Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2008., 19:34   #61
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post


Joj ti engleski tenkovi su bili cisti ocaj ,spomenuo sam Crusader.
Oslanjao se na brzinu a bio kronicno nepouzdan ,kada su Britanci krenuli sa pripremama invazije na Siciliju pobacali su sve svoje (cak i nove novcate tek pristigle) tenkove u more ili na smetliste Tunisa

Uzeli Shermane .
Od kud ti ta ideja?

Koristili su svoje tenkove, Churchilla, Cromwella, Comet, da bi na kraju rata razvili Centuriona. IMHO, jedan od najboljih tenkova, ikad napravljenih.

Uzeli su Shermane jer su ih i tako kupili od Amera.
fane39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 21:21   #62
Quote:
fane39 kaže: Pogledaj post
Od kud ti ta ideja?

Koristili su svoje tenkove, Churchilla, Cromwella, Comet, da bi na kraju rata razvili Centuriona. IMHO, jedan od najboljih tenkova, ikad napravljenih.

Uzeli su Shermane jer su ih i tako kupili od Amera.
Da ali je Centurion proizveden nakon rata, jbg. prosla baba s kolacima...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 09:27   #63
Quote:
fane39 kaže: Pogledaj post
Od kud ti ta ideja?

Koristili su svoje tenkove, Churchilla, Cromwella, Comet, da bi na kraju rata razvili Centuriona. IMHO, jedan od najboljih tenkova, ikad napravljenih.

Uzeli su Shermane jer su ih i tako kupili od Amera.

Tocno da su koristili svoje do kraja rata ali u fazi invazije na siciliju(1943) imali su ocajne tenkove ala Crusader (usput od samih Engleza proglasen najgorim tenkom koji je usao u proizvodnju u Britaniji) svoje su bacili na stranu i koristili Shermane.

Kasnije su dosli Cromwell i slicni koji su bili(zadovoljavajuce) pouzdani tenkovi.Kod jedinica Commonwealth-a gotovo svi tenkovi su bili Shermani.
Znam da je popunjavanje divizija odredenim tipom tenka stvar vojne administracije ali cinjenica je da su Shermani bili posadama puno drazi.

A Centurion je prvi posteni tenk Britanaca i koliko im je trebalo da ga razviju hvala Bogu da je bio dobar.

O tim post ww2 tenkovima znam malo ali sam bas skinuo Osprey publications knjiga ko blata i medu njima jednu o Centurionu i tamo je napisano da je mark 2 Centurion iz 1947 usporediv sa tek sa Panther iz 1943

Kasniji su se iskazali u Izraelsko arapskim ratovima.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 28.06.2008. at 10:15.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 09:49   #64
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Za gadjanja na velike udaljenosti bolji je 88mm zbog tezeg zrna i manjeg gubitka na brzini sto je na ruskim ravnicama od presudnog znacaja, isto tako i u Africi + sto se 88mm municija proizvodila u vecim kolicinama i bila je dobavljivija od 75mm...
Skratio sam qoute da sad ne trosim prostor.

Tocno je da teze zrno od 88 manje gubi brzinu od lakseg 75.

Najtocnije bi bilo rec da je 75 mil L/70 bio bolji na manje od 1.5 km i imao vecu probojnost koja je brze padala zbod gorspomenutog razloga za razliku od 88 L/56 na Tigru I koji je bio losiji na kracim ali je imao vecu sposobnost na 1.5km navise
Ipak je 75 kwk 42 L/70 bio bolji za unistit JS jer je penetracij frontalnog bila moguca na 1 km kod Tiger-a I jako tesko.

A top na Tiger-u II 88 kwk 43 L/71 ,e to je sasvim nova zvjerka

Cudno mi je da Njemci nisu stavili to na kasnoratovski Panther znam da su bili radili Panther F sa onom Schmallturm(kiji nije uspio uc u seriju) ali top je kao ostao nepromjenjen(neki pisu da je trebao dobiti neki bolji)

Evo Panther F http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/...PantherF-2.jpg

Mozda sam malo bias ali bi radije uzeo Panther nego Tiger-a I.


Super Pershing je doista dobar(odnosno top na njemu) ali nikada nista od proizvodnje(2 ili 3 su napravljena)

A ovaj T-34 sa ovom kupolom skoro velikom kao sam tenk..... jel to ikad metnuto na sasiju T-34 i isprobano na terenu jer mislim da bi se na zakosenomm terenu kupola doslovno istrgla(ispala) iz prstena?
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 16:25   #65
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Skratio sam qoute da sad ne trosim prostor.

Tocno je da teze zrno od 88 manje gubi brzinu od lakseg 75.

Najtocnije....
Mislim da ne bi previse pogrijesio da uzmes bilo koji top od ova dva, oba su imala snage da ako nista drugo, tehnicki posve onesposobe protivnicki tenk cija ga posada mora napustiti osim ako nisu ranjeni, a to je skoro isto kao da si ga i unistio... 88mm KwK 43 L/71 je pak nesto fenomenalno, taj je bio u stanju razvaliti bilo koji tenk sa maksimalne udaljenosti, iznad njega je bio jedino Maus-ov i JagdTiger-ov 128mm KwK 44 L/55 ali nisam nasao bas puno saveznickih komentara na ovaj top sto ce vjerojatno reci da se nisu niti upustali u tenkovske okrsaje sa nositeljima ove mrcine vec su narucivali airstrike na njih...

Sto se tice ovog nabildanog T-34-100 o njemu je isto malo rijeci jer vjerojatno nije niti vidio prave borbe posto je zavrsen tek nakon rata ili koji mjesec, dan prije kapitulacije Njemacke... Glavnu i najvecu slavu je pokupio T-34-85 i ranija verzija 76... Da li je stabilan pri pucnju sa bosa i nakosen nemam pojma ali valjda je konstruktor vodio racuna o tome... Ali ako bacis oko na Super Pershinga i on izgleda slicno kao i prva slicica T-34-100, tako da isto pitanje vrijedi i za njega... Evo proradila je stranica, mozes procitati o T-34-100...http://www.battlefield.ru/content/view/77/48/lang,en/
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 17:57   #66
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Mislim da ne bi previse pogrijesio da uzmes bilo koji top od ova dva, oba su imala snage da ako nista drugo, tehnicki posve onesposobe protivnicki tenk
Bilo je ozbiljnih problema kada se Tigar I sukobljavao sa JS 2 mislim da i na ovom rus siteu koji si mi dao pise o tome(dobro ruski siteo-vi su cesto pristrani ali ta cinjenica ostaje)


Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
iznad njega je bio jedino Maus-ov i JagdTiger-ov 128mm KwK 44 L/55 ali nisam nasao bas puno saveznickih komentara na ovaj top sto ce vjerojatno reci da se nisu niti upustali u tenkovske okrsaje sa nositeljima ove mrcine vec su narucivali airstrike na njih...
Hm pa zar 128 mil nije jedino na Jagdtigeru ugraden ,a njih nije bilo puno ,osim toga ,cuo sam da ima losiju penetraciju od kwk 43 ili jako slicnu?


PS zaboravio sam te pitat(bar 100 puta) za potpis () dali je to neka fora ili stvarno luda reklama za taj "civilni proizvod za siroke mase"
Ako je ovo zadnje daj link da je vidim
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 10:23   #67
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Bilo je ozbiljnih problema kada se Tigar I sukobljavao sa JS 2 mislim da i na ovom rus siteu koji si mi dao pise o tome(dobro ruski siteo-vi su cesto pristrani ali ta cinjenica ostaje)
Hm pa zar 128 mil nije jedino na Jagdtigeru ugraden ,a njih nije bilo puno ,osim toga ,cuo sam da ima losiju penetraciju od kwk 43 ili jako slicnu?
Pa po ovom siteu, istom, koliko sam procitao Tigar 1 se nije toliko lose pokazao ali jbg. nije isto kad se boris u "gostima" ili doma + sto je protivnik brojcano uvelike superiorniji, ali u sukobu 1:1 na ravnome polju IS nema sanse protiv Tigra I, veca je vjerojatnost da ce prvi primiti hitac... http://www.battlefield.ru/content/view/33/44/lang,en/

Spomenuti top od 128 mm + pomocni od 75 mm koristio je i Maus, mislim da su samo 2 proizveli, jedan je unisten iz zraka drugi je zarobljen i nalazi se u muzeju Kubinka u Rusiji... http://images.google.hr/images?um=1&...a%C5%BEi+slike

Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
PS zaboravio sam te pitat(bar 100 puta) za potpis () dali je to neka fora ili stvarno luda reklama za taj "civilni proizvod za siroke mase"
Ako je ovo zadnje daj link da je vidim
Sto se tice potpisa naletio sam na nesto slicno na netu samo sam ga ja jos malo modificirao uz pomoc nekog softverica za izradu reklama, tako da sam ja slozio ovaj natpis, nemojte ga shvatit doslovno...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 17:38   #68
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
na ravnome polju IS nema sanse protiv Tigra I, veca je vjerojatnost da ce prvi primiti hitac...
Veliki problem kod JS tenkova kao i kod svih ruskih tada je bio to sto su svoje tenkove/kupole ,a kasnije i tijelo ili bar vece segmente ceonog /bocnog oklopa radili lijevanjem u kalupe ,a lijevani celik se nikad ne moze mjeriti ,sa npr kovannim ,tako da je pri pogodku o takav oklop (bez penetracije)cesto bio prisutan "shotgun effect" srapnela sa unutrasnje strane oklopa ubijajuci posadu(to se moglo dogoditi kod svakog oklopa ali je onaj lijevani i nize kvalitete bio izrazito naklon)

Prednost lijevanja je pojednostavljena i brza proizvodnja ,plus lako dobivanje zaobljenih oblika koji daju bolju zastitu od zakosene ploce(oklopa).

Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Spomenuti top od 128 mm koristio je i Maus,
Tocno zaboravio na Mausa

Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Sto se tice potpisa naletio sam na nesto slicno na netu samo sam ga ja jos malo modificirao uz pomoc nekog softverica za izradu reklama, tako da sam ja slozio ovaj natpis, nemojte ga shvatit doslovno...
Dobra fora kako god okrenuo
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 20:36   #69
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Veliki problem kod JS tenkova kao i kod svih ruskih tada je bio to sto su svoje tenkove/kupole ,a kasnije i tijelo ili bar vece segmente ceonog /bocnog oklopa radili lijevanjem u kalupe ,a lijevani celik se nikad ne moze mjeriti ,sa npr kovannim ,tako da je pri pogodku o takav oklop (bez penetracije)cesto bio prisutan "shotgun effect" srapnela sa unutrasnje strane oklopa ubijajuci posadu(to se moglo dogoditi kod svakog oklopa ali je onaj lijevani i nize kvalitete bio izrazito naklon)

Prednost lijevanja je pojednostavljena i brza proizvodnja ,plus lako dobivanje zaobljenih oblika koji daju bolju zastitu od zakosene ploce(oklopa).
Jbg. Sovjeti nisu imali vremena za ista drugo, Nijemci su im velikom brzinom zauzimali teritorij i trebalo im je bilo sto samo da se zaustavi daljni prodor koji bi vodio kapitulaciji... Najbrze je naliti rastaljeni celik u kalup i napraviti kupolu, a sto se tice ljudstva, to im je bilo najmanje vazno jer im je ljudi najmanje nedostajalo... Taj shotgun efekt je je prikazan na Discovery Science-u illi (History-u ne sjecam se tocno) i to mi je jedna od najboljih epizoda, kraj onih o srednjovjekovnom oruzju...

Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Tocno zaboravio na Mausa
Za njega malo tko i zna, u RL kad ga spomenem nitko nikada cuo... Nije vidio borbe(unistio ga avion ), a i Hollywood ga bas nije nigdje prikazao, u niti jednom poznatijem ratnom filmu(koliko ja znam) pa ljudi niti ne znaju... Isto tako nakon sto su prikazali "Hitler: Konacni pad(Der Untergang)" u kinima neki tipovi se posvadjali da su njemacki vojnici imali AK puske ...

Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Dobra fora kako god okrenuo
Tko zna mozda mi S&W ponudi posao u marketingu...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 14:44   #70
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Isto tako nakon sto su prikazali "Hitler: Konacni pad(Der Untergang)" u kinima neki tipovi se posvadjali da su njemacki vojnici imali AK puske ...


To su ti oni kvazi strucnjaci(najvjerojatnije neki novinari iz nasih "uglednih" tjednika) ,pogledaju dva partizanska fiilma i par losijih dokua i misle da su sve svapsko vidjeli


A sto se tice Hollywooda i ww2 bolje da sutim, bilo bi previse ruznih rijeci

PS jesi li gledao finski ww2 film Tali Ihantala?
Imas prave STUG III sa finskim oznakama ,imas ga na netu skinuo ga preko Emule
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 14:51   #71
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post


To su ti oni kvazi strucnjaci(najvjerojatnije neki novinari iz nasih "uglednih" tjednika) ,pogledaju dva partizanska fiilma i par losijih dokua i misle da su sve svapsko vidjeli
Zamijenili Stg 44 sa AK-om ... Zbog nekih detalja niti ne gledam neke ratne filmove, kad vidim Sherman ili Pershing sa njemackim oznakama podne mi je...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 22:38   #72
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
....
PS jesi li gledao finski ww2 film Tali Ihantala?
Imas prave STUG III sa finskim oznakama ,imas ga na netu skinuo ga preko Emule
Nisam ga gledao ali recimo Konacni pad me je ugodno iznenadio kako se objektivno moze napraviti film... Sad bi bilo dobro da naprave neki slican koji ukljucuje i borbe pa da vidimo kako je rat izgledao sa druge strane isprican od samih Nijemaca i recimo Japanaca...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 14:36   #73
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Nisam ga gledao ali recimo Konacni pad me je ugodno iznenadio kako se objektivno moze napraviti film... Sad bi bilo dobro da naprave neki slican koji ukljucuje i borbe pa da vidimo kako je rat izgledao sa druge strane isprican od samih Nijemaca i recimo Japanaca...

Ja ga skinuo sa neta prek Emule i dobar je.
Jedino sto nije dobro ,je nepostojanje engleskih subsa pa mogu samo pretpostavljat sto govore ovisno o scenama(ajd imas Svabe oko 2 min.i to sam jedino kuzil)

Mozda nadem subse ,ili cu opet nakon par mjeeci trazit (nije vazno jer imam flatpa mi se fucka )

A da vidis Panzerfauste na djelu ,kako zaustave napad T-34-ki i ISU-152(jako dobra prerada T-55-ice)

U jednom trenutku jedan mladi Finac (koji nije bio na crash courseu za Faust) ga je naslonio blizu ramena i zatvorio backplast otvor.
Lika ubio jet (doslovno prosao kroz njega ) ali je zaustavio KV-1.

A tek STUG III(pravi ,ne BOB sranje nabrzaka zasvasano)


podebljano

Poolakooo ,treba malim(ali sigurnim) koracima.

Mislim da bi bilo dobro ,da prvo prikazu Njemce sa nekom kolicinom sive tvari medu usima ,a ne da trckaraju ,ko kokoske na cracku ,u hordi na Amere.

Jedino kada Ameri puse ,je ili zbog Tigra (koji traje 2 minute ,jer su Svabe glupi i ulazae u ulicnu borbu sa njim) ili im nestalo municije(jer ih ima ko Rusa ) ili zbog neke nebuloze (tipa BOB, egleski tank comander ,mislim , ne smije unistiti kucu iza koje je Tigar).
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 00:49   #74
A vidite sto ja nadjoh!


__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 00:50   #75
Sta su ovo, nekakve samohodne... sibirske Berte?
__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 21:37   #76
Kondensator. 406mm, njukularni.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 23:51   #77
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Kondensator. 406mm, njukularni.
To je bilo za nekog (ne)planiranog sovjetskog BBa?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 00:00   #78
E. Samo neka pametna glava skužila da imaju više zemlje nego mora.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 19:27   #79
Quote:
1234567 kaže: Pogledaj post
A sta bi bilo da je taj tenk sagradjen...ufffff.
A da li je ikad pokrenuta gradnja tog tenka?
Iskreno sumnjam da je ovakvo čudo uopće bilo i blizu da bude sagrađeno, nema teorije.

To je inače bio veliki problem tadašnje njemačke vojske, veliki odmak od realnosti. Naprimjer skupina generala je Hitlera morala uvjeravati kako izrađuju plan za invaziju na Britaniju, da bi kasnije priznali da su mu samo blefirali da ga odobrovoljea invazija nije bila nikako moguća.
Skeewe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 20:16   #80
Kondensator 2P 406mm (16") slike:
http://kr.blog.yahoo.com/shinecommerce/176.html?p=1
Object 279 s 4 gusjenice i elipticnim tijelom:
http://www.battlefield.ru/content/view/39/47/lang,en/
A39 Tortoise, zakasnjeli UK pandan Jagdtigeru
http://www.weapon.df.ru/museums/grbrit/pics/tortois.jpg
Kugelpanzer i Tsar Tank:
http://strangevehicles.greyfalcon.us...UGELPANZER.htm
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.