Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2003., 13:58   #21
Navajo...moram pitat i tebe, jel porto me bas ne kotira visoko...ali on mi je cudan tip...vidim da krivo interpretira i ono kaj mu ja privatno napisem (ego mu je jos ko egipatske piramide), pa si mislim mozda on tu vasu gnozu bas ne aplicira ispravno barem sto se mene tice....pa reko, mozda imam sanse po tvojoj interpretaciji....kaj velis
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 15:05   #22
Lightbulb

quote:
--------------------------------------------------------------------------------To nikad nisam rekel.....moja agnoza se odnosi na nemogucnost spoznaje tih "vanjskih" autoriteta...a ne unutarnjih....nek sam mislil...kolko me znate da mozda imam i ja neke unutarnje spoznaje, kojih ni sam nisam svjestan niti ih definiram, nego to vi vidite u meni....ali izgleda da nemam...jebiga.
--------------------------------------------------------------------------------

hehehe, e jesi lukavac premazan svim mastima...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
A takvi ste vi? Ja mislio bilo bi vam drago da se covjek spasi...bash vas briga znaci....nek ide kaski vrit..tko ga treba u nebesima...dobro, kak cete...meni bi bilo drago da odigramo skupa nogomet u nekoj intergalagtickoj ligi....ili kaj god se vama igra.
--------------------------------------------------------------------------------

e mileni, sto mi imamo s tvojim spasenjem? gnostici su ti najdosadnija ekipa za igranje... no odat cu ti neke od skrivenih tajni koje jos nikad nisu izasle u javnost... od kulturno-sportskih sekcija, najaktivnija ti je sekcija za goblene... kontepliras nad vjecitom kruznom promjenom unutar dijalektike i kako iz toga izaci, nad weillerovim "quatro stagione"..nakon 144 000 uboda i zajebancije s uvodjenem konca u iglu, jednostavno nekaj i shvatis...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
A kaj ja non stop ovdje piskaram, vec sam dojadil i tipkovnici, stalno isto tipkam? Savjest je jedini covjekov autoritet i ako ima boga onda jedini kanalizator te bozje komunikacije....to stalno govorim....ali ipak velite vi, da nemam sanse...a u stricku pininu...sad ste me bacili u bad...ovi sve religije su me ipak nekak provukle kakti da imam shanse a jedino vi me cuknuli u kosh za smece...a ja se nadal da cete vi, u svojoj najliberalnijoj i sveopcoj teoriji naci neku klauzulu koja bi i mene pomilovala...ali nista...

Kaj mi je ciniti?
--------------------------------------------------------------------------------


a nis... ne cini...ne djeluj... evo nek te pomiluje Gospon Pes. zenska ruka je zenska ruka... sta bi I.L. rekao na to da vidi kako te Navajo i ja milujemo? naravno da bi sve krivo shvatio...

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 15:38   #23
Kad citam neke kaj su napisali na ovem topicu - onda se kleknem pred oltar, slopim rukice i okice i velim Bogeku:
Dragi Bogek, jel ti citas ovo kaj neki luuuupeeetaaajuuu (kak ti onaj kaj puno-puno sve zna o ezoteriji???).
I ja te pitam: Zakaj ponovno ne napravis Veliki potop - pa onda da napravis Adamceka i Evu - i onda ima velis: Od sad bute pravili samo onu decu kaj buju pisali samo ono kaj je istina - i to bez Buuuuuu... (vu beloj plahti).
I onda kad buju ludi rekli trojstvo - to nebu znacilo da je taj broj sveti i tajnovit - vec da je to obican broj koji pokazuje realnu sliku njih trojice koji tvore vu zajednistvo jednu STVARNU Cjelinu.
Bez Buuuuu...
I onda kad buju ljudi, svakak posle, nacrtali simbol - trokut s okecom vu tom trokutceku - onda buju morali i objasniti gde je na nebu taj trokutcek s okecom.
Ili ak buju nacrtali heksagram isto tak trebaju da ga opisu kakti realnu vrijednost koja pokaziva: formu kozmosa - pa kolko ima aktivnih a kolko neaktivnih polja vu kozmosu - pa kak da od te forme kozmosa da napravidu ciferplat na satu (vuri) itd.

Ipak, ak bus napravil Potop ja bi te zaprosl da ipak spremis pametne i nemisticne ljude v jedan kovceg da ostanu zivi - kak ti se Adam i Eva ne buju trebali tolko puno mucit da pravidu, od prve, puno dece.

delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 15:57   #24
haha..delija..stvarno si mi inspiracija





Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 17:51   #25
Čuj, Kaskader, ja ne znam šta bi ti rekao...Ako mi daš 100 Eura ja ću ti neke tajne otkriti, ali ako ne daš, onda si i dalje igraj fut-booouuul s englezima na dva mala.
Na jednom golu branit ce DOGMA, a na drugom GNOZA. Rezultat će biti 0-0, a ti ćeš se prilično natrčati da napadače ove druge momčadi odbiješ od vrata prve...

Kažeš: kako to da nas nije briga za tebe.
Pa kako da me bude briga za tebe ili bilo koga drugoga, čovječe! Kada bih ti rekao da je meni stalo do bilo koga osim do samoga sebe, stvarno bih bio lažov.
Kome je od nas uopće stalo do nekog drugog!?
Svi samo glumatamo i pretvaramo se, i čitav život provodimo zatvoreni u lažne predstave sebe, sveudilj krpajući rupe koje se uvijek iznova pojavljuju. Najveći problem nas ljudi nije niti pakao u kojemu živimo, niti naše iluzije o ovome svijetu koje gajimo. Najveći problem je naše neznanje: sljepilo koje gajimo u pogledu samih sebe, jer se svi vidimo u daleko boljem svjetlo nego što jesmo. Samo čovjek koji sebe gleda očima kakvima inače gleda druge, na najboljem je putu da u svoj sustav primi malo istinskog Svjetla.

Kada će ljudi konačno shvatiti da su do krajnosti sebični; da u njima nema ničeg svjetlog niti božanskog, i da je ono malo što tu i tamo zasja tek odraz jedne imitacije; jednog ili više nesretnih pokušaja da Tama oponaša Svjetlo!
Uostalom, ČOVJEK kakav je zamišljen još je vrlo daleko od ostvarenja; u tijelu bića zvanog čovjek nalazi se čovjek-životinja kojega vode njegovi primitivni nagoni kojima su pamet i osjećaji samo fino pristale maske i ništa više. Na žalost, to se biće poistovjećuje sa svojom maskom: pa treba li nekoga onda čuditi puritanizam, nevjerojatno licemjerje, i opća dekadencija zapadne civilizacije!?

Zato, dear kaskader, dokaze treba potražiti prvenstveno u sebi.
Treba se poderati lažna zavjesa s našeg vlastitog Hrama gdje smo dosad "jeli meso žrtvovano idolima" i klanjali se idolima i kipovima; tek tada možemo govoriti o primanju fluida iz zemlje "nesvrstanih"
I to je taj trenutak kada nogometna momčad iz druge galaksije zabija gol dogmi. Kod mnogih u 90.minuti!
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 18:01   #26
Quote:
Navajo kaže:


Kažeš: kako to da nas nije briga za tebe.
Pa kako da me bude briga za tebe ili bilo koga drugoga, čovječe! Kada bih ti rekao da je meni stalo do bilo koga osim do samoga sebe, stvarno bih bio lažov.
Kome je od nas uopće stalo do nekog drugog!?



Ja tebi ovo ne vjerujem.

pa naravno da mi je stalo do drugoga koga volim, kako mi ne bi bilo stalo?!
svi smo povezani, i ono što se događa drugome događa se i meni

sad ćeš reći, da mi je stalo do drugoga samo zbog mene, ali vidiš ja to ne razumijem, ne razlikujem drugoga od sebe na taj način
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 18:12   #27
Quote:
Navajo kaže:
Pa kako da me bude briga za tebe ili bilo koga drugoga, čovječe! Kada bih ti rekao da je meni stalo do bilo koga osim do samoga sebe, stvarno bih bio lažov.
Kome je od nas uopće stalo do nekog drugog!?

Samo čovjek koji sebe gleda očima kakvima inače gleda druge, na najboljem je putu da u svoj sustav primi malo istinskog Svjetla.
Ono prvo ti vjerujem kao i da je kod mnogih ljudi tako.

No dokle god je tako, dotle je za sve takve jedino svjetlo elektricna zarulja.

Lijepo je da si svoju (i mnogih) sebicnost i egoizam spoznao i priznas ih, ali mi iz posta nije jasno smatras li da to treba promijeniti ili je dovoljno znati da smo takvi.
Reci.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 18:33   #28
Ljubav ovoga svijeta je truli paradajz

Quote:
Gospon Pes kaže:
Ono prvo ti vjerujem kao i da je kod mnogih ljudi tako.

No dokle god je tako, dotle je za sve takve jedino svjetlo elektricna zarulja.

Lijepo je da si svoju (i mnogih) sebicnost i egoizam spoznao i priznas ih, ali mi iz posta nije jasno smatras li da to treba promijeniti ili je dovoljno znati da smo takvi.
Reci.
Ha-ha, znao sam da ću vas ovime zakuriti!

Ljudi moji, prva i osnovna stvar je konačan raskid sa svim iluzijama, a jedna od njih je ljubav ovoga svijeta, koja je - poput ove prirode - i sama apsolutno mjenična i nestalna. Pa ne može ljubav odavde biti iznad zakona svijeta kojemu pripada? Treba otpiliti te zablude. Svijet nam ostaje zatvorenim zato, jer ne želimo ni razmišljati ni gledati.

Mislim da samim time što čovjek doznaje da je vrhunac njegove ljubavi ovdje licemjerje počinje tragati za onom istinskom LJUBAVI; Ljubavi koja nije od ovoga svijeta.
Samo ona nam nudi sve ovo što Solaris opisuje. Ljubav ovoga svijeta može u tom vidu ponuditi samo jednu vrlo vještu imitaciju, i ništa više! Dok je čovjek njome zavaranb, gubi se u leptirićima, cvjetićima, ni u čemu...jer pozadi svih tih leptirića drma Lucifer!

Samo onaj tko je okupan LJUBAVI koja nije odavde zna voljeti nesebično i spoznaje razloge zašto dotad nije znao voljeti savršeno, kao i zašto je sebi glumio da zna voljeti savršeno.
I ne samo što on to zna; nego ON JEST TA LJUBAV!!
Za razliku od te LJUBAVI koja je sveobuhvatna, zemaljska ljubav - kakvu mi projiciramo - fokusirana je samo na pojedine i isključuje druge.
Kao takva je krajnje - EGOISTIČNA!
Kod ljudi koji ne žele skinuti ružičaste očale s lica ona ostaje veličanstvena: ali ta je ljubav samo protuteža jedne druge, isto tako sasvim normalne, prirodne osjetljivosti koja se zove - mržnja. I ta se ljubav samo zrcali u svojoj suprotnosti: i ništa više od toga! Jer da nema mržnje ovdje, ne bi bilo ni ljubavi; da nema ljubavi ne bi bilo ni mržnje. Ovaj svijet, kristalizirani svijet, sastoji se od DVOJE i gdje god govorimo o ljubavi, smjesta aludiramo na mržnju. I kako sad vi mene hoćete nagovoriti da ja cvrkućem o nečemu što je samo vaša iluzija?

Hajde lijepo sjednite, dobro se i temeljito kontrolirajte i pratite barem nekoliko sati. I ako ostanete iskreni i dosljedni, vidjet ćete što ćete sve otkriti; i ustanovit ćete da je žarište svih ideja čovjeka - egoizam, jer iz te vatre, Lucifera, mi imamo sadašnju svijest. Onaj površinski altruizam samo je maska; jedna lažljiva pomada koja izvor zla odakle se hrani naša svijest samo zasljepljujuće uljepšava.

A vi biste sami sebe htjeli uvjeriti da iz tog Lucifera znate voljeti bezgranično? Pa kako: da znate voljeti, ne biste ni bili u ovom palom svijetu, nego biste "orali nebeske njive" s Gospodom. Zar vam već to nije dokaz na kakvoj je to razini ljubav ovoga svijeta?
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 18:59   #29
Thumbs up

Pa tako onda reci Navajo!

U tom slučaju jedva čekam da umrem, da me nema, da se rasplinem, da se izgubi svaki trag mog postojanja



VIVE LA MORTE !

Zadnje uređivanje Solaris : 19.02.2003. at 20:02.
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 19:22   #30
Quote:
Solaris kaže:
Pa tako onda reci Navajo!

U tom slučaju jedva čekam da umrem, da me nema, da se rasplinem, da se izgubi svaki trag mog postojanja



VIVE LA MORT !
Ma krivo si shvatila!

Nije riječ o mrtvim oračima njiva svijeta koji kršćani pogrešno drže Božjim nebom; riječ je o suživotu u jednom sasvim drugačijem svijetu, gdje vrijede sasvim drugačija pravila. Takvo stanje postojalo je prije PADA; a mi smo dio Plana da se ponovno ostvari takvo jedinstvo.

He, he, vive la mort: neće ići; mnoge tek ondje čekaju pravi problemi
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 23:50   #31
kaskader

na 2 pitanja molim odgovor

1) molim te ime autora i naslov knjige koju citas a koja govori lose o ezoteriji

2) napisao sam ti jedan odgovor na koji je ulozeno- pa ajmo rec- bar 1 sat kucanja.

ti nisi nista odgovorio na to. bas me zanima zasto? i molim neki komentar da sav trud ne ostane uzaludan.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2003., 23:57   #32
uvjeravam te da ti trud nije uzaludan, bar ne što se mene tiče

ako te ostali ignoriraju, možeš računati na to da mene uvijek veseliš (i fasciniraš) svojim postanjem, i djeljenjem informacija
 
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 10:08   #33
kaskader,
evo, Navajo ti je to to lijepo objasnio...

a sto bi ti? da sam ti licemjerno podilazio i govorio kako si savrseno izbruseni gnosticki dragulje jos neshvacen i neotkriven? e pa mozda je to ono sto bi htio cuti tvoj ego.., ali nema u gnozi nista za ego i to mora biti jasno odmah na pocetku. nas spiritualni ego mora se cim prije razbiti...cim se to ranije desi, tim bolje, jer je onda patnja ega manja...ko visko leti, nisko pada.

i stvarno...mene, kao porta stvarno nije briga za tvoj ego...ako se iskreno upitas i spustis na same izvore svojih motiva naci ces slicnu situaciju...moja osobnost je kao i u ostali 5 milijardi koje nastanjuju mikrokosmose: POTPUNO OD OVE PRIRODE, sto podrazumjeva d apodljeze i zakonima ove prirode, a jedan od najvaznijih je i zakon samoodrzanja... za to samoodrzanje unutar ove prirode oburuzani smo razlicitim mehanizima kako da osiguramo dovoljno energije za vlastito odrzanje...jedna od njih je i laskanje, vrlo visoko pozicionirana metoda u arsenalu luciferijasnkih stoseva nase osobnosti. a mozda najperfidnija je "ljubav"... ako te jako jako volim, sto cu dobiti od tebe? o da, zelim nesto za uzvrat... promotrite sebe... preispitajte vlastite motive i mehanizme kada sa druge strane izostane odgovor na vasu "bezrezervnu" i "bezuvjetnu" ljubav.

no gdje je tu istinska Ljubav? Recimo ona o kojoj govori Pavle u svojoj poslanici Korinćanima?
Sto mislis Solaris?

e ta LJUBAV dragi moji nema nikakve veze sa nasom osobnoscu...sa nasim egom..i ona se moze manifestirati JEDINO I SAMO ONDA kada je ego nije niti svjestan...ona je spontana i slobodna od svih mehanizama, zakona i zackoljica ove priorode i preljeva se iz pojedinca ili grupe sasvim neosobno...nema tu ja tebi ti meni... pri tome se ispunjava hermeticki princip SVE PRIMITI; SVE DATI I TIME SVE OBNOVITI.

No na koji nacin djeluje ta LJUBAV? I tko je taj u nama samima tko je dostojan te bozanske ljubavi, ko je prepozanje, i ko ju je u stanju ponjeti?
Ne to svakako nismo mi...
Tu jedino moze biti rijeci o nasem dusevnom nukleuse, u ozivotvorenom i djelotvornom novom covjeku u nama, rodjenom iz Boga u nama, iz bozanske iskre Duha u nama.

Sjetite se Isusovih rijeci: " Volite bliznjega svoga kao sebe same"
Rijeci su to upucene pripadnicima zajednice i ucenika koji su ga okruzivali, dakle onima koji vec imaju razvijen i djelotvoran dusevni princip... Drugim rijecima Isus porucuje:

Ako poznajete svoj unutarnji princip ljubavi, iskru duha, ako ga njegujete i svojim egom i njegovim djelovanjem ne stetite (nedjelovanje, ego se smanjuje svakodnevno tako da ostavlja prostora za zivot dusevnog covjeka) te tako omugucavate da se u vama razvija jedan zivot u Bogu i iz Boga, tada cete prepoznati ISTI TAKAV DJELOTVORAN PRINCIP u svojem BLIZNJEMU !
I necete svojim djelovanjem nastetiti njegovu razvoju. A tranfer Ljubavi se ionako desava na nekim drugim nivoima, lisen svakog uplitaja ega.

Dakle kad velim kaskaderu, stari moj, neces svojim egom nikud.., tada mi se iskreno, zivo fucka za njegovu osobnost,lagao bih kada bi rekao da nije tako..., ali to ne znaci da se na nekim drugim igralistima, koja nisu od ove prirode, izmedju mog i njegovog dusevnog nukleusa ne desava neki transfer, ne odigrava neka prekrasna partija stolnog tenisa, u kojoj nema pobjedika, nego eto, bitna je sama participacija u toj Logosovoj radionici Zivota.

A to kaskader zna najbolje, samo ako konzultira svoju savjest, svoj unutarnji autoritet, svoju iskru Duha.

I to je sve...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 10:47   #34
Parsifal....hvala ti za onaj post, ali nisi valjda to iso kuckat....ja mislio da si prekopiro neku biblijografiju....anyways cheers mate...Gle...trenutno ne citam nikakvu knjigu o ezoteriji...niti o tome znam puno, zato i pitam (par knjiga iz one liste sam procitao)...a nisam mislil tu temu postaviti da bi sad ja pakiral nekaj lose o tome...nego cisto da nekaj naucim i postavljam pitanjca.

A moja pitanjca su generalno slicna za sve koncepte...Zasto je nesto tako kako netko tvrdi da je? Odkud znas? Tko su autoriteti? Zasto su autoriteti? Koje konkretno promjene se na covjeku vide? Itd Itd...

Buduci da sljedbenici tradicionalnih religija "znaju" odgovore na pitanja (koji meni nisu ni priblizno logicna) ocekivao sam da "gnostici" (ezoterici) takodje znaju zasto su neke "objave" objave i zasto bi se moralo tumaciti simbolicki na nacin na koji tumace. Buduci da simbolizama ima jako puno, prema kojim kriterijima oni znaju da je njihova linija ispravna....i jos stotinjak pitanja bih imao...



Porto

Quote:
a sto bi ti? da sam ti licemjerno podilazio i govorio kako si savrseno izbruseni gnosticki dragulje jos neshvacen i neotkriven? e pa mozda je to ono sto bi htio cuti tvoj ego.., ali nema u gnozi nista za ego i to mora biti jasno odmah na pocetku.
Ma kakvi...ja sam samo pitao kako ja otprilike kotiram, prema onome kak me vidis preko postova....a to uopce nemora znaciti da ocekujem da me svrstas u zvijezde...mozes mi reci da sam u govnima i ja bi takvo misljenje appreciate...i naravno mislio sam da imas konkretni savjet sto mi je ciniti...

Jer krscani mi kazu, pokaj se i tvoje je kraljevstvo nebesko...muslimani da proucavam kuran itd....pa sam mislio da i vi imate neki savjet za nas grjesnike. Prema tome moj ego bi volio cuti kako sam na ljestvici savrsenstva na najnizem nivou...moj ego sa takvim spoznajama nema uopce problem.

(Pitam se jedno pitanje (samo sebe ovo pitam na glas)...kako vi osobno kotirate na toj ljestvici i po tim vasim mjerilima....koliko i kako ste razbili svoj ego i presli iz ove zone sumraka u svjetlost....i koliko je moja sljepoca velika kada ne prepoznajem kriterije po kojima bih ja to trebao kod vas vidjeti, a ne vidim...naime...vas ego jasno prepoznajem u vasim postovima cesto...ali isto tako i borbu sa tim egom....)

Quote:
Ako poznajete svoj unutarnji princip ljubavi, iskru duha, ako ga njegujete i svojim egom i njegovim djelovanjem ne stetite (nedjelovanje, ego se smanjuje svakodnevno tako da ostavlja prostora za zivot dusevnog covjeka) te tako omugucavate da se u vama razvija jedan zivot u Bogu i iz Boga, tada cete prepoznati ISTI TAKAV DJELOTVORAN PRINCIP u svojem BLIZNJEMU !
Ali ovo je tipicno krscanski stav takodje...koji ja jako volim i cijenim...no pitanje je kako ti prepoznajes to u sebi i kako prepoznajes to u drugom...i kak je moje pitanje zapravo bilo jednostavno....uopce ga nije trebalo komplicirati....prema kriteriju kojem ocjenjujete to kod sebe i kud sebe kotirate, samo ste mi mogli reci gdje ja kotiram i sto mi je ciniti da kotiram bolje.

Umjetnost nije puno pricati a malo rechi, nego malo pricati a puno rechi.

Setajuci Londonom...po Leicester Squareu...tamo te tokom godina zaustavi par stotina ljudi koji su sljedbenici raznih kocepata...bilo da su tradcionalno religijski ili gnosticko ezotericki ili nekaj novo kaj nitko od nas nikad nije cul....i sad bi oni trabunjali svoje price do sutra...a ja uvijek zainteresiran, dam im par minuta da se bolje osjecaju jer su pokazali kak znaju sklopit par recenica i izbacili su iz sistema svoje "znanje" koje eto vole pokazati da ga imaju. No svakome volim postaviti isto pitanje: Sto mi je ciniti? What am I supposed to do?

I znate kaj...iznenadili bi se kad bi vidjeli koliko im je na to pitanje tesko odgovoriti...malo tko od njih ima pripremljen odgovor...svi ocekuju kak ce netko baciti kritiku na njihovo izlaganje i kako onda oni imaju spremni arsenal odgovora u kojem ce oni pokazati superiornost u argumentima.

Ok, neki pokusaju nabrajati kaj sve treba covjek uraditi, jel...da bude to kaj ono propovjedaju....ali sljedece ih pitam: "dali si ti to sve uradio i postigao i kako se to manifestira?"

I tu vec kazu da je bilo lijepo razgovarati samnom i da moraju ici...

Ja samo kazem sljedece....dali je ezoterija, gnosticizam isti konac samo drugo pakovanje, ili nije...ako nije zasto nije.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 11:00   #35
Porto:

no gdje je tu istinska Ljubav? Recimo ona o kojoj govori Pavle u svojoj poslanici Korinćanima?
Sto mislis Solaris?

e ta LJUBAV dragi moji nema nikakve veze sa nasom osobnoscu...sa nasim egom..i ona se moze manifestirati JEDINO I SAMO ONDA kada je ego nije niti svjestan...ona je spontana i slobodna od svih mehanizama, zakona i zackoljica ove priorode
************************************************

pa na to ja i mislim, ali ne obaziri se na mene, ja sam ionako ne-normalna

to bi mogla više objasniti u 4 oka
 
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 11:11   #36
Quote:
Solaris kaže:
to bi mogla više objasniti u 4 oka
Pih, ja tim gnosticima vise nista ne vjerujem. Probala sam ja objasniti Navaju u 4 oka, pa mi je rekao da me ego vara i da si sve samo umisljam.
Pa ako me zaista tako savrseno vara da mi se neki najdublji i najiskreniji osjecaji samo cine pravima, a zapravo se samozavaravam, onda uopce ne vjerujem da je moguce zaista slijediti Isusov put.
A on kaze da treba, znaci moguce je.
Dakle nesto tu ne stima, sad je samo pitanje tko je sto krivo shvatio.
Ma zapravo je sve samo pitanje vjere... Ako hoces i zaista vjerujes da mozes, vec jesi...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 11:57   #37
  • Ma mozes mi reci da sam u govnima i ja bi takvo misljenje appreciate...i naravno mislio sam da imas konkretni savjet sto mi je ciniti...

pa to sam ti i rekao... sam kaj ti ne slusas.

i dao sam ti konretan savjet. al ono full konkretan.., na bazi vlastita iskustva a ne na osnovu nekakve nabiflane literature kojom skribomanijom ljecim svoje komplekse.
ali...ti to nisi zelio niti vidjeti, cuti, a kamoli akceptirati...
a znas zasto? zato jer si otvorio ovaj topic s predumisljajem... da postavljas pitanja i slusas odgovore kakve zelis cuti...
sorry ali jednostavno ne zelim plesati kako ti sviras.

kao jednu malu sugestiju, predlazem ti da si procitas Borghesovu pricu "Paracelsusova ruza". Mislim da je u njoj sadrzano sve sto okarakterizira mehanizme ove nase prepiske, To je ujedno i odgovor.

Kod gnosticizma nema gotovih koncepata ili doktrina. Tamo ti se ne serviraju uzorci i matrice koje trebas sljediti, koje trebas primenjivati na sebi. Sve sto ti se veli, je da se spustis u dubine vlastita bica, da zadjes u vlastiti lavirint u susret svom minotauru, naravno, imati gbnozu, biti u gnozi, podrazumjeva da u ruci imas arijadninu nit.
  • (Pitam se jedno pitanje (samo sebe ovo pitam na glas)...kako vi osobno kotirate na toj ljestvici i po tim vasim mjerilima....koliko i kako ste razbili svoj ego i presli iz ove zone sumraka u svjetlost....i koliko je moja sljepoca velika kada ne prepoznajem kriterije po kojima bih ja to trebao kod vas vidjeti, a ne vidim...naime...vas ego jasno prepoznajem u vasim postovima cesto...ali isto tako i borbu sa tim egom....)

Gledaj pa normalno da vidis samo moj ego, kad gledas jedino onim sto ga i pozna, vlastitim egom..ko ce koga nego svoj svoga...
razbijanje ega, je jedna proces, naziva se ENDURA... i traje upravo onoliko koliko je potrebno- dok ne zazivi i ne razvije se novi dusevni princip. Hermeticki princip je jasan: NEMA PRAZNOG PROSTORA! Ne mozes samo tako likvidirati ego, nekom metodom ili tehnikom poznatom u ezoterijskim i okultnim sistemima, ili napraviti rascjep licnosti odvojivsi vise od nizih nosaca... to ne ide... Taj proces najbolje objasnjavaju rijeci Ivana Krstitelja:
"Ja se moram smanjiti, onaj drugi mjesto mene mora rasti"

Kada bih glumio nekog sveca, lagao bih tebe, ali najvise sebe. To bi znacilo da idem Putem tzv. spiritualnim egom. Kako da ne vidis egou mojim postovima, kad sam to 100% JA, svakim slovcem, sve prsti od moje krvne duse, od ega. No moj ego nema nikakve veze sa mojom Duhovnom dušom. Ama bas nikakve... i jedino sto ti mogu reci.., da, nalazim se u procesu endure, da , promjenio sam se... kako po egu, tako i po drugom u meni...
  • "...Umjetnost nije puno pricati a malo rechi, nego malo pricati a puno rechi..."
hmmm, ali upravo ti zahtjevas iscrpna objasnjenja...
kad sam ti rekao, kratko i jasno, NE DJELUJ, presao si preko toga i inzistirao na totalno nevaznim detaljima... da te nesto iskreno zanimalo, pitao bi me na private, da je bilo vrijeme, nasli bi se npr. dok sam bio u londonu...sudarili bi se na Piccadiliju...ovako si eto, zabavljen baveci se menom i mojom osobnoscu, sto nema smisla...
  • "...No svakome volim postaviti isto pitanje: Sto mi je ciniti? What am I supposed to do...?"
Obrati se. Ali onako iskreno. Padni sa konja svog ega na Putu za svoj dusevni Damask. I neka na tom Putu bude cim manje tvoja volja, a sve vise Njegova. Cim postavljas takva pitanja izvanjskome svijetu, to znaci, gnostickim jezikom receno, da u tvojoj krvi, koju u Bibliji simbolizira Jordan, Isus (princip svjetlosti) jos nije primio krstenje i da je Ivan Krstitelj (simbol starog ega) jos dominantan u Palestini (tvoj sistem) i ne nazire ga na horizontu svog mikrokosmickog svijeta. To znaci da tvoj Ivan Krstitelj jos uvijek salje uokolo svoje glasnike, od jednog do drugog kandidata s pitanjem: "DALI SI TAJ KOJI TREBA DOCI, ILI DA CEKAMO DRUGOG? "
Dali razumijes to?
Mislim da jos uvijek ne razabires jasno taj unutarnji glas tisine, ono sto nazivas svojom savjescu, svojim unutarnjim autoritetom, Kristom u tebi. Jer da te podsjetim, u jednom trenutku u Palestini Isus preuzima vodecu ulogu, a Ivan ostaje bez glave.

U toj epizodi evandjelja, simbolicnim rijecnikom je opisan, put endure, odumiranja jastva. A kako se to u nama odvija? E to mora otkriti svaki od nas ponaosob. Moja iskustva nisu niti ce ikad biti istovjetna sa tudjima.
  • ....ali sljedece ih pitam: "dali si ti to sve uradio i postigao i kako se to manifestira?"
da, rekoh ti, nalazim se u tom procesu... i to je sve sto ti mogu reci.
  • "Ja samo kazem sljedece....dali je ezoterija, gnosticizam isti konac samo drugo pakovanje, ili nije...ako nije zasto nije..."
Nije.
Zato jer je ezoterija o kojoj ti govoris nesto sto sam objasnio usporedjivanjem sa horizontalnom gredom.
Dok je gnosticizam, ali ne onaj sa web stranica i razlicitih opskurnih drustava i bratstava koje susrecete na svakom koraku, ili ova dopiska sa menom..., sasvim nesto drugo.

Istinski gnosticizam je..biti u Gnozi. I zivjeti to. A ne laprdati o tome... kako eto trenutno ja to cinim. A kako to izgleda, procitajte npr. izvjesce o tome u evandjeljima. Ili jos bolje, osjetite iznutra. Sasvim konkretno, kaski, objasniti gnozu rijecima i vokabularom ovog svijeta jednostavno nije moguce. Gnoza je Tao. Izgovoren ili napisan, on prestaje biti Taom. Gnoza je Ziva Rijec sa Izvora...

I jos konkretnije: Kada ti nisi, tad gnoza jest.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 12:23   #38
Portiljo...ma nemoj misliti da sam poceo topik s nekim predrasudama....fakat o ezoteriji nisam nist puno znao osim da se bavi simbolima i nekim unutrasnjim iskustvima...to je fakat bilo sve...jedina predrasuda koju imam prema svim konceptima jest da su to sve iste pushione samo druga pakovanja...i da su svi u nemogucnosti spoznaje onog konkretnog...dokaza da je to tako kao sto ti koncepti serviraju.

E vidis...sto mislis od stotinu tih na Picadiliju koje sretnem, koliko ce mi od njih odgovoriti da se trebam obratiti? Svih stotinu ce mi odgovoriti to isto pitanje....e naravno za svakog je to "obracenje" neki drugaciji proces i drugacije opisu rezultate obracenja.

I sad mi ti isto to kazes za ovaj vas koncept. I vecina kazete da se "to nesto" nemoze objasniti ljudskim rijecima, samo se moze iskusiti....to mi isto kaze pravoslavac za liturgiju, katolik za sakramente i euharistiju, hinduista za njihovo okupljanje kad se kupaju, i musliman koji se bas vratio iz meke.

Kuzis da meni izgleda to sve isti konac samo drugo pakovanje...u vasem slucaju, modernije i ugodnije "prosvjetljenijim" ljudima 21og stoljeca, upravo zato sto uzdize ulogu razuma i logosa, ali ipak sluzi se misticizmom, koji je uvijek simpatican............ljudskom egu.

Mozda je to moja predrasuda a mozda sam duhovno kratkovidan pa donesem tako salabajzerski zakljucak...mozda.

Koliko vidim vi ste krscanski gnostici, i samim time koristite se biblijom kao izvorom simbolike, vjerujuci da je porijeklo biblije bozansko (sto god da smatrate pod bozanstvom) i da je namjenjena da nam ukaze ili pokaze (barem djelomicno ali svrsishodno). Dakle smatrate ju nekim pisanim "autoritetom", iako ne u tradicionalnom smislu.

Prihvatate tu posebnost biblije kao zdravo za gotovo...ali ja nemogu tu knjigu prihvatiti kao nista drugo nego pisanja ljudi onog vremena o stvarima o kojima su bili biased zbog kulturnog i povijesnog konteksta....

A da se moze iz knjiga izvuci simbolika, to ne sumnjam....ne sumnjam da se vasa gnosticka struja bavila simboliziranjem svete knjige Sikh religije da bi isto tako nastala siroka teorija.

Dali ste se mozda nasiroko bavili tom svetom knjigom Sikh religije, koju je napisao njihov guru? Ili drugim "svetim knjigama"? Ako niste, zasto ste prihvatili bibliju kao riznicu simbola koje imaju dublje znacenje a ostale knjige niste?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 13:06   #39
kaskader..,

E vidis...sto mislis od stotinu tih na Picadiliju koje sretnem, koliko ce mi od njih odgovoriti da se trebam obratiti?

Pa evo vidis, svi ti stalno prenose jednu te istu poruku, ali ti ne slusas... u tome je problem. To me podsjeca na onaj vic o popu koji se utapljao u rijeci i molio boga da mu pomogne, no svaki put se pojavio Mujo i rekao, pope daj ruku.., no ovaj je trazio neki dostojniji bozji znak koji bi odgovarao njegovoj svecenickoj velicini...valjda da se otvore vode stoligajaznam. Kada se napokon utopio, dosao je pred bog ai pitao zasto je ostao nijem na njegove molitve. Pa zar ti nisam triput slao Muju? rekao mu je Bog.

Svih stotinu ce mi odgovoriti to isto pitanje....e naravno za svakog je to "obracenje" neki drugaciji proces i drugacije opisu rezultate obracenja.

A sto je za tebe? Pitaj se iznutra.

Kuzis da meni izgleda to sve isti konac samo drugo pakovanje...u vasem slucaju, modernije i ugodnije "prosvjetljenijim" ljudima 21og stoljeca, upravo zato sto uzdize ulogu razuma i logosa, ali ipak sluzi se misticizmom, koji je uvijek simpatican............ljudskom egu.

Evo ga na...ja sumom ti drumom. Pa upravo sam ti napisao tri kilometra da to sve nema nikave veze s ljudskim egom, a najmanje sa "razumom" i "velicanjem logosa namjesto gospe eris.". Opisao sam ti i preko simbolike Ivana Krstitelja & Isusa na Jordanu, kako dozivljavam tebe, sto si me pitao koji post ranije.
No opet je problem da ja uporno ne govorim ono sto i kako bi ti to zelio cuti.

Koliko vidim vi ste krscanski gnostici, i samim time koristite se biblijom kao izvorom simbolike, vjerujuci da je porijeklo biblije bozansko.s to god da smatrate pod bozanstvom) i da je namjenjena da nam ukaze ili pokaze (barem djelomicno ali svrsishodno). Dakle smatrate ju nekim pisanim "autoritetom", iako ne u tradicionalnom smislu.

uh uh.., pa malo prije sam ti napisao da sve sto se dade izreci ili zapisati vise nije Gnoza...napisao sam ti ida NEMA AUTORITETA.., da je jedini autoritet, onaj unutarnji, savjest kako ti velis, Krist u nama. Biblija je kao i sve ostalo, mrtvo slovo na papiru. S druge strane, imamo ZIVU RIJEC BOZJU, iliti "nevidljivu bibliju", kako su je nazivali katari i nasi dobri krstjani. No ova papirnata Biblija ima itekako vaznu ulogu. Ona je udzbenik za Spasenje... U njoj su zapisana svjedocenja o onima koji su na Put krenuli i Put zavrsili, a svjedocanstvo toga, da je se to uistinu i zbilo, na kraju krajeva pronalazimo u vlastitom zivotu, u nama samima. Evandjelje je "vesela vijest". I da zaista. tim putem su nekad isli, a idu i dan danas. Eto. Sto ti mogu vise reci? Mogu. papirnata Biblija je itekako "korisna" dok jos nisi ustanju "piti zive vode sa izvora." To je ona hrana, izmedju ostalih, o kojoj govori i Pavao. Hrana koju jedemo dok smo "nejac u Bogu". A kad porastemo, jedemo konkretnu hranu.

..Prihvatate tu posebnost biblije kao zdravo za gotovo...ali ja nemogu tu knjigu prihvatiti kao nista drugo nego pisanja ljudi onog vremena o stvarima o kojima su bili biased zbog kulturnog i povijesnog konteksta...

Ma odkud ti to? Mislim da si me pogresno interpretirao..ako imas nekakvim unutarnjih konflikata radi Biblije, rijesi ih. sam sa sobom. sam u sebi.

A da se moze iz knjiga izvuci simbolika, to ne sumnjam....ne sumnjam da se vasa gnosticka struja bavila simboliziranjem svete knjige Sikh religije da bi isto tako nastala siroka teorija.

Ali nije mi potrebno baviti se necim. Izucavati nesto, na nacin kako rade i interpretiraju adventisticki skolari. Jezik simbola je jezik simbola. ON JE UNIVERZALAN. Sve su to fragmenti Univerzalnog Ucenja" iliti Zive Rijeci. Jedan Taoist ce sasvim razmjeti Sufista, srednjovjekovnog katara, staroegipatskog Hermeticara, tamilskog Alkemicara ili modernog gnosticara.
Rekoh ti da je potreban KLJUC. Arijadnina nit. Potrebno je biti u Gnozi. ili jesi ili nisi. To neces naci na Piccadiliju. Ako si otvoren, ona ce pronaci tebe. Ma gdje bio.

Dali ste se mozda nasiroko bavili tom svetom knjigom Sikh religije, koju je napisao njihov guru? Ili drugim "svetim knjigama"? Ako niste, zasto ste prihvatili bibliju kao riznicu simbola koje imaju dublje znacenje a ostale knjige niste?.."

Ko kaze da nismo? Ali opet, ne na nacin kako to cine vasi adventisticki skolari, katolicki teolozi i ostali...Ma gledaj, u samoj biti gnoze je da za NISTA NE PRIJANJAS SVOJIM UMOM. Poznato iz zen budizma? Da ocistis srce od svega sto nije iz Allaha? Poznato iz Sufizma? Da sretnes tako svog unutarnjeg Pymandera. Poznato iz Hermetizma? Da nadjes kamen mudraca..poznato iz Alkemije? Da gradis na svoj hram na Kristu.., da ga prije toga susretnes na Jordanu.., poznato iz Sv. Pisma? Da bijes bitku za Grad slonova (mudrost) tako da uzde svojeg ega-bornih kola das Krishni..poznato iz Bhagavadgite? Da prodjes sto prije kroz prve dvije dvorane, o hodocasnice... poznato iz Teozofije?

Dokle da ti nabrajam?
Sve oko tebe ima univerzalnu poruku...samo ako si spreman da ti otpadnu ljuske sa ociju, bas onako kako su otpale Pavlu.
A kada se to desi, tada ce i banalan susret na Piccadiliju za tebe imati (mikro)kozmicke dimenzije... Jer ce ti Zivot sam prenositi onakvu "Bibliju", onakvo pismo ili poruku, kakva je upravo tad potrebna za sljedeci korak na Putu, korak prema njemu.

I vidjet ces tu poruku u smijehu djeteta, pogledu neke zene, rukama vozaca doubledeckera.., a najcesce ces ju,sasvim jasnu i nedvosmislenu moci oslusnuti u svome srcu.

To bi bilo sve.
Mislim da ti nemam vise sto za reci.

ili mozda imam?

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2003., 17:51   #40
Quote:
Gospon pes:

Pih, ja tim gnosticima vise nista ne vjerujem.
Gnostik ni najmanje ne ovisi o tome hoće li mu tko vjerovati.
Jer nije on taj kojemu se mora vjerovati!
Tko u svoj priči vidi samo gnostika, ništa ne vidi!
Ne promatrajte gnostike, jer u njima vidite samo sebe!

Zavirite u sebe: unutar vas se krije Gnostik; jedini Učitelj Mudrosti!
Sve ovo što vidite izvan sebe, nije Učitelj, nego Oslijepitelj!
Po njemu se vjeruje ili ne; vidi ili ne; čuje ili ne!
A po unutarnjem Učitelju vjera poprima jednu drugačiju dimenziju i nije više puko vjerovanje u transcendentno.

Dokazi dakle nisu izvan nas samih, već su dokazi - U NAMA!


Quote:
Gospon pes:

probala sam ja objasniti Navaju u 4 oka, pa mi je rekao da me ego vara i da si sve samo umisljam.
Pa svi smo mi u jednoj velikoj zabludi!
Misliš da ja nisam?
Pa - jesam!

Ali u svemu tome ja uopće nisam bitan; ja sam samo dobrovoljac koji uklanja posljedice zemljotresa kako bi pod ruševinama pronašao preživjeloga. Osloboditelj pritom i sam gubi glavu, ali bitno je da onaj drugi preživi. Jer po njegovoj krvi oboje će živjeti.

Quote:
Gospon pes:

Pa ako me zaista tako savrseno vara da mi se neki najdublji i najiskreniji osjecaji samo cine pravima, a zapravo se samozavaravam, onda uopce ne vjerujem da je moguce zaista slijediti Isusov put.
I najljepši osjećaj ovoga svijeta po svojoj je suštini isključiv i nesavršen.
Put ne ovisi o takvim osjećajima.
Dapače: na Putu, svi osjećaji odavde moraju biti pomaknuti na stranu, uklonjeni kao prepreke! Što vrijedi srcu što ljubi Gospoda ako se u glavi ne može zapaliti plamen nove vatre!?
Ili - što glavi vrijede spekulacije o Gospodu, ako ga srce ne posvjedoči svojim vlastitim iskustvom?

Quote:
Gospon Pes:

Ma zapravo je sve samo pitanje vjere... Ako hoces i zaista vjerujes da mozes, vec jesi...
Da, ali to srce mora biti sasvim otvoreno, a glava riješena bilo kakve spekulacije.
Ali to kod nas ljudi uglavnom nije slučaj.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.