Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2011., 16:38   #1
Ginekolog i seljak

Potaknut svađom između mojeg prijatelja ginekologa i mene, kad je on odlučio da se počne baviti poljoprivredom, postavljam forumašima pitanje:

Ako u Hrvatskoj moj prijatelj ginekolog može bez problema postati poljoprivrednik, zašto ja kao školovani poljoprivrednik ne mogu postati ginekolog?
Iskustvo je na mojoj strani, jer sam u dosadašnjem životu izvršio popriličan broj "vaginalnih pregleda"

Mojem prijatelju je jedino iskustvo gledanje emisije "Plodovi zemlje".
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 17:00   #2
Pa tko kaže da ne možeš?

Obojica se morate obrazovati.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 17:40   #3
pretpostavljam da je tvom prijatelju ginekologu dopeezdio vlastiti posao






oh dear, ovo je prvi trash na poljoprivredi, ostavite ga ko boga vas molim
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 17:42   #4
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ako u Hrvatskoj moj prijatelj ginekolog može bez problema postati poljoprivrednik, zašto ja kao školovani poljoprivrednik ne mogu postati ginekolog?
Iskustvo je na mojoj strani, jer sam u dosadašnjem životu izvršio popriličan broj "vaginalnih pregleda"
Pa ne moras postati odmah ginekolog. Ti postani vDŽajna speŠlist
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 17:59   #5
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pa tko kaže da ne možeš?

Obojica se morate obrazovati.
Pa u tome je poanta.
On se ne mora, dok ja(usprkos bogatom iskustvu vDŽajna preglednika) moram završiti školu i imati uvjerenje da slobodno obavljam ginekološke preglede.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:06   #6
tebe u stvari muci nedostatak pravnog okvira koji bi ti stitio zvanje (i znanje)
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:19   #7
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
tebe u stvari muci nedostatak pravnog okvira koji bi ti stitio zvanje (i znanje)
Tako je.
Moj prijatelj ginekolog sa svojom diplomom ne može dobiti posao ili otvoriti obrt kao: bankar, zavarivač,trgovac,dimnjačar......

Sa svojom diplomom može biti jedino seljak ili ministar. Bemti državu.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:59   #8
pa onda trebate postaviti okvir koje su to kompetencije koje treba posjedovati poljoprivrednik, testirati to i na kraju registrirati na drzavnom nivou. lakse receno nego ucinjeno

u drzavi koja ionako ima unistenu poljoprivredu i prazne obradive povrsine, upitna je svaka mjera koja povecava ulazni prag.
drugim rijecima: kada biste znanju cak i dali nomenkalturu i zvanje, mozda bi otjerali i ono malo ljudi koji se zele baviti poljoprivredom, ali im je eto neki nauk u (uglavnom) starijoj zivotnoj dobi tlaka, pa na kraju zbog toga odustanu.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 11:01   #9
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ako u Hrvatskoj moj prijatelj ginekolog može bez problema postati poljoprivrednik, zašto ja kao školovani poljoprivrednik ne mogu postati ginekolog?

Mojem prijatelju je jedino iskustvo gledanje emisije "Plodovi zemlje".
Iz čistog razloga da ako ti postaneš ginekolog i pogriješiš može nastupit šteta po zdravlju žene i djece a u slučaju njegove greške u poljoprivredi nastaje šteta po njegov novčanik.Razlika je velika.

A i taj tvoj prijatelj će se dodatno educirat u vezi poljoprivrede kao i što to dosad radi u ginekologiji.Ne kažem da se ti baviš poljoprivredom iz 50 ili 60-tih godina ali će on ići u korak s modernom poljoprivredom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 11:17   #10
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Iz čistog razloga da ako ti postaneš ginekolog i pogriješiš može nastupit šteta po zdravlju žene i djece a u slučaju njegove greške u poljoprivredi nastaje šteta po njegov novčanik.Razlika je velika.
Ova ti valja.

U slučaju njegove greške ti završavaš u bolnici ili groblju.

Pa pričamo o hrani koju proizvodi ginekolog koji ne zna šta je karenca,doza,rezidue, dozvoljeni preparati....

Zadnje uređivanje sale sitni : 29.11.2011. at 11:27.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 11:32   #11
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ova ti valja.
Pa pričamo o hrani koju proizvodi ginekolog koji ne zna šta je karenca,doza, dozvoljeni preparati....
Upravo tako. Nevjerojatno je da bilo tko može kupiti visoko otrovnu tvar i unositi je u okoliš bez rigorozne kontrole, a da pri tome ne treba imati niti diplomu, niti školu, ništa.
Jedan od primjera sa Raba

Trebalo bi uvesti veću odgovornost pa da vidimo tko bi se bavio poljoprivredom i kako!

Npr. ako kontrolnom analizom otkriju da nije korištena dozvoljena količina pesticida na tvom polju, ideš u zatvor.

Ti pesticidi završavaju u podzemnim vodama, pa tako i u vodocrpilištima. U visoko industrijaliziranim područjima zapadne Europe postoji brdo primjera gdje je voda postala nepitka zbog pretjerivanja s mineralnim gnojivima (nitrati u vodi) i pesticidima. Zagade se vodocrpilišta i grad od par miliona stanovnika ostane bez pitke vode.

Kod nas je ta poljoprivreda toliko podcijenjena da ljudi stvarno misle da za to ne treba nikakvo obrazovanje. Tj. službeno niti ne treba, što je poražavajuće.

Bitno da mi koji smo završili poljoprivrednu školu i fakultet "kopamo mrkvice".
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:19   #12
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Pa pričamo o hrani koju proizvodi ginekolog koji ne zna šta je karenca,doza,rezidue, dozvoljeni preparati....
Osoba koja je visoko školovana neće pročitat upute i napravit će štetu dok jedan 60 70-togodišnjak s par razreda osnove to zna iz iskustva?E pa kako stoje iskustvo im je slabo.Koliko njih se onda može bavit poljoprivredom jer je potrebna škola?
Ako ne zna, naučit će brže i lakše nego netko starosti više od pola stoljeća.

Doza?Koliko sam ja učio u školi potrebno je "naštimavat" prskalicu prije rada.Koliko ih od desetaka tisuća poljoprivrednika to radi i koliko ih zna to naparvit na stručnoj bazi?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:45   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Doza?Koliko sam ja učio u školi potrebno je "naštimavat" prskalicu prije rada.Koliko ih od desetaka tisuća poljoprivrednika to radi i koliko ih zna to naparvit na stručnoj bazi?
Nitko ne zna pa onda nije bed, ni ne treba.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:55   #14
Normalno da se to ne treba znat.Ne treba se znat ni koliko gnojiva treba bacit.Ne treba se znat ni što je kvalitetna hrana.Ne treba se znat ni da krava koja daje 15 litara mlijeka nije rentabilna.Ne treba se u poljoprivredi ništa znat osim da se nešto radi.
Da ne bi osobe koje nisu prošle na u upisu na kakav drugi studij ne bi ostale bez sveučilišne diplome smislili smo poljoprivredni fakultet da i drugi imaju diplomu.

Sve što treba znat prenosi se sa oca na sina i tako dalje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:59   #15
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Ova ti valja.

U slučaju njegove greške ti završavaš u bolnici ili groblju.

Pa pričamo o hrani koju proizvodi ginekolog koji ne zna šta je karenca,doza,rezidue, dozvoljeni preparati....
A baš si onda našao profesiju. Vezano uz navedene pojmove. Vjerujem da zna za sve, a poglavito dozu
Ako u jednom smjeru ide, ne mora nužno značiti da ide i kontra

Ili misliš da su svi poljoprivrednici diplomirani agronomi?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 13:05   #16
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
A baš si onda našao profesiju. Vezano uz navedene pojmove. Vjerujem da zna za sve, a poglavito dozu
Ako u jednom smjeru ide, ne mora nužno značiti da ide i kontra

Ili misliš da su svi poljoprivrednici diplomirani agronomi?
Upravo to.
Morali bi biti.
Zašto svi ginekolozi moraju završiti medicinu?

Ili još bolje, zašto ginekolog sa svojom diplomom ne može biti dimnjačar, nego mora završiti tečaj ili školu za dimnjačara?

Zadnje uređivanje sale sitni : 29.11.2011. at 13:27.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 13:15   #17
Kad moraju bit agronomi odgovori gdje ćeš i kako s onima koji se danas bave poljoprivredom a nisu školovani.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 13:25   #18
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kad moraju bit agronomi odgovori gdje ćeš i kako s onima koji se danas bave poljoprivredom a nisu školovani.
Pa idu za ginekologe.
Neka malo Ministarstvo zdravstva glumi Ministarstvo socijalne skrbi.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 13:55   #19
Na kraju ti dođe na isto jer sva Ministarstva uzimaju kolač s jedne hrpe.
Btw, znam ekipu liječnika koji se profitabilno bave uzgojem svinja i imaju dosta 2,5 kg hrane/kg prirasta što naši seljaci još nisu dostigli.Očito se doktorska ekipa dobro informirala i krenula u rad.Normalno da ne rade oni nego ekipa s manje škole.Pročitao sam jednu stručnu knjigu prije par godina koja obrađuje to područje a koštala je 120 kn.Iz nje bez probleba svaki seljak može naučit kako uz minimalna ali stvarno minimalna može imat profitabilnu poljoprivredu.Ali bolje je 120 kn utopit u pivo i ispred trgovne baljezgat o "stručnoj" poljoprivredi koji oni eto i bez knjiga znaju jer su tako naučili od osac i djeda.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 18:04   #20
Sori kaj upadam ali baš niste u pravu......
Svi vjerovatno znate za slučaj srednjoškolca koji je radio 3 godine kao kirurg u Vinogradskoj bolnici.. Dakle može se i u kontra smjeru...
Ja znam i za primjere za koje javnost nezna iz iste bolnice. Pa recimo dečki iz tehničke službe bi znali glumiti upravo navedene ginekologe...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:07.