Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2010., 16:44   #1
Dječji pribor za jelo od melamina

Bok ljudi!
Ne znam dal već postoji ova tema al mene jako interesira i brine!
Jučer sam za bebaća kupila plastičnu zdjelicu za jelo i poslije skužila da na njoj piše zdjelica melamin pa sam se prestrašila jer znam da je on otrovan!Kaj sada,jel bebaći smiju jesti iz tih posudica?
Ako kaj znate napišite pliz!tnx
Corcira is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 17:00   #2
Mislim da mogu, jer je panika bila oko melamina u hrani, a ne u posudama za hranu. Melamina inače osim u plastičnom posuđu ima npr. u radnim površinama u kuhinji, ono oko sudopera, jel...
Mislim da nije topljiv u vodi ili tako nešto, da bi se mogao izdvojiti iz posude.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 17:05   #3
a mene zanima zašto su plastične bočice otrovne (bisfenol i to... kao, ako je tekućina jako topla onda se oslobađa taj otrovni vrag i bla bla) a vruća juha u plastičnim tanjurima nije (otrovna)
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 17:08   #4
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
a mene zanima zašto su plastične bočice otrovne (bisfenol i to... kao, ako je tekućina jako topla onda se oslobađa taj otrovni vrag i bla bla) a vruća juha u plastičnim tanjurima nije (otrovna)
A valjda im je drukčiji kemijski sastav, različito talište i topljivost? Ako konkretno skužim, javim.
Znam samo da se posuđe s melaminom ne smije stavljati u mikrovalnu. Ali to bi svatko i sam skužio kad bi ga vidio na što sliči nakon toga.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 22:55   #5
Evo sun.shine me zamolila da prokopam malo o ovome.

Kada na plastičnoj masi piše melamine, zapravo piše krivo. Melamin (ime po standardnoj nomenklaturi je 1,3,5-triazin-2,4,6-triamin) je ovo:
Melamin je poprilično otrovan, kako akutno, tako kronično. Topljivost u vodi pri sobnoj temperaturi mu iznosi nešto više od 3 grama po litri. Ako niste živjeli u Kini i pili njihovo mlijeko u koje su znali dodavati melamin da bi varali na testovima po Kjeldahlu (test mjeri maseni udio dušika, a netočno se pisalo kao "maseni udio bjelančevina"), vjerojatno se s njim nikada nećete susresti.
Ljudi bi zbog njega umirali jer im je, spajajući se s mokraćnom kiselinom u gotovo netopljivi precipitat koji bi lagano zatvarao kanaliće u bubrezima, što bi na kraju dovelo do otkazivanja bubrega i smrti ukoliko se osoba ne bi podvrgnula dijalizi.

Plastična masa, melaminska smola, je polimer melamina i formaldehida.
Znači melamin na kojeg je gore zakačena etilna (CH3CH2–) skupina, a sve skupa se ponavlja n puta, gdje je n neki veliki broj. Stvore se lanci polimera koji je netopljiv u vodi i kiselini. Nije otrovan.
Otrovan bi bio (pri dugotrajnom oralnom uzimanju) ako bi bio loše polimeriziran, što bi značilo da u plastici ima monomernih jedinica, no mislim da kod melaminskih smola to nije slučaj. To je kod loših PVC masa.

Kaže sun.shine da se ne smije stavljati u mikrovalnu. Pretpostavljam da se brzo rastali, a možda i dođe do otpuštanja monomera, dimera... Znači nemojte.


Bisfenol A nema veze s melaminskom smolom, ovdje je offtopic, pa o njemu ne treba.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 26.01.2010. at 23:00.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 12:34   #6
Hvala na pojašnjenju
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 09:02   #7
molim vas, ako netko zna, gdje se mogu kupiti one plastične kutijice za žlice i pribor za jelo za bebe? već sam izludila, ali to ne mogu nigdje naći....kad god idem van, motam žlicu u salvetu da mogu malom dati kašicu, a to mi ide na živce...hvala puno!!!!!
Monkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 13:40   #8
Monkić, bilo u Lidla prošli ili preprošli tjedan komplet kutijica i u njemu pribor.Zovi besplatan Lidlov telefon ako je negdje ostalo da ti pošalju u tvoj najbliži Lidl.
__________________
MOJ ALBUM
Jolanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 14:06   #9
hvala ti! ma bilo prošli tjedan, rekla mi frendica, sad tražila i više nemaju...ali dobro si se sjetila...idem ih zvati!!!
Monkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:24.