Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2002., 20:31   #21
Quote:
Originally posted by Ame®icano
Ax-Mi24, Procitao jesam...

I opet kazem, nekome ko se posvetio "space science" pitanje statusa planete moze biti vaznije nego teorija relativiteta. Ne iskljucujem vaznost fizike, ali fizika nekome nije vazna koliko recimo tebi.
Ja se velikim dijelom bavim sa 'planetary science', i iskreno baš me zaboli da li se Pluton tretira kao planet ili ne. Njegovo tretiranje kao planeta nema veze sa realnošću niti ima ikakav utjecaj na planetary science. Niti će Pluton promijeniti geološku strukturu, niti svoj položaj ako ga odjednom nazovemo, recimo, KBPHORT.

A teorija relativiteta je teorija relativiteta, sviđalo se nama ili ne. Ona egzistira van nas samih, dok je naziv 'planet' samo u našim glavama.

Uostalom, danas više gotovo da i nema jasne granice između planeta, asteroida i kometa. Neke prastare jezgre kometa i dalje se zovu komete iako se ponašaju više kao asteroidi. I prisustvo mjeseca nije kriterij utvrđivanja dali je nešto planeta ili nije.

Nedavno je međunarodna astronomska unija donije zaključak kako Pluton i dalje ostaje planet iz povijesnih razloga.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 20:44   #22
E fala bogu na nebu i El tomi (sto mu dodje isto)
Sad valjda gospodin pjetao skuzi jer mu moje objasnjenje ocigledno nije bilo dobro
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 21:37   #23
Quote:
Originally posted by El Tomo
Ja se velikim dijelom bavim sa 'planetary science', i iskreno baš me zaboli da li se Pluton tretira kao planet ili ne. Njegovo tretiranje kao planeta nema veze sa realnošću niti ima ikakav utjecaj na planetary science. Niti će Pluton promijeniti geološku strukturu, niti svoj položaj ako ga odjednom nazovemo, recimo, KBPHORT.

A teorija relativiteta je teorija relativiteta, sviđalo se nama ili ne. Ona egzistira van nas samih, dok je naziv 'planet' samo u našim glavama.

Uostalom, danas više gotovo da i nema jasne granice između planeta, asteroida i kometa. Neke prastare jezgre kometa i dalje se zovu komete iako se ponašaju više kao asteroidi. I prisustvo mjeseca nije kriterij utvrđivanja dali je nešto planeta ili nije.

Nedavno je međunarodna astronomska unija donije zaključak kako Pluton i dalje ostaje planet iz povijesnih razloga.TJ

Pozdrav El Tomo!

To sam i ja predviđao. Status Plutona je vrlo bitan. On ne samo da je posveta Percivallu Lowellu, nego je već odavno simbol čuvara i zaštititnika obitelji planeta. Kako su sve planete nazvane po mitološkim božanstvima, u tom smislu je i Pluton bog podzemlja - podzemljem se smatra ono što je izvan sunčevog sustava - mrak i nepoznato.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 23:18   #24
Nije bas bitan ali je tradicija i posto odrzavanje nje neznaci bas nesto previse onda nema frke.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 01:22   #25
Arrow Pluto...

Ma da, sve je to jako važno. Kao "zvijezdo Danice!", onda: Tera est stela.
Mene zabrinjava jedino kad se slučajno "opalim" po glavi, viđam zvijezde u neposrednoj blizini, ipak tako masivni objekti, bla, bla, a da ne spominjem onu iz "tunela usred mraka" i zvijezde repatice. Osim toga, nije rijetkost vidjeti kako padaju zvijezde.
Nitko ne pomišlja na reviziju, materijala ima previše.

Jednostavno, postoje nazivi, imena. Indijanci po Amerikama.
Meni u struci iz hladne anode ne iskaču elektroni prema užarenoj katodi i to me ni najmanje ne zabrinjava.

Jedino me muči pitanje: jesu li Nijemci zbilja nijemi? Mislim na one Tedsce...

ulix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 08:35   #26
Re: Pluto...

Quote:
Originally posted by ulix
Jedino me muči pitanje: jesu li Nijemci zbilja nijemi? Mislim na one Tedsce...


i jesu li Barbari svi oni koji ne govore Grcki?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 19:59   #27
Re: Re: Pluto...

Quote:
Originally posted by luca
i jesu li Barbari svi oni koji ne govore Grcki?
Nope

Ali jesu oni koji ne govore Hrvatski
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 09:22   #28
...ja se sjećam da sam gledao jednu znanstvenopopularnu emisiju pred par godina, gdje je bilo riječi o tome kako postoji 10 planeta u našem sustavu, ali ovaj deseti se zvao...mislim Dave, ili nešto slično.

Ah, da... i emisija se zvala alf.
Faraday is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 09:25   #29
Quote:
Originally posted by Faraday
...ja se sjećam da sam gledao jednu znanstvenopopularnu emisiju pred par godina, gdje je bilo riječi o tome kako postoji 10 planeta u našem sustavu, ali ovaj deseti se zvao...mislim Dave, ili nešto slično.

Ah, da... i emisija se zvala alf.
hehe, sjećam se i ja...
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 09:28   #30
I?

Je li bi Dave?

Ili sam opet nekaj pobrkal...
__________________
****************************

Leben, Leben heisst Leben

****************************
Faraday is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 19:21   #31
Quote:
Originally posted by Ame®icano
Astrolozima bi postojanje jedne planete vise ili manje totalno shebalo koncepciju.
Da li je Pluton planeta ili ne astrolozima je savrseno svejedno iz cistog razloga sto se astrologija ne bavi proucavanjem svemira nego necim sasvim drugim. Ali naravno ti o tome nista ne znas, zato si vjerojatno i stavio primjedbu ovakvu kakva jest.
skye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 23:08   #32
Quote:
Originally posted by skye
Da li je Pluton planeta ili ne astrolozima je savrseno svejedno iz cistog razloga sto se astrologija ne bavi proucavanjem svemira nego necim sasvim drugim. Ali naravno ti o tome nista ne znas, zato si vjerojatno i stavio primjedbu ovakvu kakva jest.
Ajde inforimraj nas sta astrolozi gledaju i cime se bave?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 23:37   #33
Quote:
Originally posted by AxMi-24
Ajde inforimraj nas sta astrolozi gledaju i cime se bave?
Kao sto vjerojatno znas astronomija je nastala iz astrologije.
Astrologija proucava odnose planeta i nebeskih tijela utoliko sto joj sluze u simbolickom smislu pri izradi natalne karte. Pluton je simbol a da li je planet ili ne, sasvim je nebitno. Karta pokazuje odnos planeta u solarnom sustavu u odnosu na promatraca tj. tocku na zemlji, dakle otkrica astronomije koja su se dogodila nakon odvajanja od astrologije nisu utjecala na postojanje astrologije kao paralelne discipline. Kad govorim o otkricima tada najprije mislim na pobijanje teorije geocentricnog sustava. Astrologija se zasniva na geocentricnom sustavu i on joj je sasvim dovoljan, a zbog toga jer ne proucava svemir nego osobu ili tocku na zemlji a u odnosu na polozaje planeta.
Promatranje polozaja planeta ne ukljucuje promatranje njihovog fizickog utjecaja na nesto, vec simbolickog utjecaja na nesto.
Ukratko ti polozaji sluze kao ogledalo makrokozmosa za mikrokozmos tj. covjeka.
skye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 13:20   #34
Sto u praksi znaci izmisljaju kako im padne. Jer ako nista nema veze onda najprakticnije samo nes izmisliti i rijesen problem sta ne?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2002., 15:11   #35
Sky, a da li natalna karta uključuje i avione koji su letili nebom u trenutku rođenja?
I to su neka nebeska tijela, i svakako da utječu na sudbinu novoređene bebe.

Svaki astrolog bi obavezno morao imati Red vožnje glavnih aviokompanija.
Veuve is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2002., 23:24   #36
Quote:
AxMi-24 je napisao:
Sto u praksi znaci izmisljaju kako im padne. Jer ako nista nema veze onda najprakticnije samo nes izmisliti i rijesen problem sta ne?
Bas blesavo AxMi-24
Obzirom da se pokusavas prikazati strogo racionalnom i znanstveno potkovanom osobom, dolazis u opasnu kontradikciju sam sa sobom. Naime, dajes sud o astroloskoj praksi a istovremeno sam sigurna da o astrologiji ne znas bas nista. To svakako nije pristup znanstvenika.
Osim toga nista u mom odgovoru na temu Pluton - planet ili ne? ne daje podlogu za ovakav odgovor, osim ako se na njega odgovara sa cetvrtinom mozga.
skye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:30.