Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2006., 10:27   #1
imovina prije braka i poslije

Trebam savjet, zanima me kako pravno izgleda slijedeća situacija:
Udajem se za dečka koji je nedavno tj. prije dvi godine kupio stan na kredit. Dakle stan je na njegovo ime i kupljen prije braka. Nije moj! Ali budući da ćemo ga skupa otplaćivati idućih 20 godina, uređivati i ostalo, zanima me imam li ja ikakva prava ako se nakon 15 god. razvedemo.
Ok, nikad to neće biti moj stan, ali da li bih ja imala pravo na pola od iznosa koji smo otplatili u braku? A da ne govorim od ulaganja u prozore, parkete i ostalo jer cijeli stan treba i renovirati?
Nadam se da do toga neće doći, ali danas se ništa ne zna.
zrak is offline  
Old 30.06.2006., 10:40   #2
Naravno da imaš
spy is offline  
Old 30.06.2006., 13:26   #3
jebes ljubav,trazi da stan glasi na oboje
studentica21 is offline  
Old 30.06.2006., 15:51   #4
Quote:
zrak kaže:
Trebam savjet, zanima me kako pravno izgleda slijedeća situacija:
Udajem se za dečka koji je nedavno tj. prije dvi godine kupio stan na kredit. Dakle stan je na njegovo ime i kupljen prije braka. Nije moj! Ali budući da ćemo ga skupa otplaćivati idućih 20 godina, uređivati i ostalo, zanima me imam li ja ikakva prava ako se nakon 15 god. razvedemo.
Ok, nikad to neće biti moj stan, ali da li bih ja imala pravo na pola od iznosa koji smo otplatili u braku? A da ne govorim od ulaganja u prozore, parkete i ostalo jer cijeli stan treba i renovirati?
Nadam se da do toga neće doći, ali danas se ništa ne zna.


SVAKA ČAST!!!
što bi se reklo čist račun duga ljubav!
impoSIBILA is offline  
Old 30.06.2006., 15:56   #5
Quote:
impoSIBILA kaže:
SVAKA ČAST!!!
što bi se reklo čist račun duga ljubav!
I ja tako mislim, ali ni bih ni za 15 godina da ostanem na ulici!
zrak is offline  
Old 01.07.2006., 09:38   #6
Ne moraš tražiti pola stana, da ne ubiješ romantiku jer se iz otplate kredita vidi koliko ste ga zajedno plaćali, ali nije loše imati račune od adaptacije
spy is offline  
Old 01.07.2006., 09:47   #7
Quote:
spy kaže:
Ne moraš tražiti pola stana, da ne ubiješ romantiku jer se iz otplate kredita vidi koliko ste ga zajedno plaćali, ali nije loše imati račune od adaptacije

kvragu i romantika zavrsis li na ulici. ako im to ubije romantiku onda nek ni ne zive zajedno.bolje je imati pola stana na papiru nego se razracunavati preko kredita.osim toga,njemu ne bi trebalo smetati ako ona to zatrazi kad ce vec zajedno otplacivati kredit.

s tim da bi naglasila da kod eventualne prodaje stane zbog razvoda ili moguce isplate jednog od supruznika se stan u datom trenutku procjenjuje i pola od te svote supruznik koji zeli zadrzati stan daje drugom a ne svotu koju je ovaj drugi dao za kredit. valjda ima smisla.....
studentica21 is offline  
Old 01.07.2006., 14:13   #8
Quote:
spy kaže:
Naravno da imaš
Nema.
Lijepo od nje da misli o tome, jer mnogi o tome ne razmišljaju. Nitko ne stupa u brak da bi se rastajao pa o takvim stvarima malo tko vodi računa. Kada se započne razgovor o tome odmah se pomisli na nepovjerenje.

E da sam ja bila pametna ne bi nakon razvoda ostala bez krova nad glavom. Taj stan nije bračna stečevina i ona nema pravo na polovicu u slučaju razvoda, samo na polovicu ulaganja u stan, ako dokaže. Takav je zakon.

A što se tiče mene, mlada sam, pa ću si priskrbiti stan, ali se često pitam što bi bilo da je do razvoda došlo za 10 ili 15 godina.
ljubav-je-bol is offline  
Old 01.07.2006., 15:47   #9
Žena i ja smo stan upisali pola-pola, kako i plaćamo kredit. Tj. s obzirom da je ona dala kaparu, ja plaćam nešto više kako bih "izravnao" ulaganje.

Ne mješam ljubav i financijska ulaganja u nekretnine.
Vojky is offline  
Old 03.07.2006., 10:55   #10
Ovdje ubacujem post da ne otvaram novi thread.
Situacija sljedeca, muz, zena, dvoje djece. Zenina majka bi zeljela svojim kcerima (medju njima, znaci i zeni) darovati svoju nekretninu prije smrti u jednakim dijelovima. U slucaju da to napravi te u slucaju smrti zene, da li darovanu nekretninu nasljedjuju muz i djeca ili samo djeca?
sara4 is offline  
Old 04.07.2006., 14:27   #11
Quote:
ljubav-je-bol kaže:
Nema.
Taj stan nije bračna stečevina i ona nema pravo na polovicu u slučaju razvoda, samo na polovicu ulaganja u stan, ako dokaže. Takav je zakon.
Pa tip ga plaća 2 godine. Ako ostanu 5 godina u braku ona ima pravo na vrijednost pola uplata za vrijeme tih 5 godina dok su bili u braku jer je taj dio stečen u braku
spy is offline  
Old 04.07.2006., 19:34   #12
sklopite lijepo predbračni ugovor u kojem možete unaprijed urediti sve što želite što se tiče moguće preraspodjele imovine ako ne imaš pravo kao što je rečeno samo na polovinu ulaganja učinjenih za trajanja bračne ali i predbračne zajednice i na sve što je poklonjeno za vrijeme braka,naslijeđeno....uglavnom sve što imaš a nije posljedica rada,štednje,igara na sreću pa čak i zarade od autorskih prava

@Sara4-koliko ja znam nasljeđuje muž jednu a žena drugu polovinu iako se i to može drugačije urediti na ostavinskoj raspravi ili oporukom
__________________
Jesus loves you!
Everyone else thinks you´re an asshole!!!

http://obnevidjelicuvar.blog.hr
monkeylord is offline  
Old 06.07.2006., 04:48   #13
gledaj, zasto bi on i na tebe prebacio svoj stan ako on ne moze biti siguran da ces ti taj stan jednako oplacivati?? ti to sad samo nama govoris!
udical is offline  
Old 06.07.2006., 06:34   #14
sve u braku treba dijeliti, stanove i pokeraške dugove
 
Old 09.07.2006., 19:32   #15
Quote:
spy kaže:
Pa tip ga plaća 2 godine. Ako ostanu 5 godina u braku ona ima pravo na vrijednost pola uplata za vrijeme tih 5 godina dok su bili u braku jer je taj dio stečen u braku
Meni se čini da pravno ona u tim uplatama ne postoji, jer ako je on kupio stan, onda valjda i kredit glasi na njega. Čini mi se da ona njemu daje lovu za uplatu ili pola love, a ne da ona nešto službeno otplaćuje. U tom slučaju nema ama baš nikakvih prava.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 09.07.2006., 19:41   #16
Quote:
sara4 kaže:
Ovdje ubacujem post da ne otvaram novi thread.
Situacija sljedeca, muz, zena, dvoje djece. Zenina majka bi zeljela svojim kcerima (medju njima, znaci i zeni) darovati svoju nekretninu prije smrti u jednakim dijelovima. U slucaju da to napravi te u slucaju smrti zene, da li darovanu nekretninu nasljedjuju muz i djeca ili samo djeca?
Muž ima pravo na nužni dio, dakle 1/2 onoga što bi dobio po zakonu. Osim ako nije nedostojan za nasljeđivanje.
Vojky is offline  
Old 09.07.2006., 20:55   #17
Quote:
sara4 kaže:
Ovdje ubacujem post da ne otvaram novi thread.
Situacija sljedeca, muz, zena, dvoje djece. Zenina majka bi zeljela svojim kcerima (medju njima, znaci i zeni) darovati svoju nekretninu prije smrti u jednakim dijelovima. U slucaju da to napravi te u slucaju smrti zene, da li darovanu nekretninu nasljedjuju muz i djeca ili samo djeca?
ja mislim da tu ženu nasljeđuju njen bračni drug /muž/ i djeca /njihovi potomci/ u jednakim dijelovima jer oni ulaze u 1 nasljedni red i nasljeđuju ono što je bilo njeno. ali, obzirom da žena ima određeni suvlasnički dio na nekretnini koji dijeli sa svojim sestrama, u slučaju njene smrti će muž i djeca dobiti taj dio koji će morati dijeliti. ne cijelu nekretninu.
ako sam dobro pohvatala tko je žena i tko je majka.
Eli_jana is offline  
Old 10.07.2006., 16:59   #18
Eli_jana, mislim da si dobro pohvatala. Skraceno, majka daruje/prepise kucu na svoje kceri (2 sestre) za zivota. U slucaju smrti jedne sestre, njezin dio kuce nasljeduju njezin muz i djeca. Tocno?

E sad, jos jedna hipotetska situacija. Majka je ziva i nije nista darovala/prepisala te je i dalje jedina vlasnica kuce. Jedna njezina kcer (dakle, jedna od dvije sestre) umre. Tko je nasljednik kuce? Da li je to samo jedina preostala kcer ili na nesto imaju pravo i unuci, tj. djeca preminule sestre? Sve ovo, naravno, u slucaju da nema testamenta.
sara4 is offline  
Old 10.07.2006., 17:10   #19
Quote:
banderas kaže:
Meni se čini da pravno ona u tim uplatama ne postoji, jer ako je on kupio stan, onda valjda i kredit glasi na njega. Čini mi se da ona njemu daje lovu za uplatu ili pola love, a ne da ona nešto službeno otplaćuje. U tom slučaju nema ama baš nikakvih prava.
tak i meni ima smisla. taj stan glasi na njega i njegov je. kredit je takodjer njegova briga. ona ga nije duzna otplacivati.
Billi is offline  
Old 10.07.2006., 19:44   #20
Quote:
sara4 kaže:
Eli_jana, mislim da si dobro pohvatala. Skraceno, majka daruje/prepise kucu na svoje kceri (2 sestre) za zivota. U slucaju smrti jedne sestre, njezin dio kuce nasljeduju njezin muz i djeca. Tocno?
tako je. muž i djeca će naslijediti onaj suvlasnički dio koji je žena dobila od svoje majke.
Quote:
sara4 kaže:
E sad, jos jedna hipotetska situacija. Majka je ziva i nije nista darovala/prepisala te je i dalje jedina vlasnica kuce. Jedna njezina kcer (dakle, jedna od dvije sestre) umre. Tko je nasljednik kuce? Da li je to samo jedina preostala kcer ili na nesto imaju pravo i unuci, tj. djeca preminule sestre? Sve ovo, naravno, u slucaju da nema testamenta.
ako majka nema muža /jer nisi ga dosada spominjala/ znači postoje samo njene dvije kćeri kojima ona nije darovala nekretninu, i ako jedna kćer koja umre ima djecu a napisala si da ima, nasljednici su živa sestra i djeca mrtve sestre/jer oni po načelu predstavljanja imaju pravo na onaj dio koji je imala njihova mrtva majka/. svi oni nasljeđuju na jednake dijelove.
Eli_jana is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.