Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2014., 17:11   #1701
Hitno pitanje:u prilici sam kupiti kuću, upisana u katastar i gruntovnicu, no u gruntovnici navedene još dvije osobe, svaka po 1/6, dok osoba od koje kupujem ima 4/6, s tim da u zk. ulošku u gruntovnici uknjižene dvije kuće i dva dvorišta...dok je u katastru uknjižena samo ta osoba na toj čestici koju bi kupio tj. di se nalazi kuća...pod teretovnicu navedena firma koja je završila u stečaju davnih dana, a upisana teretovnica 1978. godine i još upisana teretovnica iste godine od zagrebačke banke, u pitanju prema zk izvatku sa interneta dinari, pretpostavljam jugoslavenski pošto su te godine u pitanju...kak to riješit?ima tko iskustva?posebice sa ovim teretom di je firma završila u stečaju?Hvala!
kladionicar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 01:22   #1702
Malo mi je nejasno pitanje, možeš mi poslati zk uložak na pvt da ti pokušam pomoći.
Uglavnom, mjerodavno ti je stanje u ZK ulošku. Nema veze valuta tereta, već da li je otplaćena.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 08:01   #1703
Da probam pojasnit ono šta me muči, ova čestica koja se prodaja, na njoj se nalazi kuća i dvorište i isto je upisano u posjedovnom listu i u gruntovnici, no u posjedovnom listu je samo upisana osoba koja u stvarnosti prodaje tu česticu, dok je u zk. izvatku navedeno da ta osoba koja prodaje tu česticu ima vlasništvo 4/6, dok još dvije osobe imaju svaka po 1/6. E sad, i u posjedovnom listu i zk izvatku se nalazi po još jedna čestica isto kuća i dvorište koje se ne prodaju, kak sad ustanovit dal ovih 4/6 iz zk. uloška iz gruntovne predstavljaju u biti ovu česticu koju bi kupio tj. tu kuću? i pod teret napisana firma koja je davnih dana završila u stečaju i Zagrebačka banka, za zabu ću sutra nazvat par brojeva i vidit, no kak riješit ovaj teret s firmom koja je završila u stečaju?zna netko postupak?Hvala! Pretpostavimo da osoba koja prodaje, tvrdi da su krediti otplaćeni, no naravno, nema papire, kak dalje s tim? Hvala!
kladionicar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 08:58   #1704
Jesu žive ove druge dvije osobe?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 21:30   #1705
A iskreno pojma nemam, sutra idem pogledat kuću detaljnije i saznat više detalja, pa ću se raspitat o tome svemu...
kladionicar5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 16:57   #1706
Zamislite ovu situaciju (stvarna je):

Čovjek preko zastupnika (drugog čovjeka s njegovovm punomoći) proda kuću i zadovoljan je jer je sve riješeno. Nakon nekoliko godina na naplatu mu počnu dolaziti režije za koje otkrije da se odnose na prodanu kuću. Postane očito da je kuća prodana ali on nema pojma komu. Nema kupoprodajni ugovor, više ne razgovara s čovjekom koji ga je zastupao u prodaji ... Ne zna broj čestice na kojoj je stara kuća... Ma, nema pojma ni o čemu, a režije još uvijek glase na njega i bez kupoprodajnog ugovora ne može na Elektri, Komunalijama i ostalom dokazati da to ne bi on trebao plaćati.


Kako pomoći, od čega uopće krenuti kad nikakve informacije nemamo?
Valjda se nešto može napraviti jer što da su dokumenti nestali u poplavi ...

Možemo li mi, obični ljudi, s tim izaći na kraj? Ili ... ?

Molim bilo kakvu pomoć ili savjet.
Mitzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 22:41   #1707
Ne razumijem kako barem preslik ugovora nema?! Al dobro, dio problema uopće i ne postoji

Broj čestice se može vidjeti na geoportalu ili Arkodu (pod uvjetom da se sjeća gdje je ta kuća uopće ). Nakon toga se može provjeriti u zemljišnim knjigama (isto online) je li nekretnina prepisana na novog vlasnika. Ukoliko je, treba ići u zemljišnu knjigu i tražiti preslik ugovora na temelju kojeg je izvršen upis.

Ukoliko nije prenesena, to komplicira stvari jer tada treba naći kod kojeg bilježnika je ugovor sastavljen, a možda bi mogla pomoći i porezna uprava jer je tamo ugovor morao biti zaprimljen. Uglavnom, taj čovjek koji je bio vlasnik bi morao neke od ovih stvari ići obavljati jer je najlakše dokazati pravni interes.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 18:45   #1708
Imam ovakvu situaciju: zemljište koje je godinama i generacijama obrađivala moja obitelj u vlasništvu je RH. Što se nas tiče, moglo bi sve ostati kako je i bilo, ali se susjedi koji su obrađivali manji dio zemljišta nekako pokušavaju uknjižiti na cijelu zemlju i tvrde već da je to njihovo, iako je i u gruntovnici i u katastru to još uvijek vlasništvo RH.
Pokušala sam dati zahtjev u Državni ured za upravljanje državnom imovinom, oni kažu da oni nisu nadležni ako nije građevinsko zemljište u pitanju, ali me svejedno traže dosta dokumentacije (ne znam da li da ju šaljem ako nema smisla). Vidim da ima neka Agencija za poljoprivredno zemljište gdje piše da se zemlja može kupiti od države ako graniči s našim posjedom (a valjda graniči, cesta je između). Pa možda mogu tamo dati zahtjev?
Odvjetnik kaže da treba predati prijavni list i ići u spor sa državom i da će nas to koštati sve skupa oko 10-15.000 kuna. Što mi se čini puno.
Vrtim se u krug i ne znam što bi bilo najbolje. Ima netko iskustva sa sličnim, neki savjet kakva je procedura i kamo je najbolje krenuti?
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 15:10   #1709
Da li mi može netko pomoći ili dati pametan savijet.
Dakle, u mom naopakom životu, ostala mi je jedna vrijedna sitnica. Zemljište od 500m2 u Makarskoj, na glavnoj plaži pokraj Hotela Dalmacija. Pozicija je savršena. Ne može biti bolja. kako se u narodu kaže, prvi red do mora. Lijevo, desno i gore od mene su sve parcele izgrađene, prodane.... (ispred mene je plaža)
Problem. Nikada nisam predao (niti moja rodbina iz Makarske čija je polovica) zahtjev za prenamjenu zemljišta. Zemljište je šumsko, kao što su bila i sva zemljišta oko mojega. Sada je situacija takva da je moje šumsko zemljište kao šuma na Trgu bana Jelačića. Želim to prodati (naravno prvo prebaciti na građevinsko zemljište)
2010. sam dao nekoj Makarskoj firmi koja se kao bavi nekretninama (Erceg zemljište) da mi nađu kupca....
Shvatio sam da me zavlače već 4 godine.
Govore mo ovako:
Treba čekati promjenu Makarskog GUP-a, pa ćemo predati zahtijev. Evo, baš će skoro, za par mjeseci. I tako 4 godine.
U čemu bi bio problem da predam zahtijev ne čekajući promjenu GUP-a, jer se vidi da je to cijelo područje građevinska zona, a moja zemlja u sredini te zone?
Jedan od potencijalnih kupaca je uspio napokon doći do mojeg broja telefona (tip iz Erceg nekretnina ga je skrivao i nikome ga nije htio dati, tko zna iz kojih pobuda i interesa)
Eh, sada:
On mi kaže ovako: Imam ja veze sa gradonačelnikom, ja ću predati zahtijev, pa će ga on pogurati, riješiti.....
Naravno, želi da prvo potpišem nekakav predugovor. Nije mi još stigao, ali pretpostavljam što želi s njime. Da bude jedini kupac.
Moj je problem ovakav. Ako platim nekoj firmi da mi legalno ishodi promjenu zemljišta, da bi ga mogao javno objaviti i dati na licitaciju, moglo bi mi se desiti da dobijem nogom u stražnjicu od Makarske vlasti (ako je ovaj tip kao dobar s gradonačelnikom.....)
Nepotizam, korumpiranost.........
Što da radim?
Da pokušam legalnim putem doći do prenamjene zemljišta, ili je ta djelatnost toliko korumpirana da nemam šanse?
Da pristanem na predugovor i njegove muljaže?
Za zemljište je zainteresirano nekoliko ljudi, a cijenkanje je išlo od 600 - 1.000 eu *m2 (pod uvjetom da preebacim na građevinsko)
Meni su to nebulozne cifre, ali kako kažu, položaj položaj položaj, a moja zemlja ima "the položaj"
Molim vas pomognite mi. Ovo mi je jedina šansa da se izvučem iz dužničkog ropstva. Blokirani su mi računi, isključen plin, struju sam sam na crno uključio, na rubu sam očaja.
perodeformero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 19:57   #1710
ako si na rubu ocaja procitaj predugovor i potpisi, ako jos imas mista za manovar, cjenkaj se i cekaj bolje dane...
 
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 20:25   #1711
S kim da se cjenkam.
Ako pokušam na legalan način da prebacim zemljište na građevinsko, može mi se desiti iz osvete da slijedećih 20 godina ne uspijem.
perodeformero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 09:07   #1712
Molim za pravni savjet

Poštovani,imamo kompliciranu obiteljsku situaciiju pa bi vas molila za pravni savjet.
Suprug i ja živimo kod mojih roditelja već 8 godina,imamo dvoje malodobne djece i treće na putu. Oni su nam ustupili staru radionu i garazu koje smo mi preuredili u stambeni prostor. Sada smo sa njima u svađi i oni su nam dali rok od mjesec dana da se iselimo. Bilo je tu i fizičkih napada na mene i moje dijete od strane moje majke. Pa me zanima da li oni nas mogu samo tako izbacit van,s obzirom da smo mi tu ulagali i imamo slike kako je to bilo i kako je sada,imamo i svjedoke koji će potvrditi da smo to mi preuređivali,a ne kako moji sad pričaju da su nam to oni napravili a da smo se mi tu samo uselili na gotovo!
Nemamo ništa na pismeno da su nam to oni dali,jer nismo nikad mislili da će to ovoga doći.
Dali mi imamo nekakva stanarska prava ili bilo kakva prava? Mislim da nije u redu i pravedno da nas izbace iz nečega za sto smo se mi odricali da bi to mogli napraviti.
Bila je pozvana i policija, pa me zanima kad taj rok od mjesec dana istekne i ona pozove policiju i kaže da se mi nismo iselili, dali nas policija može istjerati ili postoji neki zakon koji nas štiti?

Lijepi pozdrav
suza28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 19:57   #1713
Može li osoba koja posjeduje dvije trećine neke nekretnine (obiteljska kuća) istjerati iz nje osobu koja ima samo trećinu ili je nekako natjerati da mu proda svoju trećinu?

Ispričavam se ako sam promašio temu.
Ružavjetrova is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:59   #1714
Jel zna netko koliko dugo se čeka rješenje nakon upisa u gruntovnicu nekretnine ? Vidim preko neta da je već drugi dan od predavanja zahtijeva sve bilo upisano u ZK , ali rješenja nam nisu poslali ...
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:02   #1715
Ovisi koji sud je u pitanju.
Ali možeš otići osobno podići Rješenje ako još nisu otpremali.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 12:57   #1716
kako nešto što je predano prije cca 2 mj za uknjizbu, znaci netko naslijedio nekretninu od mame koja je upisana u knjigu polozenih ugovora i sad ju zeli prebaciti na sebe požuriti da zgb gruntovnica to rijesi. jedna pozurnica vec je predana.jer izjave da su bili godisnji i sto taj covjek zeli od njih nije odgovor niti pristojno ponasanje.zaista da se ja tak ponasam dobila bi nogom u guzicu i otkaz. covjek zeli tu nekretninu prodat i zaista mu je vazno da se to sto prije rijesi. dal ima ko kakav savjet ili slicno? dal postoji kakav zakonski rok u kojem od dana zaprimanja to MORAJU rijesiti ili mogu posten narod vuc za nos koliko njima pase.ja shvacam da imaju dosta zahtjeva i sl al ako ne stizu zaposlite ljude, jer nekom zaista egzistencija moze ovisiti o tome.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 13:46   #1717
imam i ja problem sa nekretninom i tražim savjet.

stjepan je vlasnik šume (1/1 u gruntovnici) i umro je pred 7-8 godina.
ta šuma nije bila dio ostavinske rasprave (žena i punica su nasljednici) jer postoji zabilježba u gruntovnici pa trebam savjet kako skinuti tu zabilježbu.

zabilježba je iz 1963. godine jer je po pravomoćnoj i izvršnoj presudi okružnog suda naložena dražba dijela te šume radi namirenja izvršne tražbine, sa 5% kamata počev od 1960. godine do isplate jednoj osobi.

ne znam da li je dražba uopće održana.
ne znam da li je osoba kojoj je trebala ići isplata uopće još živa.
ne znam ni da li je dug vraćen na neki drugi način.
pretpostavljam da se ništa nije dogodilo jer ništa nakon toga nije bilo upisano u gruntovnicu.

kako dalje?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 18:00   #1718
Pogledati u ovršnoj pisarnici što je sa tim ovršnim predmetom….u toj zabilježbi bi trebao postojati broj te ovrhe…1963. se to vodilo pod I (ne Ovr kao danas)

Ako je obustavljen iz nekog razloga (a vjerojatno je) potrebno je tražiti u tom ovršnom predmetu da sud donese rješenje kojim se zk odjelu nalaže brisanje te zabilježbe u zemljišnim knjigama.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 18:18   #1719
mrak.
sad je to županijski sud a imam i broj presude.

da li se to rješenje donosi onak, na brzinu, ili treba cijeli postupak pokrenuti?
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 23:21   #1720
nema ništa kod nas na brzinu.

ne može bit županijski…mora bit općinski.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.