Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 23:49   #2941
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Ima uskličnik!Gaah!
Znaći 12 plemena,12 tumačenja Biblije!OK! Bar da se slažu u suštini,ili ne.
Bibliju sam čitao samo neka poglavlja,ovlaš,koja su kompatibilna s Kur`anom.


[/IMG]
El Hidr (Zeleni) je lutajući i tajanstveni Božji Poslanik,pomagao je drugim poslanicima, nekim B. odabranicima ( El Arebi) kada se ukaže potreba.
El Hidr je Mojsija podučavao o nekim životnim mudrostima,ali ovaj to nije shvatio na pravi način.Pa sam protumači!
El Hidr je i danas aktivan!Neki islm. učenjaci mu osporavaju status B. Poslanika. Naš ,bosan. pisac Ibrišimović ga je opisao u svojoj knjizi "Vječnik",susreo se s glavnim junakom u Bosni i uputio ga u neke buduće dogđaje,koji su se i desili.Opisao je u pozitv. svjetlu i Vječno Lutajučeg Jevreja,što se je zamjerio Isusu kada su ga vodili na Golgotu,na križ. Parafrazirao je mnoge povijene događaje u svjetlu današnjce.Ineresantna knjiga.
Nema potrebe da se slažu u razmišljanjima ako se poštuju u različitosti no ako se ne poštuju onda dođe sila da vlada jednim tumačenjem.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 00:10   #2942
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nema potrebe da se slažu u razmišljanjima ako se poštuju u različitosti no ako se ne poštuju onda dođe sila da vlada jednim tumačenjem.
OK! Rečeno pravo filozofski!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 00:24   #2943
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

OK! Rečeno pravo filozofski!
Hoćeš reći da filozofiram ili to nije istina možda?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 09:08   #2944
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Znam za tu priču ovaj je imao jeda dar a Mojsije drugi dar i razušli su se na kraju ima u Ibn Arebijevom Fusus Fikamu(ako sam pogriješio riječi ne znam jezik Arapski).
ovo je suština tvoga (ne)razumijevanja tesavvufa.
morebitno da dobro čuješ, ali svakako dobro ne zapamtiš

evo lijepo se okupaj i pri tome pazi da ispereš nos i usta, vodi računa da opereš i pupak.
nakon toga upali kompjuter otiđi na ovaj link
imaš nekih 20-ak sekundi prije nego počne, za to vrijeme okreni svoje lice prema jugo-istoku i slušaj.

ovo bi ti moglo pomoći.Suština tesavvufa je u ovom ajetu
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 18:19   #2945
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Ima uskličnik!Gaah!
Znaći 12 plemena,12 tumačenja Biblije!OK! Bar da se slažu u suštini,ili ne.
Bibliju sam čitao samo neka poglavlja,ovlaš,koja su kompatibilna s Kur`anom.

El Hidr (Zeleni) je lutajući i tajanstveni Božji Poslanik,pomagao je drugim poslanicima, nekim B. odabranicima ( El Arebi) kada se ukaže potreba.
El Hidr je Mojsija podučavao o nekim životnim mudrostima,ali ovaj to nije shvatio na pravi način.Pa sam protumači!
No jesi li ti shvatio na pravi način lako ćemo za Mojsija?

EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 22:14   #2946
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
No jesi li ti shvatio na pravi način lako ćemo za Mojsija?

Gle,ko nam dolazi!

http://i42.tinypic.com/es3vp3.jpg

http://[IMG]http://i42.tinypic.com/es3vp3.jpg

Shavato sam shvatio zahvaljujući onom zadnjem Poslaniku što je poslije Mojsija došao!

Zadnje uređivanje Meadow : 18.12.2013. at 01:33. Reason: slika
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 02:12   #2947
Jaka ti je priča nema što ,prvi i posljedni poslanik naravno iz tvoga tora a ti is odabrani tumač njihov.
Klasična samobmana koja klapa mileniumima kod ljudi koji i sebe i druge obmanjuju.

Nije mi jasno baš čemu takva ograničenja koja si postavio oko sebe?Nisi bio prije takav,kao da si u nekom obrambenom stavu kao da će ti nekto ukrasti tvoje poslanike koje si samom sebi prisvojiio.

Je si li razumio ti što znači ona slika koju sam ja postavio?
MIsliš da je neka šala?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 08:55   #2948
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jaka ti je priča nema što ,prvi i posljedni poslanik naravno iz tvoga tora a ti is odabrani tumač njihov.
Klasična samobmana koja klapa mileniumima kod ljudi koji i sebe i druge obmanjuju.

Nije mi jasno baš čemu takva ograničenja koja si postavio oko sebe?Nisi bio prije takav,kao da si u nekom obrambenom stavu kao da će ti nekto ukrasti tvoje poslanike koje si samom sebi prisvojiio.

Je si li razumio ti što znači ona slika koju sam ja postavio?
MIsliš da je neka šala?
na tvoju žalost nije cilj biti petar pan.
to je samo jedna obična džinska inpiracija.

nakšibendijski put je to furmulirsao u dovi koja glasi "ilahi ente maksudi ve ridake matlubi."
Moj Bože, Ti si moj cilj i Tvoje Zadovoljstvo je ono što tražim!

onaj ko traži specijalne efekte treba ići kod Spilberga

sufiju težnja treba biti da zadobije hal koji je oživotvorenje ajeta:
"A ti, o dušo smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, a i On tobom zadovoljan" 89:26-28.
pa bio to bogatsvo ili siromaštvo, mladost ili starost, bolest ili zdravlje, letio po zraku ili ne letio hodao po vodi ili ne hodao.
bio u vatri kao Ibrahim ili u teškoj bolesti ko Ejub. bio za sofrom Isaovom ili bio ashab Pjegamberov.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 14:02   #2949
@Bosniac 1

Bili bio ljubazan ukratko svojim riječima prepričati priču vezano za EL KHADIR-ov susret s Mojsijem i posebno situaciju kad El Khadir ubija čovjeka momka ili već koga a Mojsije negoduje kako je ovaj ubio nevino stvorenje.

Nije mi baš jasna ta priča jer je na ENG jeziku sam čitao pa ne razumijem baš potpuno ENG posebno kad su ovako stvari osjetlijivije vrste.
Možda imaš neki prevod ili ti možeš prepričati...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 16:05   #2950
pripovijest o Hidru ili, kao što bi neuki rekli el khadiru

btw el Hidr i Hidr su dva sasvim različita imena.
islam imenuje Hidra

evo link da ne bude da sam nešto ja ne daj Bože izostavio

http://www.znaci.com/tekstovi/nekoli...-hazreti-hidru

i kazivanje o Musau a.s.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 17:04   #2951
Mukaffa sebi ne smije dozvoliti da mu ssrce bude kraj guzice

u svakom slučaju
Elielilama dugujem ti izvinjenje

izvinjavam ti se što sam rekao da neuki pišu khadir.

el Hidr i Hidr ravnopravno se koriste oba naziva
odnosno hrapavo h kojeg englezi obićno trenskibirjau kao kh
tako da jest u pravu si koristi se i Khidr i khadir (kratko a)
još jednom izvinjam se

aj humbly apolođajz
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 22:48   #2952
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

http://i42.tinypic.com/es3vp3.jpg
http://[IMG]http://i42.tinypic.com/es3vp3.jpg

Shavato sam shvatio zahvaljujući onom zadnjem Poslaniku što je poslije Mojsija došao!
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jaka ti je priča nema što ,prvi i posljedni poslanik naravno iz tvoga tora a ti is odabrani tumač njihov.
Klasična samobmana koja klapa mileniumima kod ljudi koji i sebe i druge obmanjuju.

Nije mi jasno baš čemu takva ograničenja koja si postavio oko sebe?Nisi bio prije takav,kao da si u nekom obrambenom stavu kao da će ti nekto ukrasti tvoje poslanike koje si samom sebi prisvojiio.

Je si li razumio ti što znači ona slika koju sam ja postavio?
MIsliš da je neka šala?
Jak ti je riječnik (podvučeno) sa sugovornikom,i šta hoćeš postiči s time?
Šta te tako rasrdi,čuvaj herc!?

Uvijek sam isti.
Tvoja je postavljena slika simbol,a bogme i moja slika je simbolićna-
ćestita muslimanka moli se Allahu.Vidi se sve!
Bok!

Zadnje uređivanje Meadow : 18.12.2013. at 01:32. Reason: slika
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 15:46   #2953
jel ovdje bio onaj post o sedam velova?
može li malo više informacija o tome.
ko ga izvodi i slično?

i zbog čega ga povezuješ sa islamom?
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 17:54   #2954
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nema potrebe da se slažu u razmišljanjima ako se poštuju u različitosti no ako se ne poštuju onda dođe sila da vlada jednim tumačenjem.
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post

OK! Rečeno pravo filozofski!
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da filozofiram ili to nije istina možda?

Mislim da su pitanja razumijevanja i uvažavanja drugog i drugačije
vitalna pitanja današnjice općenito i u religioznom smislu posebno.

Zadnje uređivanje Bosniac1 : 18.12.2013. at 18:00.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 22:13   #2955
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
Derviši su okupljeni u ->derviške redove; manji broj odriče se obiteljskog života i živi u posebnim nastambama (->tekija) njegovi članovi (derviši) primaju posebno upućivanje, polažu određene zavjet
Celibat? Barem mi lici na to, halalite ako grijesim... mislim da se odluka tog manjeg broja dervisa u startu kosi sa praksom Poslanika a.s. i Allahovom dz.s. Odredbom.

Kur'an opisuje brak najdirljivijim i najsnažnijim terminima:
«... One su vaša odjeća, a vi ste njihova odjeća ....» (El-Bekare, 187)
«I od Njegovih znakova i to je da On za vas, od samih vas, žene stvara, da se uz njih smirite i među vas jubav i samilost dao je. U tome, zbilja, ima Znakova za jude koji razmišljaju!» (Er-Rum, 21)
«A On je Taj Koji vas od jednog čovjeka stvara, i od njega je ženu mu stvorio da uz nju smiraj nađe...» (El-A`raf, 189)
«Stvoritelj nebesa i Zemlje! Učinio je i od vas samih parove.» (Eš-Šura, 11)


Hadisa ima mnogo, ali nema potrebe ih ni navoditi, jer Kur'an je ispred svega, svakako.
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 22:50   #2956
Quote:
Damir kaže: Pogledaj post
Stanja transa koje FAKIRI, YOGINI i SUFIJE mogu inducirati su, kao sto rece Gorcin, ponekad zastrasujuci. Vidio svojim ocima i nije uvijek bilo bas lijepo za vidjeti. Neke reakcije su izgledale kao napadi epilepsije. Momci vele vidjeli Boga, bilo im lijepo, fala ne bih.
Uzvišeni Allah kaže: ”...a oni znanjem ne mogu Njega obuhvatiti.” (Ta ha, 110)

Uistinu će vjernici u Džennetu vidjeti lice svoga Gospodara i to će im biti najveća nagrada,kako se prenosi u vjerodostojnim predajama od Poslanika sallallahu alejhi we selem "Zaista ćete vi vidjeti svoga Gospodara kao što vidite mjesec i u tom viđenju nećete biti uskraćeni. Ako vas što ne omete da klanjate prije izlaska sunca i prije njegova zalaska,učinite to(ovdje se vidi vrijednost sabaha i ikindije namaza,kada se meleci smjenjuju)!""Sahihul Buhari.

Vjernici će vidjeti Allaha, dž.š., na mjestu skupljanja svih ljudi radi obračuna na Sudnjem danu i u Džennetu.
U “Sahihu” Imama Muslima stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., jedne prilike upitan: ”Da li si vidio svoga Gospodara?” “Vidio sam nur (svjetlost),” - odgovori Allahov Poslanik, s.a.v.s.
U drugoj predaji ovoga hadisa stoji: ”Svjetlost... kako da Ga vidim?”

Dakle, Allahov Poslanik, s.a.v.s., a ni bilo ko drugi nije vidio Gospodara svojim očima.
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 00:44   #2957
Quote:
kicho_tz kaže: Pogledaj post
Celibat? Barem mi lici na to, halalite ako grijesim... mislim da se odluka tog manjeg broja dervisa u startu kosi sa praksom Poslanika a.s. i Allahovom dz.s. Odredbom.

Kur'an opisuje brak najdirljivijim i najsnažnijim terminima:
«... One su vaša odjeća, a vi ste njihova odjeća ....» (El-Bekare, 187)
«I od Njegovih znakova i to je da On za vas, od samih vas, žene stvara, da se uz njih smirite i među vas jubav i samilost dao je. U tome, zbilja, ima Znakova za jude koji razmišljaju!» (Er-Rum, 21)
«A On je Taj Koji vas od jednog čovjeka stvara, i od njega je ženu mu stvorio da uz nju smiraj nađe...» (El-A`raf, 189)
«Stvoritelj nebesa i Zemlje! Učinio je i od vas samih parove.» (Eš-Šura, 11)


Hadisa ima mnogo, ali nema potrebe ih ni navoditi, jer Kur'an je ispred svega, svakako.
Eselamu alejkum.
treba razlučiti pojam pripadnika tarikata od derviša.
Derviš je onaj ko se u potpunosti okitio sunetom Poslanika a.s.
Praksa Poslanika a.s praksa Rašiduna r.a. da budu oženjeni i da zasnuju porodice iz prosotg razloga jer je to sunnet.

nemojmo se baviti marginalcima.
Evo Šejh koji je meni najbliži ima podosta sinova i kćeri... Sigurno nisu izrasli iz saksije!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 00:56   #2958
Quote:
kicho_tz kaže: Pogledaj post
Uzvišeni Allah kaže: ”...a oni znanjem ne mogu Njega obuhvatiti.” (Ta ha, 110)

Uistinu će vjernici u Džennetu vidjeti lice svoga Gospodara i to će im biti najveća nagrada,kako se prenosi u vjerodostojnim predajama od Poslanika sallallahu alejhi we selem "Zaista ćete vi vidjeti svoga Gospodara kao što vidite mjesec i u tom viđenju nećete biti uskraćeni. Ako vas što ne omete da klanjate prije izlaska sunca i prije njegova zalaska,učinite to(ovdje se vidi vrijednost sabaha i ikindije namaza,kada se meleci smjenjuju)!""Sahihul Buhari.

Vjernici će vidjeti Allaha, dž.š., na mjestu skupljanja svih ljudi radi obračuna na Sudnjem danu i u Džennetu.
U “Sahihu” Imama Muslima stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., jedne prilike upitan: ”Da li si vidio svoga Gospodara?” “Vidio sam nur (svjetlost),” - odgovori Allahov Poslanik, s.a.v.s.
U drugoj predaji ovoga hadisa stoji: ”Svjetlost... kako da Ga vidim?”

Dakle, Allahov Poslanik, s.a.v.s., a ni bilo ko drugi nije vidio Gospodara svojim očima.
ne možemo ovako paušalno govoriti o tome.
Treba se navesti konkretan primjer pa o njemu govoriti.
Sa aspekta šerijata tu su stvari jasne.
Sa aspekta Tesavvufa niko nije bolji od Poslanika
Tarikat je skraćeno od tarikati muhammedijje
Hakikat je skraćeno i Hakikati Muhammedijje.

Muhadisi i alimi se razilaze po pitanju viđenja ili ne viđenja Allaha od strane Poslanika. Da li Ga je vidio ili nije, da li ga je vidio na javi ili u snu, da li ga je vidio očima ili srcem...

Nije mi jasno zbog čega si ovu časnu islamsku nauku doveo u kontekst sa ovim ajetom Taha 110. jer se on odnosi na kafire, munafike i mušrike...
neću sad decidno tvrditi da oni to nisu i da su derviši oni koji su opisani kao veliji, kao muhsini kao mukarebuni, ali treba biti oprezan.
jer ima sahih hadis koji kaže da Allah onoga ko uvrijedi Njegovog velije je zapravo uvrijedio Njega i On dž.š. mu objavljuje rat...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 23:12   #2959
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Eselamu alejkum.
treba razlučiti pojam pripadnika tarikata od derviša.
Derviš je onaj ko se u potpunosti okitio sunetom Poslanika a.s.
Praksa Poslanika a.s praksa Rašiduna r.a. da budu oženjeni i da zasnuju porodice iz prosotg razloga jer je to sunnet.

nemojmo se baviti marginalcima.
Evo Šejh koji je meni najbliži ima podosta sinova i kćeri... Sigurno nisu izrasli iz saksije!
Alejkumu selam.

Zato sam i spomenuo pojedinacne primjere pripadnika derviskih redova... bio pojedinac ili skupina, grijeh cine na osnovu ajeta i hadisa... za svoj postupak ce sigurno dati obrazlozenje i pravdati ga ljubavlju i pokornoscu prema Allahu dz.s. , ali me zagolica cinjenica kako ljudi kopiraju monastvo, i druge novotarije pokudjene u Islamu...
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 23:31   #2960
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
ne možemo ovako paušalno govoriti o tome.
Treba se navesti konkretan primjer pa o njemu govoriti.
Sa aspekta šerijata tu su stvari jasne.
Sa aspekta Tesavvufa niko nije bolji od Poslanika
Tarikat je skraćeno od tarikati muhammedijje
Hakikat je skraćeno i Hakikati Muhammedijje.

Muhadisi i alimi se razilaze po pitanju viđenja ili ne viđenja Allaha od strane Poslanika. Da li Ga je vidio ili nije, da li ga je vidio na javi ili u snu, da li ga je vidio očima ili srcem...

Nije mi jasno zbog čega si ovu časnu islamsku nauku doveo u kontekst sa ovim ajetom Taha 110. jer se on odnosi na kafire, munafike i mušrike...
neću sad decidno tvrditi da oni to nisu i da su derviši oni koji su opisani kao veliji, kao muhsini kao mukarebuni, ali treba biti oprezan.
jer ima sahih hadis koji kaže da Allah onoga ko uvrijedi Njegovog velije je zapravo uvrijedio Njega i On dž.š. mu objavljuje rat...
Samo mi je za oko zapela konstatacija jednog od forumasa
Quote:
Momci vele vidjeli Boga, bilo im lijepo
Cesto dodje do nerazumijevanja ili pogresnog tumacenja necijeg govora pa sam samo skrenuo paznju da obican insan nije niti ce vidjeti Uzvisenog sve do Sudnjeg dana... svaki od nas, bio sasvim obican insan ili pripadnk tarikata, bio iz ovog ili onog reda, ko tvrdi da je Uzvisenog vidio laze i grijeh cini... nije li tako?

Iz ajeta i hadisa se moze shvatiti da se Poslanicima a.s. Allah dz.s. obracao posredstvom Meleka, ne sjecam se da sam negdje procitao da su Ga vidjeli... halali ako grijesim, jer svi grijesimo nekad...
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:24.