Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2011., 16:13   #21
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Sa privatne povrsine se moze maknuti vozilo i to na zahtjev vlasnika. Ovaj 'pisani zahtjev' je vjerojatno spranca koju koriste.
Tako nešto i ja sam informiran i toga sam mišljenja
Nema veze jel špranca U pravu i pravnim i upravnim postupcima strogo se poštuje forma i petit zahtjeva, zar ne?

ako je tako, njihovi propusti mi mogu ići samo u prilog...u pravu svaka riječ i zarez su bitni
ja jednostavno mogu reći pokažite taj pismeni zahtjev za premještanjem vozila, zar ne?

ali i da pređemo preko toga pitanja jel bio pismeni ili usmeni zahtjev, opet moraju dokazati da je dan nalog od privatnog vlasnika za odvoz vozila
a kako će to dokazati kada ga 99% nije bilo?
vozilo je bilo jako kratko parkirano i nije nikome smetalo niti ometalo ulaz i izlaz na posjed, slobodan protok i prolaz na posjedu isl!!

po tebi šta da navedem u prigovoru?
da li smijem prije event. tužbe tražiti od Pauka na uvid dodatne podatke, utvrđivanje činjeničnog stanja isl. dal su mi dužni pokazati (dokazati) postojanje naloga od privatnog posjednika ?
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 00:10   #22
Pauk

Prije cca 2 tjedna pauk mi je dignuo auto na Kauflandovom parkiralištu.
Auto je bio parkiran na mjestu za invalide - baka je bila samnom u autu i invalid je.. i da imam karticu, al mi nisam ju metnula.. nemojte da ode u krivom smjeru- to sve znam!

Ono što mene zanima je slijedeće - znam da tete iz Kauflanda nisu zvale pauka, to su mi rekli i u Strojarskoj, a njihovo obašnjenje na pitanje zašto dižu aute koji su na privatnom posjedu bez zahtjeva vlasnika je bilo da je to - gradsko zemljište!
Odnosno, s obzirom da Kufland nije metnuo rampu to za njih nije privatna imovina, nego gradska površina po kojoj oni imaju pravo ordinirati. To su mi rekli i u Kaflandu, kad sam ih pitala zašto puštaju da im kupcima samo tako odovze aute i rekli su da oni tu nažalost ne mogu ništa.

Kakva je to glupa logika?
Po tome znači da ako ja nemam ogradu na svom dvorištu da to mogu tretirat kao gradsku površinu? wtf?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.01.2011., 18:24   #23
Tvoje dvorište je čista privatna površina, a parkiralište trgovačkog centra je fiktivno javno mjesto za koje ipak vrijede neka druga pravila. Piši žalbu, ali možeš proći svakako. Nekad su suci u pravilu odbijali takve optužne prijedloge, ali sada je situacija malo drugačija.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 20:06   #24
Ok, hvala na tome

..ali meni i dalje nije jasna ta njihova logika
Kaufland nije državna firma, privatna je, zemljište tj. parking je također njihov i kako onda neko iz Grada ili policije (svejedno) može zaključit da tu imaju pravo ordinirat bez suglasnosti vlasnika?

Suglasnosti nema, provjerila sam ovih dana
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 10:19   #25
Ti iz trgovačkih centara su isto zanimljivi. Kada se radi o ovakvom slučaju, policija nema pravo ordinirati na njihovom privatnom posjedu, ali kada netko provali u auto na tom istom privatnom posjedu, nisu niti najmanje odgovorni, nego je odgovorna ona ista policija. U prvom slučaju kažu da je to njihov privatni posjed iako nema ograde niti nikakvih znakova, a u drugom kažu da se baš iz istih razloga radi o javnom parkiralištu (tj. njihovom posjedu koje su ustupili na korištenje svim građanima bez posebnih obveza - što je definicija javnog mjesta). Ovo govorim iz osobnog iskustva, ali nije riječ baš o Kauflandu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 12:05   #26
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Tvoje dvorište je čista privatna površina, a parkiralište trgovačkog centra je fiktivno javno mjesto za koje ipak vrijede neka druga pravila. Piši žalbu, ali možeš proći svakako. Nekad su suci u pravilu odbijali takve optužne prijedloge, ali sada je situacija malo drugačija.
U KOJEM SMISLU JE DRUGAČIJA ? ( kolko shvaćam sada je NEPOVOLJNIJA po vlasnike automobila)
...šta se promijenilo u zakonu ili sudskoj praksi na štetu vozača auta?

Znaš li ( zna li itko?) tko je vlasnik one parcele u strojarskoj blizu pauka gdje autoškola (neznam koja...zna li netko naziv auto-škole) ima poligon za obuku?da li je to privatna parcela ili...?
šta ako je vlasnik grad, država ,a dali su ju u zakup (najam) nekom drugom (npr. autoškoli)
da li se tada za režim i pravo podizanja gleda vlasništvo ili posjed ( bitno tko koristi tu parcelu)?

hvala svima koji nešto više znaju
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 14:10   #27
Promijenilo se to da sad znaju kažnjavati vozače koji parkiraju na mjestima za invalide ispred trgovačkih centara. Kako i zašto, ne znam.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 14:49   #28
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Promijenilo se to da sad znaju kažnjavati vozače koji parkiraju na mjestima za invalide ispred trgovačkih centara. Kako i zašto, ne znam.
pa to se moglo uvijek...od lipnja 2008. od kada vrijedi ZOSPC ...od početka je po čl. 84. Zakona propisano da se uklanja vozilo sa inval.mjesta:

Članak 84.

(1) Policijski službenik ili službenik jedinice lokalne samouprave, naredbom će odrediti da se vozilo premjesti na drugo mjesto ako je zaustavljeno ili parkirano na cesti na kojoj ugrožava sigurnost prometa ili ometa normalan tok prometa i kad je parkirano ili zaustavljeno:
1) na mjestu rezerviranom za zaustavljanje i parkiranje vozila osoba s invaliditetom,
2) na obilježenome pješačkom prijelazu, pješačkom otoku i pješačkoj zoni,

ali mene zanima da li imaju pravo podizati vozilo, i postavljati dopunske table od Pauku (odvoženju vozila) na mjestima koja su privatno vlasništvo , ili ako su na korištenju kod privatnih tvrtki?
dao sam primjer autopoligona u strojarskoj ulici
Imaju li tamo pravo :
1) postavljati dopunsku tablu : odvoz vozila paukom
2) odvesti vozilo paukom

ili imaju samo pravo naplatiti kaznu za nepropisno parkiranje bez odvoza vozila!!, ako je dopunska tabla za pauk postavljena nepropisno ( mimo propisa iz članka 84. ZSPC-a ili Odluka grada Zagreba o komunalnom redu)
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 10:30   #29
Malo retoričkih pitanja : Zanima me kakva je to zakonska regulativa koja dopušta/inzistira, ukoliko se uvaži žalba na obavezni prekršajni nalog temeljem kojeg je vozilo premješteno, te se okrivljenik oslobodi krivnje, da isti svejedno mora platiti uslugu premještanja vozila u iznosu od 500 kn. Ne bi li bilo logično da predmetnu uslugu plati onaj tko je naložio uklanjanje vozila, a isto je bilo parkirano u skladu s propisima?!
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 12:05   #30
Ako sam ja dobro shvatio, stvar je drugačija.

Ti se na premještanje vozila ne možeš žaliti i moraš u roku od 8 dana platiti 500kn. S druge strane, možeš se žaliti na prometni prekršaj i to ne moraš platiti, nego ideš na sudu. Tek ako te na sudu oslobode krivnje, možeš tražiti da ti Holding vrati 500kn + kamate.

Tko onda plaća to premještanje vozila - ne znam.
Ali ako su mene greškom premjestili, onda sam ja oštećen i osim što je logično da ništa ne moram platiti (ni kaznu ni premještanje), meni čak ima smisla i da tražiš odštetu jer si morao proći cijelu tu gungulu, bio si bez auta neko vrijeme i štajaznamštasvene zbog tuđe pogreške.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 12:39   #31
možeš se žaliti i na podizanje auta od strane pauka!!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 14:26   #32
Evo me sa svježim informacijama: Dakle, može se staviti račun od Zagrebparkinga u mirovanje 3 mjeseca (samo, nisam shvatio da li se plaća tih famoznih 500 kn, pa oni to ne proknjiže slijedeća 3 mjeseca, ili se ne mora platiti ništa ta 3 mjeseca), te ukoliko policija uvaži žalbu, šalje Zagrebparkingu to rješenje (koje mora stići u roku od ta 3 mjeseca), te se time obustavlja naplaćivanje tih 500 kn.
Dostoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 12:25   #33
@ Drot... kako suci mogu odokativno odlučivati je li parking privatan ili javan? Imaš gruntovnicu i fajrunt. Ili je tvoje ili je gradsko/državno. Nema treće. Ili samo živimo u RH gdje je sve moguće?

Pogledao sam malo na www.arkod.hr i u katastru kojeg imam na kompu i svi ti veliki trgovački centri po Zg su uglavnom jedna čestica i privatno vlasništvo tih centara tako da bi to samo podturio sudcu pod nos i morao bi biti oslobođen ako oni nisu pozvali pauka. A tko je pozvao pauka se vidi na nalogu, zar ne?

Zadnje uređivanje Katrin : 28.01.2011. at 14:33.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:22   #34
Dva pitanja:

1) mogu li ja pozvati pauka da odnese auto koji je parkiran na mom privatnom parkirnom mjestu (upisano u vlasnički list)?

2) mogu li ja pozvati pauka da odnese auto koji je parkiran na način da onemogućava pristup mom privatnom parkirnom mjestu?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:27   #35
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Pogledao sam malo na www.arkod.hr i u katastru kojeg imam na kompu i svi ti veliki trgovački centri po Zg su uglavnom jedna čestica i privatno vlasništvo tih centara tako da bi to samo podturio sudcu pod nos i morao bi biti oslobođen ako oni nisu pozvali pauka. A tko je pozvao pauka se vidi na nalogu, zar ne?
ja otvorio tu stranicu ,ali nikako da mi fino ispadne zagreb i čestice u njemu
kako dođeš do čestica u zagrebu?
mene konkretno zanima strojarska ulica poslije parkinga PAUKA. ona auto škola iza pauka?
šta upišeš u pretražnik i gdje otvaraš?

ja npr. za podizanje sa poligona auto škole u opomeni za plaćanje nemam navedeno po čijem nalogu je podizano vozilo!
meni je službneik na moj prigovor da kako su me podizali sa privatne parcele rekao samo usmeno da je auto podignuzo na nalog "gradskog ureda" čini mi se da je tako rekao , negdje sam zapisao

na računi se spominje OZNAKA ZV.BROJ... i kaže se na temelju "pismenog naloga"?
tko je u 19h mogao dati iu gradskog ureda pismeni nalog!??
koji pismeni nalog kada me nije bilo 15-20 minuta...vidjeli su auto iz kamiona ili iz pauka strojkarske i poslali mi kamion da me digne!


hrvoje ...u svakom slučaju pogledaj šta ti piše na opomeni
ako ne piše ništa ili jako malo onda je sumnjivo
kada se daje na nalog policije onda piše pod oznakom PV
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:30   #36
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Dva pitanja:

1) mogu li ja pozvati pauka da odnese auto koji je parkiran na mom privatnom parkirnom mjestu (upisano u vlasnički list)?

2) mogu li ja pozvati pauka da odnese auto koji je parkiran na način da onemogućava pristup mom privatnom parkirnom mjestu?
NEGDJE SAM ČITAO DA MOŽEŠ
ALI TI ONDA PLAĆAŠ PODIZANJE I ODVOZ VOZILA...POSLIJE TRAŽIŠ REGRES OD VLASNIKA VOZILA
bdm is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.01.2011., 15:04   #37
Ne tražim pod pretraživanjima nego samo zumiram do željene parcele. I onda s lijeve strane odaberem da hoću katastar i to je sve...
Probaj kliknuti na ovaj link pa bi ti trebao pokazati to sve...
http://preglednik.arkod.hr/ARKOD-Web...6%7Cmap_sc=892
Samo lijevo stavi kvačicu na katastar pa ćeš dobiti čestice.

Onda vidim česticu i odem na https://e-uprava.apis-it.hr/katweb/servlet/Logon i pogledam tko je vlasnik.
Tu u strojarskoj na tom parkingu ima više čestica pa si vidi tko su vlasnici.
Ili odeš na ...http://e-izvadak.pravosudje.hr/detal...00085&sudId=85 pa ti piše da je vlasnik nogometni klub "SLOGA" STROJARSKA BB, ZAGREB i PRVOSTOLNI KAPTOL ZAGREBAČKI KAPTOL BR. 27, ZAGREB
Za druge čestice je isti vlasnik tako da ne vjerujem da ti je nogometni klub ili zagrebački kaptol pozvao pauka. Jedino netko tko možda ima pravo korištenja tog prostora a to ne znam kako bi mogao saznati.

Nemam ja problema s paukom nego mi je samo palo na pamet pa sam išao čačkati. Netko ti je morao pozvati a ako nije onda je to njihov problem i neka odjebu. Traži zapisnik od paukovaca jer tamo mora pisati po čijem nalogu je dignut auto.

Zadnje uređivanje Katrin : 28.01.2011. at 15:10.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:25   #38
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
... kako suci mogu odokativno odlučivati je li parking privatan ili javan?...
Ne odlučuju suci je li parkiralište privatno ili javno. Odlučuju jesi li parkirao na mjestu za invalide ili nisi. Trebalo bi probati postupiti na način na koji si opisao, pa bi točno vidjeli.


Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Dva pitanja:...
Može i jedno i drugo.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 17:53   #39
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Promijenilo se to da sad znaju kažnjavati vozače koji parkiraju na mjestima za invalide ispred trgovačkih centara. Kako i zašto, ne znam.
U ST odavno kažnjavaju vozače koji parkiraju na mjesta za invalide, a nisu invalidi, i to je ok. Nerijetko bi znao parkirat 100m od ulaza jer je gužva, a onda dođe pajdo s čačkalicom u ustima u starom mercedesu i kao faca parkira ravno pred ulaz, na mjesto za invalide jer on nije običan smrtnik da traži parking i hoda ko ostali ljudi već on može parkirat gdje hoće. Kasnije urla/plače/prijeti.. i svi su mu krivi osim njega. Treba zaštiti i invalide i poštene ljude.

U njenom slučaju je samo ona kriva i ne vidim zašto traži krivca u djelatnicima Kauflanda ili nekom trećem. Pauk sigurno nije digao auto s bakom unutra, sama je rekla da nije stavila potvrdu, znači činjenice su jasne, auto bez znaka da vozi invalid parkirano na invalidskom mjestu. Ja tu samo mogu pohvalit djelatnike policije - pauka na ispravno obavljenom poslu.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:11   #40
Jumai... da li bi pauk postupio korektno ako bi maknuo moj auto parkiran na "invalidskom" mjestu mog susjeda? Sjećaš se? Parking je suvlasništvo svih suvlasnika zgrade a on si je ocrtao svoje invalidsko sa tablom i sve drugo što treba. Ali je na NAŠEM zemljištu.
Isto tako je to "naše" zemljište u slučaju trgovačkog centra, zemljište trgovačkog centra jer je tako upisano u gruntovnici kao vlasništvo trgovačkog centra. Po mojoj logici, pauci nemaju šta tražiti na tim privatnim parkinzima trgovačkih centara jedino ako ih vlasnici trgovačkog centra ne pozovu a oni ih sigurno ne zovu jer ih boli neka stvar za to. Štoviše, trebali bi braniti dolazak pauka na svoje parkiralište jer im "plaše" ljude. Da meni nekim čudom dignu auto na privatnom parkingu, ja bi se pobrinuo da im više nikada ne dođem a bome i čim više ljudi.
Ako na nekom nalogu piše da je policija ili komunalni redar dao nalog da dignu auto sa privatnog parkinga-trgovačkog centra...smatram da postoji osnovana tužba za nesavjesno postupanje i krađu u krajnjoj liniji jer od kuda oni znaju da taj parking tog trgovačkog centra nije baš moj i da sam si ja ocrtao mjesto za sebe baš kao invalidsko.

Drote, ako mi dignu auto sa privatnog parkinga a ja sucu donesem izvadak iz gruntovnice gdje piše da je privatna parcela, šta tu sudac ima odlučivati je li privatna parcela ili ne? To mu piše u izvatku iz gruntovnice. Još bi trebao pokrenuti tužbu protiv onoga tko je dao nalog da se digne taj auto i da ga se strpa u zatvor jer ja mogu na svom zemljištu crtati kakve god hoću crte i stavljati kakve god znakove hoću. Jedino bi mogao tražiti vlasnik parcele da mu se vrati novac za plaćen pauk ako je sam vlasnik tražio premještanje auta. Nikakva kazna ne dolazi u obzir jer zakon o sigurnosti cestovnog prometa se ne primjenjuje na mojoj privatnoj livadi ili u ovom slučaju, privatnom parkingu koji je eto, asfaltiran i ima postavljene neke znakove na cesti zar ne? Ja se mogu na svom zemljištu vozikati neregistriranom kramom koliko želim makar ona bila asfaltirana i iscrtana svim crtama i znakovima pa se nebi trebao primjenjivati članak 40 ZOSCP-a. Ili možda griješim?

Evo ti jedan primjer...parkirala se prijateljica meni u dvorište gdje se ja parkiram ali bez moje dozvole. Zaključala auto, digla ručnu... Zovem ju, ne javlja se jer je otišla na more i ugasila mobitel. Zovem policiju da joj maknu auto i kažu da nemaju ništa s time jer mi je u dvorištu, makar parkirana ispod nadstrešice gdje se ja parkiram. Kažu mi da mogu zvati HAK jer nije u ZG, koji će maknuti auto i onda tražiti pare od nje privatnom tužbom. Razumiješ sličnost? Privatan parking ili parcela-nema šta policija tražiti. To mi je policija rekla. Čak su mi policajci sami rekli da ga izguram na cestu pa će ga onda oni maknuti jer bi onda bio na javnoj površini ali kako maknuti auto parkiran u brzini sa dignutom ručnom?

Danas sam pričao sa jednom od udruga invalida i malo smo porazgovarali i kažu mi da uskoro ide u proceduru promjena zakona gdje će se postrožiti uvjeti za dobivanje tog znaka pristupačnosti i još neke stvari te da će se raditi revizija izdanih znakova jer su ljudi a i oni sami ludi skroz od tolikih nazovi invalida koji čudom čiste snijeg a imaju taj znak. Jedna od debilana je i ta da invalid iz Babine grede npr. ne može parkirati na zagrebačkom mjestu za invalide jer nema onaj ZG znak pristupačnosti iako je totalni invalid i ima sve papire.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.