Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2010., 23:56   #121
ispričavam se što ponovno pokrećem temu... dakle... promijenila bih prezime i dodala još jedno ime. Volim svoje ime, ali prezime---nimalo...

Hm. Ukratko, imam očevo prezime, a s ocem sam ne u lošim nego u katastrofalnim odnosima, smatram ga strašno lošom osobom i ne želim nositi to prezime. Nije mi to hir, razmišljam o tome već 5-6 godina. Uz to bih svojem imenu htjela dodati još jedno, po njemu me mnogo ljudi zove, a i to mi je trebalo biti ime, pa se mama na kraju predomislila.

Zanima me što u zakonu o osobnom imenu, čl 8
"Promjena osobnog imena odobrit će se u slučaju utvrđene opravdanosti zahtjeva uz ocjenu organa da se novo osobno ime ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi. " točno znači? Meni je logično da bi to značilo da se ne može uzimati neko krajnje neobično strano ime ili imena koja su na neki način ekstremna, no zanima me da li bi ime koje nije potpuno hrvatsko (a postoji hrvatska inačica samo s 1 različitim slovom, konkretno k umjesto c) smatralo "protivljenjem društvenim pravilima"?

hvala na pomoći
Black Butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 16:14   #122
Može li se u Hrvatskoj uzeti neko prezime koje sadrži kako da kažem drugačija dijakritična slova, npr. madžarsko á.
Može li se to i da li to žele na policiji priznati. Mislim da se ne žale kako nemaju to slovo. Upoznao sam jednu djevojku koja je u imenu imala Q koje nije hrvatsko slovo. Pa sad me zanima dal bi mi htjeli priznat ili bi dalje svuda pisali samo obično a?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 17:20   #123
Promjena prezimena

po netu i forumu sam sto se tice promjena prezimena naisao ili na nejasne teme ili na one o promjeni poslije vjencanja ili razvoda, ali mene zanima kako ide postupak promjene prezimena ^^iz cista mira^^ da se tako izrazim, znaci koje korake je potrebni poduzeti kako bi se promijenilo prezime, ako netko zna ili je radio isto, hvala
mRaDjE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:38   #124
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Predaje se zahtijev Uredu državne uprave, raspitaj se točno kome...
Prema Čl.6 Zakona o osobnom imenu (NN 69/92) donosi se riješenje o promjeni prezimena. Mi nismo morali dostavljati nikakve dokaze za oprvdavanje ovog postupka, ali ako imaš Vjenčani list djeda, super.
Nismo imali nikakvih problema, isto smo mijenjali prezime kako je njegov djed imao. To što njegovi roditelji nemaju izvorno pisano prezime, a mi imamo nikad nije bilo razmatrano kao problematično.
Evo moje/naše iskustvo
Ništa osim zahtijeva nam nije trebalo...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:39   #125
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Evo moje/naše iskustvo
Ništa osim zahtijeva nam nije trebalo...

hvala, a troškovi i čekanje?
mRaDjE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 21:02   #126
imam jedno pitanje:
Otac mi ima dva prezimena s crticom sto se gleda kao jedno prezime i to obiteljsko jer isto ima njegov otac i njegov otac...(znaci spojilo se nekad davnoooo)
Moj brat ima isto to prezime s crticom i tako mu pise u domovnici i rodnom listu(stariji je od mene)
Meni u domovnici i rodnom listu pise bez crtice i nismo nekako išli za tim i na mjestu ocevog i majcinog prezimena također je pisalo bez crtice pa smo mislili da se radi o gresci koju se lako da ispravit u maticnom uredu jer imam ocevo prezime a ne nosim nikakvo prezime od majke koja je isto uzela ocevo prezime s crticom (tako kroz godine ja se potpisujem s crticom jer se tako zapravo i prezivam ,u šk sam pisana s crticom i na svim svjedodzbama je s crticom)...dosao je dan kad sam isla napraviti osobu iskaznicu i zena nam je objasnila da ako zelim crticu moram promijenit rodni list i domovnicu jer sam tako upisana u sustav.(mislili smo nema problema, neš ti posla)

Nakon sto smo dosli u maticni ured objasnjeno nam je da se zbog nekog zakona iz 1992 vise ne stavljaju crtice i da se ja jednostavno ne prezivam s crticom i da je to nemoguce promijenit. Znaci ja se sad(i po njihovom oduvijek) prezivam drugacije nego oba moja roditelja i brat i sve svj koje sam dobila od šk i moje ime u ematici(znaci napisano sa crticom) je trenutno nevazece jer ja nisam ta osoba.

Znate li kako mogu ovo ispraviti i dobit svoju crticu i prezime kako sam mislila da se prezivam sve ove godine.
velma kelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 00:25   #127
Razlicita imena u razlicitim drzavama

Na ovom topicu se pokrenula rasprava o tome moze li jedna te ista osoba imati razlicita imena u razlicitim drzavama. Konkretno, radi se o vise vozackih dozvola sa razlicitim imenima. Ja se u tu temu bas ne razumijem, ali zdravi razum mi govori da to bas i nije dopusteno. Ima li netko da nas prosvjetli? Koji zakon o tome govori Zakon o osobnom imenu ne spominje konkretno taj slucaj niti nalaze da se dokumenti u svim drzavama moraju promjenit. Ima li mozda neki zakon koji stavlja sve dokumente sa "starim" imenom izvan funkcije (i one u drugim drzavama)?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 02:30   #128
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Na ovom topicu se pokrenula rasprava o tome moze li jedna te ista osoba imati razlicita imena u razlicitim drzavama. Konkretno, radi se o vise vozackih dozvola sa razlicitim imenima. Ja se u tu temu bas ne razumijem, ali zdravi razum mi govori da to bas i nije dopusteno. Ima li netko da nas prosvjetli? Koji zakon o tome govori Zakon o osobnom imenu ne spominje konkretno taj slucaj niti nalaze da se dokumenti u svim drzavama moraju promjenit. Ima li mozda neki zakon koji stavlja sve dokumente sa "starim" imenom izvan funkcije (i one u drugim drzavama)?
objasnih ti na topiku o autima stranih tablica.

recimo Živadinka Ždero dobije jos jedno državljanstvo recimo njemačko i u njemačkoj svaki novi državljanin koji nije rođen u njemačkoj i nije dobio ime po njemačkom zakonima ima pravo na novo ime i prezime, moš birat kakvo hočes,čas posla, netreba ni sudska presuda, u matičnom uredu gotovo za 20 minuta.jedino zajeb mos to samo jednom napravit

samo ti vele ,žestitamo od sad ste štajaznam Susanne Wagner, hvala doviđenja.

s tom potvrdom promjeniš u njemačkoj sve papire, sve divno krasno, dobiješ novu vozačku, novi njemački rodni list, u kojem nigdje nepiše ništa o promjeni imena........

dođeš u hrvatsku i jel. želiš hrvatske papire prebacit na novo ime, ali štanga. hrvatski zakon ne poznaje takvu promjenu imena,pogotovo prezimena itd,itd....jednostavno nije po hrvatskim zakonima.uglavnom nemoguće. ime bi se još neako moglo, ali prezime neide, jer nije nit vulgarno nit neobično.....

i tako imaš 2 identiteta, htio nehtio, u hrvatskoj jedan, u njemackoj drugi.

uvijek te otkantaju u hrvatskoj, vi ste tamo promjenili ime i prezime kao njemacka drzavljanka, a ne kao hrvatska i sad ga jebi
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 03:45   #129
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Na ovom topicu se pokrenula rasprava o tome moze li jedna te ista osoba imati razlicita imena u razlicitim drzavama. Konkretno, radi se o vise vozackih dozvola sa razlicitim imenima. Ja se u tu temu bas ne razumijem, ali zdravi razum mi govori da to bas i nije dopusteno. Ima li netko da nas prosvjetli? Koji zakon o tome govori Zakon o osobnom imenu ne spominje konkretno taj slucaj niti nalaze da se dokumenti u svim drzavama moraju promjenit. Ima li mozda neki zakon koji stavlja sve dokumente sa "starim" imenom izvan funkcije (i one u drugim drzavama)?
ja sam promjenio ime i sve je legalno, uradio sam to jer anglosaksonce je lakse nauciti psovke na HR jeziku nego izgovoriti moje ime ispravno. Sad imam Aussie vozacku dozvolu sa novim imenom.

Logicno bi bilo tako nesto o cemu pises ali ne vjerujem da se to provodi (dokumenta koja stavljaju staro ime izvan funkcije).
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 00:36   #130
pozdrav svima

što mislite kakve su mi šanse za ovo
mslit ćete da se zajebavam ali stvarno ovako stoje stvari ima jedna cura koja mi se jako sviđa već dosta vrimena inače ona je hercegovka živi u zadru ja san zadranin i sad stvar je u tome da je malo starija od mene i jedna od najlipših cura na svitu sigurno mislin uglavnom znate ja iman 20 godine ona 30 i već dosta dugo je pokušavan nagovorit da izađe sa mnom, mislin bili smo na kavi par puta ali neću to nego baš pravi večernji izlazak, ali nikako neće nije stvar u ozbiljnosti za svoje godine (unatoč luđačkom postu) san dosta ozbiljan dobar student ono sve u redu (na prvi pogled hahahah) i znan da bi ona izašla sa mnom da je još malo čekati mislin da popušta ali ja bi to tija odma i vidite tako mi jedanput u društvu pričali, bila i ona tu i ja opet je pitan ovaj put namjerno prid svima zašto neš van sa mnon ovi ostali počnu navijati ovo ono i ja ka ono iz zajebancije kažen : ...dobro, možda nisan mladen grdović, al mi se baš sviđaš, ovo ono, ona se smije i dalje svi se smiju i ja tijekom večeri namjerno još nekoliko puta spomenen pa ajde tebe ni grdović da ti zapiva nije moguće nagovorit i takve stvari namjerno to potenciram i na kraju večeri ona kaže ajde kada postaneš mladen grdović onda može, a ja u sebi mislin to bože sad je sve rješeno! i par prijatelja prisiče okladu i svi se čude što se ja toliko veselin ko da je rekla da?
dakle stvar je u tome da bi ja sada tija prominit ime u MLADEN GRDOVIĆ doć kod nje sa novom osobnom i odvest je van naravno nisan manijak ja bi to ime poslije opet vratija na staro, inače moje ime samo nije neobično ali se rimuje sa prezimenom pa san mislija ić u te urede što ste spominjali sa pričom kako mi to stvara probleme da mi se rugaju na faksu, da me ljudi ne shvaćaju ozbiljno i tako dalje i da bi zbog toga tija prominit to, a poslije izlaska bi opet vratija na staro (nisan luđak zadovoljan san sa sobom toliko da nemam potrebe za mijenjanjem identiteta) dakle ovo je više jedan vic kojim bi triba pokazat koliko me je u biti briga inače ponosan san na svoje prezime i ime u onoj mjeri u kojoj je i većina ljudi i ovo je samo privremeno ali eto ja san mislija najprije reći ovima da ne mogu više funkcionirat ovako a onda poslije doć sa pričom kako sam falija, da se ipak ne mogu odreći sebe i da želim biti onaj tko san bija prije,dakle pravi ja, a ne pjevačka legenda moga grada hahhhhaa
e sada pitanje je koliko je ovo sve realno je li bolje da dođen ovako ili da im možda iskreno kažem da mi pomognu samo na par tjedana omoguće mi to ja ću to kasnije opet sredit nije problem, ako triba dat ću onim ljudima u tim kancelarijama 1000 - 2000 eura ako ne može drugačije ipak smo u hrvatskoj ja bi bija prvi koji podmićuje iz ljubavi a ne koristi, pa me zanima vaše mišljenje u vezi ovoga
inače jedanput je spomenila i da moran postat trener hajduka trentno san u fazi osnivanja nogometnog kluba NK HAJDUK ZADAR, kao što znate splitski hajduk ima oznaku HNK H stoji za hrvatski, a osim toga pravi hajduk je i dioničko društvo sada te u imenu kluba stoji split a kod mog hajduka bi bilo zadar u najgorem slučaju to bi bio malonogometni klub za čije osnivanje je potrebno manje od 1000 kuna za takse županijskom nogometnom savezu, te trojica osnivača da se popune tri najvažnije funkcije predsjednik, sportski direktor i financijski direktor, to jest ja, moj brat, i moj susjed za registraciju kluba u hrvatskom nogometnom savezu trebalo bi čekati nekoliko tjedana taman dok se srede i dokumenti za promjenu imena u MLADEN GRDOVIĆ
inače ako ovo ne bi bilo dovoljno, spreman san kontaktirati i keruma i svagušu tj upravu pravog Hajduka da mi pomognu mislin ako to nije previše za tražit mislin da bi oni mogli pristat na to budući da je ovo sezona stogodišnjice kluba zbog pozitivnog publiciteta i medijske pozornosti sigurno bi i oni i hajduk ispali simpatični ako na primjer samo na jedan dan otpuste pravog trenera splitskog hajduka, gospodina Stanka Poklepovića i postave na njegovo mjesto mene s imenom MLADEN GRDOVIĆ, plan je malo pretjeran ali bi moga uspit zašto ne i dan poslije samo vrate Poklepovića i tako se stalno minjaju treneri kod nas ovo bi bija odličan medijski trik gledano sa strane hajduka, a meni bi puno značilo, pokaza bi da san ozbiljan na spektakularni način , ako ništa uvik mogu osnovati nekakvi malonogometni klub hajduk zadar i proglasit sebe za trenera a za prvu postavu stavit dicu iz dvorišta, kupit im dresove i neka viču hajduk hajduk hajduk i eto ona će vidit da san ja posta trener hajduka da bi izašla sa mnon

dakle, nadan se da vas nisan priplašija ovo je zasad samo ideja, osim što san popunija formulare za osnovat nk hajduk zadar inače cura je vridna i većih gluposti od ove samo me zanima ako ima ode neko ko zna više o tim promjenama imena je li to uopće moguće,koliko je sve ovo realno, ponavljan još jednom: nisan manijak, znan da nisan mladen grdović, samo oću zadivit curu i to je sve (ona održava obećanja, znan da nema nikog i znan da bi pristala i bez toga kroz neki dulji period inače se odlično slažemo i to sve da ne govorim sad po ure) što se tiče hajduka, ne vidim zašto mi ne bi izašli u susret pa kerum i svaguša su cirkusanti i seljačine kao i ja i ovakve stvari su im poznate i drage.....hahhahhaa.....

što kažete je li moguće?
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 00:49   #131
Quote:
Merkat0890 kaže: Pogledaj post
što kažete je li moguće?
Nisam citao citav tvoj tekst, ali cini mi se da ni ti nisi citao ostale upise na ovom topicu.

Tesko da ce ti proc obrazlozenje za promjenu imena.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:01   #132
Merkat, odrasti za pocetak nece ti to proci.

Cisto da znas, postupak promjene traje oko 2 mjeseca i onda ne mozes mijenjati ime iducih 5 godina. Sve vec pise na temi pa te molim da procitas.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 17:58   #133
Lightbulb Kako promijeniti prezime?

Zanima me kako promijeniti prezime, da li to može biti bilo kakvo (npr. da ga sam izmislim) ili mora biti neko postojeće. Također me zanima da li moram imati kakav dobar razlog za to ili bi razlog tipa da mi se sadašnje ne sviđa prošao? Hvala na odgovorima.
-Zoran- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 21:25   #134
Praktično ne poznajem način no iz uvida kruga poznanika poznajem slučajeve u kojem nije bilo problema.Biljeg je neophodan,toliko znam..
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 21:56   #135
bilo na BRu
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 21:27   #136
neće proći samo to da ti se eto više ne sviđa staro
i-je-i-nije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 15:48   #137
Promjena prezimena

Bi li me mogao netko uputit u prve korake za promijenit prezime.
Muška osoba, dakle ne udaja :-),u zagrebu ...
Malo sam tražio po forumu ali nisam našao dovoljno informacija. Puno Hvala!
bloodyone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 17:17   #138
je li moguce promijeniti ime u lord voldemort?
dakle 'lord' bi bilo ime, a 'voldemort' prezime.

procitala sam cijelu temu, i pise da izmisljena imena ne mogu samo ako nekoga vrijedjaju, a sumnjam da bi ovo nekog smetalo
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 17:24   #139
hvala svima na odgovorima
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 01:36   #140
zna li netko kako maknuti imena roditelja iz dokumenata,tocnije oca
Marconivk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.