Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2005., 16:06   #21
jelda,a sad bi ja malo zamolila princa da mi prica o san siru...nadam se da cu ga u bliskoj buducnosti i ja vidjet uzivo
__________________
dancy
italian girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 16:21   #22
Nego, italian girl, gdje si sve do sad bila u Italiji, s obzirom na to da ti se jako svidja?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 17:42   #23
nemam neke lijepe uspomene iz milana, jedino u gradu sto valja je inter...
...napali mene i frenda marokanci kod M. Centrale zelj. stanice navecer, vadili su se i nozevi, jedva izvukao zivu glavu...bastardi
grad je siv, niti ga duomo ne spasava.

cak i genova koja bi trebala po deafaultu biti ruzan grad mi je simpaticnija, em luka, em ono brdo...a sto ides juznije je i bolje...obala na jugozapadnoj strani cizme
sjever ma koliko bio razvijeni, mi je da oprostis, sranje. jug ima nesto, ima srce i dusu, a pogotovo obala... mislim da imam pravo reci jer prosao sam od trsta do coma i travisia do brindisia - kao turist naravno, a i imam xy transferti i domacih tekmi omiljenog mi milanskog kluba.

bas ne mogu shvatit neciju toliku opcinjenost tom zemljom....da kazes irska il grcka jos ok, a ne italija...i to lombardija + veneto.

gatto, jel se varam ?

...ja bi veceras u ferraru na sonic youth...
__________________
Les hivers de mon enfance étaient des saisons longues, longues. Nous vivions en trois lieux: l'école, l'église et la patinoire; mais la vraie vie était sur la patinoire.
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 17:55   #24
Ja sam prošli tjedan bio po Toscani - San Gimignano, Siena, Firenza, Volterra.. Bormeč lijepo. Ona romanika, sve od cigli, lude crkve, baš ima atmosferu kakvu reklamira.

Ali ovo je offtopic jerbo spada u Turizam.

Ontopic, jedna moja frendica živi & studira u Trstu
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 19:15   #25
Stoneisland, što se Milana tiče, to je ogroman grad i naravno da se svašta može desiti. Premda, ja sam tamo i radio i izlazio i šetao u svako doba dana i noći i nikad mi se ništa nije desilo. Nije me strah ići po Milanu ništa više nego po naprimjer Zagrebu. Pri tom mislim na normalno dijelove grada. A sad, postoje i zabijeniji dijelovi grada, ali to je nešto drugo. Inače, želj. stanice su po cijeloj Italiji navečer okupljališta svega i svačega.

Marokanaca, i općenito govoreći stranaca imaš naprimjer i ovdje u Padovi vjerojatno u podjednakom postotku u odnosu na veličinu grada, tako da ti se teoretski ista stvar može desiti i drugdje po Italiji. Eto, ja sam obišao mnoge gradove po Italiji, pogotovo ovdje na sjeveru, i to često puta poslovno, znači ne uvijek turistički, i nisam imao neugodnih iskustava. Mislim da zaista nisi imao sreće taj put.

Gledaj, Milano nije turistički grad i on nema baš nešto pokazati u tom smislu, kao što to imaju mnogi drugi talijanski gradovi. Ja sam pričao o dojmu kroz to što sam tamo živio i radio u njemu. Ali, budući da je prava metropola, grad je uvijek prepun zbivanja. Ne postoji večer kada ti se izlazi van da nećeš naći neko zbivanje, itd. Inače, stanovao sam izvan grada, u jednom mjestu blizu Monze. Kada izlaziš "formalno" iz Milana, gotovo ne primjećuješ da je grad završio. Okolna mjesta djeluju praktički kao pregrađa. Nešto sjevernije od gradića u kojem sam živio, na nekih 25 km se nalazi i Lago di Como, tako da je to jedna jako dinamična zona za život. Doduše, jako je gusto naseljena i promet je preogroman. To je velika mana, ali naprimjer "domaći" su prva liga nakon što uđeš u đir s ljudima.

Što se tiče Sjevera i Juga Italije, to je ogromna razlika. Jug je možda naoko gostoljubiviji, ali je jako siromašan. Ispada kao da su dvije različite države u jednoj. Na jugu, ono od Rima pa prema dolje nije uopće dobro za život. Jako puno ima kriminala, mafija je prisutna u svemu, korupcija u svim državnim segmentima, mnogo veća nezaposlenost u odnosu na sjever, itd.
Ovdje na sjeveru su ti većina ljudi koja radi u policiji i državnim službama s markantnim "južnjačkim" naglaskom. Tu na sjeveru se zezaju da dolje ljudi imaju samo 2, odnosno 3 izbora u životu. Otići u policiju, doći raditi ovdje na sjever ili pak ući u mafiju, što i nije daleko od istine.

Sjever je sasvim nešto drugo. Jako je razvijen, sve regije su jako bogate i stvari puno bolje funkcioniraju. Jako je slično kao i u ostalim najrazvijenijim dijelovima EU.

A što se tiče kulturne baštine, Italija je cijela prepuna gradova koji svojom arhitekturom i monumentima pričaju veliku povijest. Po tome je najbogatija u cijeloj Europi.

Ekonomski gledajući, sve regije, od srednje Italije, znači Lazio, pa preko Toscane, Emilie Romagne, Veneta do gore Lombardije, itd., su jako dobre za život. Ali, to ti je uz navedeno u mnogočemu tipičan zapadni stil života. Puno se radi, dugo putuje na posao, a "živi" pretežno vikendom.

A to što se ljudi zaljubljuju u Italiju nije teško za shvatiti jer se Talijani po svojem mentalitetu jako vole pokazivati; vole dobar život, imaju stila, odlično se oblače, u svemu su veliki estete, jako druželjubivi, jako dobro se jede, imaju odlična vina, predivan im je jezik, itd.

Samo što naši ljudi ne kuže da se dolaskom u Italiju ne postaje odmah dio toga, jer život ovdje je velikim dijelom kao svugdje drugdje na zapadu, utrka za lovom, a da bi se počelo živjeti onako kako se Talijani vole pokazivati i kako ih stranci vide, treba imati puno novaca (čitaj visoke prihode), što mnogi stranci nikad ni ne ostvare.

Eh, da, u Ferrari nisam nikad bio, ali u Bologni koja joj je relativno blizu, jako često. Isto tako, znam dosta ljudi odonuda. Vjerujem da bi se isplatilo otići na taj koncert, iako koncert nema veze s gradom.
U svakom slučaju, Bolognu vrijedi posjetiti ako ti se ikad pruži prilika. Iz Ferrare nije uopće problem skočiti do nje.

Zadnje uređivanje gatto : 27.06.2005. at 19:45.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 19:38   #26
Quote:
shipka kaže:
Ja sam prošli tjedan bio po Toscani - San Gimignano, Siena, Firenza, Volterra.. Bormeč lijepo. Ona romanika, sve od cigli, lude crkve, baš ima atmosferu kakvu reklamira.

Ali ovo je offtopic jerbo spada u Turizam.

Ontopic, jedna moja frendica živi & studira u Trstu
Što se kulturne baštine tiče, regija Toscana je najvjerojatnije najbogatija u cijeloj Italiji. Premda, to je jako teško mjeriti jer živim u jednoj drugoj regiji, u Venetu, u gradu Sv. Ante koji je sam po sebi poseban, a nalazi se na 25 km od Venezie i na nekih 30 km od Vicenze i na nekih 60 km od jedne Verone.

A da ne spominjem i Rim u regiji Lazio koji je priča za sebe, a i sve ostale talijanske imaju zaista puno toga za pokazati.

Inače, i što se samog života u njoj tiče, Toscana po mnogim Talijanima spada u najpoželjnije regije. Ta regija spaja srednju i sjevernu Italiju, a od 20 talijanskih regija, moj Top 5 regija za život bi bio:

1. Toscana
2. Emilia-Romagna
3. Veneto
4. Lombardia
5. Piemonte i Liguria su tu
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 19:53   #27
Quote:
stoneisland kaže:
nemam neke lijepe uspomene iz milana, jedino u gradu sto valja je inter...
.............................................
grad je siv, niti ga duomo ne spasava.

Mi prosle godine isli u Gardaland, i eto kad smo vec relativno u blizini idemo pogledati San Siro i Duomo.....ja sam u najmanju ruku ocekivala da cemo ispred stadiona naletiti na Maldinija ...........nismo se ni slikali kako treba jer nismo mogli uci, slike su ili sa nama u prvom planu a iza nas zid kao i svaki drugi, ili stadion cijeli a mi ko neki mravi u dnu slike.......a Duomo zatvoren zbog renoviranja, samo smo ga izvana vidjeli.....u crkvu Santa Maria gdje je da Vincijeva Posljednja vecera se moze uci samo ako se unaprijed najavis.....neki cigici na trgu ispred Duoma nam popalili jednu lijepu svotu Eura.......otisli smo na cugu.....nas pet....dva piva, dvije cole, jedna fanta, tri cappuccina 58 eura......... i otisli smo za Gardaland...... zacudjujuce, Milano mi se bas svidio
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 20:06   #28
Quote:
ForzaFiume kaže:
Mi prosle godine isli u Gardaland, i eto kad smo vec relativno u blizini idemo pogledati San Siro i Duomo.....ja sam u najmanju ruku ocekivala da cemo ispred stadiona naletiti na Maldinija ...........nismo se ni slikali kako treba jer nismo mogli uci, slike su ili sa nama u prvom planu a iza nas zid kao i svaki drugi, ili stadion cijeli a mi ko neki mravi u dnu slike.......a Duomo zatvoren zbog renoviranja, samo smo ga izvana vidjeli.....u crkvu Santa Maria gdje je da Vincijeva Posljednja vecera se moze uci samo ako se unaprijed najavis.....neki cigici na trgu ispred Duoma nam popalili jednu lijepu svotu Eura.......otisli smo na cugu.....nas pet....dva piva, dvije cole, jedna fanta, tri cappuccina 58 eura......... i otisli smo za Gardaland...... zacudjujuce, Milano mi se bas svidio
Riječanka, drugi put se najavi, pa dođite kod mene u Padovu na cugu. U tom gradu ima što za vidjeti, a nekih 40-ak minuta vožnje od Gardalanda. A i bez mene, naprimjer Verona je jako blizu. Isto tako i mnoga živopisna mjesta na jezeru Garda, kao i naokolo.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 20:17   #29
Quote:
gatto kaže:
Riječanka, drugi put se najavi, pa dođite kod mene u Padovu na cugu. U tom gradu ima što za vidjeti, a nekih 40-ak minuta vožnje od Gardalanda. A i bez mene, Verona je jako blizu.
ok super, obozavam Padovu, bila sam tamo prije tri godine.............iako ja idem uvijek u Gardaland i okolicu u doba ferragosta.....pa pretpostavljam da si tada u Rijeci

A ja idem doma za 29 dana
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 20:21   #30
Quote:
ForzaFiume kaže:
ok super, obozavam Padovu, bila sam tamo prije tri godine.............iako ja idem uvijek u Gardaland i okolicu u doba ferragosta.....pa pretpostavljam da si tada u Rijeci

A ja idem doma za 29 dana
Istina, ja sam u prvoj polovini kolovoza uvijek izvan Italije.

Ma che bello... rientri a nostra bella Fiume fra 29 giorni.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 20:28   #31
Quote:
gatto kaže:
Istina, ja sam u prvoj polovini kolovoza uvijek izvan Italije.

Ma che bello... rientri a nostra bella Fiume fra 29 giorni.
La piu bella del mondo

Ides doma svaki vikend??
ForzaFiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 20:33   #32
Quote:
ForzaFiume kaže:
La piu bella del mondo

Ides doma svaki vikend??
Idem, i ta blizina me jako veseli.

Prije, kada sam bio u Milanu mi je tamo bilo dosta dobro, ali sam mogao doma otprilke svaka 3 tjedna ili pak svakih mjesec dana. Skupi su ti vikendi, a i bilo je duplo dalje.

Sada radim na tome da se još približim, ako je moguće. Tko zna, možda i uspijem.

Što je, je, nema do onog pogleda na Kvarner.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 21:01   #33
ima i zivotopisnih crnkinja u mjestima oko gardalanda. mislim na one koje i usred bijela dana stoje uz cestu...

bio sam na lago di garda, nije me se dojmilo.

gatto, bologna je ok, ali nije mi ni priblizno kao firenza...naravno, nemos ih ni usporedjivat. za ferarru ne znam kakva je...znam da je to na pruzi trst-rim oko bologne i da su me jednom izbacili iz vlaka tam jer sam se svercao

spavao na zeljeznickim stanicama u

milanu - napali me, ali carabinieri bili promptni, netko ih pozvao, ljudi se pojavili za 3 min, nasli marokance i ubili boga u njima bez pitanja.

veneziji (mestru) - sve 5 bilo, stekao prijatelje iz rijeke i iz albanije

rimu - mislili spavat, a otisli se setat gradom, obisli pol grada i jos zavrsili na nekom tulumu, mrtvi pijani dosli na stanicu i prespavali pol dana.

napulju - policija bila kul, valjda sam simpatican mafiji bio, nije me nitko ni taknuo

inace, ak neko misli spavat na stanicama, to se nemre...od 1-2 ujutro do 5-6 ih zakljucavaju cekaonice i ostajete na ulazu u cekaonicu...al je barem krov
__________________
Les hivers de mon enfance étaient des saisons longues, longues. Nous vivions en trois lieux: l'école, l'église et la patinoire; mais la vraie vie était sur la patinoire.
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 21:30   #34
Quote:
stoneisland kaže:
ima i zivotopisnih crnkinja u mjestima oko gardalanda. mislim na one koje i usred bijela dana stoje uz cestu...
To inače možeš vidjeti po cijeloj Italiji. Doduše, uz frekventnije zone kao što je Gardaland više od prosjeka, ali ne beri brigu, probaj se voziti od naprimjer Milana prema Parmi - slična stvar.

Quote:

gatto, bologna je ok, ali nije mi ni priblizno kao firenza...naravno, nemos ih ni usporedjivat. za ferarru ne znam kakva je...znam da je to na pruzi trst-rim oko bologne i da su me jednom izbacili iz vlaka tam jer sam se svercao
Slažem se, Firenze je monumentalnija od Bologne i uz Veneziju i Rim spada u sam vrh takve turističke ponude u Italiji. Bologna, Cremona, Verona, Padova, itd. idu odmah iza... Pazi ovisi o aspektu s kojega gledamo na stvari.
Ali što se tiče života, Bologna kotira jako visoko u odnosu na cijelu Italiju. Inače, po zadnjim podacima Istat-a, Emilia-Romagna, regija čiji je glavni grad Bologna, s Bolognom na čelu i standardnom života, zauzima trenutno prvo mjestu u Italiji. Dobro, tu su blizu i one ostale regije koje sam nabrojao u jednom od prethodnih postova. Razlike među sjevernim regijama su jako male.
Usput rečeno, Bologna je i jak studenstki centar i poznata po velikom broju mjesta za izlazak za mlade, a isto tako po jako srdačnim stanovnicima.
Nevjerojatno, ali ove godine Emilia šiša čak i jednu Lombardiju po nekim stvarima. Bore se Emiliani - idu pun gas naprijed.

Quote:

spavao na zeljeznickim stanicama u

milanu - napali me, ali carabinieri bili promptni, netko ih pozvao, ljudi se pojavili za 3 min, nasli marokance i ubili boga u njima bez pitanja.

veneziji (mestru) - sve 5 bilo, stekao prijatelje iz rijeke i iz albanije

rimu - mislili spavat, a otisli se setat gradom, obisli pol grada i jos zavrsili na nekom tulumu, mrtvi pijani dosli na stanicu i prespavali pol dana.

napulju - policija bila kul, valjda sam simpatican mafiji bio, nije me nitko ni taknuo
inace, ak neko misli spavat na stanicama, to se nemre...od 1-2 ujutro do 5-6 ih zakljucavaju cekaonice i ostajete na ulazu u cekaonicu...al je barem krov
Gledaj, zaista ne znam što ti reći glede ovoga? Nisam nikad u životu spavao po željezničkim stanicama, pa ti zaista ne znam prosuditi o kvaliteti takvog života u Italiji.
Ovo je ipak forum o dijaspori, znači o ljudima koji žive i rade u inozemstvu i na osnovu toga razmjenjuju neka svoja iskustva.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 11:47   #35
Quote:
italian girl kaže:
jelda,a sad bi ja malo zamolila princa da mi prica o san siru...nadam se da cu ga u bliskoj buducnosti i ja vidjet uzivo
san siro je nesto ogromno.. nisam mogo vjerovat koliko je veliko, jos ima 577422351 ulaza, jedva sam se snaso jer sam morao doc do ne sjecam se vise kog "anella" i skoro sat vremena sam se mucio da dodjem do tamo. navijaci su se ispred stadiona prepucavali, bilo je dosta murje a dozivljaj u stadionu je bio odlican, nesto nevidjeno, nikad necu zaboravit kako se stadion zapalio kad je kovacevic zabio prvi gol, jednostavno nezaboravno...
__________________
You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead
with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!
Princ Imrahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 11:59   #36
prije dva mjeseca sam mislio ic na koncert system of a down-a u milanu, zao mi je sto ipak nisam mogo zbog raznih obaveza. u 11. mjesecu dolazim u veneciju na koncert solitude aeturnus-a, jedva cekam..
@macak jedan moj poznanik studira u padovi, ful se dugo nismo culi ni vidjeli pa sam i zaboravio sta studira.. ali znam da je tamo dosta cijenjeni fakultet
__________________
You want to fly on a magic carpet to see the King of the Potato People and plead
with him for your freedom, and you're telling me you are completely sane?!
Princ Imrahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 12:26   #37
Da, ovo je studentski grad s mnogo fakulteta. Mozda je ipak najpoznatiji po studiju medicine. Tu se nalazi i ona poznata bolnica.

Kako sam cuo, ima dosta studenata iz Hrvatske. Nekoliko puta mi se desilo da sam cuo kako po ulici pricaju hrvatski, ali mi se nekako nezgodno ucinilo javiti. Bio sam radoznao, i sve se mislim hocu, necu, i na kraju ipak nisam.

Inace, od nasih ljudi, ja ti ovdje nikoga ne poznam.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 14:13   #38
o covjece,BLAGO VAMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
ja sam bila zasad samo u veroni,nisam stigla drugo...u drugom mjesece idem u veneciju,a kad frend dode iz vojske idem u milano...a sta vi radite u italiji?studirate,radite?
__________________
dancy
italian girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 15:30   #39
Quote:
italian girl kaže:
o covjece,BLAGO VAMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
Hajde, hajde, nije sad po ljeti u Hrvatskoj tako lose, pogotovo ako mozes na more. Evo mene vec u petak tamo.

Inace, mi ti ovdje radimo. I nemoras nam se obracati s vi.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 15:41   #40
Quote:
stoneisland kaže:
nemam neke lijepe uspomene iz milana, jedino u gradu sto valja je inter...
...napali mene i frenda marokanci kod M. Centrale zelj. stanice navecer, vadili su se i nozevi, jedva izvukao zivu glavu...bastardi
grad je siv, niti ga duomo ne spasava.
Ah da.. to je bio krasan vikend. I onda u nedjelju u 10 navečer: "Halo? Kruška? Upao sam u veliku frku u Italiji, zakasnio sam vlak za Zagreb, mogu jedino do Trsta doći. Možeš li po mene u Trst?"

Mislim.. mogao si me pohvalit kako sam došao iz LJ po tebe u 1 ujutro u noći s nedjelje na ponedjeljak, kad si već naveo tu priču..
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.