Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2006., 00:00   #41
laicki mi objasnite kaj je CT, MG i EEG
zakaj ima tolko pregleda, za srce ima samo ekg
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 00:30   #42
Ja ti mogu laički objasniti...

EEG ili elektroencefalogram ti je uređaj koji ti na temelju impulsa, odnosno moždanih valova određuje da li je sve OK...jednostavno ti stave na glavu neku kapu sa diodama, koje mjere aktivnost mozga...

MG ili magnetna rezonanca ti je 3D prikaz mozga ili drugog dijela tijela putem magnetnih polja...jednostavno te polegnu, gurnu u neku kutiju, stave neku mrežu na glavu, a možda čak dobiješ i muziku, jer ta pretraga zna biti bučna...ona traje oko pol sata-sat vremena, ovisno kaj se traži i koliko je detaljan pregled...

A za CT ti ne znam kaj je...

Nek se uključi neki stručnjak, pa ti to malo bolje sve objasni
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:36   #43
Quote:
Hana_ kaže:
laicki mi objasnite kaj je CT, MG i EEG
zakaj ima tolko pregleda, za srce ima samo ekg
Hahaha. Dođi na instrukcije. Sve ću ti ja objasniti.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:39   #44
Quote:
El Niño kaže:
I još jedni pitanje, da li je zloćudni tumor u potpunosti izlječiv?
Za dobroćudni pretpostavljam da je inače nebi bio dobroćudni...
Može se i zločudan izliječiti, terapijama i operacijom. Ukoliko je to moguće. Ovisno do kojeg je stupnja uznapredovao.

Također, može se i dobroćudni pogoršati te dovesti do smrti ako se adekvatno ne tretira.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:43   #45
Quote:
El Niño kaže:
Još jedno pitanje, da li se tumor na mozgu može otkriti na krvnoj slici, odnodno postoje li neki pokazatelji na krvnoj slici koji bi mogli ukazivati na tumor (čak i na onaj na mozgu)?
Ne.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:48   #46
Kaj se tiče magnetne rezonance, da li ona služi isključivo za otkrivanje tumora ili se njome mogu odrediti i ostale stavri, tipa epilepsija, vrtoglavica, neki beznačajan poremećaj i slično?
I, koja je vjerojatnost da tumor na mozgu ima osoba koja nema karakteristične simptome? Ova bliska osoba ima jedino povremene tenzijske glavobolje (glavobolja iznad vrata, stražnji dio glave i eventualno vrtoglavica kad se naglo dogne iz određenog položaja, znači nema jutarnjih glavobolja uz mučnine, paralize, gubitak nekog od osjetila...)
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:54   #47
Quote:
El Niño kaže:
Ja ti mogu laički objasniti...

A za CT ti ne znam kaj je...

Nek se uključi neki stručnjak, pa ti to malo bolje sve objasni
Nisam ni ja stručnjak, ali eto, da se uključim. CT je manje više rutinska, najjednostavnija metoda za na brzinu otkriti krvarenje, ishemiju i slične stvari. Ili za kontrole. Ali je, također, najmanje pouzdana. Tj. ako je sve u redu na CTu, ne znači da je u redu. Ako, pak, nije u redu CT, onda sigurno nešto ne štima pa su potrebne dodatne pretrage, poput MRa mozga.

Uglavnom, to je ok pretraga za početak, kao daljnji indikator. Ali neke pouzdane odgovore neće ti dati.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 01:59   #48
Quote:
El Niño kaže:
Kaj se tiče magnetne rezonance, da li ona služi isključivo za otkrivanje tumora ili se njome mogu odrediti i ostale stavri, tipa epilepsija, vrtoglavica, neki beznačajan poremećaj i slično?
I, koja je vjerojatnost da tumor na mozgu ima osoba koja nema karakteristične simptome? Ova bliska osoba ima jedino povremene tenzijske glavobolje (glavobolja iznad vrata, stražnji dio glave i eventualno vrtoglavica kad se naglo dogne iz određenog položaja, znači nema jutarnjih glavobolja uz mučnine, paralize, gubitak nekog od osjetila...)
U pravilu, da. Mogu se otkriti i uzroci problema koje si naveo. MR pokazuje i manje lezije od CTa, npr.

I nema nužno "karakterističnih" simptoma. Barem ih neko vrijeme ne mora biti. Dapače, može sve otići u bananu dok postanu nešto "karakterističniji".

Ne mora svaka vrtoglavica biti tumor na mozgu. Paničari jedni.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:02   #49
Znam, al čim se spomene magnetna rezonanca to je smak svijeta, jer se očito ide tražiti neki tumor i slično...trenutno nema nikakvih karakterističnih simptoma, što je dobar znak, jer ako i postoji neki vrag, ziher bi se dao uspješno liječiti...simptomi se valjda pojave kad postane kritično...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:08   #50
Quote:
El Niño kaže:
Znam, al čim se spomene magnetna rezonanca to je smak svijeta, jer se očito ide tražiti neki tumor i slično...trenutno nema nikakvih karakterističnih simptoma, što je dobar znak, jer ako i postoji neki vrag, ziher bi se dao uspješno liječiti...simptomi se valjda pojave kad postane kritično...
Ne mora biti smak svijeta. Ok je kao preventiva, ako se naslute kakvi problemčići. Just in case. Nije to ništa strašnog. Malo je dosadno, doduše.

To što nema simptoma nije dobar znak. Niti loš. Nije znak uopće. Hoću reći, nije pravilo. Nema tu pravila.

Neka ode na te pretrage i mirna Bosna. Nisam još čula da se netko izliječio putem interneta. A bogami ni dobio pravu dijagnozu na forumu.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:12   #51
Ha dobro, nadam se da će sve biti u redu, ako je bilo i do sada...
Jedino ne znam kak će podnijeti tu pretragu, jer je osoba malo klaustrofobična pogotovo da sat vremena mora ležati unutra u tom tunelu, mislim da će pošiziti...jer si može sa sobom furat neki mp3 player il slično, jer je rekla jedna članica ovdje da možeš slušat muziku?
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 02:34   #52
Quote:
El Niño kaže:
Ha dobro, nadam se da će sve biti u redu, ako je bilo i do sada...
Jedino ne znam kak će podnijeti tu pretragu, jer je osoba malo klaustrofobična pogotovo da sat vremena mora ležati unutra u tom tunelu, mislim da će pošiziti...jer si može sa sobom furat neki mp3 player il slično, jer je rekla jedna članica ovdje da možeš slušat muziku?
Mislim da će preživjeti 45 minuta. Ako se baš uspaničari, može im dati znak pa je izvuku van. Ne vjerujem baš da možeš mp3 furati unutra , ali imaju oni slušalice, možeš ih staviti za izolaciju, ako ti zvuk bubnja ide na živce, a mogu ti i pustiti mjuzu, već koju imaju. Može se samo nadati da joj neće narodni radio pustiti.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 04:59   #53
90% ti to garantira smrt..simtomi mogu biti svakaakvi..od otkazivanja osjetila, zaboravljanja..i sama znaš..mozak kontrolira sve..
__________________
Jag är inte en människa. Det här är bara en dröm, och snart vaknar jag.
Brown Acid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 11:52   #54
Kaj se sad za*ebavaš ili? Čuo sam da je današnja medicina takva da se puno toga da vrlo efikasno izlječiti...ne znam, ja još uvijek vjerujem ako nemaš ama baš nikakvih simptoma, da ili ti nije ništa (samo hipohondrija) ili ako i je nešto, da se je u ranom stadiju i da bi se vjerojatno dalo srediti...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 12:16   #55
Quote:
nukac kaže:
Hm, cim u EEG nalazu ne pise - nalaz je u granicama normale, znaci da nesto nije u redu.
Pitanje je sto... Zato, slusaj druge i cim prije u neku polikliniku na CT ili MRI. CT je za pocetak jeftiniji. Dok cekate na MRI, barem napravite CT.
Sretno
eeg ne daje tocnu sliku stvari. oko 20-30 % ljudi ima eeg koji nije ok a potpuno su zdravi.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 17:09   #56
Jel je fakat čudno...osoba je imala prije godinu dana uredan EEG, a sad pokazuje tu neku malu anomaliju...istina da je pod stresom, da je pod EEG-om stalno treptala, micala glavom tako da je EEG loše izveden, pa može biti i to uzrok...inače, doktorica veli da ide na EEG kako bi se isključili fizički uzroci i krenulo na psihičku terapiju radi anksiozno-depresivnog poremećaja...
El Niño is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 17:50   #57
e a kakve to slušalice možeš dobit u MR-u? zar ne moraš skinut i najmanji komadić metala sa sebe tamo zbog ekstremno jakog magnetskog polja? a slušalice bez bar malo metala su mi malo čudne
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 22:54   #58
Quote:
taylorica kaže:
Nisam ni ja stručnjak, ali eto, da se uključim. CT je manje više rutinska, najjednostavnija metoda za na brzinu otkriti krvarenje, ishemiju i slične stvari. Ili za kontrole. Ali je, također, najmanje pouzdana. Tj. ako je sve u redu na CTu, ne znači da je u redu. Ako, pak, nije u redu CT, onda sigurno nešto ne štima pa su potrebne dodatne pretrage, poput MRa mozga.

Uglavnom, to je ok pretraga za početak, kao daljnji indikator. Ali neke pouzdane odgovore neće ti dati.
E svašta! Na ovom topicu je nadrljana zavidna količina koještarija al me ovo "ubolo" u oko.

Od kad je to CT "pretraga za početak" ili najmanje pouzdana? Đizus!

CT mozga je ultimativna dijganostička pretraga kojom se dijagnoza tumora definitivno potvrđuje. Nema uglavnom potrebe za nikakavim MR-om nakon toga. Tek ukoliko je dobiveni nalaz nejasan može se MR-om eventualno razlučiti nejasnoća.
Siemensov "Leonardo" je CT uređaj potpuno al pari večini magneta što se rezolucije i preciznosti tiče.

Osim toga svaka pretraga ima svoju indikaciju. Ne vidi se svako tkivo jednako na CT-u i na MR-a mada rezolucija tj preciznost snimaka može biti identična.
CT je primjerice uglavnom bolji izbor za tvrda tkiva - koštane strukture primjerice dok je MR-om bolje analizirati meke česti unutar tijela. Mada obije pretrage imaju dobre rezultate i obratno.

MR je primjerice metoda izbora kod snimanja leđne moždine i kralježnice jer se te strukture puno bolje vide njime nego CT-om.

Onda dalje, neko reče da te kod MR-a stave u "neku kutiju" i nataknu "neku mrežu na glavu"....Otkud to zaboga?!
Nit te stave u kutiju nit na glavi imaš mrežu. Vizualno se CT i MR ne razlikuju puno za laika i skoro sam siguran da nitko od vas ne bi skužio što je što kad bi vas doveli na neki Odjel radiologije.
MR nije nikakvo 3D snimanje. Kao i CT, snimanje se radi slojevito i slike CT-a i MR su vrlo, vrlo slične. Tek ukoliko je stroj dobar - bio on CT ili MR - može napraviti računalnu 3D rekonstrukciju.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 23:32   #59
Quote:
trebor kaže:


CT mozga je ultimativna dijganostička pretraga kojom se dijagnoza tumora definitivno potvrđuje. Nema uglavnom potrebe za nikakavim MR-om nakon toga. Tek ukoliko je dobiveni nalaz nejasan može se MR-om eventualno razlučiti nejasnoća.
nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 23:48   #60
Vidi Billi, pod ovim ultimativna mislim na uobičajenu dijagnostiku u nas. MR je skuplja pretraga od CT i uglavnom nema potrebe za njom ako se dobrim CT-om verificira patološka tvorba.
Tek ukoliko je nešto neurokirurgu nejasno može se uraditi i MR.

Naglasak je na "dobrom CT-u". U ojoj ustanovi postoje dva CT-a - jedan stariji tkz. spiralni CT i jedan novi Siemensov "Leonardo" tkz multislajz CT.

Radiolozi su za ovaj prvi govorili ( i još govore ) kad idu raditi na njemu - "idemo malo maštati". Dakle, vidi se nešto i nešto se da razlučiti ali nekad ne dovoljno precizno.
Dok ovaj drugi, napravi takvu sliku i 3D rekonstrukciju nalaza da smo svi zajedno sjeli na dupe kad smo prvi put to vidjeli. Bolji je u prikazu i rezoluciji od MR-a koji imamo.

Hoću reći da kvalitet CT nalaza za nekakve manje promjene negdje, ovisi o vrsti uređaja na kojem se pretraga radi.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.