Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2024., 23:09   #1
Question Darovanje

Postovanje!

Imala bih pitanje u vezi darovanja za koje sam tek danas saznala.

Moja pokojna majka je za zivota, jos davne 2004. godine izgleda daroavala dio zemljista svom sada pokojnom braticu. On nikada nije uknjizio doticno zemljiste na svoje ime. Kada je moja majka umrla sve je preslo na moje ime.

Danas sam dobila pismo od odvjetnika koji mi javlja da je mamin bratic umro te da njegova kcerka (za koju nisam ni znala da je ima) zeli to zemljiste uknjiziti na svoje ime. U prilogu je poslana ovjera darovanja kod biljeznika.
Doticna gospodja nema isto prezime kao i mamin bratic tako da nisam sigurna dali je ona uopce njegova kcerka.

Ja sam u soku jer kao prvo nisam znala za to darovanje a kao drugo neznam tko je doticna gospodja.

Sto mogu uciniti po tom pitanju? Iako postoji darovnica meni je glupo da taj covjek 20 godina nije uspio uknjiziti zemljiste na svoje ime.
Isto tako neznam zasto je odvjetnik kontakirao mene? Zar doticna gospodja nemoze uknjiziti zemljiste na svoje ime bez mene? Uopce ne kuzim kaj se dogadja
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 23:15   #2
Ne može se uknjižiti bez tebe jer si upisana u zemljišne knjige - ili ćeš joj priznati to darovanje i onda ćete to riješiti papirnato da se ona upiše ili će te tužiti da pokuša dobiti presudu kojom se može upisati.

Tko je bio u posjedu tog zemljišta od 2004.g.?
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 11:31   #3
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Postovanje!

Imala bih pitanje u vezi darovanja za koje sam tek danas saznala.

Moja pokojna majka je za zivota, jos davne 2004. godine izgleda daroavala dio zemljista svom sada pokojnom braticu. On nikada nije uknjizio doticno zemljiste na svoje ime. Kada je moja majka umrla sve je preslo na moje ime.

Danas sam dobila pismo od odvjetnika koji mi javlja da je mamin bratic umro te da njegova kcerka (za koju nisam ni znala da je ima) zeli to zemljiste uknjiziti na svoje ime. U prilogu je poslana ovjera darovanja kod biljeznika.
Doticna gospodja nema isto prezime kao i mamin bratic tako da nisam sigurna dali je ona uopce njegova kcerka.

Ja sam u soku jer kao prvo nisam znala za to darovanje a kao drugo neznam tko je doticna gospodja.

Sto mogu uciniti po tom pitanju?
Prvo pitanje je - što vi zapravo želite sada napraviti?

Koliko je prošlo od mamine smrti, od ostavinske rasprave?

O kakvom se zemljištu radi?
Građevnsko? Poljoprivredno?
Koliko bi to zemljište sada realno moglo vrijediti?

Spominjete da se radi o djelu zemljišta...? Dakle, vi bi zapravo bili suvlasnici na toj čestici?
Da li je definirano koji točno dio čestice se daruje tim ugovorom?

Jako važno - tko je u ovih 20 godina koristio to zemljište? Da li je ikad itko iz familije tog nećaka koristio zemljište na bilo koji način?
Obzirom da kažete da nemate pojma o tom ugovoru, pretpostavljam da ste vi koristili to zemljište.

Nadalje, trebao bi netko pravno pismen malo proučiti taj ugovor.
Je li to tek darovanje? Da se spominje kakav uvjet, protučinidba? Ima li u tom ugovoru tabularna izjava?

Možete li stupiti u kontakt sa nekim od familije ili susjeda, možda da potražite prijatelja/poznanika tog maminog bratića? Možda netko nešto znade o tome.



Quote:
Iako postoji darovnica meni je glupo da taj covjek 20 godina nije uspio uknjiziti zemljiste na svoje ime.
Isto tako neznam zasto je odvjetnik kontakirao mene? Zar doticna gospodja nemoze uknjiziti zemljiste na svoje ime bez mene? Uopce ne kuzim kaj se dogadja
Možete na gruntovnici provjeriti da li je takav upis pokušan, pa odbijen.
Možete u matičnom uredu provjeriti da li taj mamin bratić uopće ima kćer koja je kao takva registrirana...

Ako se pokaže da je sve legitimno i želite izbjeći mogući spor, i odreći se tog zemljišta, ipak biste kao uvjet trebali postaviti zahtjev da oni provedu parcelaciju i u dogovoru s vama odrede koji dio čestice će pripasti toj kćeri, votevr...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 16:32   #4
Ma mislim da u najgoroj opciji ne bi imala problema s pozivanjem na dosjelost, s obzirom da veli da je prošlo 20 godina - a ona je bila posjednik u dobroj vjeri.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 20:29   #5
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Tko je bio u posjedu tog zemljišta od 2004.g.?
Moja majka.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 21:12   #6
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Prvo pitanje je - što vi zapravo želite sada napraviti?

Koliko je prošlo od mamine smrti, od ostavinske rasprave?

O kakvom se zemljištu radi?
Građevnsko? Poljoprivredno?
Koliko bi to zemljište sada realno moglo vrijediti?

Spominjete da se radi o djelu zemljišta...? Dakle, vi bi zapravo bili suvlasnici na toj čestici?
Da li je definirano koji točno dio čestice se daruje tim ugovorom?

Jako važno - tko je u ovih 20 godina koristio to zemljište? Da li je ikad itko iz familije tog nećaka koristio zemljište na bilo koji način?
Obzirom da kažete da nemate pojma o tom ugovoru, pretpostavljam da ste vi koristili to zemljište.

Nadalje, trebao bi netko pravno pismen malo proučiti taj ugovor.
Je li to tek darovanje? Da se spominje kakav uvjet, protučinidba? Ima li u tom ugovoru tabularna izjava?

Možete li stupiti u kontakt sa nekim od familije ili susjeda, možda da potražite prijatelja/poznanika tog maminog bratića? Možda netko nešto znade o tome.





Možete na gruntovnici provjeriti da li je takav upis pokušan, pa odbijen.
Možete u matičnom uredu provjeriti da li taj mamin bratić uopće ima kćer koja je kao takva registrirana...

Ako se pokaže da je sve legitimno i želite izbjeći mogući spor, i odreći se tog zemljišta, ipak biste kao uvjet trebali postaviti zahtjev da oni provedu parcelaciju i u dogovoru s vama odrede koji dio čestice će pripasti toj kćeri, votevr...

-Mama je umrla 2020.
-Na tome zemljistu je bila starinska drvena bajtica. Posto smo mi bili daleko, taj bratic je mogao tamo prespavati. Jedne noci se je valjda napio i ostavio svijecu ili cigaretu pa je ta bajtica izgorjela. Sada je to u stvari gradjevinsko zemljiste.
-Neznam tocno koliko bi zemljiste moglo vrijediti no pregledom oglasa drugih zemljista bi to bilo oko 20.000€
-Nismo suvlasnici nego je cisto, sada moje vlasnistvo.
-Mislim da je on koristio bajticu dok ju nije zapalio. Mi smo bili dosta udaljeni jedni od drugih tako da nismo bas dolazili u to mjesto.
-Moja sogorica radi u katastru te opcine i ne sijeca se da je pokojni bratic ikada dolazio u gruntovnu niti pokusavao upisati nekretninu.
-postoji darovnica koju je sastavio biljeznik, bez uvjeta i protučinidba. Ima u tom ugovoru i tabularna izjava
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 21:21   #7
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
pozivanjem na dosjelost
Sto to znaci? Da je nastupila zastara?
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2024., 22:05   #8
Ima tu dosta stvari koje bi trebalo cinjenicno razjasniti da bi ti netko mogao dati dobar savjet - ona je uzela odvjetnika i svakako ce nesto pokrenuti, ili zk ispravni ili tuzbu na dosjelost - ima valjanu pravnu osnovu za upis.

Mozda je najbolje da saznas okolnosti tog darovanja, da cujes sto ona ili njen odvjetnik ima za reci i onda ako ti je prica i dalje sumnjiva zatrazi savjet odvjetnika.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2024., 07:09   #9
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
-Mama je umrla 2020.
Kada je točno proveden ostavinski postupak iza majke?
Vi ste jedina nasljednica?

Quote:
-Na tome zemljistu je bila starinska drvena bajtica. Posto smo mi bili daleko, taj bratic je mogao tamo prespavati. Jedne noci se je valjda napio i ostavio svijecu ili cigaretu pa je ta bajtica izgorjela. Sada je to u stvari gradjevinsko zemljiste.
Dakle, u darovnom ugovoru se zapravo navodi da majka daruje tu 'kuću'?
Je li ta kuća upisana u gruntovnicu?
Ovo je jako važno, jer ako je kuća 'propala' , tj, darovane nekretnine kao takve kakva je darovana više i nema, može se na to pozvati.




Quote:
-Mislim da je on koristio bajticu dok ju nije zapalio. Mi smo bili dosta udaljeni jedni od drugih tako da nismo bas dolazili u to mjesto.
Kada je točno ta kućica izgorjela?

Kada je bratić točno umro?

I , jako važno - nakon što je ta kućica izgorjela, tko je koristio nekretninu?

Tko je čistio, kosio travu, održavao? Da li je netko tamo možda držao kakve stvari,materijal, parkirao vozila,...
Naime, ako je on i prestao aktivno koristiti tu nekretninu, a ona je ostala zapuštena i totalno nekorištena, vi ne možete dokazati da ste vi preuzeli posjed natrag.

I jako važno - ako se želite upuštati u spor svakako morate intervenirati i sprijećiti da ta kćer sada preuzme posjed te nekretnine, da počne kositi, parkira tamo nešto ili ostavi kakav materijal...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 09:35   #10
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma mislim da u najgoroj opciji ne bi imala problema s pozivanjem na dosjelost, s obzirom da veli da je prošlo 20 godina - a ona je bila posjednik u dobroj vjeri.
Njena majka je bila upisani vlasnik i posjednik te nekretnine.
Ona je to naslijedila.
Ona je upisana vlasnica više od 3 godine.
Nije imala razloga znati da je ikada mati potpisala taj neki ugovor o darovanju.

Bratić je propustio upisati se kao vlasnik.
Kućica koja mu je darovana u međuvremenu je propala/izgorjela, nema je.

Bratić teško može tvrditi da nije znao da je sestrična koja mu je nekretninu darovala preminula.Nije se pojavio na ostavini da traži da se dar izuzme iz ostavinske mase. Zakon i sudska praksa nemaju baš jasno definirano što u ovakvom slučaju.

Da se radi recimo o kućici/nekretnini koju je bratić cijelo vrijeme imao u posjedu, pogotovo da je tamo živio, ne bi bilo dvojbe tko dobiva spor.

Ovako, postavlja se pitanje što je uopće ta njegova kćer naslijedila - da li ona ima rješenje u kojem se spominje da je naslijedila tu nekretninu?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 15:35   #11
Ja sam shvatio da je dobio jedan dio zemljišta, a da je kućica bila na drugom dijelu, koje nije dobio, samo su mu dopustili da u njoj prespava.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2024., 23:59   #12
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Sto to znaci? Da je nastupila zastara?
To znači da ste vi (mama i ti) tu nekretninu i dalje imali u posjedu svih tih godina.
I da ćete na sudu, dođe li do toga, izjaviti da ste je cijelo vrijeme vodili brigu o tom zemljištu, kosili, plaćali što je trebalo, itd..
I ovo što @thortwins kaže - pod hitno se natrag uhvatiti brige o tom zemljištu. Proba li se sestrična uvaliti na zemljište prijaviti policiji i tražiti od suda da vrati posjed u prijašnje stanje, pa ona nek tuži.
Ukratko - uzmi odvjetnika, jer osim što nama fali hrpu informacija koje se tebi možda ne čine bitnima, nemreš ovo riješiti ovdje.

Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Ima tu dosta stvari koje bi trebalo cinjenicno razjasniti da bi ti netko mogao dati dobar savjet - ona je uzela odvjetnika i svakako ce nesto pokrenuti, ili zk ispravni ili tuzbu na dosjelost - ima valjanu pravnu osnovu za upis.
Kako bi se sestrična pozvala na dosjelost kad veze sa zemljištem nije imala?

Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Njena majka je bila upisani vlasnik i posjednik te nekretnine.
Ona je to naslijedila.
Ona je upisana vlasnica više od 3 godine.
Nije imala razloga znati da je ikada mati potpisala taj neki ugovor o darovanju.

Bratić je propustio upisati se kao vlasnik.
Kućica koja mu je darovana u međuvremenu je propala/izgorjela, nema je.

Bratić teško može tvrditi da nije znao da je sestrična koja mu je nekretninu darovala preminula.Nije se pojavio na ostavini da traži da se dar izuzme iz ostavinske mase. Zakon i sudska praksa nemaju baš jasno definirano što u ovakvom slučaju.

Da se radi recimo o kućici/nekretnini koju je bratić cijelo vrijeme imao u posjedu, pogotovo da je tamo živio, ne bi bilo dvojbe tko dobiva spor.

Ovako, postavlja se pitanje što je uopće ta njegova kćer naslijedila - da li ona ima rješenje u kojem se spominje da je naslijedila tu nekretninu?
Slažem se, puno je detalja, zato sam i rekla - nek vodi brigu o tom zemljištu, uzme odvjtnika i to je to.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 09:34   #13
Ma da, naravno da nema dosjelosti ako nije u posjedu, ali nije jasno je li ili nije prednik sestricne, pa onda i ona bila u posjedu i koliko dugo, da li je autoricina mama obilazila zemljiste, koliko cesto itd. Treba autorica prvo cinjenicno pohvatati situaciju, da bi se moglo nesto savjetovati.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 00:34   #14
A mora uzet odvjetnika. Jer činjenica je da tebi netko nešto ovdje napiše, a u papirima koje ima se ko zna što još skirva, a onaj ko pita možda nije ni svjestan da su to važni detalji.
Ali ljudi bježe od odvjetnika ko od vraga
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.