ti džinni napastovali. Pripovjeda o svom prijatelju džinnu muslimanu koji se zove Haris koji ga je vodio u svijet odnosno dimenziju u kojoj džinni žive.

O njima ja ne znam mnogo i neinteresuju me te ostavljam prostor da pišu oni koji znaju više.
eDinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 08:49   #11
Drugi imanski šart je "ve melaiketihi" što znači da vjerujemo postojanje meleka i ostalih nevidljivih bića. Što se tiče džina 72 sura-poglavlje u Kur`anu se zove Džini. I meleci i džini su mnogo spominjani u Kur`anu a.š.
I džini mogu uzimati ljudske likove i kao takvi se ukazati čovjeku. Zato nas muslimane nečude raznorazna "ukazivanja" i "predstavljana" koja se dešavaju i u koja mnogi počnu da vjeruju i od toga prave svetinje, jer je poznato da Iblis l.a i njegove pristalice imaju ulogu zavođenja i odvraćanja od Istine.

Priča 1.

Iblisova ispovijest Muhammedu a.s

"Muhammede, ja sam molio Svevisnjeg Allaha
da ja vidim Ademove sinove, a da oni mene ne vide, pa mi je to dao.
Također, dao mi je da mogu hodati i prolaziti kroz njihove krvne
sudove poput krvi, pa ja po njima kruzim i vitlam kako god hoću u
jednom času. Meni je Allah rekao: "Eto ti to si trazio." Ja se time
ponosim do Sudnjeg dana. Sa mnom, o Muhammede, ima vise svijeta nego
s tobom. Većina potomstva Ademova bit će uz mene do Kijametskog dana.
O Muhammede, ja imam svoje jedno dijete, kome sam dao ime Tama
(pomrčina), koji se navali na oči svijetu da bi ih uspavao od noćnog
namaza jacije. Da nije tog sejtana, ne bi bilo ljudi koji bi otisli
na spavanje, a da prije toga ne klanjaju jaciju. Isto tako, ja imam
jedno svoje dijete koje se zove Kuhejl (surmadija), koji zavarava,
zamazuje surmom oči ljudima koji sjede i sijele sa ulemom, te za
vrijeme džume namaza i predavanja, kunjaju i zaspu."


Priča 2 .

Prenosi Vehb ibn Munebbih da je Iblis sreo Jahja, a.s., pa ga je Jahja, a.s., upitao:
''Reci mi koje vrste ljudi postoje i koju od tih skupina vi šejtani najviše volite?''

Iblis mu odgovori:
''Postoje ljudi koji su zaštićeni od našeg djelovanja, to su oni poput tebe i mi im ništa ne možemo. Postoji i skupina ljudi koja je u našim rukama poput lopte u dječijim rukama, mi im radimo šta hoćemo i kako hoćemo. A postoji i treća skupina i ona nam je... najteža i najgora, to su ljudi koje mi napadnemo i oni učine grijeh, i kad mi pomislimo da smo ih upropastili, oni se pokaju Allahu i učine istigfar i tako pokvare sve ono što smo mi uradili. Niti možemo niti hoćemo odustati od toga da ih navraćamo na grijeh, a niti možemo ostaviti svoj zacrtani cilj."

Zadnje uređivanje efendija : 18.02.2010. at 09:39.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 16:32   #12
Quote:
Jonadab kaže: Pogledaj post
ja sam par puta procitao Kuran, a i vodio razgovore sa razlicitim muslimanima. Onako kako je to meni objasnjeno prenosim dalje, a svakako bi bilo lijepo da se netko od strucnijih nadoveze.
Andjeli se u Kuranu nazivaju "meleki", jednog se spominje po imenu "Dzibrail", a imaju ulogu glasnika.
Demoni se nazivaju "dzinovi", a vise o njima nisam cuo, a doduse u samom Kuranu ni primijetio. Inace, Sejtan je u potpunom skladu sa Allahom, jer, kako sam shvatio, Sejtana je Allah stvorio da bi iskusavao vjernike i kaznjavao nevjernike. Bez Sejtana, ni sama vjera ne bi imala smisla. Mozda nisam najbolje razumio, ali tako mi je to tumacio jedan Turcin. Vrlo skromna referenca, zar ne?
Da si procitao par puta vidio bi da jedna citava sura nosi nazi Dzinn.
znaci jedan odlomak se zove tako
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 16:36   #13
Istina je i da neki ljudi ponekad vide dzina
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 12:58   #14
Quote:
eDinn kaže: Pogledaj post
poprilično je već rečeno. Međutim ima još.

Arapski naziv za nevidljiva duhovna bića je melek, množina melaikeh, a korijen riječi u prijevodu znači ˝glasnik˝, odnosno ˝vijesnik˝.

Meleki (anđeli) i džinni su stvoreni prije ljudi. I stvorio ih je Stvoritelj svih stvorenja - uzvišeni Allah.

Meleki kao duhovna bića su u besprijekornoj pokornosti Allahu i imaju svoja zaduženja i svoje predvodnike. Meleki sa kojima smo mi upoznati su odabrani i oni dalje na raspolaganju imaju druge meleke koji zajedno sa njima obavljaju različite poslove.
Oni se međusobno razlikuju po broju krila. Ne jedu i ne piju, nemaju spol, nedosađuju se i nemaju slobodne volje.

Kur'an govori da meleki imaju važnu ulogu u procesu stvaranja, poslanstva, duhovnom životu, smrti i u funkcionisanju prirode. Tako, recimo, postoji melek zadužen za grmljavinu, koji služi Allahu i izvršava Njegove naredbe.
Neki meleki su zaduženi za razvijanje embrija u utrobama, odnosno odgovorni su za opstanak ljudskog roda.

nabrojaću neke meleke:

1. Džibril (Gabrijel) - melek koji je Božijim Poslanicima dostavljao Božije riječi. Recimo ovaj se melek uprimjerio u savršenog čovjeka i tako se predstavio Merjemi (Mariji), majci Isa a.s.
Znači da ovaj melek ima sposobnosti da uzme lik koji želi i da se tim likom predstavi ljudima, jer kad bi im se pokazao u svom pravom obliku i veličini moglo bi da dođe do straha kod onih kojima se pokazuje, a to onda ne bi bilo efikasno i upitno po dužnost kojom je poslan od Allaha.
Još jedan primjer vezan za Džibrila je da je se u ljudskom liku pokazivao i Muhammedu a.s. Dolazio bi u tom liku i Poslaniku prenosio objavu, a jednom je došao i sjeo ispred Muhammeda a.s. koljeno uz koljeno i ispitivao ga: ŠTa je to Islam, šta iman, a šta ihsan? Kad je Muhammed odgovorio na sva pitanja Džibril je ustao i otišao. Tad ashabi (prijatelji Muhammedovi) upitaše: Ko je to bio Ja resulallah pa te tako ispitivao: Džibril, odgovorio je Muhammed.

Poslanik nam je rekao da je dva puta Džibrila vidio u liku u kome je stvoren. Prvi put kad mu je prenijeo prvu objavu od Allah uzvišenog i drugi put kada je iz Mekke u jednoj noći otišao do Jeruzalema odakle se sa Džibrilom kroz 7 nebesa uputio ka Allahu.

"Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)"

"On ga je i drugi put vidio, kod Sidretul-muntehâa kod kojeg je džennetsko prebivalište, kad je Sidru prekrivalo ono što je prekrivalo, pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio, vidio je (Muhammed, alejhisselam) najveličanstvenija znamenja svoga Gospodara. (53:1-18)"

Pored Džibrila znamo i za druge meleke:
2. Azrail - melek smrti. Njegova dužnost je uzimanje duša ljudima i o njemu ja ne znam mnogo. Još se nismo sreli.

Hasan Basri, islamski učenjak pripovjeda: “Kada osoba umre a njeni se ukućani okupe i počnu stenjati i plakati, Melek smrti stane na vrata i kaže im:

‘Nisam ga otkinuo od njegovih najdražih (već je pojeo sve svoje porcije na Ovome svijetu), niti sam mu skratio život. Naređeno mi je da u ovu kuću dolazim i uzimam ukućanima duše jednu po jednu sve dok niko živ ne ostane.’ ”
Hazret Hasan Basri kaže: “Tako mi Allaha dragog, kada bi oni koji tuguju mogli tada vidjeti Meleka smrti i čuti šta priča, zaboravili bi preminuloga i zabrinuli se za sebe.”

3. Mikail je jedan od najodabranijih meleka i u Kur'anu ga Allah spominje odmah poslije Džibrila:
“ Ko je neprijatelj Allahu, i melekima Njegovim, i poslanicima Njegovim, i Džibrilu i Mikailu, pa Allah je, dosita neprijatelj onima koji neće da vjeruju.”

Njegova dužnost i obaveza je spuštanje kiše i opskrbe. U jednoj predaji Muhammed a.s. navodi:
Prenosi Enes ibn Malik, r.a., da je Poslanik, a.s., upitao Džibrila: “ Zašto nikad nisam vidio Mikaila da je nasmijan?” On mu je odgovorio: ” Mikail se nije nasmijao od dana kad je stvoren Džehennem. “

4. Munkir i Nekir - meleki ispitivači. To su dva meleka koja su zadužena za ispitivanje umrlog u grobu o njegovom Stvoritelju, vjeri, knjizi i poslaniku. Munkir i Nekir će ispitivati i vjernika i nevjernika, ali Allah će učvrstiti vjernika riječju, pa će znati odgovor, kako kaže u Kur’anu:

“Allah će vjernike postojanom riječju učvrstiti i na ovom i na onom svijetu, a nevjernike će u zabludi ostaviti; Allah radi šta hoće.” (Ibrahim, 27.)

Ima dosta predaja o ispitivanju ljudi od strane ovih meleka.

5. Kiramen katibin - meleci zapisničari. Oni prate čovjeka i osnovna dužnost im je da zapisuju dobra i loša djela koja je čovjek počinio.

A nad vama bdiju čuvari, kod Nas cijenjeni pisari, koji znaju ono što radite.˝ (El-Infitar, 10-12.)

6. Israfil - ima zadatak da puhne dva puta u rog. Kad prvi put puhne biće kraj ovoga svijeta a kad drugi put puhne svi ćemo biti proživljeni pred Allahom dž.š. gdje ćemo odgovarati za svoja dijela.

7. RIDVAN - je melek koji se nalazi na ulazu u Džennet, na Džennetskoj kapiji.

Pored gore nabrojanih meleka dragi Poslanik spominje i meleke koji se okupljaju oko vjernika koji Allaha spominju:"Kada se ljudi okupe da spominju Allaha, meleki ih okružuju i blagosivaju, spuštaju na njih mir i Allah spominje one među njima koji su sa Njim.˝ (Tirmizi - prenosilac hadisa)

eto toliko o melekima. Ukoliko nešto više želite da pročitate o džinnima prepodučujem knjigu "Između dva svijeta" poznatog ezoteriste hafiza Emina. U ovoj knjizi on prepičava svoje doživljaje sa džinnima i ljudima koje su ti džinni napastovali. Pripovjeda o svom prijatelju džinnu muslimanu koji se zove Haris koji ga je vodio u svijet odnosno dimenziju u kojoj džinni žive.

O njima ja ne znam mnogo i neinteresuju me te ostavljam prostor da pišu oni koji znaju više.
eee ba, zaboravio si Malika meni najdražeg, a i Haruta i Maruta i još su ne zvanično tu: Refref i Kindijas -
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 14:38   #15
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
eee ba, zaboravio si Malika meni najdražeg, a i Haruta i Maruta i još su ne zvanično tu: Refref i Kindijas -
A ko će ih sve pobrojati kad ih u samom čovjeku ima preko 1000 , a svaku kap kiše "spuštaju" meleci. Jedni drže i Prijestolje itd.....
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 19:20   #16
negdje sam našao da se jedan melek zove i Zulkarnejn
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 19:21   #17
pa zar i andjeli ... muski

znaci, andjeli imaju spolnost
mogu li oni, u islamu, nasamo biti sa zenom


da li se iukojem zivotnom kontekstu, u islamu, moze za zenu reci da je ona njegov andjeo, da je pravi andjeo (kao sto se to kod nas u engleskom jeziku kaze)
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 19:41   #18
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
pa zar i andjeli ... muski

znaci, andjeli imaju spolnost
mogu li oni, u islamu, nasamo biti sa zenom


da li se iukojem zivotnom kontekstu, u islamu, moze za zenu reci da je ona njegov andjeo, da je pravi andjeo (kao sto se to kod nas u engleskom jeziku kaze)

sad nisam siguran da li se pod "melek" radi o imenici ženskog ili muškog roda ali meleci su definisani kao biće bez strasti tj bez spolnosti.
iako se oni često pojavljuju drugim muškarcima u liku mladića.

i može se za čovjeka( m ili ž) reći da je melek.
njima se obično označaaju ljudi( m i ž) koji su pobožni i puni milosrđa.

kad je neka žena lijepa za nju se kaže da lijepa kao džennetska hurija.
lijepog muškarca se obično poredi sa Jusufom a.s.
btw...
hurije?
šta su ili ko su hurije?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 20:07   #19
kohort?


BTW "melek" ... m.rod
tako nesto bozansko i nedostizno ... ma mora biti muskoga roda, naravno
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 20:15   #20
Meleki su izaslanici i veza izmedju Allaha, dz.s., i Poslanika, s.a.v.s., i zbog toga govor o njoma zahtijeva prednost nad govorom o poslanicima.
Meleki su nevidljiva duhovna bica koji su stvoreni od nura ili svijetlosti. Oni se ne suprosavljaju onome sto im Allah, dz.s., naredi i izvrsavaju sve Njegove naredbe.

-Stvaranj meleka:

-Stvoreni su prije Adema(Adama) a.s., na sto nas upucuje sljedeci ajet:
"A kada tvoj Gospodar rece melekima: Ja cu na Zemlji namjesnika postaviti- oni rekose: Zar ces na njoj uciniti da bude onaj koji ce na njoj nered ciniti i krv proljevati! A mi Tebe velicamo i hvalimo i kako Tebi dolikuje, stujemo. On rece: Ja znam ono sto vi ne znate.
Iz govora meleka sa Allahom vidimo da je njihovo stvaranje predhodilo ljudskom stvaranju.
Dokazi iz Kur'ana i hadisa upucuju nas da su meleki nevidljiva duhovna stvorenja od svijetlosti. Nemaju materijalno tijelo koje bi se moglo primjetiti ljudskim culima. Oni nisu kao ljudi: oni ne jedu, ne piju, ne spavaju, ne ulaze u bracni zivot. Ne grijese niti u svom bicu imaju bilo kakvo svojstvo materije koje je osobina covjeka.
Meleki 'nekada' uzimaju oblik materijalnih stvari i pojavljuju se u liku covjeka. U kazivanju o Mejremi navodi se:
"Mi smo njoj meleka Dzibrila(Gabrijela) poslali i on joj se pojavio u liku savrseno stvorenog muskarca.
Tako isto je Dzibril dolazio Muhammedu,s.a.v.s., u liku covjeka po imenu Dihje ibn Kelbi, kao sto je navedeno u hadisu kada ga je pitao o imanu,ihsanu,islamu i predznacima Sudnjeg dana. Tada se pojavio u bijeloj odjeci, sa jako crnom kosom, i na njemu se nisu vidjeli tragovi PUTA.
Meleki imaju krila:
U suri Fatir Allah,dz.s., kaze:
"Hvaljen neka je Allah, Stvoritelj nebes i Zemlje, koji meleke sa po dva, tri i cetri krila cini izaslanicima- On onome sto stvara dodaje sta hoce, On uistinu sve moze".
U hadisu kojeg prenosi Abdullah ibn Mes'ud kaze da je Poslanik, s.a.v.s., vidio Dzibrila sa sest stotina krila.
birtox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.