Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2003., 12:20   #21
Quote:
To ne znaci da se proglasavam bogom.
Quote:
Pretpostavimo dakle, da boga ima. Ako se sada odlucim za njega, i time ukinem svoje vlastito postojanje......

Točno.Stvarno nisi,već ja nisam dobro-pažljivo čitala.....sori..sori...

iako sad to nema veze jer mi je na neki način i ta greška poslužila...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 16:01   #22
Quote:
Pandora10 kaže:
A jeli...ti bi baš volio da svi dođu na red za kaznu,misleć da ćeš imat priliku radovat se njihovoj muci iz prikrajka...jer ćeš sam biti pošteđen......
ajde magla...ne reklamiraj mi sadizam i kažnjavanje na ovoj temi...
Neeee! Sačuvaj Bože da bi volio. Naprotiv, vrlo mi je žao zbog toga, ali ipak se radujem pravdi, zar se ti ne raduješ?
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 16:49   #23
Quote:
jurislav kaže:
Neeee! Sačuvaj Bože da bi volio. Naprotiv, vrlo mi je žao zbog toga, ali ipak se radujem pravdi, zar se ti ne raduješ?
Ne, ne radujem se pravdi nego istini......
a svakako je jedno jedanko drugome a ni jedno ni drugo nije u tvojoj nadležnosti pa se pitam,ne vidiš li da ipak prekoračuješ svoje "ovlasti"....govoreći o kažnjavanju u ime Božje a za svoj račun(pravdu)
Nasuprot tome podsječam te na ono...."moli za grešnike" iz čega možemo jasno shvatiti da se ne trebamo zalagati za kaznu već za milost...aaaa...to smo malo(namjerno) zaboravili,jeltako?
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 16:53   #24
Re: Re: Paja patak dobio zadatak...

Quote:
Blaise kaže:
Samo da natuknem, ako je Bog u svima nama, onda moja svjesna odluka da se "zrtvujem" za njega znaci da sam dijelom i njega zrtvovala. Za što? Zašto?
I ako bas svi tako odluce i sa svakim ode i djelic Boga, hoce li onda na kraju i Bog nestati?
Polako razumijem onu:"Ja cu propasti, ali i tebe cu povuci za sobom!"

Hmda... Bas mi je zao da ne stojim pred tim izborom ovog trena. U sekundi bi me nestalo...
A nitko se ne bi mogao cak ni poveseliti jer me ne bi bilo ni u cijem sjecanju...
Steta da ne bi bilo feste.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 20:59   #25
Re: Re: Re: Paja patak dobio zadatak...

Quote:
Gospon Pes kaže:
I ako bas svi tako odluce i sa svakim ode i djelic Boga, hoce li onda na kraju i Bog nestati?

Hmda... Bas mi je zao da ne stojim pred tim izborom ovog trena. U sekundi bi me nestalo...
A nitko se ne bi mogao cak ni poveseliti jer me ne bi bilo ni u cijem sjecanju...
Steta da ne bi bilo feste.
Ako se odricemo njegove zrtve stvaranja (da li to znaci da se stvaranjem mozemo pribliziti Bogu?), zar se odricanjem "stvorenog" ne odricemo i "stvaratelja"? Na neki nacin.
Ali, ja se ne odricem njegove zrtve stvaranja, odricem se (recimo) sebe - jer je to moj put.
I to ne svojom, nego njegovom voljom.

Ima trenutaka kad je i meni zao sto mi nije dao izbor. Ali, doci ce to samo.

A sto se feste tice, stvarno se nadam da ce netko festat. Svejedno mi je cak hoces li to biti ti ili ja.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 21:35   #26
Aha. Znaci tebe nestane, ali ono sto je u tebi bilo njegovoga, njemu se vraca?
To je varanje. Ti moras ici kao TI, sa svime sto jesi, pa i s bozanskim u sebi, sto znaci da ako se odrices sebe, odrices se automatski i dijela zrtve stvaranja koji je na tebe utrosio.
Nema toga:"Odricem se sebe, ali ne bas cijele."
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 21:46   #27
E - to mislim ostatak vremena.

Izmedju ostalog, on moze primiti mene koliko hoce uzeti, a ja njega koliko mi da.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 22:14   #28
Bolje da ne velim kaj sam pomislila citajuci zadnju recenicu...

S kojom se ionako ne slazem u potpunosti... Prvo je, recimo, tak ako mu za kaj trebas, a ti (od) njega mozes imati koliko hoces/znas/mozes/sposobna si... uzeti.
Na sposobnosti obicno zasteka. Uzeli bi mi sve sto nije cavlima zakucao, ali ne znamo kak.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 22:36   #29
Mozda mogu, ali koliko god da dobijem, ima jos.
Tu razumijevanje zasteka, ali ne smeta me.

Btw, zar nas nece to dovesti do usporedjivanja danog i primljenog, sto bi bilo potpuno krivo, ne? To bi bilo izjednacavanje i vodi u negiranje postojanja Boga.
Ili mene.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 22:42   #30
Zapravo smo ionako i po obicaju odlutali...
Ako sam dobro shvatila, Pandora je trazila da izaberemo i napisemo zasto smo tako izabrali, tj. sto tim izborom dobijamo.

Ja ne dobijam nista, ja nestajem...

ravana, da se nisi usudio napisati sto si sad pomislio!
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 23:05   #31
Quote:
Gospon Pes kaže:
Zapravo smo ionako i po obicaju odlutali...
Ako sam dobro shvatila, Pandora je trazila da izaberemo i napisemo zasto smo tako izabrali, tj. sto tim izborom dobijamo.

Ja ne dobijam nista, ja nestajem...

ravana, da se nisi usudio napisati sto si sad pomislio!
A gdje da prostiš nestaješ?I odakle si uopće došla..?Možda se nestankom samo vraćaš tamo odakle si krenula u ovaj šareni svijet....
a možda ćeš se preobraziti u šarenog leptira ili u ono što uistinu jesi..
Meni se čini da ništa ne može postati što već ne postoji,a isto tako ne može nikako nestati ono što stvarno postoji ,to mi postajanje i nestajanje jednostavno nema smisla...

možda bi izbor bio lakši a posljedice izbora jasnije kad bi zahtjev bilo...
izabrati između onoga što stvarno Jest i Jesmo i onoga što mislimo da jest i jesmo....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 23:10   #32
Quote:
Gospon Pes kaže:
ravana, da se nisi usudio napisati sto si sad pomislio!
Huh ja bilo glupa, ja ne razumeti
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 23:26   #33
Quote:
Pandora10 kaže:
A gdje da prostiš nestaješ?I odakle si uopće došla..?
E, sorry, to su vec dva dodatna pitanja.
Ono prvo sam (zar samo ja? ) shvatila kao izbor izmedju Boga i mene. Tocka. On ili ja, nebitno tko je otkud dosao i gdje ce zavrsiti.
Quote:
Meni se čini da ništa ne može postati što već ne postoji,a isto tako ne može nikako nestati ono što stvarno postoji ,to mi postajanje i nestajanje jednostavno nema smisla...
Nekako nema ni meni... Prije bih rekla da je kao s vodom:
postajanje = iz dva nevidljiva plina nastaje vidljiva tekucina
nestajanje = vidljiva tekucina se rasclanjuje u dva nevidljiva plina
Quote:
možda bi izbor bio lakši a posljedice izbora jasnije kad bi zahtjev bilo...
izabrati između onoga što stvarno Jest i Jesmo i onoga što mislimo da jest i jesmo....
Eh, ali ako mislimo da nesto jesmo sto zapravo nismo, onda to znaci da ne znamo sto stvarno jesmo, pa ako ne znamo, kako mozes odabrati (pa jos i spoznati posljedice) kad ti jedna mogucnost izbora uopce nije poznata?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 15:11   #34
Quote:
Pandora10 kaže:
U ovom zadatku smo već predpostavili da o tvom(običnog čovjeka) izboru zavisi postojajenje ili jednog ili drugog ...
...

Samo odricanjem od čovještva u korist božanskog,možemo imati udjela u božanskom,dok obrnuto,odricanje božanskog u korist čovještva,dokidamo svaku mogućnost razrješenja ljudske sudbine.
Nema nikakve veze,ali uzmimo sljedeću usporedbu...
recimo da si ti jedna točka u kugli koja je bog....i da se sad odlučiš za postojanje sebe kao točke nasuprot boga kugle.Tim izborom dokidaš sebe i svoje točkasto postojanje,dok izborom boga kugle izabireš i svoje postojanje u njemu.U ovom slučaju točka se samo mora odreći svoje točkaste osobnosti u korist cjeline boga kugle,a tim odricanjem ništane gubi,već zapravo dobija.
Može biti da je čovjek u sličnoj situaciji kao i točka, i da su Bog i čovjek u sličnom odnosu....
Budući sam ja među malobrojnima kojima je nejasno postojanje Boga, normalno je da se o ovom pitanju ne mogu izjasniti.

Međutim kad bih se postavio u odnos koji je predložila Pandora, kugla ispunjena mikro kuglicama ( ne mogu se zamisliti plošno kao točka) , odlučio bih se za postojanje sebe. Zašto? Naime velike sisteme zanima samo kritična masa čestica od kojih su sačinjeni, a sama čestica (u ovom slučaju Ja) niti malo. Odlučivši da postojim, automatski ću i pripasti nekom velikom sistemu, a sa srećom koju imam, vjerojatno najboljem.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 16:23   #35
U šumu je išo patak takav njegov je zadatak...

Quote:
Pandora10 kaže:

Recimo da stvari tako stoje da je nemoguće da postoji Bog i vi osobno...i ako ćete postojati vi osobno neće postojati Bog i obrnuto,ako će postojati Bog,nećete postojati vi osobno...te da se na osnovu takvog stanja stvari morate odlučiti koje od vas dvoje će postojati.....što biste odlučili?
Jednom te je netko optužio da prodaješ maglu. Sad se ja moram pridružiti toj optužbi.

Kakav "Ja"? Kakav "Bog"?

Ako je Bog cjelina, a ja samo iluzija odvojenosti od cjeline, kakav je tu uopće izbor moguć?

Tvoje pitanje sugeira (podmeće većini forumaša) postojanje dviju osoba : Osoba (j)A i osoba B(og) pa sad vi birajte! To je prava cirkuska podvala.

Naravno ako moram birati između nekakvog JHWH (osoba!) i svoje malenkosti uvijek biram sebe jer on je negativac (mrzitelj), a ja sam pozitivac (ljubitelj, makar smo obojica pričin - iluzija), no pitanje nije tako postavljeno, iako će ga mnogi tako shvatiti.

Možeš ti smisliti i puno bolja pitanja
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 08.09.2003. at 16:55.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 16:23   #36
Iako ovo pitanje nikad ne bi bilo postavljeno unutar sustava koji osobno živim,

jer on ne pretpostavlja ili ili metode razmišljanja, diskusije radi odgovorit ću hipotetski;

Ja.

Razlog? Vidi gornji slavkov post..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2003., 12:38   #37
Re: U šumu je išo patak takav njegov je zadatak...

Quote:
adriatic kaže:
Jednom te je netko optužio da prodaješ maglu. Sad se ja moram pridružiti toj optužbi.

Kakav "Ja"? ... Kakav "Bog"? ....

Ako je Bog cjelina, a ja samo iluzija odvojenosti od cjeline, kakav je tu uopće izbor moguć?

Tvoje pitanje sugeira (podmeće većini forumaša) postojanje dviju osoba : Osoba (j)A i osoba B(og) pa sad vi birajte! To je prava cirkuska podvala.

Naravno ako moram birati između nekakvog JHWH (osoba!) i svoje malenkosti uvijek biram sebe jer on je negativac (mrzitelj), a ja sam pozitivac (ljubitelj, makar smo obojica pričin - iluzija), no pitanje nije tako postavljeno, iako će ga mnogi tako shvatiti.

Možeš ti smisliti i puno bolja pitanja
Adriatic...što se tiče prodavanja magle....nedavno je usvojen zakon o zaštiti potrošača...pa ako se smatraš oštećenim....hmda...možeš se žaliti i tražiti naknadu (štete)...
Daklem...izgleda da je paranoja na ovom forumu strahovito zarazna... kad je došlo do toga da jedan otvorenog uma Adriatic u mom pitanju vidi podmetanje i podvalu....
te se za ljubav (koje?)istine smatra pozvanim optužiti me za prodavanje magle...
usput budi rečeno,a što se ovdje,osim magle,uopće prodaje??

Adriatic..mislim ipak da se radi o nečem drugom,,,i da tebe sam nagovješaj nekog postojanja nekog boga dovodi u "nepriliku"i sukob sa samim sobom ,što projiciraš na....

Quote:
Kakav "Ja"? Kakav "Bog"?
pa ondak rađe da nisi ni ti ni on,nego da se moraš odlučiti....

E pa da te obavijestim...ti si se glede i unatoč prikrivanja te činjenice ipak odlučio u "svoju" korist,jer ne možeš nikako poreći da ti postojiš i da si itekako svjestan svog Ja postojanja,nasuprot ne-svjesnosti za Božje postojanje.
Činjenica da postoji toliko milijuna pojedinačnih i odvojenih Ja koji ne doživljavaju(nisu svjesni) "postojanja"Boga(Cjeline) a jasno su svjesni postojanja sebe ili se,i pripadajućih im "postojećih svjetova" dovoljno slikovito govori o tome "kako stvari stoje".

I u tom smislu,pitanje je sasvim opravdano,jer mi se htjeli ne htjeli,sviđalo se to nama ili ne,upravo moramo odlučiti,i zapravo svakodnevno odlučujemo o tome.
Uistinu postoji Jedno kao nerazdjeljiva Cjelost-Svepostojanje,ali na žalost....mi "živimo" podjelu,dvojstvo,čime je očito da smo se odlučili za (izdvojeno) Ja-postojanje.Dok dakle postoji izdvojeno Ja-postojanje(Ja-svijest) nasuprot ne-Ja postojanju,dotle svjedoćimo svoju odluku da živimo "nasuprot" zapravo
"odjeljeni" od Boga.I mi jesmo "odjeljeni" od njega upravo svojim Ja-postojanjem,pa ma kako umno znali da nismo odjeljeni,i ma kako umno znali da je ta "odjeljenost" samo "iluzija" ipak nas ta odjeljenost pogađa u samo srce i ranjava duboko do same smrti .Sva patnja svakog pojedinačnog čovjeka,sve zlo koje postoji, i smrt "kao takva" izraz je i stvarni dokaz naše "odvojenosti" od Boga.
Dakle...nije dovoljno,a niti od neke koristi "znati" da smo jedno s Bogom,već trebamo to jedinstvo ostvariti,trebamo to jedinstvo POSTATI,a to ne možemo dok inzistiramo na Ja-postojanju.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 09:40   #38
Samo pitanje je katastrofa Fučkaš boga koji treba moju smrt da bi sam opstao. Kakav je to bog?

Ako uzmemo u obzir religijske tvrdnje da je bog svemoguć onda do takve situacije ne može doći, jer je bog može izmijeniti u svakom trenutku.
Ako pak ne može, onda to i nije nikakav bog pa je moj izbor jasan.
Ja ostajem a šarlatani odlaze.
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 21:29   #39
Quote:
Ahil kaže:
Samo pitanje je katastrofa Fučkaš boga koji treba moju smrt da bi sam opstao. Kakav je to bog?

Ako uzmemo u obzir religijske tvrdnje da je bog svemoguć onda do takve situacije ne može doći, jer je bog može izmijeniti u svakom trenutku.
Ako pak ne može, onda to i nije nikakav bog pa je moj izbor jasan.
Ja ostajem a šarlatani odlaze.
Narafski da je pitanje katastrofa...:klap:
naime gola je (životna) istina da sve ono što dovodi u pitanje
Ja-postojanje jest zapravo...katastrofa.

a jerbo si tako pogodio u srž problema osvojio si i prestižnu prvu nagradu ovog katastrofalnog natječaja...
besplatno putovanje u zemlju u kojoj se bog bira na izborima...
a prema tome zadovoljava li naše kriterije ili ne...
na putovanju će ti se pridružiti i Jurislav kako bi i on imao priliku izabrati onog boga koji će po njegovu pravednom nalogu žestoko kazniti sve bezbožnike...

Ne znam da li si shvatio ali... ovako ili onako ti si putnik u odlasku... i ovdje na žalost(ili na sreću) ne možeš ostati...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2003., 23:09   #40
Quote:
Pandora10 kaže:
[B
besplatno putovanje u zemlju u kojoj se bog bira na izborima...
[/B]
Jeeeee dobio sam nagradu, dobio sam nagradu
Napokon mogu ostvariti svoje pravo na izbor. Naime baš ono pravo za koje su se izborili Adam i Eva. (jest da je bilo skupo ali vrijedilo je)
Ahil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.