Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 19:26   #281
Krasan materijal, 5+ za zalaganje autorima.
Žao mi je samo da nije dostupna u tiskanom obliku.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 18:59   #282
Imam pitanje koje ne znam gdje bih postavio, a nekako mi se ovdje čini najprikladnije iako ne potražujem nikakvu vojnu literaturu.

Recimo da neprijateljska vojska / teroristi počnu napad na neko selo ili grad.

Koje je sklonište najbolje za civile koji se zateknu u svojim kućama u neposrednoj blizini napada, ako neprijatelj napada (uglavnom) puškama, a koje ako neprijatelj napada topništvom i/ili avijacijom?

Da li je u slučaju puškaranja dovoljno pokupiti se u predsoblje i ne biti kraj prozora, ili, ako se radi o prizemlju objekta mitraljeska paljba može uzrokovati dubinsku štetu u kućama. Tipa razbije prozor, pa vojnik kroz prozor puca u vrata, pa odu i vrata i civili koji bi se eventualno sakrili u predsoblju? Može li takva vatra biti dovoljno precizna, ako vojnik ne puca baš ispod prozora, nego malo dalje od napadnute kuće???

Znam da je od topništva/avijacije nemoguće pobječ, osim eventualno ako zaluta tek poneki projektil iz minobacača. I da ako ostaneš u kući, može te poklopiti vlastita kuća a ako odeš na čistinu, onda si tek ""gotov"".
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 18:10   #283
http://sill-www.army.mil/firesbullet...LL_EDITION.pdf

Quote:
str 5. (7)
And Now the Autogiro
BY BRIGADIER GENERAL LESLEY J. McNAIR, U. S. ARMY
ovo stavljam da nebi slučajno kolege sa onog profila kojeg koristi najmanje 5 ili više... ,
mislili da su kinezi smislili korištenje autožira u vojne svrhe
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 17:26   #284
prića o hrvatskim alpinistima i zaljubljenicima u planine koji su se stavili na raspolaganje u domovinskom ratu kao izviđaći na velebitu.
https://www.youtube.com/watch?v=eNhVGIYfStI
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 18:50   #285
Molio bi preporuku za kvalitetnu literaturu o opsadi Sarajeva 1992-1995. iz vojne perspektive. Može se radit i o djelu šire tematike ali da ima dobro obrađeni dio o opsadi, npr. rat u BiH, rat u ex-Yu ili nešto slično tome. Po mogućnosti da je na hrvatskom jeziku (bosanski, srpski) ali može i na engleskom. Fala unaprid.
__________________
"At first flash of Eden
We race down to the sea
Standing there on freedom's shore..."
Mikhail Bakunin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 17:48   #286
Moze li mi neko preporuciti neki forum gdje se nalaze knjige vojne tematike u pdf-u
Hvala unaprijed
nelle_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 19:14   #287
Tijekom gledanja raznih videa o knjigama na youtube, naletio sam na emisiju Booknotes od C-Spana, gdje su radili intervjuje sa razlicitim autorima non-fiction knjiga. Emisija je bila emitirana u godinama 1989-2004, vise o tome na https://en.wikipedia.org/wiki/Booknotes.
Voditelj Brian Lamb kaze, da mu se ideja za takvu emisiju porodila, kad je cuo, da ce autor Neil Sheehan konacno nakon 15 godina dovrsiti svoju knjigu o Vietnamu i da bi ga trebalo intervjuvati, jer jednostavno autori nemaju prilike u ovom hiperaktivnom TV prostoru, da kazu sve sto treba kazati. Ima par minuta na nekom morning showu, i onda je to to.
I tako su pozvali Neil Shehhana, (novinar, koji je pisao iz Vietnama i to negativno, naspram official reportima itd.) a nastalo je 5 komada 30 minutnih emisija, a onda iz toga je nastala emisija Booknotes.
Imaju kompletnu arhivu online - http://www.booknotes.org/ i tamo je mnostvo intervjua, mozda netko pronađe nesto za sebe.
Covjek me doista zaintrigirao u ovim intervjuima (part 1 - http://www.booknotes.org/Watch/4280-1/Neil+Sheehan.aspx), kaze da je pisao 15 godina, uskoro bankrotirao... Pise o tome kako su reporteri u Vietnamu vidjeli jedno, a na press konferencijama US Army kaze sve drugo, govori o zabludama i iluzijama USA, korupciji Juznog Vietnama itd.

Nabavio sam to sada, knjiga je - Bright Shining Lie, Neil Sheehan



Nije to scholarly book, nego cijelu avantura USA u Vietnamu povezana uz biografiju John Paul Vanna, koji je bio zaduzen za pacifikaciju regije. Mozda malo vise napisem, kada procitam do kraja.
johan183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 19:21   #288
Samuraji, ninje, vojna mašinerija...

Prodajem knjige borilačke i vojne tematike.
Odlično očuvane, cijena 50 - 200 kn.






Bookman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 14:38   #289
Da li netko možda nabavlja Air Forces Monthly časopis? Nedostaje mi nekoliko brojeva
angelis29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 19:26   #290
Airclues No19

Zanimljiva priča od strane 46 nadalje, kako je jedan Westland Apache Longbow spašen kombinacijom fantastične vještine posade i lude sreće nakon što je puklo vratilo repnog rotora.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 02:25   #291
Ima li ovdje slučajno koji sakupljač Hrvatskog vojnka da bi mi mogao reći u kojim je sve brojevima članke pisao pokojni Boris Švel, te koji su još autori koji su pisali za taj časopis vrijedni pažnje?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 12:28   #292
jel ima tko u pdf formatu ili ima link ove knjige za skiniti AK-47 The Grim Reaper?moze i prvo izdanje knjige

Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 15:05   #293
Mario Raguž: Zapisi Legionara

.... nedavno objavljena knjiga o HZL plod je dugogodišnjih istraživanja u domaćim i stranim arhivima. Knjiga se temelji na dnevničkim zapisima pilota-lovca Stjepana Radića i radio-mehaničara Ivana Mezdjića razrađenih u obliku stručne obrade, otkriva zanimljive i nepoznate detalje o školovanju, životu, putovanjima i borbama postrojbe, donosi više 230 fotografija i ilustracija od kojih se većina prvi puta prezentira javnosti.....

Za svaku preporuku.

Promocija knjige je u petak 28.7. u Sinju, u sklopu Alkarskog padobranskog kupa....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 13:45   #294
Čitam danas odličan portal Geopolitika.
Appalachia-n is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2018., 23:56   #295
Da li je netko zainteresiran za jugoslavensku Vojnu enciklopediju, ako jeste neka mi se javi privatnom porukom.

Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 16:27   #296
Prigodno uz 152. obljetnicu Viškog boja (20. srpnja 1866.), dan koji je obilježio život Nikole Karkovića / Trentin, a o kojem je on sam zapisao sljedeće:
Quote:
"Evo kako je bilo o zastavi i o mojem putu u Beč. Prvi put smo udrili provom našega broda u krmu neprijateljske oklopnjače imenom Palestro bez velike škode. Drugi put prikazala se je sprida, a mi smo udrili jače u istu krmu i pucala su na nj dva naša topa, koja bihu u torijunu na provi. U to doba moja je služba bila na krmi. Videći, da se zastava Palestra dosiže do prove našega broda, potrkao sam i ja i još ajutant amiralja imenom barun Minutillo, ali ja sam je ugrabio. U to doba isti ajutant odeći na krmu ostade ranjen i još kapetan de talio i jedan kormilar, a jedan skrivan mrtav. U kratko vrijeme isti se Palestro odaleči bez zastave. Dočeka ga jedna naša oklopnjača i s jedne strane opali sve topove na nj. Nakon malo vrimena vidismo, da je uhvatila oganj i nakon ure izgori.
Kasnije poslije boja, pride naredba, da ja s istom zastavom imam poći do Cesara. Hodeći putem sa nadvojvodom Albrechtom i sa svim Statom majorem, imao sam čast, da obidujem između trinaest principa i marešjala, Sutradan bio sam prikazan Cesaru. Lipo me dočeka, govoreći mi, da mu je drago, što me vidi."
https://www.academia.edu/33932043/15...Pogled_s_Hvara
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2018., 17:22   #297
Čitam "Adler", magazin Luftwaffe Trećeg Rajha. Došao sam tako do druge polovice 1940. a tamo sve pršti od visokog morala, borbene spremnosti te taktičko-tehničke nadmoći Luftwaffe nad RAF-om. Engleski aerodromi su razoreni, engleske tvornice uništene bombardiranjem, engleski brodovi potopljeni a oborene engleske avijatičare iz La Manchea vade njemački brzi čamci i proslijeđuju ih u StaLage. Sad se ja čudom čudim: ako je stanje bilo tako super, kako je Luftwaffe izgubila Bitku za Britaniju?
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2018., 18:57   #298
Bok svima,

Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Čitam "Adler", magazin Luftwaffe Trećeg Rajha. Došao sam tako do druge polovice 1940. a tamo sve pršti od visokog morala, borbene spremnosti te taktičko-tehničke nadmoći Luftwaffe nad RAF-om. Engleski aerodromi su razoreni, engleske tvornice uništene bombardiranjem, engleski brodovi potopljeni a oborene engleske avijatičare iz La Manchea vade njemački brzi čamci i proslijeđuju ih u StaLage. Sad se ja čudom čudim: ako je stanje bilo tako super, kako je Luftwaffe izgubila Bitku za Britaniju?
Jednostavan odgovor... 100% Fail rukovodećih struktura Luftwaffe koji je ušao u borbu bez ikakvog pravog plana...

Dakle čak i sa neadekvatnom Luftwaffe (primjerice postojanje samo 2-motornih bombardera sa relativno malom nosivošću više prilagođenim taktičkoj nego strateškoj uporabi te lovci premalog dometa za koje su bili dizajnirani dodatni odbacivi rezervoari ali koji nisu bili proizvedeni) zračna pobjeda je moga biti postignuta da su se postojeći resursi upotrijebili na pravi način!
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 23:46   #299
ako bi netko želio prodati knjigu 'Pakleni kontrapunkt' od Leonarda Biloglava nek javi, može i zamjena za npr. časopisis Front ili Hrvatski vojnik
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2019., 10:01   #300
Što je sa Defender.hr?
Nema više novih objava. Izgleda da kad je prestao SAAB (Gripen) da sponzorira odnosno plača reklamu nema više sredstava za rad.
jazbar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.