Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2011., 22:04   #401
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
T 34 se u jugu uvozil do 1948, Imforbiro nima šanse da ih je bilo 900. Nakon 1948 SSSR obustavlja uvoz tenkova u Jugu.
Nema potrebe za plasiranjem netočnih informacija... tako sigurno nećemo stići daleko...

JNA je ukupno raspolagala sa 1132 tenka T-34 , a isporučilac je najvećim dijelom bila Čehoslovačka...

Od toga je 65 primjeraka prodato drugim zemljama...

A Jugoslaviji su ostala 1067 primjerka tenka T-34...

889 ih je raspodijeljeno u oklopne jedinice , dok su od ostalih formirana tri-četiri samostalna bataljona i nekoliko četa - služili su uglavnom za osiguranje strateški važnih točaka...

Početkom rata pridodani su jedinicama JNA i poslani u borbu... vrlo su brzo izbačeni iz stroja...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:13   #402
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za plasiranjem netočnih informacija... tako sigurno nećemo stići daleko...

JNA je ukupno raspolagala sa 1132 tenka T-34 , a isporučilac je najvećim dijelom bila Čehoslovačka...

Od toga je 65 primjeraka prodato drugim zemljama...

A Jugoslaviji su ostala 1067 primjerka tenka T-34...

889 ih je raspodijeljeno u oklopne jedinice , dok su od ostalih formirana tri-četiri samostalna bataljona i nekoliko četa - služili su uglavnom za osiguranje strateški važnih točaka...

Početkom rata pridodani su jedinicama JNA i poslani u borbu... vrlo su brzo izbačeni iz stroja...
Eto, vidiš, to je to. Baš to što kažeš, naime u svim službenim izvješćima se spominje manji broj nego stvaran, samo zato jer su "ekstra tenkovi" bili razbacani uokolo, kao dodatna potpora manjim jedinicama, i teško je naći evidenciju.


I ja sam se sjebao, po pitanju T-55, jel se sjećaš? Mislio sam da su ih imali 1000 komada u OBr i nešto konzerviranih, a onda si mi rekao da su ih "nasitno" podijelili drugim jedinicama (uglavnom MBr), i da je stvaran broj više od 1600, i gle, ode ja tražit, kad ono stvarno
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:25   #403
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za plasiranjem netočnih informacija... tako sigurno nećemo stići daleko...

JNA je ukupno raspolagala sa 1132 tenka T-34 , a isporučilac je najvećim dijelom bila Čehoslovačka...

Od toga je 65 primjeraka prodato drugim zemljama...

A Jugoslaviji su ostala 1067 primjerka tenka T-34...

889 ih je raspodijeljeno u oklopne jedinice , dok su od ostalih formirana tri-četiri samostalna bataljona i nekoliko četa - služili su uglavnom za osiguranje strateški važnih točaka...

Početkom rata pridodani su jedinicama JNA i poslani u borbu... vrlo su brzo izbačeni iz stroja...
Koje godine je Čehoslovačka počela proizvodit t 34?
Izjava ti je u rangu da je USA 1960 proizvodila shermane.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:30   #404
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Obnova odnosa 1955.?
Inače, 900 komada je minimalna procjena s kojom se barata. Obično zato jer se ne spominju konzervirani tenkovi...
Konzervirani, od kuda? Iz Japana.
Sva serća pa si gađali iz ose, maljutke, stingera, milana, HOT-a, strijele ma sve znaš maleni. Kisss
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:31   #405
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Koje godine je Čehoslovačka počela proizvodit t 34?
Izjava ti je u rangu da je USA 1960 proizvodila shermane.
Čehoslovačka? Očito nije proizvodila do '48., ali isporuke nakon '55. su bile sigurne, pogotovo jer FNRJ nije dobila T-55 (tada ganc-nov tenk) sve dok se nije ustalio u oružanim snagama varšavskog pakta, pa je trebalo nadopuniti flotu tenkova bilo čime
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:33   #406
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Poštovanje. Interesira me procijena gubitaka JNA u Vukovaru. Složio sam neki svoj broj ali bi htio čuti mišljenje uvaženh forumaša. Interesirame ponajviše broj tenkova. Našao sam podatke o uvozu naouružanja u JNA do 1991 (http://www.mycity-military.com/Uploa...-1950-2007.rtf, http://www.mycity-military.com/Uploa...007%282%29.rtf http://www.mycity-military.com/Uploa...Trade-Register) + proizvodnja u domaćim pogonima poput m84. Koliko je zapravo ,od vojne tehnike, uništeno u Vukovaru?
Zamolio bi moderatore da temu ne prebacuju u Vukovar. Interesiraju me isključivo gubici. Hvala
Evo pročitaj.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 22:35   #407
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Konzervirani, od kuda? Iz Japana.
Sva serća pa si gađali iz ose, maljutke, stingera, milana, HOT-a, strijele ma sve znaš maleni. Kisss
Ovakav ton odaje čovjeka bez argumenata, pa ću ti lijepo odgovoriti.

Vidiš, JNA je imala nešto zvano konzerviranje oklopa, u slučaju potrebe, i takvi tenkovi se nisu brojali u aktivne, ali su itekako bili sposobni za djelovanje po deaktivaciji.

Što se moga negađanja tiče...nije ni bitno, jer sada je već ionako rasprava otišla u tehničku stranu i općenite procjene brojeva; bitno je da ja znam...samo to. Jel može dalje, ili ćeš još biti tako loše sarkastičan? Samo daj, ja imam beskrajne zalihe strpljenja
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:17   #408
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Ovakav ton odaje čovjeka bez argumenata, pa ću ti lijepo odgovoriti.

Vidiš, JNA je imala nešto zvano konzerviranje oklopa, u slučaju potrebe, i takvi tenkovi se nisu brojali u aktivne, ali su itekako bili sposobni za djelovanje po deaktivaciji.

Što se moga negađanja tiče...nije ni bitno, jer sada je već ionako rasprava otišla u tehničku stranu i općenite procjene brojeva; bitno je da ja znam...samo to. Jel može dalje, ili ćeš još biti tako loše sarkastičan? Samo daj, ja imam beskrajne zalihe strpljenja
:l
Kako konzervirat nekaj kaj nemaš????
Ili su bili tenkovi od konzervasne masti.
Daj još
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:18   #409
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Evo pročitaj.
Pročitaj
Dao sam ti podatke o uvozu.
U sljedećem ratu ak ga bude očekujem Mirka i Slavka pardon tebe i Kevića na prvoj crti
http://www.youtube.com/watch?v=FywMOuMqNuI&feature=fvst
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:38   #410
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Pročitaj
Dao sam ti podatke o uvozu.
U sljedećem ratu ak ga bude očekujem Mirka i Slavka pardon tebe i Kevića na prvoj crti
http://www.youtube.com/watch?v=FywMOuMqNuI&feature=fvst
Ovo što si rekao dovoljno govori o tebi, no ne brini, kao što sam ti rekao, ja iznosim ČINJENICE, i BROJEVE, pa za tebe uvijek imam beskrajno strpljenja

Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
:l
Kako konzervirat nekaj kaj nemaš????
Ili su bili tenkovi od konzervasne masti.
Daj još
Prijatelju, pričaš loše stvari, jer i sam znaš što konzerviranje znači
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:45   #411
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Maljutka ne "radi na bazi pritiska koji odvaljuje kupolu" nego običnu HEAT kumulativnu bojnu glavu kao svaki drugi PO projektil, i otvaranje/zatvaranje poklopaca na kupoli nema nikakve veze.

Velikog oštećenja u tenku nije bilo jer je Maljutka sranje od rakete koje može uništavat i jedino antikne limenke kao što je T-55. Njena HEAT bojna glava probija 400 mm RHA ekvivalenta, pa se kumulativni mlaz nejvjerojatnije istrošio na oklopu (ili je došlo do prerane aktivacije npr. ukoliko je pogodila neku opremu na tenku) i fragmenti/udarni val nisu jako oštetili unutrašnjost tenka. Da je udarila drito u tanki oklop, ili čak pogodila spremnik strjeljiva, tenk bi bio brisan iz popisa HV.
ne ne,pogodak je bio cist kao sa onim tenkom t55 kod sibenika,ne onaj potpuno izgorio..a nadtlak koji se stvorio kud bi otisao ako ne kroz otvorene izlaze na kupoli! sto bi tu trebalo bit smijesno??
tenk m-84 sto je unisten u rujanima kod livna isto je pogođen maljutkom,a odnesena mu kupola,,
to znam 100% pa nemoj potcjenjivat maljutku i njene mogucnosti..

Zadnje uređivanje saburo : 12.02.2011. at 00:05.
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:55   #412
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
To je EFP, koji ima znatno manju probojnost nego klasična PO bojna glava, uz prednost neusporedivo većeg dometa.


pogledaj ovdje EFP,a ima video gdje americki casnici govore za CNN,
kako mogu probit i najaci oklop!
razlike nebi ulazio sto je jace,,da ne odmicemo od teme previse


http://www.youtube.com/watch?v=PEsReCOcAyM

9ak
nisam mislio na upaljac naravno! govorim o obliku eksploziva unutar maljutke!
osim toga ovi sto pisu da osa moze 100% unistit tenk a zolja nemoze,,
to zaboravite jer nema za nista pravila!!

Zadnje uređivanje saburo : 12.02.2011. at 00:40.
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 00:05   #413
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
ne ne,pogodak je bio cist kao sa onim tenkom t55 kod sibenika,ne onaj potpuno izgorio..a nadtlak koji se stvorio kud bi otisao ako ne kroz otvorene izlaze na kupoli! sto bi tu trebalo bit smijesno??
tenk m-84 sto je unisten u rujanima kod livna isto je pogođen maljutkom,a odnesena mu kupola,,
to znam 100% pa nemoj potcjenjivat maljutku i njene mogucnosti..
Prika, nadtlak može jedino otvoriti poklopce na kupoli (drmnilo je, jel, pa roknu van ), ali neće baš utjecati na štetu u tenku, imao ti zatvorene ili otvorene poklopce Nema ti to veze

Kad kažeš "čist pogodak",...čuj, ako je pogodio kosinu oklopa, može biti da se dosta zadržalo, a opet, ako je tenk npr. na sebi nosio maskirnu prekrivku (koju ti nisi vidio jer su je makli), ista je mogla aktivirati Maljutku prerano, jer joj je upaljač dosta osjetljiv. Doslovce, raketa pogodi prekrivku i rokne...ali 30 cm od oklopa, i probojnost se smanji za 60%...pa ti računaj. Uostalom, nisu srbi bez veze stavljali gume, cigle i slično na tenkove, samo da se što ranije aktivira raketa.

Tenk M-84 koji je popušio kod Rujana je popušio jer je M-84 sranje od tenka (za naše prilike je super, naravno; al naše prilike nisu isto što i suvremeni tenkovi) i odletio je u zrak kada je proboj oklopa detonirao strjeljivo. Jasno k'o dan.

Gle, ja znam Maljutku, i da sa svojih smiješnih 400 mm RHA proboja ne može čeono skurit M-84, ali zato MILAN i TOW mogu ne samo probit oklop, nego pretvorit tenk u hrpu dimećeg čelika, posadu u pepeo, a sve unutra evaporirati

Jednostavno, rat se vodio sa desetljećima starim oružjem, uz tek tu i tamo nešto novije...i to je to!
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje Aurgelmir : 12.02.2011. at 00:11.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 00:10   #414
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
pogledaj ovdje EFP,a ima video gdje americki casnici govore za CNN,
kako mogu probit i najaci oklop!
razlike nebi ulazio sto je jace,,da ne odmicemo od teme previse


http://www.youtube.com/watch?v=PEsReCOcAyM
LOL.

Prijatelju, ne vjeruj svemu što ti kažu; prvo malo istražuj, a onda još i sam procjeni.

Ja znam razliku HEAT-a i EFP.

HEAT = konični oblik, brutalna probojnost, ali domet manje od metar. To su PO rakete.

EFP = blago udubljen oblik, loša probojnost, ali zato domet od desetaka metara. To su iračke improvizirane naprave + eventualno neko zapadno substrjeljivo koje još ni nije u naoružanju.


To što je američki vojnik rekao, ne uzmi ozbiljno...američki vojnici su ionako latinosi i sl. ekipa, a i u strahu su. Ali da EFP probije neki suvremeni oklop...daj molim te idi na wikipedia link koji sam dao. Tamo je baš odličan članak naveden!
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 01:00   #415
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Prika, nadtlak može jedino otvoriti poklopce na kupoli (drmnilo je, jel, pa roknu van ), ali neće baš utjecati na štetu u tenku, imao ti zatvorene ili otvorene poklopce Nema ti to veze

Kad kažeš "čist pogodak",...čuj, ako je pogodio kosinu oklopa, može biti da se dosta zadržalo, a opet, ako je tenk npr. na sebi nosio maskirnu prekrivku (koju ti nisi vidio jer su je makli), ista je mogla aktivirati Maljutku prerano, jer joj je upaljač dosta osjetljiv. Doslovce, raketa pogodi prekrivku i rokne...ali 30 cm od oklopa, i probojnost se smanji za 60%...pa ti računaj. Uostalom, nisu srbi bez veze stavljali gume, cigle i slično na tenkove, samo da se što ranije aktivira raketa.

Tenk M-84 koji je popušio kod Rujana je popušio jer je M-84 sranje od tenka (za naše prilike je super, naravno; al naše prilike nisu isto što i suvremeni tenkovi) i odletio je u zrak kada je proboj oklopa detonirao strjeljivo. Jasno k'o dan.

Gle, ja znam Maljutku, i da sa svojih smiješnih 400 mm RHA proboja ne može čeono skurit M-84, ali zato MILAN i TOW mogu ne samo probit oklop, nego pretvorit tenk u hrpu dimećeg čelika, posadu u pepeo, a sve unutra evaporirati

Jednostavno, rat se vodio sa desetljećima starim oružjem, uz tek tu i tamo nešto novije...i to je to!
nemam sto istrazivat kad sam se sam uvijerio..
kosina oklopa na kupoli tenka t55!!!! gdje si vidio kosinu na kupoli na t55 hm hm
zuris podcjenjujes tehniku, ljude ,tako to neide momce
ok,ajd noviji protuoklopni sustavi metis i fagot isto ne probijaju veci oklop
isto tu negdje oko 400 mm jedino sto imaju veci domet i preciznije su!
novije su generacije,osobito metis,ali merkava tenk koji slovi kao sa najacim
oklopom viseslojnim unistio ih je hezbolah prilican broj sa metisom!pa abramsa koliko je unisteno u iraqu??
to ni amerrikanci neznaju!! osim toga imaju svu tehniku ali cinjenica talibanima nemogu nis vec godinama!

znaci sto je jace covjek ili tehnika!!??nema toga sto moze porazit covjeka
ako je motiviran i ako zna sto radi,ako je sposoban!
abrams,merkava.m-84!!koji je bolji koji je smece..hm hm
kako sam kazes treba dobro razmislit,ali nikako nis ne podcijenjivat unaprijed kako tehniku,a osobito potencijale covjeka!!!!
a sad ako govorimo o m84 da je sranje sa obzirom na gubitke,pa to je ipak diskutabilno jer sa nase strane imali smo tako puno sposobnih ljudi,,koji su unistavali m-84 ali to ne znaci da je taj tenk los,nego da je sa nase strane bilo puno sposobnih hrabrih branitelja!!!!!

Zadnje uređivanje saburo : 12.02.2011. at 01:15.
saburo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 12:36   #416
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
ne ne,pogodak je bio cist kao sa onim tenkom t55 kod sibenika,ne onaj potpuno izgorio..a nadtlak koji se stvorio kud bi otisao ako ne kroz otvorene izlaze na kupoli! sto bi tu trebalo bit smijesno??
tenk m-84 sto je unisten u rujanima kod livna isto je pogođen maljutkom,a odnesena mu kupola,,
to znam 100% pa nemoj potcjenjivat maljutku i njene mogucnosti..
Nije nadtlak ključan za uništenje, to hoću reći...

Što se pogođenog T-55 tiče, čuj, rekao sam da postoji mogućnost da se kumulativni mlaz već istrošio na oklopu, a na kraju krajeva, nije svejedno gdje je raketa udarila, tj. gdje su završili fragmenti. A i nije bilo ničeg zapaljivog, pa je tenku eventualno trebala zamjena nekih podsustava i to je to.


Maljutku neću podcijeniti kada za metu ima tenk dizajniran krajem WWII (T-55) ili dizajn iz 60-ih (M-84, jer mu je oklop praktički identičan T-72). Bočni oklop M-84 je vrlo tanak, i Maljutka ga tu itekako lako buši

A ako mu je odnesena kupola - to znači da je došlo do detonacije strjeljiva - ništa novo
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 12:40   #417
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
pogledaj ovdje EFP,a ima video gdje americki casnici govore za CNN,
kako mogu probit i najaci oklop!
razlike nebi ulazio sto je jace,,da ne odmicemo od teme previse


http://www.youtube.com/watch?v=PEsReCOcAyM

9ak
nisam mislio na upaljac naravno! govorim o obliku eksploziva unutar maljutke!
osim toga ovi sto pisu da osa moze 100% unistit tenk a zolja nemoze,,
to zaboravite jer nema za nista pravila!!
EFP može jako mnogo probiti - ako je količina eksploziva koja ga "pogoni" reda veličine nekoliko desetaka kg Ali samo onda



Oblik eksploziva u Maljutki je isti kao u svim suvremenim (i onim manje suvremenim) PO bojnim glavama - lijevak. To se zove HEAT ili kumulativna bojna glava, i nešto je sasvim drugo od EFP.

HEAT bojnu glavu ima sve što smo rabili u ratu, od ručnih protuoklopnih bombi pa do TOW-a
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 14:04   #418
Quote:
saburo kaže: Pogledaj post
pogledaj ovdje EFP,a ima video gdje americki casnici govore za CNN,
kako mogu probit i najaci oklop!
razlike nebi ulazio sto je jace,,da ne odmicemo od teme previse


http://www.youtube.com/watch?v=PEsReCOcAyM

9ak
nisam mislio na upaljac naravno! govorim o obliku eksploziva unutar maljutke!
osim toga ovi sto pisu da osa moze 100% unistit tenk a zolja nemoze,,
to zaboravite jer nema za nista pravila!!
Ovo na filmiću su obloge koje se stave na eksploziv da pojačaš kumulativni mlaz. EFP i kumulativne glave radena istom principu, samo je oblikovanje šupljine i metalne obloge drukčije. Ono što si ti spominjao u par postova prije o nekakvim valovima koji se šire zrakom ili nešto slično, može biti da si nešto pobrkao. Osim ako ne misliš na HESH glave, ali udarni valovi se ne šire kroz zrak nego kroz zidove tenka ili bunkera.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 14:27   #419
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Osim ako ne misliš na HESH glave, ali udarni valovi se ne šire kroz zrak nego kroz zidove tenka ili bunkera.
Mislim da se HESH bojne glave nigdje više ne koriste, osim kod nekih bojnih glava za razbijanje bunkera i sl.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 14:34   #420
Moguće da se ne koriste, ali otprilike odgovaraju opisu onoga što je saburo pisao. Samo što se valovi ne šire kroz zrak. Osim toga i EFP projektil ima domet samo par desetaka metara,ne 80 kako je on pisao, s tim da se ne šire nikakvi valovi nego projektil dobijen eksplozijom (jednako tako se dobije kumulativni mlaz, samoje oblik šupljine drukčiji).
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.