Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2015., 00:55   #141
bilo bi zgodno pobrojati kasarne JNA koje su padale a koje nisu. Došlo bi se do jednostavnog zaključka zašto negdje jesu a drugdje ne. Nema to veze sa blizinom srpskih sela jer kao šta ih nema blizu Varaždina tako nema ni blizu Pule, Rijeke, Splita....
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 09:32   #142
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
bilo bi zgodno pobrojati kasarne JNA koje su padale a koje nisu. Došlo bi se do jednostavnog zaključka zašto negdje jesu a drugdje ne. Nema to veze sa blizinom srpskih sela jer kao šta ih nema blizu Varaždina tako nema ni blizu Pule, Rijeke, Splita....
...neko se htio borit za vojarne(varazdin,bjelovar)..a neki su placali da se ne bore i mirno jna odseta sa svim oruzjem(rijeka,pula)

...da smo jos recimo osvojili vojarnu recimo u rijeci,vojarnu u vinkovcima i loru u splitu...sad da en govorim o 'marsalki' u zagrebu...'oluju' smo mogli imat jos 1992....a i neke stvari u bh-a bi isle drugim smjerom

...najzajebanije su bile vojarne u karlovcu..bilo ih je takorec na svakom cosku u karlovcu...plus blizina prve crte...zaista neugodna situacija...najteza takorec...pricali su mi prijatelji koji su tamo bili na ratistu...doslovce se nisi mogao slobodno kretati u 2/3 grada...a ona 1/3 bila je problem-snajperisti....posto je zbog puno vojarni jna u gradu bilo puno vojnih lica..kako aktivnih tako i umirovljenih..plus sto ej bilo dosta srba u karlovcu...nijedna baza zng-a kao u policije u gradu doslovce nije bila sigurna...pa su neke baze zng-a bile premjestene u okolicu grada...radi sigurnosti...i to u 8 i 9 mjesecu 1991...tamo su svi ozbiljno strahovali da bi grad mogao pasti jos u ljeto 1991...samo d aje jna htjela izaci iz svih tih vojarni nacickanih u gradu i oko grada..kao uz pomoc srba iz tusilovica i jos nekih srpskih sela u okolici grada...zasto nisu krenuli u napad...moze se zakljuciti kako kazu svjedoci..sto je puno oficirskih obitelji zivjelo van vojarni...pa su ih nasi imali kao neke svojevrsne 'taoce'...deset tisuca vojnika i rezervista jna te cetnickih dragovoljaca bilo ej raspoređeno po vojarnama u gradu i okolo grada...plus...srspki teritorijalci,marticevci i cetnici na obliznjem okupiranom dijelu korduna i karlovacke tada opcine...nasuprot njih u 8 i 9 mjesecu 1991 oko 500 pripadnika zng-a,oko 300 pripadnika policije i oko 1000 pripadnika NZ...mahom slabo naoruzanih ili naoruzanih pretezno pjesackim naoruzanjem..efektivno hrvatske snage su drzale pod svojom kontrolom 50% grada..ako en racunamo dijelove karlovca u kojoj su bile vojarne jna...dakle i okolne ulice i teritorij oko vojarni koje se nisu mogle smatrati sigurnim zonama...a bilo je i ulica koej su takorec bile 'nicija zemlja' u blizini vojarni...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.09.2015. at 14:16. Reason: spajanje uzastopnih poruka
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 11:03   #143
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
...neko se htio borit za vojarne(varazdin,bjelovar)..a neki su placali da se ne bore i mirno jna odseta sa svim oruzjem(rijeka,pula)
a čuj, dok su riječani poslani da se bore u Liku u to vrijeme se JNA u Rijeci spakirala i ostavila samo smeće u kasarnama. Isto je bilo u Zagrebu jer je zagrepčana bilo i u Iloku, di su samo smetali, a za to vrijeme je kasarna u Jastrebarskom jedva skupila dovoljan broj vozača JNA tenkova da sve evakuiraju. Za dalje ne znam. Šta se tiče pada Karlovca ili Šibenika to nije dolazilo u obzir jer bi se na taj način Hrvatska presjekla, kao šta je bilo s Maslenicom i tu nije bilo Boga da se to ne vrati. Mislim da bi bilo srpske krvi po hrvatskim gradovima do koljena ako ne bi bilo dogovora sa JNA
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 11:19   #144
Neprikladno je uspoređivati situaciju od vojarne do vojarne. Varaždinska vojarna je priča za sebe. Trifunović je kao niti jedan drugi zapovjednik u to vrijeme već doživio teške poraze. Pri tome je cijelo vrijeme bio izigravan od svojih. Na jeftine fore je gubio karaulu za karaulom, vojarnu za vojarnom, a i blizina Mađarske je vjerojatno igrala određenu ulogu. Obitelj mu živjela u Zagrebu pri čemu ga je i vlastiti sin odgovarao od borbe. Da ne spominjem da u okruženju nije bilo Srba i da on i njegovi regruti nebi po nikakvom scenariju izvukli živu glavu da se krenulo u borbu. Na kraju krajeva i suđen je za izdaju u Beogradu.
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 12:11   #145
sve kasarne JNA su bile više manje u istoj situaciji. Bile su u gradovima a barutane i skladišta su bile izvan gradova. Oficiri JNA su imali obitelji u gradu, stanove, vikendice, prijatelje... profesionalne vojske u JNA nije bilo, samo oficiri i podoficiri a pomoćno osoblje, mehaničari, kuhari, doktori su ili pobjegli ili prešli na hrvatsku stranu, opet zbog obitelji, stanova a bogami i penzija.
Nije "prikladno" uspoređivati sad išta jer se ništa ne može popraviti ali bi možda trebalo nekom pripisati zasluge ...ako već nećemo upirati prstom u neke događaje i tražiti krivce
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 12:51   #146
Očiti primjer nesposobnosti i neorganiziranosti je primjer kad je nakon okršaja sa slovenskom To jedan ranjeni vojnik preminuo jer su se izgubili prilikom vožnje do bolnice. Jna se prvi puta susrela sa otvorenim i masovnim negodovanjima "vlastitog" naroda. Psiha je gadan faktor u tome svemu i nije niti čudno da se situacija odigrala povoljno za nas.
https://www.youtube.com/watch?v=LqLBeO-JxqA
https://www.youtube.com/watch?v=5WrIg6MVIt8
jeffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 15:15   #147
..a moze se reci...da je u to vrijeme govorimo o rujnu 1991..dosta sposbnih ljudi otislo na bojisnice....vojarne su u blokadi vecinom drzali pripadnici narodne zastite i nesto mup-a...zng ej bio vrlo malo angaziran oko vojarni narocito u gradovima koji nisu bilo direktno ugrozeni agresijom...zng ej nesto vise bio ukljucen u blokadu vojarni koje su bile ili na smoj bojisnici ili u neposrednoj blizini..gdje je prijetila realna opasnost da se snage iz vojarni jna spoje sa snagama srba i jedinicima jna koje su ih podrzavale na okupiranim podrucjima..osobno kao sudionik blokade petrinjske vojarne jna kao i poligona 'vasil gacesa' kod petrinje..znam iz iskustva koliko ej tesko bilo te vojarne drzati u blokadi..od naprijed imas vojarnu a od odostraga ti prijete cetnici i jan sa okupiranih podrucja...nerjetko su se morale odvajati snage zng-a i mup-a sa linija bojisnica na blokadu vojarne ili vojarni jer nisu bile dovoljne snage da kvalitetno drze blokadu tih vojarni..slucaj vojarne jna u doljanima kod daruvara,petrinjska vojarna,vinkovacka vojarna,poligon C kod osijeka,vukovarska vojarna,gospicka vojarna...plus karlovacke vojarne...sjecam se događaja iz petrinje prilikom pokusaja proboja oklopnih vozila iz petrinjske vojarne kao i iz poligona 'vasil gacesa' da su nam u pomoc pristigle dio snaga mup-a i zng-a koej su drzale liniju u okolici grada prema srpskim polozajima...pa su ti polozaji bili znatno oslabljeni a to su jna i cetnici znali dobro iskoristiti i pomaknuti liniju bojisnice...pa se shodno tome i desila ona tragedija kod vile gavrilovic kao i kod nove bolnice u petrinji gdje su neprijatelji uslijed oslabljenih nasih pozicija na polozajima uspjeli probiti linije odnosno doci nasima iza leđa i opkoliti ih te zarobiti...da bi decki koji su nam pomagali u blokadi ili ja i moja psotrojba opet morali napstati polozaje oko petrinjske vojarne i poligona i hitat zaustaviti prodor agresora na onim linijama koje su probili...save je to neprijatelj pomno promatrao...i udarao onog trenutka kad je osjetio nasu slabost...vec 16.rujna .1991 nakon probijanaj nasih crta kod petrinje...moralo se odustati od blokade poligona vasil gacesa...i pomjeriti crte obrane u samom gradu...te poksuati posljednjim pokusajima osvojiti vojarnu u gradu da bi se domogli neophodnog oruzja za odsudnu obranu grada..ponajprije protuoklopnog te nesto teskog oruzja...niej silo..jer se nije vsie imalo snage...tih dana dosta je nasih branitelja petrinje ginulo,bilo ranjeno ili zarobljeno i ubijeno...a iole svaki vojno sposobniji muskarac iz petrinje koji nije bio u gardi ili mup-u napsutao gard tijekom rujna...nesto pomoci u ljudstvu sto smo dobili iz zagreba ili siska nije puno pomoglčo jer ej te ljude trebalo naoruzati a oruzja nam ej u tim trenucima jako nedostajalo narocito protuoklobnog i tezeg naoruzanja da bi koliko toliko parirali neprijatelju...između 16.9.1991 do 21.9.1991 pokuslai smo nekoliko puta posljednjim snagama zauzeti vojarnu u gradu ali jednostavno nije islo..svaki nas pokusaj je bio odbijen...jer i u samoj vojarni nalazilo se dosta rezervista,cetnika....a vatrena podrska im je strahovito pruzana iz poligona vasil gacesa kao i sa srpskih polozaja oko grada a nekih i u samom gradu...kao svjedok tog vremena odustali smo od blokade vojarne u petrinji 20.9.1991..a dan prije su poginula dva spanjolska novinara naletivsi na minsko polje ispred vojarne....znalo se vec tad da ej pitanje kad ce grad u cjelosti past jer su srbi i jna drzali tog 20.9.1991..vec dobrano polovicu grada..osbno sam dvadesetak dana proveo na polozajima u blokadi petrinjske vojarne kao i kod poligona vasil gacesa u predgrađu petrinje...uz neke dane provedene na polozajima u okolici grada...i znam koliko ej doista bilo tesko osvojiti te vojarne a nemas ni dovoljno ljudstva a jos manje adekvatnog oruzja..narocito protuoklopnog i teskog naoruzanja...samo vojarna u petrinji zajedno s poligonom vasil gacesa..imali su preko stotinu tenkova i oklopnih vozila...a topnicka vatrena podrska je bila ogromna...dnevno je od 3.9.1991 na grad ispaljivano i po nekoliko stotina projektila...sa svih jna i cetnickih pozicija i u gradu i oko grada...plus sto je direktna opasnost prijetila i od snajperista po gradu...posto ej u petrinji zivjelo dosta srba...moj osobni stav je da se u pocetku blokade petrinjskih vojarni pristupilo dosta povrsno i neorganizirano...a blokade su pocele jos u 8 mjesecu 1991....jer se znalo tko stoji preko puta...a bilo ej dosta kalkuliranja i od kriznog stozera petrinje kao i kriznog stozera u sisku...koji se nikako nisu htjeli previse zamjeriti jna tj zloglasnom slobodanu tarbuku zapovjedniku petrinjskog garnizona jna...odluke o napadu na garnizon su dolazile pretezno u krivo vrijeme i kad za to niej bilo potrebe...a mnogo pojedinaca je vrsilo akcije i na svoju ruku..nepotrebno izlazuci se zivotnim opasnostima..najvise se kaluklantski ponjeo krizni stab u sisku koji ej bio u stavri nadređen i kriznom stabu u petrinji...strahujuci da tarbuk nece otvorit zestoku topnicku plajbu i po samom sisku gdje s enalazila rafinerija...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 15:27   #148
Meni se ne da čitat ovakav blok slova.
Javi te mi ako ime nešto neprimjereno u njemu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 12:19   #149
https://youtu.be/RsuMSeTfcHY

VELIKE SU MALE BARE
promaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 12:58   #150
Prije desetak godina preko student servisa radio sam neki jednodnevni poslić istovarivanja nekih kutija gore kod kamenoloma u Podsusedu. Zapravo nasuport kamenoloma, to je kao neka utvrda u zemlji i unutra sam primjetio jako puno onih kutija za streljivo, granate, sve "dvojezične" na ćirilici i latinici i na nekima je pisalo jna. Jel tamo bila kakva njihova vojarna/baza ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 23:09   #151
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
..inace kad sve gledam iz danasnje perspektive sto se tice rata za vojarne..sad kad sam iskusniji mozda i pametniji...mogu reci da je dobro sto tuđman nije popustio spegelju i jos nekima koji su trazli napad blokadu i napad na vojarne jos u 6 i 7 mjesecu 1991..priznam tad sam i sam za takvo sto navijao...no tad jos nisam bio clan ZNG-a...
Osuđeni ratni zločinac M.N.K. je pripremio napad na sinjsku vojarnu Tadije Anušića još u početku 1991. Pronašao je potporučnika u sinjskoj vojarni koji je organizirao predaju među njemu odanim vojnicima. O kakvoj se operaciji radilo i kako bi ona završila za obranu Hrvatske s obzirom na pripreme za vojni udar u to vrijeme, dovoljno je reći da je taj potporučnik JNA danas načelnik vojne obavještajne službe u Beogradu.
__________________
Bogovi i Hrvati!
havoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2016., 22:28   #152
Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Prije desetak godina preko student servisa radio sam neki jednodnevni poslić istovarivanja nekih kutija gore kod kamenoloma u Podsusedu. Zapravo nasuport kamenoloma, to je kao neka utvrda u zemlji i unutra sam primjetio jako puno onih kutija za streljivo, granate, sve "dvojezične" na ćirilici i latinici i na nekima je pisalo jna. Jel tamo bila kakva njihova vojarna/baza ?

Dio 101. brigade je bio stacioniran u dvorani Sutinska vrela pa se gore išlo malo isprobavati oružje. A koliko se sjećam bilo je tamo i nekih gardista, možda
Tigrova ili nekih drugih naših postrojbi.
mobberzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2016., 21:11   #153
Quote:
“Trifunoviću je prigovoreno što nije jedinice povukao jugoistočno i sjeverozapadno od Varaždina i tukao po gradu. Varaždin je trebalo pretvoriti u Vukovar, možda i s težim posljedicama. Najviše mu se prigovarao što nije prihvatio popunu jedinica paravojskom. U Vukovaru se vidjelo što bi to značilo”
Trifunović: Htjeli su da poginem da dokažu da su Hrvati genocidni

Ovakva svjedočenja iz prve ruke sa JNA strane prikazuju svu nebuloznost tadašnje JNA i koliko je ona bila "mirotvorna".
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.