Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Pogledaj rezultate ankete: mislim da je bumbo sjedalica
porez na budale i ujedno steti bebi 35 66.04%
interesantna sjediljka.. i najvjerojatnije bezopasna 18 33.96%
Glasovatelji: 53. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2011., 15:08   #41
Quote:
gnjavež kaže: Pogledaj post
cisto za informaciju, kad sam prije nekoliko godina zavrsila na uzv bubrega imali su malih problemcica da skopcaju di mi je koji organ jer su oko 10cm nize nego bi trebali biti, sve od preranog posijedanja. valjda su mi misici bili preslabi pa su organi kliznili jer ih nije imalo sta drzat, tako da sad znam imat problema i zajebancije bas zbog toga.
ovo bi trebalo poboldat i pokazat svim onim mamam koje govore 'ja sam svog posjedala kad je bio beba, evo ima sad 5 godina, brz, spretan i okretan, nije mu ništa' - k'o da će djetetu izrast treća noga od posjedanja pa svaka majka od oka već nakon par godina može sa stopostotnom sigurnošću tvrditi da nema baš nikakve posljedice.
a kad nekog s 40 godina počnu bolit kukovi, primjerice, onda se posjedanja nitko ni ne sjeća više
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:42   #42
dobro, lali, da li za to što ti tvrdiš (i ne samo ti) baš postoje dokazi ili se sumnja/pretpostavlja/povezuje.. rekla bih ovo drugo.

prema tome, razumno je biti oprezan ali ne i isključiv i s takvom retorikom.

kao što postoje indicije da je zračenje mobitela štetno, da izaziva tumore,rakove, svi najnormalnije koristimo mobitel.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 18:38   #43
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
dobro, lali, da li za to što ti tvrdiš (i ne samo ti) baš postoje dokazi ili se sumnja/pretpostavlja/povezuje.. rekla bih ovo drugo.

prema tome, razumno je biti oprezan ali ne i isključiv i s takvom retorikom.

kao što postoje indicije da je zračenje mobitela štetno, da izaziva tumore,rakove, svi najnormalnije koristimo mobitel.
mobitel je jedna stvar, bumbo druga. jel taj bumbo vridan rizika uopce? ajd druga stvar je as, jer cuva vrat i kraljeznicu u autu.sta nije bolje misto da se da 450kn na bumba i slicne stvari da ljudi daju 450kn vise za kolica, pa ne voze dicu u as prikacenoj na kolica?

uostalom, svak radi ono sta zeli i ono sta misli da je najispravnije. na uzv su mi rekli da je to bas od toga, i kad razmislim objasnjenje im ima logike. inace imam problema i s drzanjem, moguce da je i to od toga ali mi nitko strucan nije potvrdio, to je samo moja pretpostavka.i od 5. godine sam se bavila sportom redovito, sve do 21. tako da ne mislite da je to nesto sta se da popravit tek tako.
znam samo da ako budem imala dicu nece ni primirisat hodalicama, bumbama i slicnim stvarima osim ako mi fizioterapeut izricito naglasi da je potrebno.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 00:35   #44
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
dobro, lali, da li za to što ti tvrdiš (i ne samo ti) baš postoje dokazi ili se sumnja/pretpostavlja/povezuje.. rekla bih ovo drugo.
kak misliš postoje li dokazi, pa svaki fizijatar i fizioterapeut će ti rado objasniti zašto i kako krivi pokreti/obrasci kretanja/kriva opterećenja određenih mišića i skupina mišića dovode do raubanja mišića/tetiva/živaca pa osjećaš posljedice (bol).
dakle - da, naravno da postoje dokazi da krivo postavljanje/pokretanje mišića dovodi do posljedica. postoji grana medicine koja se bavi ispravljanjem toga.

svi oni se bave ispravljanjem nekih krivih obrazaca i kretnjui ne zato jer beba koja ima blagu distoniju neće moći (pro)hodati (prohodala bi prije ili kasnije, pitanje je samo kako) ili će se vidjet da loše hoda nego da se spriječe ili ublaže kasnije posljedice, a to su upravo bolovi u kukovima ili kralješnici nakon 30-40 godina opterećivanja krivih mišića. mi smo konkretno ispravljali stopalo eda ne bi imala posljedice u kukovima.

e, sad, kad netko s 30 ili 40 godina ima sjebanu kičmu ili kukove naravno da to nije samo od preranog posjedanja koje je dovelo do cjeloživotnog lošeg sjedenja nego je u tih 30 ili 40 godina bilo još puno faktora koji su djelovali na te mišiće i na to koliko i kako taj čovjek sjedi

moja poanta je bila da se posljedice preranog posjedanja ne moraju vidjet odmah ili u sljedećih godinu dvije, zapravo ne moraju se uopće ikad VIDJET eda bi ih bilo.

edit:
KONAČNO sam našla super članak o posjedanju i pomagalima koji tražim već dulje vrijeme
dakle

Nekada se smatralo da dijete u uzrastu od 6 mjeseci treba sjediti, te da je potrebno pasivno posjedati dijete uz obavezno podupiranje.

Ne uzimajući u obzir normalne faze u razvoju kretanja, ne poštujući prirodne nagone za kretanjem i zakone razvojne kineziologije, nanosi se ogromna šteta djetetu i njegovom zdravlju. Prerano pasivno postavljanje u sjedeći položaj naročito veliku opasnost predstavlja za djecu sa smetnjama u motoričkom razvoju, jer se svako patološko držanje pogoršava u vertikalnom položaju.

U uzrastu od petog do devetog mjeseca, zdravo dijete u položaju na leđima stalno drži noge podignute od podloge, flektirane u kukovima, hvata ih rukama, s tendencijom da stopalo dosegne ustima.
Podižući noge prema glavi dojenče zapravo priprema lumbalni segment kralježnog stupa za buduće sjedenje. Pri ovome dolazi do istezanja lumbalnog segmenta, tj. međusobnog udaljavanja lumbalnih pršljenova, što je veoma važno i poželjno za razvoj kralježnog stupa.

U ovom periodu roditelji čine veliku grešku: pasivnim postavljanjem djeteta u sjedeći stav, dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta što je nepoželjno i može biti štetno. Kod dojenčeta od šest mjeseci koje sjedi s podupiranjem može se čak uočiti i deformacija u predjelu L2–L5, kao i fleksija trupa prema naprijed. Oslonac je smanjen i sveden na svega 30% od potrebnog, dijete je nestabilno, nesigurno. Sva njegova pažnja usmjerena je na održanje ravnoteže, a koordinirana igra rukama jako otežana.
S obzirom da u ovom uzrastu nije razvijena bočna zaštitna ekstenzija, dijete lako gubi ravnotežu i pada u stranu ili prema naprijed.

Pasivno posjedanje ne koristi ničemu, a može biti štetno za lumbalni segment kralježnice (sabijanje), dovodi do destabilizacije djeteta zbog smanjenja površine oslonca za oko 70%, kao i do usporenog razvoja funkcije hvatanja.


o pomagalima
Uz pretpostavku da će osigurati udobnost i poboljšati razvoj djeteta, napravljene su ležaljke--ljuljačke(viperi). U ovakvim ležaljkama zbog kosog položaja leđa, dojenče se dovodi u pasivan sjedeći stav. Pri tome je onemogućeno normalno premještanje težine tijela prema glavi, kao što je to slučaj kada dijete leži na leđima normalno, već se vrši pritisak na kralježni stup. Tako dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta kralježnice, što može imati štetne posljedice.

Ljuljačke nepovoljno djeluju i na razvoj kretanja nogu, jer onemogućuju fleksiju u kukovima i koljenima, kao i pomicanje stopala prema licu. Stječe se navika da noge budu ekstendirane, što je u prvim mesecima nepoželjno i štetno.

izvor:
Izvor: Acta Medica Medianae 2005, Vol. 44 Ometanje normalnog motornog razvoja u prvoj godini života 3
Klinika za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i protetiku Kliničkog

centra u Nišu

dakle, pomagala, a tu je i bumboo, sputavaju bebi kretanje nužno za razvoj motorike, stavljaju ih u nepirrodne položaje (beba bi trebala ležat na leđima i prinosit noge prema glavi)...

i
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Lali Puna : 31.12.2011. at 00:58.
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 00:55   #45
bila sam u situaciji da sam imala priliku razgovarati sa nekoliko fizijatara i ortopeda i svi su mi rekli da beba od prvog dana smije biti u as, sličnim sjedalicama, maramama.... mislim da neki ne shvaćaju da oni podrazumijevaju da nećete dijete držati unutra 24 sata na dan, nego par minuta dnevno, sat-dva....
rea0024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 02:51   #46
Quote:
rea0024 kaže: Pogledaj post
bila sam u situaciji da sam imala priliku razgovarati sa nekoliko fizijatara i ortopeda i svi su mi rekli da beba od prvog dana smije biti u as, sličnim sjedalicama, maramama.... mislim da neki ne shvaćaju da oni podrazumijevaju da nećete dijete držati unutra 24 sata na dan, nego par minuta dnevno, sat-dva....
a koje su to slične sjedalice. U as se beba stavlja iz nužnosti, dakle samo u auto. Marama je druga priča, beba u njoj ni približno ne sjedi
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 10:25   #47
mi imamo bumba, ne zato što smo ga kupili, nego zato što smo ga dobili. i mogu reći da mi super dođe kod hranjenja. jedino ga tada i koristimo. i uopće ne znam kako bismo papali bez njega, odnosno, kada krene s dohranom, kako nahraniti dijete bez posjedanja? ležeći ili?
sunashce is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 11:32   #48
Quote:
sunashce kaže: Pogledaj post
mi imamo bumba, ne zato što smo ga kupili, nego zato što smo ga dobili. i mogu reći da mi super dođe kod hranjenja. jedino ga tada i koristimo. i uopće ne znam kako bismo papali bez njega, odnosno, kada krene s dohranom, kako nahraniti dijete bez posjedanja? ležeći ili?
mi smo, dok nije naucila sjediti da moze u stolicu za hranjenje, jeli u viperu
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 12:47   #49
neki nemaju viper.... a nisam ga imala ni ja s blizancima pa sam ih posjela i poduprla s jastucima tih par min po par puta dnevno ok smo se hranili.....
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 06:09   #50
Pročitala sam vaše stavove i iskustva, i uzela u obzir moje dijete i naše kratko iskustvo sa Bumbom, i zaključak je: max 2 puta na dan po 10 minuta, čisto da bude bez pelena, jer koristimo platnene...nije da mali bas obožava biti u tome...za sad tako. Kad bude samostalno sjedio vidjet ćemo dali to produžiti. I mislim da ne treba panicariti ni oko Bumba, kao ni oko hodalica, vipera, lezaljki, ljuljacki i slično. Mi, sa 3 djece, sve to imamo i smo isprobali i sve je super, bitno ne pretjerati i koristiti te stvari dugo, odnosno zaboraviti dijete u njima dok mi peglamo, cistimo, kuhamo, gledamo seriju... Par minuta je dovoljno. Ostalo vrijeme, tu je krevetic, kauc, bilo sto gdje beba može biti na sigurnom i ravnom. Jer najobicnija košara za kolica može savršeno poslužiti i u kuhinji, wc-u, sobi, vrtu itd...
daisygf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 12:00   #51
Da li prodaje netko svoju sjedalicu?
__________________
DVA MUŠKETIRA I JEDNA DAMA
Rapunzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 13:21   #52
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...=feeds-newsxml
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 12:50   #53
Mi dobili na poklon, mali je sad 6 mj. i krenuli smo polagano davati nešto drugo osim sise te nam je ova stolica super praktično pomagalo pri hranjenju dok još kilavo sjedi

Radi se u principu o tome kako nešto čovjek koristi; pa neće se beba koja samostalno ne sjedi držati satima u tome i slične gluposti
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.