Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2006., 12:00   #81
A što bi se readilo u crkvi? Roditelji i kumovi stanu ispred oltara, ispred njih svećenik, ide normalna misa te dio koji je vezan za sam čim krštenja..onda ono američko polijevanje vodom..."odričete li se Foruma - odričemo"...i to je to. Kršten si. Što još želiš znati?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 12:02   #82
Prometej daj se malo uozbilji, please

Ma ne treba mi sto se radi u crkvi, nego cijeli taj dogadjaj, gdje ste se nasli, sto ste kupili, gdje ste predali poklon, jeste li donijeli tortu, nakon obreda ste isli na rucak ili u restic, sto je tamo bilo...

A ako zelis mozes i objasniti svije shvacanje uloge krsne kume u zivotu jednog katolickog djeteta
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Old 25.08.2006., 12:06   #83
Quote:
misiz S kaže:

Ma ne treba mi sto se radi u crkvi, nego cijeli taj dogadjaj, gdje ste se nasli, sto ste kupili, gdje ste predali poklon, jeste li donijeli tortu, nakon obreda ste isli na rucak ili u restic, sto je tamo bilo...

Pa pisala si u naslovu 'obicaji', nisam znala da lova je u obicaje

Prometej, a sta govori svecenik?
__________________
I wanna peace in the world a.k.a. I wanna piss on the world.
LoveMeTender is offline  
Old 25.08.2006., 12:07   #84
Hoćeš ozbiljno? Hoćeš taksativno?
1. Našli smo se ispred samoposluge "Kerum" i onda zajednički posli do crkve
2. Kupili smo ogrilicu koje se ne bi postidio ni bogatiji hip-hoper, brat-bratu 2 kila žive vage
3. Poklon smo predali večer prije krštenja u njihovom domu.
4. Tortu smo donijeli
5. Išli smo u restoran. Tamo je bio ručak.

Uloga kume je da da pare ili poklon ..što drugo?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 12:07   #85
A sad ozbiljno.

Kod nas ima cenovnik:

Vjencanje-toliko
Krstenje - toliko
...


Jel ima to kod vas?


edit. ovo za u crkvu. crkva ima cenovnik. bez PDV-a.. jos
__________________
I wanna peace in the world a.k.a. I wanna piss on the world.
LoveMeTender is offline  
Old 25.08.2006., 12:11   #86
Pa ljudi sad me derete jer sam spomenula da mogu za tu prigodu odo 1000 kuna.

Htjeli mi ili ne obicaji jesu da se dijete daruje. Jel tako?? Odavna jos.
Danas smo u malo modernijem drustvu pa dolaze u obicaje i stedne knjizice.
Ja nisam rekla da ce biti djecja stednja, niti nesto slicno.

Ja ne znam, jel mu trebam kupiti knjizicu Moje krstenje, trebam li mu na maramicu izvesti ime...

Sta je znam. nisam bila na krstenjima, i ne znam sto i kako ide.
Pa ako cemo iskreno ni tocnu proceduru u crkvi. Znam otprilike, al to je to.

Ja bi malo vasih iskustava.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Old 25.08.2006., 12:17   #87
LovemeTender, ni obred krštenja ni vjenčanja se ne plaća, to je na dobrovoljnoj bazi. Druga je stvar što svatko nešto da pa onda ispada da je to obavazeno
Misiz bez velike panike. Onaj tko te zvao za kumu valjda također zna da baš i ne posjećuješ Crkve kao Forum Dakle, prije samog čina krštenja, možete kod svećenika poći na kraću obuku...tj. on će vam objasniti što tko u kojem trenutku radi. Nije to komplicirano - ti držiš dijete...onda tu bude jedna svijeća...pa onda nešto moraš odgovarati..i tako to...Ništa ti ne brini
Poklon? Najklasičniji poklon je zlato (narukvica, orglica) i eventualno doneses tortu ako je poslije negdje fešta...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 12:22   #88
Iako se to sad ne praktikuje, bilo je obicaj da majka ne smije biti u crkvi kad se djete krsti....


ma da im nebi palo na pamet da mi kažu da ja ne smijem biti u crkvi dok se moje dijete krsti, mislim da bi bilo velikih problema! dobro da su to izbacili!

a sad vezano uz temu, kuma moje nećakinje je kupila kolica za nekih 3000 kn (neka najnovija, šta ja znam), obleku za bebicu i svijeću. tak su se oni dogovorili. bome se jadna dosta istrošila.

meni je isto ovaj prijedlog za štednju najbolji. mi smo se već odavno dogovorili da ćemo otvoriti račun kad se bebač rodi i za rođendane i neke tako prigode neka uplaćuju na račun, a ne da dobiva neke glupave poklone.
chiara is offline  
Old 25.08.2006., 12:27   #89
Prometej, hvala na pokusaju utjehe, ali kao prvo, po cemu zakljucujes da ja ne posjecujem crkve, a kao drugo u mojim odlascima u crkvu idem na regularnu misu, ne idem na krstenja nepoznatih ljudi, niti na njihove feste prije i poslije. Dakle, obicaje i procedure vezane uz krstenje djece ne znam. To je prvo.
A kao drugo vec sam prije napomenula da mi je kumce buduce decko, i prema tome mi je fuj davati mu zlatni lancic, a ni roditelji nisu ljudi od zlata i nakita pa je to jos razlog ekstra.

Dakle tortu je pozeljno kupiti ili je bolje da je domace izrade??

Ma salim se...
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Old 25.08.2006., 12:28   #90
Quote:
chiara kaže:
Iako se to sad ne praktikuje, bilo je obicaj da majka ne smije biti u crkvi kad se djete krsti....


ma da im nebi palo na pamet da mi kažu da ja ne smijem biti u crkvi dok se moje dijete krsti, mislim da bi bilo velikih problema! dobro da su to izbacili!

a sad vezano uz temu, kuma moje nećakinje je kupila kolica za nekih 3000 kn (neka najnovija, šta ja znam), obleku za bebicu i svijeću. tak su se oni dogovorili. bome se jadna dosta istrošila.

meni je isto ovaj prijedlog za štednju najbolji. mi smo se već odavno dogovorili da ćemo otvoriti račun kad se bebač rodi i za rođendane i neke tako prigode neka uplaćuju na račun, a ne da dobiva neke glupave poklone.
Dušo draga, mi ovdje pričamo o životu a ne o običajima iz Harry Pottera. "majka ne smije biti u ckrvi"??? Pa jebote kakve nebuloze još neću čuti...
Inače, kuma tvoje nećakinje je tuka a po svemu sudeći taj epitet bez problema možemo pridodati i roditeljima tvoje nećakinje. Davati tolike pare koje uvelike premašuju mogućnosti ne samo da je glupo nego je i degutantno. Da ne govorimo o kolicima od 3000 kuna. Pa što rade ta kolica? Lete?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 12:30   #91
Quote:
misiz S kaže:
Prometej, hvala na pokusaju utjehe, ali kao prvo, po cemu zakljucujes da ja ne posjecujem crkve, a kao drugo u mojim odlascima u crkvu idem na regularnu misu, ne idem na krstenja nepoznatih ljudi, niti na njihove feste prije i poslije. Dakle, obicaje i procedure vezane uz krstenje djece ne znam. To je prvo.
A kao drugo vec sam prije napomenula da mi je kumce buduce decko, i prema tome mi je fuj davati mu zlatni lancic, a ni roditelji nisu ljudi od zlata i nakita pa je to jos razlog ekstra.

Dakle tortu je pozeljno kupiti ili je bolje da je domace izrade??

Ma salim se...
I meni je, kako ti kažeš fuj, darivati zlatni lančić ali to je dio nekakvih običaja koji vuku porijeklo iz vremena kad je zlato imalo puno veću vrijednost nego to ima danas. Budući da ti znaš da roditelji toga djeteta nisu konzervativni tradicionalisti i ne očekuju uobičajeni poklon (ako ikakav i očekuju) onda je i iluzorno odgovarati na tvoje pitanje o tome što se daruje jer ti očito moraš kupovati za specifične ljude
Torta je uvijek bolja domaće izrade ali ne moram ti valjda to ja govoriti?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 12:33   #92
Quote:
prometej kaže:
Davati tolike pare koje uvelike premašuju mogućnosti ne samo da je glupo nego je i degutantno.

Moja nećakinja je od kume za krštenje dobila ogromnu sliku Mersada Berbera. Meni je sve, al nije degutantna.

Zadnje uređivanje putnica : 08.03.2007. at 21:55.
Lyla is offline  
Old 25.08.2006., 12:41   #93
Lajla srećo, jel' u pitanju konj sa blago telećim pogledom? Znam takvu, i ja je imam ))
Zapravo, ono što sam htio reći jest da pokloni kumova ne smiju ići puno više od njihovih mogućnosti jer je to onda poklon zbog sela...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 25.08.2006., 15:09   #94
Quote:
prometej kaže:
Lajla srećo, jel' u pitanju konj sa blago telećim pogledom? Znam takvu, i ja je imam ))
Zapravo, ono što sam htio reći jest da pokloni kumova ne smiju ići puno više od njihovih mogućnosti jer je to onda poklon zbog sela...

kakav konj?? Mrtva priroda. Tko je još vidio da Berber slika konje??!
A kumovi moraju i trebaju ić iznad svojih mogućnosti. Zato i jesu kumovi. Svaki pošten kum najmanje tri godine kredita treba da guli zbog kumčeta. Inače bi danas svatko mogo bit kum, bezveze.
Lyla is offline  
Old 25.08.2006., 23:46   #95
Quote:
LoveMeTender kaže:
Pa pisala si u naslovu 'obicaji', nisam znala da lova je u obicaje

Prometej, a sta govori svecenik?

Pa nisam bas neka vjernica, a i na krstenju sam bila prije 100 godina...ali evo cega se sjecam:

Svecenik pozdravi sve prisutne, razmijene par rijeci, onda na red dolazi specificna molitva koju moli svecenik, na kraju molitve on pita roditelje i kumove da li ce odgajati dijete u duhu bozjem i da li se (i u djetetovo ime) odricu vraga i tako.

Kad ovi odgovore na sva takva pitanja, onda se malo vode polije bebi na celo i svecenik kaze: "Ja te ____ (ime djeteta) krstim u ime Oca, Sina i Duha Svetoga". Onda ih sve blagoslovi i kaze: "Idite u miru Bozjem"! Svi odgovore: Amen.
I ide se jesti.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Old 28.08.2006., 10:49   #96
Pocinjete pomagati..
Vidis biblija nije losa, ali nekako mi vise pase kao poklon za krizmu (bar sam ju obicno poklanjala za krizmu)

Ali hvala na primjerima.

E sad, moram se ja jos dogovoriti s roditeljima, ali mislite li da bi uz neke stvari (tipa zlatni privjesak, ako bude, ili andjeo ili kriz za iznad kreveta...) jos trebalo kupiti nesto sto je malome trenutno potrebno.
Mislim ce za krstenje imati 4 mjeseca, a koji mjesec poslije bi polako mogao poceti sjediti pa da mu kupim hranilicu. Ili ako imate stogod pametnije za djecu te dobi. I je li to potrebno??

Dakle, u svakom slucaju moram kupiti benkicu i svijecu, i napraviti tortu. To je sigurno. Idemo dalje razvijati stvar. Prijedlozi, komentari....kritike...

Iskustva...
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Old 28.08.2006., 11:02   #97
Quote:
Tija kaže:
ima
i nek ima


a mi smo malom na račun prebacili našu ušteđenu lovu, jer su bolje kamate na dječju štednju.a ne mora biti ča niti oročeno.. ta da mali ima više love od nas
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Old 28.08.2006., 11:09   #98
ovak, što se tiče krštenja...
malom je kuma bila moja najbolja frendica i ujedno i moja vjenčana kuma. ona malog obožava. ja sam izričito zabranila novce, zlato itd...
i to zato što ju jao cijenim i nisam željela sa se to sve pretvori u nekakvo darivanje i šta ti ja znam. ona je malom isheklala kompletić, super je izgledalo, ao etno
zatim je kupila svijeću i onu košuljicu. mali je dobio 1000 kuna, to smo mu stavili na račun. a krštenje smo mi platili, dali smo popu 400 kuna.
kod nas je na krštenju bilo 5 ljudi, skupa s djetetom. ja nisam željela više, nama dovoljno.
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Old 28.08.2006., 11:11   #99
i da, još nešto...osim love koju smo dali popu, sterilizirala sam mi u mačku
i to košta
četveronožnu, se razme
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Old 28.08.2006., 12:02   #100
Traxdata THNX!!!

Moram se cuti s roditeljima pa vam javljam kako su protekli dogovori

Pomaze, u svakom slucaju to sto mi pisete. Samo dajte s iskustvima
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.

Zadnje uređivanje putnica : 30.11.2007. at 17:44.
misiz S is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.