Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2008., 02:50   #81
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Sve percepcije idu umu.

Neposredni uvid jest jasnovidost.
Jasnovidost.
idu umu samo zato jer ih rijecima moramo opisati. ako vec moramo.
mozda zapravo govorimo o istoj stvari ali ih nazivamo drugim imenom??!
da li mislis da su galileo ili ajnstajn, tesla ili cijenjeni hajsenberg ili ko god bili u nekom "polju" uma kad su dosli do svojih ideja? sto podrazumijevas pod umom?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 02:53   #82
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Makni se ti onoga što gledaš kada dođeš u Hrvatsku. Bar se pribojavam da to gledaš.
ja i jesam u hr. na jednom polupustom otoku.
si cul za distance learning?
sori, al ne vidim to sto mislis da gledam?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 02:55   #83
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
idu umu samo zato jer ih rijecima moramo opisati. ako vec moramo.
Ne. Umu ide sve, a on je taj koji to komprimira, traži uzorke tj. zakonitosti. Um je kompresor podataka, on iz mnoštva pojava traži nekakva pravila, nekakav obrazac koji mu pomaže da stvori pojednostavnjeni sustav analogan realnom. To što on stvori nije realnost, ali je odličan mehanizam kojim se pojave mogu predviđati i pomoću kojega se može djelovati. Bez uma nema svrsishodnog djelovanja.

Quote:
mozda zapravo govorimo o istoj stvari ali ih nazivamo drugim imenom??!
da li mislis da su galileo ili ajnstajn, tesla ili cijenjeni hajsenberg ili ko god bili u nekom "polju" uma kad su dosli do svojih ideja? sto podrazumijevas pod umom?
Jesu. Definitivno postoji inteligentno polje. Pogledaj topic gdje pišem o pilićima (ah, pa to je ovaj isti, pardon).
No um je sustav za izravnu korespodenciju sa tim poljem. Samo budale misle da će bez uma nešto spoznati.
No problem je što postoji paralelan i serijski um.

Serijski, racionalni um obrađuje podatke jedan za drugim, precizno ali sporo.
Paralelni um ne obrađuje nego akumulira. Kada se postigne kritični uvijet, stvori se bljesak, istovremena mrežna analiza svih informacija koje su prikupljene. Grci su to zvali heureka. Neprecizno ali ultra brzo. Tako funkcionira i intuicija.

Znanost koristi isključivo serijski um, i on je ograničen. Heuristika je nešto drugo.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 02:59   #84
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
ja i jesam u hr. na jednom polupustom otoku.
si cul za distance learning?
sori, al ne vidim to sto mislis da gledam?
Bogu hvala.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:00   #85
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ne. Umu ide sve, a on je taj koji to komprimira, traži uzorke tj. zakonitosti. Um je kompresor podataka, on iz mnoštva pojava traži nekakva pravila, nekakav obrazac koji mu pomaže da stvori pojednostavnjeni sustav analogan realnom. To što on stvori nije realnost, ali je odličan mehanizam kojim se pojave mogu predviđati i pomoću kojega se može djelovati. Bez uma nema svrsishodnog djelovanja.

Jesu. Definitivno postoji inteligentno polje. Pogledaj topic gdje pišem o pilićima (ah, pa to je ovaj isti, pardon).
No um je sustav za izravnu korespodenciju sa tim poljem. Samo budale misle da će bez uma nešto spoznati.
ma tocno je to sto govoris. djelujemo umom. da li je um pocetak i kraj?
ili bih bolje rekla da um djeluje u tom polju.
postoji li nesto van tog polja?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:07   #86
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post

Grci su to zvali heureka. Neprecizno ali ultra brzo. Tako funkcionira i intuicija.
Znanost koristi isključivo serijski um, i on je ograničen. Heuristika je nešto drugo.
heuristic...about making decision..

heuristiku sam na uvodu u psihologiju obradila..

sluzi ako trebamo doc do nekih odluka.
npr. sto nam prvo dolazi na pamet ili sto nam daje neke reprezentativne prototipove...to je sve tek dio u nasim stavovima o necem.

reci da li ti mozes odrediti kako se ja sad osjecam?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:10   #87
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
ma tocno je to sto govoris. djelujemo umom. da li je um pocetak i kraj?
ili bih bolje rekla da um djeluje u tom polju.
postoji li nesto van tog polja?
Ovisi. Polja su vezana uz nas, ali su dio većeg jedinstvenog polja. E sad, na tebi je da vjeruješ ili ne postoji li nešto izvan tog jedinstvenog polja. No vjernici ga običavaju zvati Bogom.

Savjetujem slušanje Modre rijeke...stari dobri Mak.


M`odra rijeka

Nikto ne zna gdje je ona
Malo známo al je znâno
Iza gore iza dola
Iza sedam iza osam
I još huđe i još luđe
Preko môrnih preko gôrkih
Preko gloga preko drače
Preko žege preko stege
Preko slútnje preko súmnje
Iza devet iza deset
Tamo dolje ispod zemlje
I onamo ispod neba
I još dublje i još jače
Iza šútnje iza tmače
Gdje pijetlovi ne pjevaju
Gdje se ne zna za glâs roga
I još huđe i još luđe
Iza uma iza boga
Ima jedna modra rijeka
Široka je duboka je
Stô godina široka je
Tisuć ljeta duboka jest
O duljini i ne sanjaj
Tma i tmuša neprebolna
Ima jedna modra rijeka
Ima jedna modra rijeka
Valja nama preko rijeke
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:12   #88
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
heuristic...about making decision..

heuristiku sam na uvodu u psihologiju obradila..

sluzi ako trebamo doc do nekih odluka.
npr. sto nam prvo dolazi na pamet ili sto nam daje neke reprezentativne prototipove...to je sve tek dio u nasim stavovima o necem.
Eto vidiš. Psihologija uopće ne zna što je heuristika. Fizika zna daleko više.
Nije li Arči preimenovao svoju Atenu u HAL, Heuristic Programmed Algorithm computer?

Quote:
reci da li ti mozes odrediti kako se ja sad osjecam?
Ushićeno.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:15   #89
reci kako ja prepoznajem kad si nervozan, a kad si opusten, i to na temelju samo nekoliko nasih momenata u kojima smo razmijenili par postova? i sto je to sto mom umu daje tu sliku?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:18   #90
evo ti definicije iz mog udzbenika:
educated guesses or rules of thumb for solving problems
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:22   #91
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
reci kako ja prepoznajem kad si nervozan, a kad si opusten, i to na temelju samo nekoliko nasih momenata u kojima smo razmijenili par postova? i sto je to sto mom umu daje tu sliku?
ja te neću pitati kako sam, nego ću ti odgovoriti, a ti usporedi:
sada sam presretan i kreativan jer sam uspio složiti dvostruku UVW mapu kojima mapiram glavu svog glavnog lika u filmu kojega radim. Ima plavkastu kožu preko koje se proteže prilično pravilna mreža heksagona. Mapirati to na njegovu prilično kompleksnu i detaljno izmodeliranu glavu, je mučenje. Ali je uspjelo i osjećam se odlično.

Ovo smatraj odmorom, a onda nastavljam dalje do pred jutro kada ću odspavati. Onda uzimam laptop i idem negdje van nastaviti raditi (ovo sada radim na stolnom kompu jer se bolje vidi na 22 inchnom monitoru).
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:22   #92
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ushićeno.
ja se ugodno se osjecam. osjecam mirnocu u nasim postovima.
jesi ti opusten kao sto sam to ja?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:24   #93
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
evo ti definicije iz mog udzbenika:
educated guesses or rules of thumb for solving problems
Zanemarimo to.
Heuristika je rješavanje problema ekvivalentno djelovanju analognih sklopova, tj. mreža. Svi se procesi odvijaju istovremeno, i nad svim informacijama. Dakako, mreža to ne rješava na način kako rade digitalni sklopovi, i žrtvuje se TOČNOST. Ide se od pretpostavki i sumnji, od nagovještaja i onda se profinjuje rješenje na način na koji funkcioniraju genetski algoritmi.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:27   #94
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Valja nama preko rijeke
[/size][/I]
da li to ipak znaci neki pomak?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:28   #95
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
da li to ipak znaci neki pomak?
Znači.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:32   #96
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Zanemarimo to.
Heuristika je rješavanje problema ekvivalentno djelovanju analognih sklopova, tj. mreža. Svi se procesi odvijaju istovremeno, i nad svim informacijama. Dakako, mreža to ne rješava na način kako rade digitalni sklopovi, i žrtvuje se TOČNOST. Ide se od pretpostavki i sumnji, od nagovještaja i onda se profinjuje rješenje na način na koji funkcioniraju genetski algoritmi.
nistu tu nije za zanemarit.
profiliranjem rijesenja djelujete na heuristiku.
heuristics moze dovesti do dobrih rjesenja, ali i do losih.

p.s. heuristika nije rjesavanje problema, vec nacin dolaska do rjesenja
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:38   #97
Evo još jedna analogija kojom se opisuje razlika između heurističnog i klasičnog rješavanja problema.

Kada kompjuter nešto računa, program ide nekim svojim tijekom. Jest, on ima petlje, ima grananja, ali se uvije sve odrađuje određenim slijedom, i taj slijed obavlja centralni procesor, a ponekad paralelno nekoliko procesora.

Ali zamisli sada ovo:
imaš 100 procesora, koji ne obavljaju nikakav slijed. Nego svaki preuzme određeni interreagirujući entitet. I svih 100 procesora povezani su u mrežu tako da svaki sa savkim interreagira. U samo jednom par taktova riješi se čitav problem. Mreža bljesne, izanaliziraju se veze i problem se riješi.
Običnom procesoru bi trebalo gomila proračuna jer mora simulirati sve te veze, i onda ide od jedne do druge, šetajući se po stablima i drugim sličnim stvarima.

Ilitiga: imaš vodu. Svaka molekula ili ansambl čestica interreagira. I sad: ako imaš procesore koji mogu sloćiti strukturu koja izgleda kao i sama struktura vode, lako ćeš to izračunati.
Ali ako slažeš serijske algoritme, pa pokušavaš računati, problem postaje izrazito gadan i sporo se rješava.
Veliki je problem što smo se okrenuli čistoj serijskoj digitaliji i nemamo kompjutere bazirane na neuronskim mrežnim strukturama. Recimo, tisuću u mrežu povezanih slabih procesora koji čine čvorove mreže umjesto jednog ili nekoliko jakih procesora koji moraju čitavu tu mrežu serijalizirati.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:41   #98
bas ugodna noc sa tobom.
zast si me tak sumnjicavo dozivio prije?
da li te mogu nest pitati?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:41   #99
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
p.s. heuristika nije rjesavanje problema, vec nacin dolaska do rjesenja
Nije šija nego vrat. Po čemu se razlikuje način dolaska do rješenja od rješavanja? Drugo se izvodi po prvom.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 03:42   #100
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
bas ugodna noc sa tobom.
zast si me tak sumnjicavo dozivio prije?
da li te mogu nest pitati?
Dugo sam na forumu. Svašta sam vidio.
Pogledaj moj broj postova. Pomnoži sa 5. Toliko ih imam.
Pitaj.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.