Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 19:08   #1
Hrvati u Desetodnevnom ratu

Evo jedna tema koja mi je nekako pala na pamet, dosta je specifična pa kužim ako nitko neće imati odgovor, ali nema boljeg mjesta od ovog.

Dakle, Hrvati koji su bili na vojnom roku su sredinom i krajem '91 masovno dezertirali iz JNA zbog početka otvorenog rata u RH. Ali je li prije toga bilo (puno) hrvatskih ročnika koji su sudjelovali u Desetodnevnom ratu u Sloveniji?

Ako da, kako je to izgledalo? Jesu li već tad počeli dezertirati, je li se netko priključio slovenskoj TO ili su uglavnom slušali zapovijedi/ostajali u kasarnama itd.?

***

Povezano, što je bilo sa Slovencima stacioniranim na prostoru RH tijekom i posebice nakon Desetodnevnog rata? Jesu li nekako dogovorno poslani u Sloveniju ili su morali pobjeći ili nešto treće?
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 00:32   #2
Jedna priča o Hrvatu u Desetodnevnom ratu....
https://sh.wikipedia.org/wiki/Josip_Birki%C4%87
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 20:02   #3
Ja sam bio u tom blic ratu u Sloveniji na aerodromu Cerklje ob Krki od peroda 1.6.-3.7.1991. Nakon zarobljavanja 10 dana u zatvoru KPD Mirna,Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni
Nije bilo tak ni loše ,,,,
driler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 22:39   #4
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post

Povezano, što je bilo sa Slovencima stacioniranim na prostoru RH tijekom i posebice nakon Desetodnevnog rata? Jesu li nekako dogovorno poslani u Sloveniju ili su morali pobjeći ili nešto treće?
Bilo ih je jako malo na služenju vojnog roka u to vrijeme.Slovenija se jedina od svih bivših republika još 80-tih godina postavila "neprijateljski"prema JNA.Tako da je 90-e dočekala s jasnim stavom prema bivšoj državi,a posebno s stavom prema JNA.Još polovicom 90-e kreće s opstrukcijom slanja regruta na redovno služenje vojnog roka.Tako je njezin politički vrh (ministarstvo obrane) u rujnu 90' svoje novake-regrute ne šalje u 3 vojnu oblast i na Kosovo te traži da građani slovenije služe samo na teritoriju RS.Iako su to i dobili u ožujku 91' na služenje vojnog roka odlazi samo nekoliko desetina regruta i to oni koji su na osobno inzistiranje to zaželjeli.Tako su bez i malo ustručavanja ušli u rat s JNA....
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 15:44   #5
guglajte strip Gorana Duplančića "Na mestu ... vojna!"
Mikulenas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:46   #6
Rat se vodio sistemom isto kao kod nas u početku zauzimanja kasarni,prvo su nam isključili struju ,sutradan vodu,nema dopreme hrane ,teror oficira i nervoza svih .Koja je kasarna imala donekle razumnog čovjeka ta se predala dok se neke bilo malo izbušene.
Već smo znali kud će koji vojnik čim je započelo puškaranje ,planovi evakuacije i transporta su bili došli ,mene zapade transport za Banja Luku .Ja imo sreću pa me Slovenci zarobiše ,odguli malo u zatvoru pa me deportiraše u japankama pred Kralja Tomislava u Zagreb .
Možda nevezano al kad me zapovjednnik u 9. mjesecu 91. uputio da se sutra vrši blokada Našičke kasarne ,kažem ja odričito -ne idem -odma se sjetih mene u Sloveniji gdje sam u kasarni a oko nas ljudi koji hoće nešta od nas sa puškama a mi ni krivi ni dužni moramo tamo bit i ni za koji k... ne znamo ko šta hoće ...
driler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.