Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2003., 10:36   #21
Re: Osjećaji vs. sentimenti

Quote:
Copernick kaže:
Nitko nije samopouzdan i samodovoljan. Nitko.Nitko.Nitko !

Koliko sam puta čuo nečujni plač sakriven u dubini onih krutih, samopouzdanih, samodovoljnih...
Da, slažem se s ovim.
No ipak mislim da je članak iz uvodnog posta plitak, površan, cmizdrav i promašen. Drugo čitanje me samo učvrstilo u tom zaključku.

Mislim da si u ozbiljnoj zabludi ako vjeruješ da je ovaj "sastavak" rezultat dubokog uvida.

No, kako ja nisam stručnjak za duhovna pitanja... tko zna - možda sam ja u ozbiljnoj zabludi.

Ali vidi ovo, npr:
Quote:
Perhaps the one thing we need more than receiving love and care is to know that our very existence is good for someone. That’s how we come to know that we are of any value at all.
Kao prvo, zašto je potrebno dobiti od nekoga (ikoga) potvrdu o vlastitoj vrijednosti? (Što je ta potreba ako nije želja za nekom vrstom natjecanja?) Zar nismo svi mi u svojoj biti vrijedni, barem u biti smo svi jednaki.
Quote:
I have to know that it is my being that is good for you; it is not what I give you that you cherish, but what I am. I have to know that it is my being that you stand before in aesthetic appreciation.
Po čemu bi jedno "ja" trebalo biti izdvojeno od svih ostalih "ja", od kojih se u biti ne razlikuje?
Jer, ako postoji jedan jedini čovjek koji je vrijedan ljubavi (a postoji, ako nekog voliš, onda znaš da postoji), onda su svi ljudi u biti isto što i taj jedan - vrijedni ljubavi i "ja" kao jedan od njih.
Dakle, moja ljubav prema nekome ujedno je i dovoljan dokaz moje vrijednosti, a sve povrh toga je "traženje kruha preko pogače". Razmaženost. Narcizam.

Ono što možda nije vrijedno kod nas je ono što ionako nije naša bit, to je ono što se može mijenjati, na čemu trebamo raditi.
Tako da nema mjesta malodušnosti i odustajanju zbog toga što "nismo dovoljno dobri za one koje volimo". Ako misliš da možeš bolje - potrudi se. Ako si zaista dao sve od sebe a ipak tvoje davanje nije prihvaćeno, kreni dalje bez kajanja.
Ljubav ne traži plaću, ne nameće se niti očekuje uzvraćanje. Ne traži zahvalnost niti određuje što će nekoga usrećiti. Ljubav je iznad svih tih "ovozemaljskih" želja.
Mislim da onaj tko je upoznao ljubav nikad ne bi mogao osjećati nešto slično ovome:

Quote:
For, if I am no good to those I love, then I am good for nothing. I have no life and I deserve none.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 11:23   #22
Ljubav je razmjena.
Ljubav je davanje i primanje.
Ljubav je nešto što se po mojoj definiciji živi s drugima.

Možda ja nisam spoznao ljubav kak treba....

...ali nisu mi se svidjeli mnogi (neću reč licemjeri) koji žive u oblacima apstraktne ljubavi.

Lako je osjećati neku tobožnju opću kozmičku ljubav i živjeti u uvjerenju da smo zato jako dobri.
Mogo bih možda istračati jednog licemjernog tipa koji je bio takav "anđeo" , uvijek svima prijatelj, a zapravo je želio riješiti svoje bijedne komplekse...
Činio je tobožnja dobra djela...i time žrtve zapravo samo vampirizirao, de facto ih na kraju uvjerio kako su oni loši i sebični...
Nudio je prst, osvajao emocije ljudi s kojima bi dolazio u dodir,
kao, stalo mu je...ali kada bi trebao dati nešto konkretne pažnje, uzvratio bi mantrom kako su sebični što od njega očekuju da im pomogne.
Ne znam jeli se time osjećao bolji...mislim da je na kraju puko.

Kao da tom svojom tobožnjom sveopćom ljubavi nije želio prijatelje, već -obožavatelje


Teško je iz ljubavi negirati svoj vlastiti ego.
Odreći se njegovih potreba....
(Bilo seksualne ljubavi, bilo neke druge vrste)
Da. To je često neka vrsta emocionalne ucjene :"ja tebi iz ljubavi ovo ili ono...oču sad to fino natrag !"
Da. Takva je emocionalna ucjena nešto jadno i odvratno.


Ali vidio sam primjere toga i kod ljudi koji "bezuvjetno" vole neke nebulozne apstrakcije...ne bi li od Boga ili čega već iskamčili neku spiritualnu nagradu
Uvijek treba ići korak dalje...

********
Je li vam poznat film "Amelie" ???
O djevojci koja se skoro ubila čineći dobra djela...ali iz razloga
što nije željela priznati niti sama sebi niti drugima da je njoj
potrebna ljubav i pažnja koju nikada nije primila ?
To je opet neka druga strana medalje...


***********
***********
***********
(btw...ponekad se pitam...nije li "muški" i "ženski" koncept ljubavi pomalo različit...???(nema veze,offtopic)
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 11:43   #23
VelmaX:
Quote:
No ipak mislim da je članak iz uvodnog posta plitak, površan, cmizdrav i promašen. Drugo čitanje me samo učvrstilo u tom zaključku.
Da...ali i u plićaku možemo stvarno svašta upecati
Svaki ocean počinje -plićakom.
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 12:21   #24
Quote:
Copernick kaže:
Kao da tom svojom tobožnjom sveopćom ljubavi nije želio prijatelje, već -obožavatelje
Takav stav sam ja prepoznala u tekstu iz uvodnog posta. Zato mi se i nije svidio.

Quote:
(btw...ponekad se pitam...nije li "muški" i "ženski" koncept ljubavi pomalo različit...???
Ne vjerujem da postoji muški i ženski koncept ljubavi.
I zapravo sam alergična na tu riječ i sve njene bezvezne upotrebe, a sveopća ljubav kao aktivan osjećaj ljubavi prema svakome mi izgleda malo neiskreno.

Ljubav prema konkretnom čovjeku i ljubav prema čovječanstvu se razlikuju po stupnju realizacije... ovo drugo je samo potencijalna ljubav i mislim da je ipak više ovisna o razumskoj spoznaji nego o osjećajima koje nije moguće precizno kontrolirati. (Ili je? To ne znam.)

Zato dajem prednost razumu jer on ne diskriminira ljude tako okrutno kako to srce može ponekad.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 20:09   #25
Glam impresivan post

ma svi ste mi dobri

malo pojasnjenje......

text nije napravljen kao neka mudrost ili sli;no, nego yato da bi se secirao, raynjasnjavao, da bi se pitalo yasto, i doslo s povrsine u dubinu.
imamo osobu koja je takva, koja to realno osjeca. Zasto?
Glam je napisao jako dobar post

ako je to samo nesto povrsno i emocionalna maska, treba otkriti sto se krije u dubljim slojevima, i kako se rijesiti te maske

Moderna psihologija kaye da covjek ima 4 temeljne potrebe

za ljubavlju, za slobodom, za zabavom tj. da radi ono styo voli i tu nalazi samoostvarenje, i za UVAZAVANJEM, priynenjem od strane zajednice

eto, ta cetvrta potreba je ono o cemu se govori u textu


i govori o obicnim, najobicnijim osobama, koje eto, nekako yive svoje obicne yivote, i nisu uspjeli dostici stanje bezuvjetne ljubavi i taoa

kako im pomoci......?
 
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 21:25   #26
Re: Re: Good For You

Quote:
Glam kaže:
Kakvo je to samopuzdanje ako trebas biti pouzdan nekome da bi bio pouzdan sebi? Kakvo je to samopuzdanje ako imas potrebu sam sebi dokazivati da si bolji od nekoga ili da ti mozes napraviti nesto sto netko drugi nemoze.
To nije samopouzdanje, to je nedostatak samopouzdanja.

Kakvo je to samopostovanje ako netko drugi treba imati postovanja prema tebi da bi ti imao postovanja prema sebi? Kakvo je to samopostovanje ako imas potrebu natjecati se sa drugima da bi zavrijedio vlastito postovanje kroz njihove oci?
To nije samopostovanje, to je nedostak samopostovanja.

Kakva je to ljubav prema sebi ako trebas imati ljubav drugih prema tebi da bi volio sebe? Kakva je to ljubav prema sebi ako imas potrebe zahtjevati vjernost drugih prema tebi da bi ti bio vjeran sebi?
To nije ljubav prema sebi, to je nedostatak ljubavi prema sebi.
Ponekad si to procitam, pa dizem da mozda procita jos netko. Mislim da vrijedi.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 21:47   #27
Blaise,

kako ti uvijek otkopaš bisere koji nas svojom svjetlošću podsjete na tračak mudrosti skrivenu u nama samima..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 22:08   #28
Smile more pearls of wisdom....

Quote:
Copernick:
Prihvaćajući druge učimo prihvaćati sebe.
Voleći ih zavolimo sebe.
One dijelove sebe za koje možda nismo ni znali da postoje u umišljenom i unaprijed predpostavljenom "definitivnom znanju" .
Nastalom na suludoj ideji da je naše iskustvo-definitivno i kompletno !!!
Kao...ja poznam sebe i ljude, sve njihove motive i reakcije...





Quote:
Nitko nije samopouzdan i samodovoljan. Nitko. Nitko. Nitko !

Pretendiramo na snagu i božanskost i tako lako zaboravljamo kako smo krhka i ranjiva bića....





Quote:
Ljubav je razmjena.
Ljubav je davanje i primanje.
Ljubav je nešto što se po mojoj definiciji živi s drugima.






a autora ovih postova molim da se vrati
 
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 22:19   #29
hebemti, ovo je bilo brzo...

P.S.
kako došlo, tako ošlo...

pa se opet vratilo..eh..
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 22:21   #30
Re: more pearls of wisdom....

Quote:
Solaris kaže:
[B

a autora ovih postova molim da se vrati [/B]

nekromancija !!!
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 22:43   #31
Quote:
Copernick kaže:
[.....

********
Je li vam poznat film "Amelie" ???
O djevojci koja se skoro ubila čineći dobra djela...ali iz razloga
što nije željela priznati niti sama sebi niti drugima da je njoj
potrebna ljubav i pažnja koju nikada nije primila ?
To je opet neka druga strana medalje...


***********
***********
***********
(btw...ponekad se pitam...nije li "muški" i "ženski" koncept ljubavi pomalo različit...???(nema veze,offtopic) [/B]
ne, ali mi je poznat roman Idijot, od jednog Rusa
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.