Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2006., 10:11   #1
Na jadran kroz BIH

Vozdra svima.

Imam jedno pitanje, ne znam je li bila ta tema, ali volio bih ako bi ste mi udovoljili ovaj put.

Htio bih (kao što se vidi iz naslova) proći kroz bosnu do našeg velikog i lijepog mora.
Ruta bi bila (kroz bosnu) ovakva:

Bosanska Gradiška -> Banja Luka -> Donji Vakuf -> Mostar -> Metković

Zanima me ako je netko bio na toj ruti kakva je cesta, kakva je situacija sa policijom, sa ostalim vozaćima i sl.
Nemam baš jak auto pa ne mogu bježati od srba naoružanih do zuba ako ne znam ništa o ruti.

Puno hvala na pomoći.
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:42   #2
Isao sam ti ja nekoliko puta - a slusaj ceste nisu lose a problema s policijom i Srbima ti nema...A inace ce ti najprije biti nakon jednog pravca gdje ti je napisano 40 - to je klasika u toj drzavi a pitam se tko takve znakove stavlja...Dobro ti je znati da ako te zaustavi zbog brzine ili bilo cega, reci da nemas nego 10 maraka kada pocne govoriti kolika je kazna i sta ja znam...I naravno da neces vise od 20 maraka platiti i to ti je sigurno.... E sada osim na tim mjestima, policija ti je cesto kraj Mostara... i malo prije granice za Metkovic...
Inace vozi se normalno kod njih...ja nemam nikakve zamjerke na ista... - dapace sve mi se to cini normalnije nego kod nas, osobito policija

P.S. Za svaki slucaj ponovi koje slovo cirilice - znakova ti ima iskljucivo na cirilici - znam da sam se ja mislio
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 22:12   #3
Pripazi pri ulasku u BiH - granični prijelaz u Bosanskoj Gradiški je na izlasku iz grada, ali još uvijek u gradu. Problem čine kolone kamiona koje izlaze iz BiH i, kako se nemaju kamo maknuti, zauzimaju čitavu lijevu stranu kolnika. Zbog suženja, kamikaze ulijeću iz kontra smjera pa se moraš spašavati po pločniku. Dakle, polako i pažljivo.

Kroz Republiku Srpsku je manje-više OK - cesta je dobra, kod Banja Luke široka (4 trake), a kad uđeš u kanjon Vrbasa opet polako. Ovaj put zato da malo uživaš u pogledu, osobito ondje gdje se litice nadviju nad cestom. Doduše, na obali (bliže Banja Luci) ima hrpa smeća, ali dovoljno daleko je vrlo lijepo.

Na izlasku iz Republike Srpske cesta se pokvari - uska je i puna rupa. Vidi se gdje je bilo rata, a gdje nije. S obzirom na prizvuk paranoje, mjesto za odmor bi možda mogao potražiti u Jajcu, prvom većem gradu s hrvatskim stanovništvom. 8 km prema Bihaću je Plivsko jezero s krasnim vodenicama, pa bi ondje mogao proboraviti neko vrijeme (ručati u motelu i sl.).

Cesta dalje vodi naizmjenično kroz hrvatske enklave i bošnjačke predjele, sve do Mostara. Kanjon Neretve je lijep (možeš stati u Jablanici i pogledati srušeni most); u Mostaru bi bilo šteta ne stati. Zapadni dio grada (desni) je hrvatski; u njega prijeđeš preko Carinskog mosta (prvi na koji naletiš nakon ulaska u grad). Prva ulica lijevo, ispred hotela "Ero" je Alekse Šantića - jednosmjerna je, ali ima mjesta za parkiranje. 10-15 min od hotela je Stari most kojim se vratiš na istočnu stranu, pa prošećeš njome natrag barem do pješačkog mosta. Na kavu možeš otići na Rondo, pa dalje autom prema moru.

Nakon izlaska iz Mostara posjeti vrelo Bune (nekoliko km lijevo s glavne ceste) - vrlo lijep izvor rijeke, simpa restorančić ... nije loše. Blizu je i skretanje za Čitluk od kojeg 2 min vožnje vodi u Međugorje. Pa, ako nisi bio a vuče te srce, idi. Nije daleko.

Cestom uz Neretvu dolaziš do graničnog prijelaza i eto te u Hrvatskoj; Metković, pa Ploče.

Stanje na cestama: svjetlo je obavezno tijekom cijelog dana samo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji; da ne brineš o tome gdje si, ostavi ih stalno upaljena. Vezanje pojaseva je obavezno, poštivanje ograničenja brzine također. S policijom se možeš natezati ako si takav tip; možda prođe, a možda i ne.

Veću opasnost od vozača predstavljaju loše ceste. Dijelovi puta su prilično depresivni (srušene kuće, gotovo ništa obnovljeno, tmurni ljudi), pa pripazi kamo gledaš - ako voziš, gledaj cestu. Kamiondžije su u principu fer i, ako se već i ne mogu maknuti, signaliziraju desnim žmigavcem kad je cesta slobodna za pretjecanje.

U trenucima kad si pješak, pazi - NEMAŠ prednost na zebri (ne znam što piše u zakonu, ali u praksi je tako). Ako nećeš da herc strefi vozača koji nalijeće a ti stupaš nogom na cestu, pričekaj da prođe pa onda prelazi cestu.

Valuta kojom se može plaćati je konvertibilna marka (1 KM = 4 kn), Euro (1 EUR = 2 KM) i kuna (u hrvatskim dijelovima; da, čak i u središnjoj Bosni). U marke se više isplati mijenjati eure nego kune.

Eto ... lijepa je Bosna, ali na momente jako tužna. Nadam se da će ti se put svidjeti; nemoj žaliti za vremenom provedenim ondje. Čini mi se da je bolje put proći polako, uz pokoje zaustavljanje i šetnju nego protutnjati autom a ne vidjeti ništa osim ceste.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 19:01   #4
Quote:
Littlefoot kaže:
Eto ... lijepa je Bosna, ali na momente jako tužna. Nadam se da će ti se put svidjeti; nemoj žaliti za vremenom provedenim ondje. Čini mi se da je bolje put proći polako, uz pokoje zaustavljanje i šetnju nego protutnjati autom a ne vidjeti ništa osim ceste.
upravo tako.
mene svaki put dirne put u bosnu.
tako lijepa zemlja, a toliko tuge

ali prelijepi su krajolici i treba uživati u njima!
dok sam vozila uz kanjon neretve, stalno su mi oči bježale: kiša je padala, a rijeka tirkizno plave boje... i litice iznad vrbasa - tako impresivno!
__________________
tko radi - jede, tko ne radi - jede, pije i spava
Yazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 22:37   #5
Quote:
Yazz kaže:
upravo tako.
mene svaki put dirne put u bosnu.
tako lijepa zemlja, a toliko tuge

ali prelijepi su krajolici i treba uživati u njima!
dok sam vozila uz kanjon neretve, stalno su mi oči bježale: kiša je padala, a rijeka tirkizno plave boje... i litice iznad vrbasa - tako impresivno!
Da, da... bio sam i ja u bosni, ali u sjeverno-istocnom dijelu... Tamo su preljepi gradovi u usjecima, ili kanjonima, a okolo njih najlijepsa brda koja sam ikada vidio. U Gracanici su tri religije i sve tri zive mirno... Jako jako lijepo.
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 08:25   #6
Pozdrav ljudi!

Bio sam na moru i put kroz BiH je fenomenalan!
Cesta Bosanski Novi-Banja Luka je fenomenalna. Ravna kao da je netko metak ispucao i po njegovom putu napravio cestu. A onaj Kanjon Vrbas... To je nešto čega se neću nikada moć dovoljno nadiviti.
Bio sam u Mostaru i u Međugorju... Mostar je stvarno predivan grad. Žao mi je što je još uvijek razrušen okolo, ali dio oko Mosta je stvarno lijepo uređen. Tipično turistički.

Definitivno preporućujem taj put za sva mjesta poslije splita.

Sljedeći put kad ću putovati kroz BiH, putovat ću dva dana jer se te stvari ne mogu sve pogledati za par sati koliko sam putovao.

Pozdrav svima!
DJigli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 17:49   #7
Quote:
DJigli kaže:
Mostar je stvarno predivan grad. Žao mi je što je još uvijek razrušen okolo, ali dio oko Mosta je stvarno lijepo uređen. Tipično turistički.
Da, za onaj muslimanski dio oko Mosta - 90% na istocnoj strani i 10% na zapadnoj strani -

Da nema muslimanskog istocnog Mostara, hrvatski bi zapadni dio (iako povrsinom veci od istocnog) bio nula!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 14:52   #8
Quote:
Thresholder kaže:
Da, za onaj muslimanski dio oko Mosta - 90% na istocnoj strani i 10% na zapadnoj strani -

Da nema muslimanskog istocnog Mostara, hrvatski bi zapadni dio (iako povrsinom veci od istocnog) bio nula!
Sinoc sam bio u Mostaru na skokovima sa Starog Mosta i bilo me je stid pred turistima koji su gledali nekad iza ponoci tri mladica kako sa mosta bacaju zastavu FBiH na kojoj je izmedju ostalih jedan od grbova i sahovnica u Neretvu uz objasnjenje kako je to ustaska zastava. Nema sta prava promocija jedne turisticke destinacije.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.