Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2007., 12:37   #1
Predbračni ugovor

Molim nekoga da mi objasni kako i gdje sklapamo predbračni ugovor . Dali nam treba odvjetnik ili sami ovjeravamo kod javnog bilježnika ? Hvala!
smigl is offline  
Old 24.05.2007., 13:07   #2
Ako ga sami znate sastaviti, možete i tako, pa ga ovjerite kod bilježnika. Ako ne znate, onda odite kod odvjetnika, ponesite mu sve dokumente ili podatke o svojoj imovini i recite mu šta ste se dogovorili ( ako se jeste dogovorili). Ako niste, onda stvar morate rješavati sudskim putem. Sastav ugovora ide u odnosu na vrijednost imovine, ali najniža cijena ugovora kod odvjetnika ti je 2.000,00 kn + PDV.
xanas is offline  
Old 24.05.2007., 13:08   #3
Sorry, tek sam sad skužila da se radi o predbračnom ugovoru, tu ništa ne ide preko suda, samo rješavanje u braku zajednički stečene imovine ide preko suda ako se ljudi ne dogovore.
xanas is offline  
Old 24.05.2007., 13:40   #4
Quote:
smigl kaže: Pogledaj post
Molim nekoga da mi objasni kako i gdje sklapamo predbračni ugovor . Dali nam treba odvjetnik ili sami ovjeravamo kod javnog bilježnika ? Hvala!
ako ga znate sami sastaviti, onda ga ovjeritie tako sastavljenog kod javnog bilježnika
__________________
život je borba nastoj pobijediti, i ako ne uspiješ nemoj tugovati
dinis is offline  
Old 24.05.2007., 14:28   #5
Hvala na odgovorima . Znači ako sam dobro shvatila mi možemo staviti u ugovor što god hoćemo i samo to skupa odnijeti kod bilježnika ovjeriti i to je to . Ne postoje nikakve propisane zakonske norme za sastavljanje predbračnog ugovora ?
smigl is offline  
Old 24.05.2007., 15:58   #6
Quote:
smigl kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima . Znači ako sam dobro shvatila mi možemo staviti u ugovor što god hoćemo i samo to skupa odnijeti kod bilježnika ovjeriti i to je to . Ne postoje nikakve propisane zakonske norme za sastavljanje predbračnog ugovora ?
Da, ne postoji ništa posebno propisano za sklapanje predbračnog ugovora. Zapravo, taj ugovor je isto što i svi ostali, pa se na njega primjenjuju zakonske odredbe koje vrijede za sve ugovore.. Prolistajte malo Zakon o obveznim odnosima, tamo ćete naći sve što vas ineresira, a i pogledajte malo odredbe o uvjetima, kada su i kada nisu dopušteni i koje posljedice povlače za sobom kao nedopušteni....isl. Eto, to je moj savjet ako mislite sami sklapati (pisati) ugovor, a ne posredstvom profesionalne osobe.

I još nešto, kad donesete sklopljen ugovor kod javnog bilježnika na ovjeru, on ne ovjerava tekst koji ste napisali (pa u tom smislu neće ni obratit pozornost na napisano), on samo ovjerava Vaše potpise... tj. da su potpisi na Ugovoru vaši i to je sve.
chiz is offline  
Old 24.05.2007., 17:00   #7
Quote:
chiz kaže: Pogledaj post
I još nešto, kad donesete sklopljen ugovor kod javnog bilježnika na ovjeru, on ne ovjerava tekst koji ste napisali (pa u tom smislu neće ni obratit pozornost na napisano), on samo ovjerava Vaše potpise... tj. da su potpisi na Ugovoru vaši i to je sve.
a ne solemnizacija?
Katrin is offline  
Old 24.05.2007., 17:50   #8
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
a ne solemnizacija?
trebala bi biti, svakako... al zaboli naše javne bilježnike za prava stranaka i za njihove želje.. oni ovjere potpis i gonjaj dalje..
Treba biti oprezan glede toga, zato napomena nikad nije na odmet.
chiz is offline  
Old 24.05.2007., 17:59   #9
Quote:
chiz kaže: Pogledaj post
trebala bi biti, svakako... al zaboli naše javne bilježnike za prava stranaka i za njihove želje.. oni ovjere potpis i gonjaj dalje..
Treba biti oprezan glede toga, zato napomena nikad nije na odmet.
hm.. a ja mislila da oni sve privatne prijave moraju potvrditi.

i ugovor ce biti valjan samo s ovjerom potpisa?
Katrin is offline  
Old 24.05.2007., 19:17   #10
Čini mi se da predbračni ugovor mora biti u formi javnobilježničkog akta, što bi značilo da se ne radi samo o pukoj ovjeri potpisa.
__________________
:)
colour is offline  
Old 24.05.2007., 19:25   #11
ajd nek netko nadje to fino napisano
Katrin is offline  
Old 24.05.2007., 20:38   #12
možda je ovdje nešto:

POSEBNE ODREDBE O OVLASTIMA I POSLOVANJU JAVNIH BILJEŽNIKA

1. Javnobilježnički akti o pravnim poslovima
Pravni poslovi za koje je potreban javnobilježnički akt

Članak 53.

(1) Javnobilježnički akt potreban je osobito za pravnu valjanost:

1) ugovora o uređenju imovinskih odnosa među bračnim drugovima te među osobama koje žive u izvanbračnoj zajednici,
.........
__________________
:)
colour is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.