Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2011., 22:16   #1
Rak gušterače

Prije svega lijep pozdrav. Majki mi je prije sedmicu nakon magnete diagnosticiran rak gusterace. U zakljucku s magnetne pise : infiltrativna neoplazma gusterace. Suspektivni sekundarni depoziti u skeletu. Zanima me da li je moguca operacija jer kada je bila kod doktora skamenila se i nije bila u stanju nista da pita. u nalazu takodjer pise da je jetra anteroposteriornog dijametra 133mm, normalnog oblika i polozaja, bez fokalnih ili difuznih promjena. Holecista je jako dilatirana, kraniokaudalno precnika 146mm sa slojaem zgusnute zuci u lumeni. Slezena je normalne velicine bez fokalnih lezija. Bubrezi su normalne pozicije i velicine.
mirere is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 10:28   #2
Quote:
mirere kaže: Pogledaj post
Prije svega lijep pozdrav. Majki mi je prije sedmicu nakon magnete diagnosticiran rak gusterace. U zakljucku s magnetne pise : infiltrativna neoplazma gusterace. Suspektivni sekundarni depoziti u skeletu. Zanima me da li je moguca operacija jer kada je bila kod doktora skamenila se i nije bila u stanju nista da pita. u nalazu takodjer pise da je jetra anteroposteriornog dijametra 133mm, normalnog oblika i polozaja, bez fokalnih ili difuznih promjena. Holecista je jako dilatirana, kraniokaudalno precnika 146mm sa slojaem zgusnute zuci u lumeni. Slezena je normalne velicine bez fokalnih lezija. Bubrezi su normalne pozicije i velicine.
Ovako, kao prvo MR nije mjerodavna pretraga koja će dati točnu dijagnozu. Ono što oni vide jest nešto što izgleda kao maligna tvorevina na gušterači i nešto što izgleda kao metastaze na kostima. Treba učiniti PHD punktata da bi se utvrdilo o čemu se točno radi. Postoje razni maligniteti karcinomi i sarkomi, različite podvste, stupnjevi maligniteta i stadiji i različito se liječe i po tome su različite prognoze.
Ispred nje je još podosta pretraga i terapija i velika bitka koju može dobiti samo uz dobru i pozitivnu podršku i vibru oko sebe.
Javite se na www.zanovidan.hr za podršku, edukaciju i savjete.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 17:18   #3
Quote:
mirere kaže: Pogledaj post
Prije svega lijep pozdrav. Majki mi je prije sedmicu nakon magnete diagnosticiran rak gusterace. U zakljucku s magnetne pise : infiltrativna neoplazma gusterace. Suspektivni sekundarni depoziti u skeletu. Zanima me da li je moguca operacija jer kada je bila kod doktora skamenila se i nije bila u stanju nista da pita. u nalazu takodjer pise da je jetra anteroposteriornog dijametra 133mm, normalnog oblika i polozaja, bez fokalnih ili difuznih promjena. Holecista je jako dilatirana, kraniokaudalno precnika 146mm sa slojaem zgusnute zuci u lumeni. Slezena je normalne velicine bez fokalnih lezija. Bubrezi su normalne pozicije i velicine.
Trebali bi se javiti gastroenterologu,koji se ovakvom problematikom,te naravno onkologu. Prije će biti da će operirati žuć,nego gušteraću. Slažem s onim što je napisala Ivanicapeca,pogotova za dijagnozu. Ako što još nije jasno slobodno pitajte.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 20:50   #4
Sutra ide onkologu. Medjutim posto imam 17g i dosada nisam imao nikakvog iskustva s bolnickim nalazima 8 (hvala bogu) previdjeo sam neke stvari u nalazu, a koje kroz ponovno citanje bi mogle biti bitne. Dijagnoza : Neo captis pancreatis/Adenocarcinoma pancreatis /PH verificata. UZV nalaz, CT abdomena i MRI nalaz potvrdjuju da je osnovni proces inoperabilan. Doktorica joj je rekla da operacija nije moguca zbog blizine trbusne aorte ali meni nije jasno kako se moze srce ili neke rizicnije operacije u mozgu obaviti, a ova ne.
mirere is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 21:28   #5
Quote:
mirere kaže: Pogledaj post
Sutra ide onkologu. Medjutim posto imam 17g i dosada nisam imao nikakvog iskustva s bolnickim nalazima 8 (hvala bogu) previdjeo sam neke stvari u nalazu, a koje kroz ponovno citanje bi mogle biti bitne. Dijagnoza : Neo captis pancreatis/Adenocarcinoma pancreatis /PH verificata. UZV nalaz, CT abdomena i MRI nalaz potvrdjuju da je osnovni proces inoperabilan. Doktorica joj je rekla da operacija nije moguca zbog blizine trbusne aorte ali meni nije jasno kako se moze srce ili neke rizicnije operacije u mozgu obaviti, a ova ne.
Jako mi je žao zbog ovakve dijagnoze.
Obično nije problema sama aorta, nego živčani splet koji se nalazi oko aorte poznat kao solarni pleksus. Ako je tumor srastao s tim spletom, operacijom se riksira oštećenje nekog važnog živca koji inervira abdomen. Takvo oštećenje učinilo bi svaku daljnju borbu besmislenom.
U svakom slučaju, konačnu odluku o tome bi trebao donijeti kirurg. Pokušajte zatražiti još nečije mišljenje i svakako se registrirajte na forum udruge Za novi dan, jer vam puno mogu pomoći svojim iskustvom. Ako stigneš, javi nam što je rekao onkolog. Sretno!
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 17:57   #6
Quote:
mirere kaže: Pogledaj post
Sutra ide onkologu. Medjutim posto imam 17g i dosada nisam imao nikakvog iskustva s bolnickim nalazima 8 (hvala bogu) previdjeo sam neke stvari u nalazu, a koje kroz ponovno citanje bi mogle biti bitne. Dijagnoza : Neo captis pancreatis/Adenocarcinoma pancreatis /PH verificata. UZV nalaz, CT abdomena i MRI nalaz potvrdjuju da je osnovni proces inoperabilan. Doktorica joj je rekla da operacija nije moguca zbog blizine trbusne aorte ali meni nije jasno kako se moze srce ili neke rizicnije operacije u mozgu obaviti, a ova ne.
Termination vam je objasnio.+mislim da neće doći do operacije. Treba pratiti razvoj situacije.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 17:28   #7
Dakle majka je otisla kod onkologa i receno joj je da je operacija moguca ali je veoma riskantna i niko ne zeli uzimati njen zivot u svoje ruke. Eh sad kako sam dobro razumio ima 3 ciklusa od po 10 kemoterapija ( nisam 100% siguran u broj ) i poslje toga ukoliko se tumor smanji onda ce se operisat. Eh sad mene zanima koji faktori utjecu na smanjenje tumora da li je to cista sreca ili ??
mirere is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 18:32   #8
Quote:
mirere kaže: Pogledaj post
Dakle majka je otisla kod onkologa i receno joj je da je operacija moguca ali je veoma riskantna i niko ne zeli uzimati njen zivot u svoje ruke. Eh sad kako sam dobro razumio ima 3 ciklusa od po 10 kemoterapija ( nisam 100% siguran u broj ) i poslje toga ukoliko se tumor smanji onda ce se operisat. Eh sad mene zanima koji faktori utjecu na smanjenje tumora da li je to cista sreca ili ??
Trebali bi svoj upit postaviti na forum Zanovidan, tamo odgovara onkolog.
No probat ću vam objasniti,jer je dio moje subspecijalizacije.
Za operaciju ovisi kakvo će biti stanje poslije kemoterapija,to je zasada najbitnije.
Kao što i sami vjerojatno saznali da je rak gušteraće jedan od najgorih i da ima jako loše prognoze. Kod vaše majke zahvaćena je glava pankreasa,znači vj. nije endokrin tj. neluči hormone.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 09:29   #9
da li postoji netko tko je na sutentu s dijagnozom ca gušterače? Ako da, molim da mi se javi na PP, imam neka pitanja.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 16:18   #10
pozdrav svima! da li zna iko ista u vezi sa lecenjem karcinoma gusterace hipertermijom?
lulush is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 09:48   #11
Quote:
lulush kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! da li zna iko ista u vezi sa lecenjem karcinoma gusterace hipertermijom?
Općenito o liječenju hipertermijom.

Studija vezana za liječenje gušterače ovim načinom postoji no podaci nisu već neko vrijeme unešeni, tako da je vrlo upitno stanje studije i provodi li se više.

Ovdje su sve studije koje se provode vezane za/sa hipertermijom.

Po meni je to još uvijek u povojima. Svojedobno sam na tv vidjela jedan dokumentarac u kojem je prikazano korištenje nano čestica kod liječenja tumora mozga, na način da se ljudima s kontrastom ubrizgaju nano čestice i onda se stave u MR. Kad tumor povuče kontrast skupa s nano česticama one se pod utjecajem magnetnog polja zagriju i tako sprže stanice raka. Radilo se o nekoj klinici u Francuskoj, al to je sve još uvijek u eksperimentalnoj fazi.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 12:44   #12
sprovode se i dalje, mom ocu je predlozena ova terapija (hipertermija + plus blaze hemo) sa kojom treba da pocne uskoro, a s obzirom da je jos uvek experimentalna hvata me bas frka. ne znam uopste koliko je to dobra ideja, kad ne raspolazemo nikakvim konkretnim informacijama, da li zapravo pomaze ili ne..
lulush is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 13:06   #13
Quote:
lulush kaže: Pogledaj post
sprovode se i dalje, mom ocu je predlozena ova terapija (hipertermija + plus blaze hemo) sa kojom treba da pocne uskoro, a s obzirom da je jos uvek experimentalna hvata me bas frka. ne znam uopste koliko je to dobra ideja, kad ne raspolazemo nikakvim konkretnim informacijama, da li zapravo pomaze ili ne..
Iskreno da se radi o nedaj Bog nekom mome s tom dijagnozom, ne bih ni moment dvojila oko toga jeli to dobra ideja ili nije. S ovim se može samo dobiti, izgubiti se nemože ništa. Osim toga nisu to eksperimenti na miševima, već na ljudima a do te faze se dolazi na kraju kad je sve dobro ispipano u in vitro i in vivo fazama. Sad samo treba dokazati i pokazati koliko je zaparvo učinkovito na ljudima i radi se sve u strogo kontroliranim uvjetima. Ca gušterače je jedna za sad posve bezizgledna dijagnoza, ruku pod ruku sa ca jajnika i glioblastomom, tako da je ovo odlična stvar što vam se nudi.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 15:27   #14
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Iskreno da se radi o nedaj Bog nekom mome s tom dijagnozom, ne bih ni moment dvojila oko toga jeli to dobra ideja ili nije. S ovim se može samo dobiti, izgubiti se nemože ništa. Osim toga nisu to eksperimenti na miševima, već na ljudima a do te faze se dolazi na kraju kad je sve dobro ispipano u in vitro i in vivo fazama. Sad samo treba dokazati i pokazati koliko je zaparvo učinkovito na ljudima i radi se sve u strogo kontroliranim uvjetima. Ca gušterače je jedna za sad posve bezizgledna dijagnoza, ruku pod ruku sa ca jajnika i glioblastomom, tako da je ovo odlična stvar što vam se nudi.
da, nego je stvar u tome sto je moj otac operisan, i s obzirom da se radi o jako teskoj operaciji (whipple metod) plus jos nazalost kod njega je doslo do nekih komplikacija i nije uspeo da se oporavi (proslo je mesec dana od zadnje op, imao ih je 3) , a doktor je uporan da krene sa ovim ( jer retko ko uspe da zadovolji kriterijume da uopste bude deo ovih studija) , pa onda se u tom smislu brinemo. a pretrazih dosta foruma, svi su kao nesto sumnjicavi, nije im verodostojno, jos kad cujete konkretne primere gde su experimentalne terapije dovele ustvari do pogorsanja, naravno da vam ne bude svejedno i da proradi crv sumnje. a sa druge strane imate primere gde su se ljudi posle ove op i dobijanja standardnih hemo osecali bolje.
lulush is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 16:23   #15
Quote:
lulush kaže: Pogledaj post
da, nego je stvar u tome sto je moj otac operisan, i s obzirom da se radi o jako teskoj operaciji (whipple metod) plus jos nazalost kod njega je doslo do nekih komplikacija i nije uspeo da se oporavi (proslo je mesec dana od zadnje op, imao ih je 3) , a doktor je uporan da krene sa ovim ( jer retko ko uspe da zadovolji kriterijume da uopste bude deo ovih studija) , pa onda se u tom smislu brinemo. a pretrazih dosta foruma, svi su kao nesto sumnjicavi, nije im verodostojno, jos kad cujete konkretne primere gde su experimentalne terapije dovele ustvari do pogorsanja, naravno da vam ne bude svejedno i da proradi crv sumnje. a sa druge strane imate primere gde su se ljudi posle ove op i dobijanja standardnih hemo osecali bolje.
Ne vjerujem da bi ga onkolog poslao na nešto što mu potencijalno može pogoršati kvalitetu života do te mjere.
Bez liječenja kao i ovim dostupnim tatu najvjerojatnije kad tad očekuje jako pogoršanje. Ovo što je on prošao je standardni zahvat i to je ajmo reć uobičajeno kod ljudi s ovom dijagnozom. Sve je to ukalkulirano u rizike studije.
Moj savjet je da ne iščitavate previše forume i ne projicirate to na svog oca. Svaki čovjek je priča za sebe.
Tata ima šansu, neka je zgrabi. Ukoliko će mu biti loše i neizdrživo on u svakom momentu može odustati od studije. Stvarno nema što previše riskirati, objektivno. Ca gušterače je vrlo invazivna brzo metastazirajuća bolest koja svojom progresijom vrlo brzo djeluje na kvalitetu života.
I svaka čast tatinom onkologu! Rijetko sugeriraju studije i to je po meni veliki minus, bar u hrvatskom zdravstvu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 19:43   #16
Pozdrav.
Kod poznanika, se sumnja na zloćudni tumor gušterače.
No bris četkicom prilikom širenja žućnih kanala nije pokazao maligne stanice. Potom je upućen na punkciju gušterače pod kontrolom uvz, nakon mjesec dana čekanja, jer gospoda iz OS bolnice nije poslala nalaz u matičnu bolnicu, nalaz kaže da je uzorak bezvrijedan!

Šta dalje? Ima li iskustava? Ponoviti punkciju?
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 22:06   #17
Quote:
marinkovic kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Kod poznanika, se sumnja na zloćudni tumor gušterače.
No bris četkicom prilikom širenja žućnih kanala nije pokazao maligne stanice. Potom je upućen na punkciju gušterače pod kontrolom uvz, nakon mjesec dana čekanja, jer gospoda iz OS bolnice nije poslala nalaz u matičnu bolnicu, nalaz kaže da je uzorak bezvrijedan!

Šta dalje? Ima li iskustava? Ponoviti punkciju?
Svakako treba ponoviti EUS i ciljanu punkciju.
Kakav je marker CA 19-9? Ima li žutice, mršavljenja, bolova?
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 22:40   #18
To sa markerima nemam pojma, koja pretraga daje taj nalaz?

Koliko često se desi da od uzorka punkcije niš koristi? Jer čovjek je baš baksuz, osim što su nalaz zadržali bespotrebno 20 dana, em je beskoristan.

Žutica je bila izražena u samom početku, stavljen mu je stent i od tad je puno bolje, praktički nema žutila. Tad mu je rađen i bris četkicom koji nije pokazao maligne.
Prošlo je oko 3 mjeseca kako mu je dijagnosticiran tumor (ultrazvuk i ct), međutim bolove je trpio prvih 15-20 dana, od tad (2,5 mjeseca) bolova više nema, mučnine su vrlo, vrlo rijetke.
Nema terapije, zapravo po svemu ni ne treba, ni Prosure više ne dobije.

Slabe je građe i mršav inače bio, pa ne mogu reći je li dodatno oslabio.
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 22:59   #19
Kada bih imao uvid u sve učinjene nalaze bilo bi mi lakše komentirati, ovako je puno toga u fazi špekulacije.

Radi se o tumorskom markeru koji je relativno specifičan za gušteraču, a izrađuje se iz krvi.

I nije to baš ni tako lako naciljati, te promjene - gušterača je skroz straga u trbuhu, tako da je time još i teže.
Naravno, puno ovisi o vještini izvođača.

Summa summarum: treba ponoviti punkciju.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 09:22   #20
Ok, hvala. Javim ako bude kakvih promjena.
marinkovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.