Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2002., 16:58   #41
Zahvaljujem kumeku i luci. Rubbing alcohol ce izgleda posluziti svrsi. Jos nekoliko sati rada i otvaram rafineriju "veselice" u vlastitom podrumu. God help us!
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 15:34   #42
Opa, Amerikanec bu imal vlastitu pecaru u podrumu. Lijepo.
Kaj vam je Bush opet uvel prohibiciju?

Daj ispeci nekaj pa nam javi kako je. Ali nemoj prvo ti probati. Pozovi nekog ko ti nije drag na čašicu domače rakijice pa vidi ima li kakvih trajnih posljedica.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 17:22   #43
Legion,

Osobno me pica ne privlace toliko, ali me uvijek obraduje poklon u obliku boce. Nedavno sam imao posla preko glave pa sam sa par kolega nastavio raditi doma. Naravno, supruga je napravila i rucak, a ja otvorio bocu domace loze koja im se jako svidjela. I objasnih im kako mi proizvodimo "vatrenu vodu" sto ih je jako zanimalo, a meni dalo ideju da malo experimetiram.

E sada, ne zanima mene toliko masovna proizvodnja, koliko me zanima da "kazan" proradi i ako se to desi, mozda nastavim sa proizvodnjom samih kazana.

A prohibicija? Ne brine mene "precjednik" Bush, jer koliko mi se cini, on je vrlo zauzet pitanjem oko Iraka. Vidi sliku.

Kazan je jucer zavrsen, ali u pokusnom destiliranju obicne vode sam primjetio da curi na par mjesta, pa se moram baciti u potragu za dihtunzima. Doduse, fermentacija voca (grozdje, sljive) jos nije zavrsila, pa ocekujem da ce prve vesele kapljice poteci za nekih sedam dana.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 12:13   #44
Quote:
Ame®icano kaže:
luca, zahvaljujem...

Doduse, imam mali problem, jer u svome podrumu nemam hemijsku laboratoriju u kojoj drzim tehnicki etanol, pa bi prijedlog u smislu "sam svoj majstor" bio od velike pomoci. Da li bi alkohol za masiranje bio dobra ideja?
ma tehnicki je isto sto i analiticki (98% ili laicki "100%") samo sto je malo "prljaviji" i ima vise vode (70%-tni je). uglavnom se to moze kupiti u ducanima ili apotekama...
taj rubbing je sigurno skuplji... (nemam pojma kakav ti je taj ali moguce da jos ima kakvih "finih" dodataka)

(vidjela sad tvoj link: taj tvoj je onaj moj tehnicki )

(ajme, koliko puta moram editirat ovaj post da izgleda prihvatljivo! )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 12:39   #45
pitanjca za kumeka

koljega kemicar inspirirana tvojim odgovorima o oksidacijskim tvarima (tamo na seceru), da te upitam, koja je najjaca kiselina? znala sam nekad davno (to je tamo na kraju Filipovica), ali sad vec mislim neko vrijeme i ni makac

i jos, duzan si mi solitonski teoriju

i jos, cmok, cmok, cmok, cmok, to ti zelim sve najbolje u (n)ovoj godini
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 15:00   #46
Jakost kiseline je definirana konstantom disocijacije. Cim veci stupanj disocijacije-jaca kiselina. Drugim rijecima treba usporediti konstante disocijacije pojedinih kiselina. To znaci da u reakciji s vodom kiselina daje anion i hidronijev ion (pojednostavljeno gledano).
Npr HCl + H2O daje H3O+ + Cl-. Sto je ravnoteza pomaknutija u desno (vise produkta) kiselina je jaca. Niz ide ovako
Najjaca kiselina je HJ pa redom HBr, HClO4, HCl, HClO3, H2SO4, HNO3, H3O+ (hidronijev ion).
Sve ostale su "slabe" kiseline.
Kiseline i baze se mogu definirati i kao akceptori odnosno donori elektronskog para ili vodikovog iona (Arrheniusova odnosno Bronsted-Lowryeva definicija).
Nadalje, neke od navedenih kiselina se ne mogu jako ukoncentrirati ali to ne mijenja cinjenicu o jakosti. Npr HCl moze biti maksimalno oko 40 %, HClO4 oko 70 % i sl.
Znam da sam duzan za teoriju, nisam zaboravio, ali vratija se Sime iz amerike do sredine sijecnja pa je manje u kemiji, a vise po birtijama.
Odgovor slijedi nakon povratka u US
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 15:05   #47
Quote:
kumek kaže:
Znam da sam duzan za teoriju, nisam zaboravio, ali vratija se Sime iz amerike do sredine sijecnja pa je manje u kemiji, a vise po birtijama.
Odgovor slijedi nakon povratka u US
dobro Shime

nego, ja sam mislila na nevodene otopine. nekakav pH od -10 mi se mota po glavi. ako ti ne poviris u Filipovica, morat cu ja tek za vise mjeseci
da barem imam kakav periodni pri ruci... neka stvar X, otopljena u nekoj stvari Y (ne H2O) i vrazije super-kiseline. i nikako se sjetit...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 17:19   #48
Quote:
by luca
ajme, koliko puta moram editirat ovaj post da izgleda prihvatljivo!
Nisi jedina luca... mene takodje nerviraju osobne greske u koracima. I'm some kind of control freak.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 20:07   #49
"nego, ja sam mislila na nevodene otopine. nekakav pH od -10 mi se mota po glavi."

Ma to je vjerojatno pKa a ne pH koji oznacava negativni logaritam konstante ravnoteze..
Evo brojeva: HJ, pKa=-11
HBr- pKa=-9 itd (priblizno)
Super kiseline su pojam iz organske kemije gdje se obiljezava iznimna elektrofilnost kao npr karbo-kationi (C+). Karbo-kationi postoje u malim kolicinama na vrlo niskoj temperaturi (temperatura tekuceg dusika) i to kratko vrijeme te su jako reaktivni i prema bronstedovoj definiciji kiselina su jake kiseline.
Definicija koju sam ti naveo je je ona koja se uci ali kao i u svemu drugome ako ides dublje, stvari se malo mijenjaju. Za svakodnevni zivot poredak kiselina je onaj koji sam naveo
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 11:36   #50
Quote:
kumek kaže:
[B
Ma to je vjerojatno pKa a ne pH

Super kiseline su pojam iz organske kemije gdje se obiljezava iznimna elektrofilnost kao npr karbo-kationi (C+). [/B]
uh, joj. prvi semestar prve godine na faxu, opca i anorganska kemija (onaj ruzicasti Filipovic, 2 toma je literatura)... sve isparilo, ostalo samo u tragovima
nije se radilo o konstantama ravnoteze, nego o pH. i nije bilo o karbo-kationima.... nekakav stibij (ili tako nesto) otopljen u necemu je super elektron akceptor...

uh, da mi je sad barem kakav udzbenik iz opce....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 04:44   #51
Ovo je vec teska nauka za mene. Zato samo da izvijestim da fermentacija ide po planu, dihtunzi drze kako treba i preostaje cekanje...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 05:50   #52
Update:

Sutra navece poslije posjete auto show-a, poteci ce prva veselica iz moje osobne tocione "U podrumu kod Foghorna".
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 08:20   #53
Update: Proslo dva sata poslije ponoci. Eh da vidite kako curi... ovo bi trebalo na infuziju prikljucit.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.