Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2003., 12:31   #81
Quote:
Issa kaže:
da ali kakve onda to ima veze sa pelenama?
Mislis da pegla grije tak jako da moze unistiti SVE bakterije?

Mislim da one koje ne odu pranjem nece ni otici.
Pa mislis da pegla ne grije? Probaj staviti prst na vrucu peglu, pa mi onda odgovori jel' vise grije pegla ili susilica? No, dobro, manje vazno...

Zadnje uređivanje putnica : 24.10.2007. at 10:40.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 12:38   #82
I smijesno je da se ovdje raspravlja jel' kakica od 20-30g treba u WC ili ne treba, kada znamo da se u mnogim drzavama ovoga svijeta, ukljucujuci i HR ne sortira smece, vec se u isti kos baca i kora od banane, staklena boca , konzerva , papir i plastika. A PVC je to koje najvise ostecuje okolis, kakva pelenica.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 12:55   #83
Dok je moj mali imao pelene, one su mi napunle vise od pola kante za "ostalo" smece.

Ostalo smece = nerazgradivo smece, sve osim bio, papira, stakla, konzervi.

A smecari tu prazne svakih 14 dana. A vec je nakon tjedan dana bila skoro puna samo od pelena. E, da znate kakvim smo se samo trikovima sluzili, da bi smece ugurali u kantu...

Sada kada nema vise pelena, kanta mi i u 14 dana bude poluprazna.

Toliko o udjelu pelena u mom kucnom smecu.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 18:08   #84
Da se vratim na pelene, problem je u tome da djeca kao mala dobiju neke inekcije iz kojih bakterije ostaju u kakici i zavrsavaju na smetlistu gdje se dalje razmnozavaju opake bolesti.
A za masinu ne koristim pitku vodu, ne pijem vodu iz pipe, ni ne kuham u njoj.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la

Zadnje uređivanje putnica : 24.10.2007. at 10:41.
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 20:09   #85
Quote:
magic kaže:
Prirodu bi najbolje pomagali kad bi djecu vodili da seru u prirodi...kakve pelene
haha ti ko moj muz

kaze on: mi cemo djecu gologuzu ljeti u dvoriste po cijeli dan - nek djubre bastu a onda predvece cemo ih splakat crijevom za zalijevanje i trk u krevet
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 21:35   #86
apropos pelena

ja fakat nisam znala da su one takav zagadjivac

al svejedno mislim da cu se odluciti na jednokratne kad za to dodje vrijeme

mislim ako cemo bit bas ekoloski dosljedni onda se ne bi trebali koristiti ni tamponi i ulosci vec one "kapice" sto skupljaju krv i oni platneni ulosci sta se moraju prat - a to vala stvarno ne mogu (za vrijeme okupacije Sarajeva tri godine smo koristili takve krpene uloske i morali ih prati - grozota jedna - NIKAD VISE ako ne moram) - moramo neke dobrobiti civilazacije valjda uzivati u 21. stoljecu

Zadnje uređivanje putnica : 24.10.2007. at 10:43.
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 21:41   #87
da se vratim na temu ( macak ja se ne sekiram ni zbog ozbiljnih stvari, a di cu zbog tebe - bez uvrede, ali je tako )

Ja sam nedavno gledala neki prilog na teve-u Boze taj prizor necu zaboraviti dok sam ziva

Deponij smeca, nije divlji ali je bome tako izgledalo. I koga zanima moze ionako naci podatke o tome na netu. Nesto prestrasno.

Sto se tice ulozaka i tampona ima i njih razgradivih iz organskog ducana, ali kako je bigblue vec napisala za pelene - kostaju vise.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 22:45   #88
Quote:
margarita kaže:

mislim ako cemo bit bas ekoloski dosljedni onda se ne bi trebali koristiti ni tamponi i ulosci vec one "kapice" sto skupljaju krv i oni platneni ulosci sta se moraju prat - a to vala stvarno ne mogu (za vrijeme okupacije Sarajeva tri godine smo koristili takve krpene uloske i morali ih prati - grozota jedna - NIKAD VISE ako ne moram) - moramo neke dobrobiti civilazacije valjda uzivati u 21. stoljecu
"kapice" misliš na THE KEEPER - ja nisam mogla doći k sebi kad sam to prvi puta vidjela

već je netko spominjao granicu ekološke svijesti - ja svoju povlačim kod uložaka, istina živa, ulošci su zapravo vrlo slični pelenama. Tampone koristim te kakti organske ali ulošci mi nisu dobri.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 23:19   #89
Quote:
verica kaže:
"kapice" misliš na THE KEEPER - ja nisam mogla doći k sebi kad sam to prvi puta vidjela

već je netko spominjao granicu ekološke svijesti - ja svoju povlačim kod uložaka, istina živa, ulošci su zapravo vrlo slični pelenama. Tampone koristim te kakti organske ali ulošci mi nisu dobri.
ma da taj KEEPER

mislim fakat - zamisli molim te hodat s tim u gacama

ja koristim always

opet s ekoloskog stanovista mi kao pojedinci mozemo doprinijeti do odredjene mjere - ali korporacije su te koje mogu zaista napraviti razliku i koje odlucuju o sudbini ove planete - na zalost

margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 13:02   #90
Pa dobro, neka mi netko napise zasto su pelene (ako uopce jesu) najveci zagadjivaci? I sto je s uloscima, sto je Winona spomenula, tamponima, vatom i ostalim kozm. stvarcicama? Zasto se onda ne bi stavljale pamucne gaze ili krpe umjesto ulozaka?

Sto je s vrecicama i gomilom pastike koja se baca u obicno smece, koje se spaljuje i takve otrovne pare oneciscuju zrak? Sto je s automobilima? Ma mogla bih ovako do sutra...
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 16:04   #91
pa dobro,kakve su te platnene pelene? mislim,ima li netko neki link da ja to mogu vidjeti? znam za gazu koja se kupi u ljekarni...ali nemam pojma kakvo je to platno,bas me zanima..
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 16:07   #92
Nisu najveći zagađivači nego treći po redu - po količini - to je treće smeće po količini po redu.

Ulošci su isto zagađivači, a i sve ovo drugo što si nabrojala - mislim da nitko ovdje ne želi reći da jednokratne pelene treba zabraniti nego samo da, eto, postoji i alternativa

traxdata, imaš linkove na topicu poslala je Issa i ja na neke koje se prodaju u Hrvatskoj
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 17:40   #93
Quote:
FFE kaže:
Pa dobro, neka mi netko napise zasto su pelene (ako uopce jesu) najveci zagadjivaci? I sto je s uloscima, sto je Winona spomenula, tamponima, vatom i ostalim kozm. stvarcicama? Zasto se onda ne bi stavljale pamucne gaze ili krpe umjesto ulozaka?

Sto je s vrecicama i gomilom pastike koja se baca u obicno smece, koje se spaljuje i takve otrovne pare oneciscuju zrak? Sto je s automobilima? Ma mogla bih ovako do sutra...
nisam sad doma ali sam ta izvjesca citala na stranicama Greenpeacea na UN-ovim stranicama ( Umweltprogramm ) na Friend of the Earth Int. itd.

Sto se tice plasticnih vrecica ja ih ne volim i koristim samo za smece ( a i to zato jer moram, ne smijem baciti u kontejner samo ) za ostalo ili imam ruksak ili u torbi uvijek onu platnenu vrecicu. Kad idem u tjednu nabavku ( umjesto da uzmem 4- 5 platnenih vrecica ) uzmem jedan sklopivi sanduk.

Grozim se toga kad mi nude za jednu kupljenu cokoladu dati vrecicu od pol metra i jos naglasava da zakaj ne uzmem ak je besplatna ?

U bio ducanima ionako dobijete papirnate skarnicle ili ako vise kupujete papirnate vrecice ( iako vecina kupaca tamo ima svoju pletenu kosaru ili bas tu platnenu vrecicu )

Slazem se da ne mozemo svaki trenutak svog zivota biti ekoloski osvjesteni ali tjesim se da svatko od nas promijeni barem nesto kod sebe samoga, bilo bi bolje svima - znas ono djeluj lokalno, misli globalno

Sto se tice auta, kod nas u Cro si seljak ak se furas na biciklu ( komentare dozivjela osobno ) a ovdje se i doktor vozi na biciklu i nis ga nije sram jer je dovoljno pametan da zna osim sto je zdravo, stedi malo i na zagadjenju.

Auto koristim rijetko, na posao idem pjesice. Na vjezbanje isto. Isla bi i u tjednu nabavku da mi nije tesko to sve nositi.

Ali kad smo kod potrosnje vode - moram reci da su najnemarniji Amerikanci i cak Kanadjani ( to me zacudilo ) ali imam doma knjigu iz koje uzimam ove podatke ( autor Kanadjanin M Barlow/ T. Clarke) - Plavo zlato. Knjiga izdana pocetkom godine.

Recimo obicni vodokotlic tamo potrosi ( prosjecni ) 18 litara vode, europski su napravljeni sa duplo manje a osim toga imaju stop tipku ( recimo za pisanje ) pa su izracunali da se onda potrosi svega nekih 4 litre vode.

Quote:
Ulošci su isto zagadivaci, a i sve ovo drugo što si nabrojala - mislim da nitko ovdje ne želi reci da jednokratne pelene treba zabraniti nego samo da, eto, postoji i alternativa
tocno tako
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 23:44   #94
Quote:
traxdata kaže:
pa dobro,kakve su te platnene pelene? mislim,ima li netko neki link da ja to mogu vidjeti? znam za gazu koja se kupi u ljekarni...ali nemam pojma kakvo je to platno,bas me zanima..
http://www.comfybummy.com/allinones.html


ovo su samo jedne od tih
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 22:52   #95
Platnene pelene, jos davno pomagala sam ih mami prati (jer je sestra dosta mladja). Znate li vi koliko vremena treba za to. Proprati ih prije, te onda u masinu, a poslije prostiranje (i lijepo vrijeme za susenje), te kupljenje, slaganje i (peglanje).
Tako da sma uvijek za jednokratne, (jedino ako imas nekoga da ti samo cisti i pere).
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 04:52   #96
zapoceli smo tamo nesto na modi, pa da tamo curama ne kvarim topic, podizem ovaj stari.

Winona, za suho odlaganje prljavih pelena, kazu da se ne ispiru uopce nego se samo ubace u kantu u kojoj stoji vreca (od poliestera) i stavi se tableta na unutarnju stranu poklopca . Kad se tako sprema mora se prati svakih 25 sati inace se drekec skori i ostanu mrlje (koje mogu izaci van na direktnom suncu, ako sunca ima). Onda se sve to samo istrese u masinu, moze se masina napuniti vodom i namakati prije pranja a i ne mora. Ubaci se i ta vreca od poliestera unutra.
Ne treba stavljati vise od 24 pelene nutra jer se nece dobro oprati.
Trenutno je stav u Americi da se pelene ne namacu, tj. moda je to suho odlaganje. Kazu ovako: Aren't you supposed to soak them first? Or dunk them in the toilet? (ovo se odnosi na to da su ljudi nekad koristili onu patku za namakanje i ispiranje pelene u vodi od wc-a) Or rinse them first? Nope! A generation or two ago people did these things, but washing machines, and diapers have improved a lot!
To je zato sto se kakica od majcinog mlijeka ispire kao fleka od jogurta.

Ja jos nisam dovoljno dobro proucila prednosti i mane namakanja i suhog spremanja. Trenutno sam zauzeta skidanjem naljepnica sa bebine odjece i pripremanje za pranje

ovo je jako dobra stranica o platnenim pelenama.
diaper pin (A tu je objasnjenje kakve sve pelene postoje i dodaci ako nekoga zanima)

Ono sto si ti spominjala za dodatno upijanje, da li za to imas poseban dzep gdje to uguras (to se tu onda zove Pocket Diapers), ili se samo umetne (tvoje u jednom komadu se tu zovu All-in-one). Tu takodjer postoji vise vrsta umetaka - doublers (za dodatno upijanje preko noci) i liners (za lakse odstranjivanje kakice nakon 6 mjeseci, tj. kad se predje na solidnu hranu).

A svidja mi se i ovaj mali tush za odstranjivanje "viska" sa pelene. To se montira na wc skoljku.

tek sam sad skuzila koliko sam napisala . Sorry if TMI
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 14:50   #97
kaj je ovo - Sorry if TMI- ?

Issa pitala sam danas jednu mamu, ona mi dala link gdje sam procitala o tom suhom odlaganju, za mene taj koncept nije.

Ja ne perem pelene svakih 25 sati jer ih nemam za punu masinu a pelene perem ionako same, posebno od ostalog vesa.

Ako sam dobro shvatila, tableta je da ne smrdi?

a ovo je i prakticki neizvedivo:
Quote:
Kad se tako sprema mora se prati svakih 25 sati
sa ovim
Quote:
Ne treba stavljati vise od 24 pelene nutra jer se nece dobro oprati.
jedino ak je 2-3 bebaca u igri.

Da, imam onaj "ulosak" koji se moze a i ne mora staviti ( slicno kao na nekim zenskim badicima )

tus ne vidim na zalost.

Ja odstranim komadom kuhinjskog papira.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 18:28   #98
Quote:
Winona kaže:
kaj je ovo - Sorry if TMI- ?
previse informacija (Too Much Information)

Quote:
Ja odstranim komadom kuhinjskog papira.
tu imaju "liners" pa sigurno imaju i kod tebe. Kad predje na solidnu hranu, to je jako tanki sloj papira (Flushable & Biodegradable) ili svile (ako zelis prati) i onda to samo odljepis i bacis u wc/operes pod mlazom vode. Jako tanko, tek toliko da zadrzi kakicu, pi-pi prolazi kroz to.

Evo nasla sam na jednoj drugoj stranici tus, mozda sad bolje radi.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 18:31   #99
Nego, htjela sam te pitati koliko cesto mjenjas pelenu?
Koliko ih otprilike potrosis dnevno?
Koiko si komada kupila?
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 19:13   #100
Quote:
Issa kaže:
previse informacija (Too Much Information)


tu imaju "liners" pa sigurno imaju i kod tebe. Kad predje na solidnu hranu, to je jako tanki sloj papira (Flushable & Biodegradable) ili svile (ako zelis prati) i onda to samo odljepis i bacis u wc/operes pod mlazom vode. Jako tanko, tek toliko da zadrzi kakicu, pi-pi prolazi kroz to.

Evo nasla sam na jednoj drugoj stranici tus, mozda sad bolje radi.
da ti "liners" koje spominjes se preporucaju malo kasnije, sad nema neke potrebe za tim.

Hej sad vidim tus, hvala Prakticna stvar, nisam sigurna da tog ima ovdje ali dosla sam na slicnu ideju sama pa sam probala s nasim obicnim tusem ( crijevo seze do skoljke) pa sam zaspricala i sebe i pod i sve

Ah treba mi jos vjezbe

1. ovisi, u pravilu mi ode za jedan dan + noc do 8 pelena, rekla bi svaka 3 sata ali nije to uvijek u minutu tocno

2. sad vidim da sam vec odgovorila ovo ...

3. koliko sam kupila i koliko ih imam su dvije razlicite stvari neke sam dobila, par sam dobila besplatnih uzoraka za probu uglavnom imam 30 komada iako kazu i da se sa setom od 24 komada izadje na kraj.

Moje nisu sve iste sorte ( ima platnene i frotirske itd.) jer sam bila bas neodlucna pa sam htjela sama isprobati koje kako funkcioniraju. U svakom slucaju od iskusnijih mama sam dobila preporuku za one size pelene tj. one kojima se na drucker ili cicak velicina prilagodjava, vec kako beba raste.

Gacice za gore sam isto nasljedila.

I, iznenadjena sam kako dobro upijaju nisu to vise one plene koje su nase mame morale koristiti i gdje je guza i odjelce i sve bilo poplavljeno.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.