Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 13:55   #321
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Dijete ima pravo odmah a vi kad navrsite 50 godina.

Dijete stječe pravo na obiteljsku mirovinu:
- ako je u trenutku smrti roditelja mlađe od 15 godina, a može se tim pravom koristiti do 18. godine u razdobljima kada nije zaposleno
- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. Pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života.

Pravo na obiteljsku mirovinu imaju i:
a) pastorčad koje je osiguranik uzdržavao,

Udovica /udovac/ izvanbračni drug/životni partner/ neformalni životni partner imaju pravo na obiteljsku mirovinu:
- ako su do smrti bračnog druga nakon kojeg im pravo pripada navršili 50 godina života
Ako udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu imaju kad navrše 50 godina života.
Zahvaljujem Vam se jos jednom na odgovoru.

Možete li mi reći, kako se izračunava djetetova mirovina i sto se desava ako se ja zaposlim?

Hvala Vam
P. S.
Zbunjuje me ovo -mlade od 15 godina..dijete (pastorce ima 16 godina)
__________________
Skafly

Zadnje uređivanje Skafli : 27.08.2017. at 14:20. Reason: Nisam dovršila pitanje
Skafli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:01   #322
Quote:
raštevićan kaže: Pogledaj post
Napunio sam 26 godina i izgubio sam pravo na obiteljsku mirovinu zbog toga. No izgubio sam 2 godine na faksu zbog bolesti, i koliko vidim trebao bih moći još primati mirovinu na temelju toga.
Što točno trebam napraviti, na početku ove akademske godine sam im poslao potvrdu da sam još uvijek redovni student, pa mi je sad sestra bila na mirovinskom i rekli su joj da više ne mogu primati mirovinu, iako sam student, zbog godina?
Skolovanje koje je prekinuto zbog bolesti mora biti nastavljeno PRIJE 26. rodjendana....

Priznaje se pravo na obiteljsku i nakon navrsenih 26 godina , ali za onoliko vremena za koliko je skolovanje prekinuto zbog bolesti.... No, ozdravit moras i nastaviti skolovanje prije navrsenih 26 god zivota
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:10   #323
Quote:
mostarkaaa kaže: Pogledaj post
Pozz... Nadam se da će mi netko pomoći u vezi mog problema. Znači 02.12-og sam napunila 26. godina i tada su mi tražili potvrdu da sam redovan student koju sam im poslala (istu potvrdu sam poslala početkom 10-og mjeseca kada je počela akademska godina). Početkom 1-og mjeseca dolazi rješenje kojim prestajem biti korisnik mirovine na dan 02.12... Da bi mi ponovno došlo NOVO rješenje u 2. mjesecu (kao primili su potvrdu da sam redovan student te se pobija prethodno rješenje koje je došlo u 1. mjesecu). Ovaj mjesec su mi na račun stigli ti zaostaci mirovine za 1. i 2. mjesec... Sada ne znam jel mi to pripada ili je stvarno neka administrativna greška. Pokušavam već skoro dva mjeseca da kontaktiram neku od područnih službi (ali više izgubih volju za zvanjem ili se nitko ne javlja ili ona iritirajuća glazba svira) jer prije ove situacije htjela sam da prekinem redovno studiranje te se prijavim na Zavod za zapošljavanje kako bi primala dvanaest mjeseci dodatak na mirovinu kao nezaposlena osoba... Jel netko imao sličnu situaciju i šta uopće trebam činiti? Tnx
To sto te pripada ti je mirovina za 10 i 11 mjesec dok si jos bila redovan student mladji od 26
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:31   #324
Quote:
Skafli kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem Vam se jos jednom na odgovoru.

Možete li mi reći, kako se izračunava djetetova mirovina i sto se desava ako se ja zaposlim?

Hvala Vam
Ako se zaposlite isplata obiteljska mirovina se obustavlja ali ne gubite pravo na obiteljsku mirovinu, ako opet zavrsite na burzi mozete ju ponovo aktivirati.

"Isplata mirovine obustavlja se za vrijeme trajanja radnog odnosa ili drugog svojstva na osnovi kojeg se stječe svojstvo osiguranika, a pravo na mirovinu se ne gubi. Nakon prestanka obveznog osiguranja ponovno se uspostavlja isplata obiteljske mirovine."

Izračun obiteljske mirovine je malo tesko jednostavno objasniti, obratite se u najblizi podrucni ured ili sluzbu kako bi vam to objasnili i eventualno priblizno izracunali.

Sto se tice P.S.-a onda ide ovaj dio:

"- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. Pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:38   #325
Quote:
.delilah. kaže: Pogledaj post
Znači računaju se svi članovi u obitelji bez obzira na njihov radni odnos? Jer tad mi je još ne jasnije. Da bi ta mirovina trebala biti za nas četvero?
Do ovakvih pitanja dolazi jer ljudi ne shvaćaju da su PRAVO NA OB.MIR. i ISPLATA dva različita pojma. Pravo netko moze imati kao takvo, ali ga ne pripada isplata mirovine zato sto je u radnom odnosu pa onda posljedicno tome i prima placu . A ne moze se u isto vrijeme primat i placa i mirovina.

U trenu kad npr radni odnos prestane , onda Ce imati i pravo na mirovinu i isplatu.
Dok radi - ima samo pravo. Bez isplate
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:53   #326
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, mene zanima ,ako tko zna , kad student padne godinu dali tu ponavljačku godinu ima pravo primati mirovinu? dakle odnosi li se to samo na ono do 26 godine ?
Nema veze pad godine.
Bitno da je upisan ko redovni student onda je mladji od 26
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 15:01   #327
Quote:
SpecialOne kaže: Pogledaj post
Molio bih pomoć ako netko zna.

Prijateljici mi je umro tata. Prije smrti je pokrenuo postupak za prijevremenu mirovinu jer je bio teško bolestan, ali ju nije dočekao, zbog smrti naravno. Ona je studentica.

Očigledno je da će nakon tog procesa dobiti obiteljsku mirovinu na koju ima pravo do svoje 26. godine.

Ono što nas sada zanima je tko ima pravo na tu mirovinu, ona ili njezina mama? Ili obije? Da li se to zakonski određuje ili njih dvije imaju pravo odlučiti tko će tu mirovinu naslijediti? Mama joj ima mirovinu od 1000 kn i da li je moguće da mama naslijedi tu obiteljsku mirovinu koja bi bila veća od dosadašnjih njezinih 1000 kn?
Najbolje bi bilo da mama podnese zahtjev za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu i napise da trazi za 2 clana. Sebe i kćer. Naravno, ako su ispunjeni uvjeti... Kcer mladja od 26 , mama u trenutku muzeve smrti starija od 45 godina a sad ima navrsenih 50.

Napravit Ce se izracun koja je mami mirovina povoljnija i ako je povoljnija obiteljska , ona Ce se i isplaćivati. Objema , uz primjenu mirovinskog faktora 0.8 koliko iznosi mf za 2 clana.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 15:55   #328
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ako se zaposlite isplata obiteljska mirovina se obustavlja ali ne gubite pravo na obiteljsku mirovinu, ako opet zavrsite na burzi mozete ju ponovo aktivirati.

"Isplata mirovine obustavlja se za vrijeme trajanja radnog odnosa ili drugog svojstva na osnovi kojeg se stječe svojstvo osiguranika, a pravo na mirovinu se ne gubi. Nakon prestanka obveznog osiguranja ponovno se uspostavlja isplata obiteljske mirovine."

Izračun obiteljske mirovine je malo tesko jednostavno objasniti, obratite se u najblizi podrucni ured ili sluzbu kako bi vam to objasnili i eventualno priblizno izracunali.

Sto se tice P.S.-a onda ide ovaj dio:

"- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. Pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života."
Znači li to, da se djetetu (pastorku) obustavlja isplata obiteljske mirovine, ako se ja zaposlim?

Hvala
Skafli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 16:15   #329
Quote:
Skafli kaže: Pogledaj post
Znači li to, da se djetetu (pastorku) obustavlja isplata obiteljske mirovine, ako se ja zaposlim?

Hvala
Ne... dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu dok se redovno skoluje. Vama se obustavlja mirovina dok radite
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 00:20   #330
Quote:
raštevićan kaže: Pogledaj post
Napunio sam 26 godina i izgubio sam pravo na obiteljsku mirovinu zbog toga. No izgubio sam 2 godine na faksu zbog bolesti, i koliko vidim trebao bih moći još primati mirovinu na temelju toga.
Što točno trebam napraviti, na početku ove akademske godine sam im poslao potvrdu da sam još uvijek redovni student, pa mi je sad sestra bila na mirovinskom i rekli su joj da više ne mogu primati mirovinu, iako sam student, zbog godina?
Napunit ću sad 26. i sad upisujem zadnju godinu. Umro mi je otac i primala sam mirovinu, no isto tako kao i neki smrznula jednu zbog posljedica svega. Vidjela sam da je moguće primanje mirovine nakon 26. u periodu kad je prekinuto školovanje zbog bolesti, ali me zanima jer nigdje nije naglašeno - je li prekid baš odlazak s faksa, prekid redovitog studiranja ili isto tako i mirovanje? Jer koliko znam, ako miruješ svejedno imaš status redovnog studenta. Bitno mi je jer ako je mirovanje, htjela bih produljit si godinu dana mirovinu, u vremenu trajanja mirovanja godine. Hvala vam svima na odgovoru!
aetamp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 00:29   #331
Quote:
Anali16 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje....ovako
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?
I prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i prema Zakonu o općem upravnom postupku - stranka je dužna javnopravno tijelo obavijestiti o svakoj promjeni u svom statusu.
Prema tome - ako pravo na mirovinu prestaje s danom kad npr. navršavaš 26.godina - o tome si ih trebala obavijestiti. Ne može HZMO imati preko 2000 predmeta na sebi i znati o svakome sve.

To je kao da npr. netko sklopi novi brak (mlađi od 50 god.) i izgubi pravo na obiteljsku mirovinu po umrlom supružniku, tu činjenicu prešuti HZMO-u i isplata mirovine i dalje mu ide.
Dakle, više miriši na prevaru nego na neku administrativnu grešku koja je zapravo 5 minuta posla - obična obustava isplate mirovine. Gotovo za čas.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 00:47   #332
Quote:
Sunce01 kaže: Pogledaj post
Da, ti si imala pravo obiteljske mirovine sve dok se redovno skolujes, nakon toga gubis to pravo. Znači da bi trebala njih obavijestit da vise nisi redovan student, ako to ti ne učinis, vjerojatno ce oni. Naravno da nisi ti kriva, greske se dogadjaju, ali kriva si jer znas da vise nemas prava a obiteljsku mirovinu uzimas
tako je!
Inače, za (ne)pravnike jedna jako važna "obavijest"

1. Ignoratio iuris nocet - Nepoznavanje prava šteti. Dakle, ako neko pravo nisi znala, nisi bila upoznata s nečim, to te ne oslobađa krivnje niti odgovornosti . Zakoni su dostupni na internetu, ako ih ne razumiješ, ok - ali možeš se obratiti odvjetniku ili još bolje, pravnoj službi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje itd. To nisi učinila - tvoja krivnja. Mogla si.

2. Ignoratio facti non nocet - Nepoznavanje činjenica ne šteti - Dakle, ako s nekom činjenicom nisi upoznata to je OK, previše ih je i nema toga tko sve zna.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 23:12   #333
Redovna sam studentica i na 5. godini faksa, svake godine mi poštom dolazi potvrda od mirovinskog koju mora popuniti faks i onda ju predajem u Tvrtkovu. Ove godine još ništa nije došlo, a neću biti u Zagrebu zadnji tjedan 9. mjeseca. Strah me da su prestali slati poštom i da moram sama nabaviti potvrdu i odnijeti u HZMO. Ako mi netko može potvrditi da više ne dolazi poštom i da ne čekam uzalud, stignem do kraja tjedna sve srediti.
Aira is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 02:30   #334
Quote:
Aira kaže: Pogledaj post
Redovna sam studentica i na 5. godini faksa, svake godine mi poštom dolazi potvrda od mirovinskog koju mora popuniti faks i onda ju predajem u Tvrtkovu. Ove godine još ništa nije došlo, a neću biti u Zagrebu zadnji tjedan 9. mjeseca. Strah me da su prestali slati poštom i da moram sama nabaviti potvrdu i odnijeti u HZMO. Ako mi netko može potvrditi da više ne dolazi poštom i da ne čekam uzalud, stignem do kraja tjedna sve srediti.
Idi na faks i uzmi potvrdu s faksa da si redovan student, u svrhu primanja obiteljske mirovine, s tom potvrdom otidi na HZMO i predaj i reci im da ti nije stiglo jos na adresu, mozda ti uvaze potvrdu od faksa bez njihva papira.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:32   #335
Potvrda mi je stigla u ponedjeljak, a na njoj piše da je rok za predaju 30.9.....
Uostalom, upisi su mi ionako bili ovaj tjedan pa svakako ne bih mogao predati potvrdu prije 30.9.
Jel zna netko koja je procedura za ovakvu situaciju?
vkmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 13:35   #336
Kako odjaviti obiteljsku mirovinu da dobijem zdrastveno nakon završetka faksa? Bila sam na mirovinskom, ali me stalno seljakaju od jednog šaltera do drugog, zadnje što su mi u prizemlju na šalteru 1 rekli da trebam tiskanicu jedan i da se javim na kat u sobu 4 ili 5, a na katu nema soba 4 ili 5, nego na prizemlju ima šalter 4 ili 5, a šalteruše na tim šalterima su rekle da da se javim na šalter 1?
A već su me tražili da napišem rukom da više ne primam mirovinu, čemu ta tiskanica?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 13:42   #337
Ako više nemaš pravo na mirovinu zbog završetka faksa onda ništa ne trebaš odjavljivati nego otiđi na zdravstveno i prijavi se tamo. Rok ti je 30 dana od promjene statusa
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 13:44   #338
Nevermind. Kako da ih pritisnem, da me više ne zajebavaju, jer moram u četvrtak k liječniku?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 11:53   #339
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Ne... dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu dok se redovno skoluje. Vama se obustavlja mirovina dok radite
Dobila sam negativan odgovor, dijete (pastorak) nije zivjelo tj. Nije prijavljano na adresi puna 4 mjeseca.. fali 3 dana..nema pravo na obiteljsku mirovinu...no zivjelo je dijete ali ga nismo odmah prijavili na mupu.
Sto mi je činiti? Bez novaca smo.
Hvala
__________________
Skafly
Skafli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 19:38   #340
pitanje

pozz svima,

ovako; osoba sam sa invaliditetom, moji su bili rastavljeni , tata je plaćao alimentaciju i nakon moje 18. (zbog invalidnosti i nemogućnosti rada) .

tata je bio u ratu i ratni invalid, umro je 2011. i zbog svoje invalidnosti sam ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu.

moje pitanje je;

2019. se udajem. da li i dalje primam obiteljsku mirovinu? bilo bi mi logično da primam pošto se udajom ne mjenja moje zdrastveno stanje..

hvala na svakom odgovoru...
lucy85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.