Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2010., 21:18   #1
Karlovačko ratište

Osim Zadra , kao najugroženije područje na kojem se stalno prijetilo presijecanjem Hrvatske na dva dijela najviše se spominje Karlovac.

Tamo je praktički stalno vođen rat manjim intenzitetom nakon potpisivanja promirja 1992.

Malo se govori o ofenzivnoj akciji neprijatelja koja je 1993. pokrenuta na karlovačkom području pod nazivom "KIŠA".

Krizno vrijeme ove akcije je teško odrediti jer se sastojala od konstantnog , vjerojatno višemjesečnog , pritiska na grad Karlovac , i teroriziranja gradskog stanovništva. Neki analitičari spominju ovo razdoblje kao najgore razdoblje Domovinskog rata u Karlovcu. Ako se pogleda broj žrtva , tako bi i moglo biti.
Međutim kulminacije akcije je bila u Rujnu 1993. kada su pritisci postali najjači.

13.09.1993. izveden ja jak tenkovsko-pješački napad na Turanj sa pokušajem proboja prema Karovcu. Napad je išao iz smjera okupiranog dijela Sajevca. Napad je uspješno razbijen.

Mcauclife , znaš li možda nešto o ovome ?

Ja osobno smatram da oni nakon 1991. više nisu imali ambicija niti snage za novim osvajanjem hrvatskih teritorija , već su ovakve akcije imale za cilj uništenje mostobrana , kojim bi se spriječilo buduće naprdovanje hrvatskih snaga. No ovo što sam napisao ne vrijedi za područje Zadra , koje bi oni slasno uzeli kao Srebrenicu u Bosni , jer su imali opravdanje za napad nakon Maslenice.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 13:04   #2
Prvi puta čujem za operaciju iz 93',a da nije Medački džep ili Maslenica...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 13:10   #3
13.09.1993. Kulminacija neprijateljeve operacija "KIŠA". Napad na Karlovac i okolicu započeo oko 10.00 sati. Prvi na meti su bili Martinščak i Ladvenjak, a potom se napad proširio na Turanj, Sajevac i Mikšiće. Granate su potom počele padati i na najuži dio grada. Smrtno je stradalo troje, a ranjeno 12 ljudi. Iz dijela okupiranog Sajevca neprijatelj je pokušao kombinirani tenkovsko-pješački napad na Turanj, ali su naše snage učinkovito odbile napad. Oko 19.00 sati topnički napad je ponovo započeo svom žestinom (od muke što nisu uspjeli tenkovski probiti obranu na Turnju). I ovog puta cilj su bili civilni objekti i prognaničko naselje GAZA........

skinuto sa ove stranice:http://nemacenzure.7.forumer.com/a/d..._post1871.html
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:00   #4
U Turnju i Mateškom selu ,tj na crti razgraničenja čekale su ih te 93. dobro spremna 7.GBR,a potom i 8.LJB pojačani domobranskim postrojbama odmah do UN-ovih punktova,ako su i nešto tako spremali nisu mogli proći.Od Generalskog stola pa naviše čekali smo zapeti ko puške.Neznam konfiguraciju oko Karlovca ali tom linijom u to vrijeme NE,nema prolaza.
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:07   #5
te operacije su bile reakcija na "medački dzep".
jaska i lucko su raketirani sa orkanima i frog7 tih dana
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:08   #6
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
U Turnju i Mateškom selu ,tj na crti razgraničenja čekale su ih te 93. dobro spremna 7.GBR,a potom i 8.LJB pojačani domobranskim postrojbama odmah do UN-ovih punktova,ako su i nešto tako spremali nisu mogli proći.Od Generalskog stola pa naviše čekali smo zapeti ko puške.Neznam konfiguraciju oko Karlovca ali tom linijom u to vrijeme NE,nema prolaza.
Ma neeeee,otkuda ti takvi podaci.13.9 1993. Turanj je držala 13.DP uz ispomoć dijelova 110. br.U jeku najžešćeg napada kada je već bilo izvjesno da bi linija mogla biti probijena(Sajevac),u pomoć je pozvana postrojba protudiverzanata pod zapovjedništvom Mije Zorića-Browinga i jedan dio 110 br. koji su uspješno spriječili napad i krenuli u protunapad ali su vraćeni natrag....tada su imali dva ranjena(nije zgodno da tu pišem imena).Evo ukratko,na Turnju nije bilo nikog osim 13 DP i dijelova 110 br.koji su došli u ispomoć....
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 20:32   #7
Quote:
Browing's 91 kaže: Pogledaj post
Ma neeeee,otkuda ti takvi podaci.13.9 1993. Turanj je držala 13.DP uz ispomoć dijelova 110. br.U jeku najžešćeg napada kada je već bilo izvjesno da bi linija mogla biti probijena(Sajevac),u pomoć je pozvana postrojba protudiverzanata pod zapovjedništvom Mije Zorića-Browinga i jedan dio 110 br. koji su uspješno spriječili napad i krenuli u protunapad ali su vraćeni natrag....tada su imali dva ranjena(nije zgodno da tu pišem imena).Evo ukratko,na Turnju nije bilo nikog osim 13 DP i dijelova 110 br.koji su došli u ispomoć....
Iz prve ruke,tj.,bio tamo ne u Turnju već G.stol,-Lešće-M.selo zamjenili smo 7GBR,povučeni nešto prije nove godine na drugi teren.Reka sam da nisam upoznat sa konfiguracijom terena oko Karlovca,ali da bi oni krenuli za Karlovac trebali su proći naše linije ili?
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:22   #8
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
Iz prve ruke,tj.,bio tamo ne u Turnju već G.stol,-Lešće-M.selo zamjenili smo 7GBR,povučeni nešto prije nove godine na drugi teren.Reka sam da nisam upoznat sa konfiguracijom terena oko Karlovca,ali da bi oni krenuli za Karlovac trebali su proći naše linije ili?
Ne,tamo gdje si ti bio,to ti je u ravnini sa Karlovcem ,tako da nisu trebali proći te linije da bi ušli u Karlovac.Ma sve ok,napisao si Turanj pa sam mislio....bio si udaljen oko 30 km od Turnja,ali u ravnini sa njim....

Gore sam napisao da je postrojba kod protunapada vraćena natrag a da se krivo ne svati,ne od četnika ,već je stigla zapovijed da se nesmije zauzet ni jedna kuća,eto...
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 13:56   #9
Ne znam koliko vam je poznato , za vrijeme akcije Maslenica je izvrsen napad na Matesko selo. Doslo se do pola sela i stigla zapovjed povlacenje. Akciju su izveli pripadnici 4 bojne 110 (slunjske) kasnije je postala 14. pukovnija . U akciji je ranjeno par pripadnika, mrtvih nije bilo. Poslije toga su cetnici granatirali dva dana polozaje. Ali nisu se usudili ici pjesadijom. Bolje da nisu
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 01:44   #10
Ovo višemjesečno teroriziranje grada koje spominje Keva je počelo 14. srpnja 1993. godine. To su mi nekako ispala najživlja sjećanja iz tog perioda koji nam je svima nažalost i inače jako dobro u sjećanju...dan prije je bio Dan grada i bio je koncert na otvorenom, tad sam svirao u nekom gimnazijskom bendu i sjećam se kako smo mi svoje odsvirali i onda je počela kiša i glavni gosti nisu ni nastupali (mislim da Zadruga i Fantomi ).
Drugi dan je bio prekrasni ljetni dan a tad je bilo i možda najduže zatišje - sigurno pola godine, ako ne i više...i iznenada je počeo napad dok je grad bio krcat ljudima - prepuni parkovi, prepuna obala Korane, tamo su i teniski tereni, rekreacijski centar, pješačka zona (Radićeva ulica)...ja sam bio s curom usred toga, ispalili su iznenada 2-3 punjenja VBR-a na grad i meni dan danas nije jasno ni kako smo mi preživjeli ni kako je bilo tako razmjerno malo stradalih - "tek" 15-ak ranjenih ako se dobro sjećam, bez poginulih. A točno taj dio po kojem su pucali je bio prepun ljudi...baš luda sreća, da je prva granata doletila u Radićevu ili kod dvorane i teniskih terena...bile bi sigurno desetine mrtvih.

A u biti sam htio pitat Browinga ili nekog drugog tko zna...tada se također pričalo u gradu da su naši totalno popizdili nakon tog napada i krenuli u napad i osvojili jedan dobar komad terena, ali da je isto stigla zapovjed za povlačenje...jel to istina?
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 14:12   #11
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ovo višemjesečno teroriziranje grada koje spominje Keva je počelo 14. srpnja 1993. godine. To su mi nekako ispala najživlja sjećanja iz tog perioda koji nam je svima nažalost i inače jako dobro u sjećanju...dan prije je bio Dan grada i bio je koncert na otvorenom, tad sam svirao u nekom gimnazijskom bendu i sjećam se kako smo mi svoje odsvirali i onda je počela kiša i glavni gosti nisu ni nastupali (mislim da Zadruga i Fantomi ).
Drugi dan je bio prekrasni ljetni dan a tad je bilo i možda najduže zatišje - sigurno pola godine, ako ne i više...i iznenada je počeo napad dok je grad bio krcat ljudima - prepuni parkovi, prepuna obala Korane, tamo su i teniski tereni, rekreacijski centar, pješačka zona (Radićeva ulica)...ja sam bio s curom usred toga, ispalili su iznenada 2-3 punjenja VBR-a na grad i meni dan danas nije jasno ni kako smo mi preživjeli ni kako je bilo tako razmjerno malo stradalih - "tek" 15-ak ranjenih ako se dobro sjećam, bez poginulih. A točno taj dio po kojem su pucali je bio prepun ljudi...baš luda sreća, da je prva granata doletila u Radićevu ili kod dvorane i teniskih terena...bile bi sigurno desetine mrtvih.

A u biti sam htio pitat Browinga ili nekog drugog tko zna...tada se također pričalo u gradu da su naši totalno popizdili nakon tog napada i krenuli u napad i osvojili jedan dobar komad terena, ali da je isto stigla zapovjed za povlačenje...jel to istina?
Da,već sam gore napisao da se krenulo u protunapad ali ne kasnije već odmah čim je njihov prvi napad zaustavljen i doslovno razbijen...evo ovako je bilo, iako znam da se nekima neće svidjeti(posebno zapovjednicima 13 DP,koja je držala taj položaj).....ovo pišem uz dozvolu zapovjednika protudiverzantskog voda Mije Browinga....taj dan postrojba Browings bila je u svojoj bazi Na Baščini ,nekih 2-3 km od Turnja...četnici su taj dan napali cijelu crtu bojišnice a najjači udar je bio na Turanj(Sajevac),gdje su pokušali proboj kombiniranim tenkovsko-pješačkim napadom...tu su krenuli svom snagom i u jednom trenutku su došli do prvih naših položaja(možete misliti kolko su bili blizu kad su ručne bombe bacali na naše branitelje)....danas se mogu pisati knjige u kjima se ovo ne spominje šta ja pišem ,ali crta na Sajevcu je bila probijena i domobrani su se počeli povlačiti!!!Tada stiže zapovjed miji Browingu da hitno ide na Sajevac jer četnici napreduju.....da skratm,pod neprijateljskom vatrom,vod Browigs pretrčava oba mosta(preko Mrežnice i Korane i dolazi na Sajevac u direktni okršaj sa četnicima...dečki su bili naoružani zoljama,RPG,bombama i puškama....u silovitom napadu(četnici su ostali iznenađeni jer su mislili da je gotovo kad su vidjeli da se domobrani povlače)uspjeli su doslovno razbiti prve njihove redove šta su išli prema naprijed a ostali kad su vidjeli šta se događa krenuli su u bježaniju.....da skratim....dečki su ih tjerali sve do njihove prve barikade i krenuli dalje.....tada Mija Browing javlja zapovjedništvu da je napad razbijen i da je on otišao dalje i zauzeo njihove polažaje i tražio ljude da tu utvrdi nove polažaje....rečeo mu je doslovno ovako:"vraćaj se nazad,nesmijemo zauzet ni jednu kuću"!...Mija je popizdio i poslao ih sve u pm.......tolko su ga raspizdili da je digao četničku barikadu u zrak i vrati se na naše položaje i utvrdio ih....kolika je bila četnička bežanija pokazuje to da je iza njih ostalo brdo zolja,kapa i svega ostalog......evo ukratko sam opisao šta se događalo....nigdje se ne spominje da je linija već bila probijena i svi šute o tome ,a zašto?zato šta se dan danas zapovjednici spominju u svim napisanim knjigama o ratu u Karlovcu,a pravih dečki šta su istinski ratovali nema nigdje...Mija Browing je jedan od tih(a ima ih još puno koji su zadužili ovu Hrvatsku),a takvi dečki ne odgovaraju onima šta sebi pripisuju sve zasluge jer zaju puno stvari koje su se događale a nekima to ne odgovara....eto...
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 10:05   #12
Samo bi bacio kratak osvrt na domobranske pukovnije,i tu podrža tvoje izlaganje,pošto smo zamjenili 7GBR i Mateško selo nam je postalo baza.Naši su punktovi bili udaljeni ovisno od mjesta do mjesta na oko 500m do 1.5 km od sela,a između punktova postojale su rupe od par stotina metara do 1 kilometra.Na jednom smo mjestu na krilu imali domobransku postrojbu(nesjećam se više koju) to nam je mjesto bilo najslabija karika,hoću reći da su domobrani bili više nego neozbilji i znali smo da je to vrlo opasno po nas.Imali su pložaj oko 500 m od nas svake noći čuli smo njihovo nevojiničko ponašanje,kao da nisu bili svjesni da ako ih probiju baš na tom mjestu forsiranim/brzim probojem četnici bi nam ušli iz leđa za 10-15min naše bi zapovjedništvo bilo odsječeno od svih naših punktova.Mogu pohvaliti stanovništvo M.sela ali i ukazati na ponašanje domobranske postrojbe koje nisu bile na nivou,nisu trebali biti GBR ali morali su puno ozbiljnije shvatiti situaciju nego su je shvaćali.Na tom položaju imali smo posebne istrukcije i zapovjedi što i kako u slučaju da se nađemo pod napadom,noćno osmatranje,motorole zabranjene,a poljskim telefonima pucale su žice svake noći,i posebnu jedinicu za ispomoć ovom punktu,tj,ljude u bazi koje imaš na "odmoru" + jedinicu za ispomoć za druge punktove.Uvjek je teško kad imaš krilo na koje znaš da nemožeš računati,puno smo i sami pizidili zbog toga,jer smo morali držati u biti oba punkta,tj,uvjek slali nekoga da obiđe njih i time slabili sebe.Mogu razumjeti što je Browing pizdio,vjeruj nije samo on,isto kao i naredbe za povlačanje već kad si oslobodio dio terena,ali vojinici izvršavaju zapovjedi,a politika narađuje,bilo je tako i ostati će tako.
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 10:08   #13
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ovo višemjesečno teroriziranje grada koje spominje Keva je počelo 14. srpnja 1993. godine. To su mi nekako ispala najživlja sjećanja iz tog perioda koji nam je svima nažalost i inače jako dobro u sjećanju...dan prije je bio Dan grada i bio je koncert na otvorenom, tad sam svirao u nekom gimnazijskom bendu i sjećam se kako smo mi svoje odsvirali i onda je počela kiša i glavni gosti nisu ni nastupali (mislim da Zadruga i Fantomi ).
Drugi dan je bio prekrasni ljetni dan a tad je bilo i možda najduže zatišje - sigurno pola godine, ako ne i više...i iznenada je počeo napad dok je grad bio krcat ljudima - prepuni parkovi, prepuna obala Korane, tamo su i teniski tereni, rekreacijski centar, pješačka zona (Radićeva ulica)...ja sam bio s curom usred toga, ispalili su iznenada 2-3 punjenja VBR-a na grad i meni dan danas nije jasno ni kako smo mi preživjeli ni kako je bilo tako razmjerno malo stradalih - "tek" 15-ak ranjenih ako se dobro sjećam, bez poginulih. A točno taj dio po kojem su pucali je bio prepun ljudi...baš luda sreća, da je prva granata doletila u Radićevu ili kod dvorane i teniskih terena...bile bi sigurno desetine mrtvih.

A u biti sam htio pitat Browinga ili nekog drugog tko zna...tada se također pričalo u gradu da su naši totalno popizdili nakon tog napada i krenuli u napad i osvojili jedan dobar komad terena, ali da je isto stigla zapovjed za povlačenje...jel to istina?
Ovo o čemu ti pišeš je 7 mjesec 93,a četnički naoad je počeo u 9 mjesecu,kao odgovor na naš napad u Medačkom džepu.
Mislim da si pobrkao lončiće!
seargent fred is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 11:08   #14
očito da je to bila naša stara priča sa početka rata koja nas je pratila kroz cijeli rat: krene se i onda zapovjed stani,nejdi dalje,ne pucaj ,ne napadaj,a ljudi ginu bezveze,sjetite se samo vojarna i nepreglednih četničkih kolona punih tehnike kako odlazi preko turnja da bi nakon parstometara okrenula cijevi na grad,"kavez" u Vukovaru je bio pred padom i predajom kada je došla zapovjed "odozgora" da se stane ,ima tih slučajeva podosta i sve to bi bilo ok da u svim tim akcijama ljudi nisu totalno bezpotrebno stradavali,bili ranjeni ,zarobljavani i ubijani
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 13:38   #15
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
Samo bi bacio kratak osvrt na domobranske pukovnije,i tu podrža tvoje izlaganje,pošto smo zamjenili 7GBR i Mateško selo nam je postalo baza.Naši su punktovi bili udaljeni ovisno od mjesta do mjesta na oko 500m do 1.5 km od sela,a između punktova postojale su rupe od par stotina metara do 1 kilometra.Na jednom smo mjestu na krilu imali domobransku postrojbu(nesjećam se više koju) to nam je mjesto bilo najslabija karika,hoću reći da su domobrani bili više nego neozbilji i znali smo da je to vrlo opasno po nas.Imali su pložaj oko 500 m od nas svake noći čuli smo njihovo nevojiničko ponašanje,kao da nisu bili svjesni da ako ih probiju baš na tom mjestu forsiranim/brzim probojem četnici bi nam ušli iz leđa za 10-15min naše bi zapovjedništvo bilo odsječeno od svih naših punktova.Mogu pohvaliti stanovništvo M.sela ali i ukazati na ponašanje domobranske postrojbe koje nisu bile na nivou,nisu trebali biti GBR ali morali su puno ozbiljnije shvatiti situaciju nego su je shvaćali.Na tom položaju imali smo posebne istrukcije i zapovjedi što i kako u slučaju da se nađemo pod napadom,noćno osmatranje,motorole zabranjene,a poljskim telefonima pucale su žice svake noći,i posebnu jedinicu za ispomoć ovom punktu,tj,ljude u bazi koje imaš na "odmoru" + jedinicu za ispomoć za druge punktove.Uvjek je teško kad imaš krilo na koje znaš da nemožeš računati,puno smo i sami pizidili zbog toga,jer smo morali držati u biti oba punkta,tj,uvjek slali nekoga da obiđe njih i time slabili sebe.Mogu razumjeti što je Browing pizdio,vjeruj nije samo on,isto kao i naredbe za povlačanje već kad si oslobodio dio terena,ali vojinici izvršavaju zapovjedi,a politika narađuje,bilo je tako i ostati će tako.
da se sada ovo nebi pretvorilo u omalovažavanje ili umanjenje važnosti DP na cijelom ratištu RH ,mislim da treba napomenuti da su po mom skoromnom mišljenju DP bile sačinjene mahom od boraca starije dobi koji su zauzeli položaje 92/ 93 godine kako bi se razne "R" i "A" brigade mogle baviti drugim važnijim poslovima(obukom,usavršavanjem,popunjavanjem i sl.) i stime ih u potpunosti oslobodile nepotrebnog gubljenja vremena na danonoćnoj straži.Normalno da je u DP bilo boraca iz 91" godine ,iskusnih i spremnih na sve kaj se tada tražilo od njih ali oni su bili u manjini jel su nakon preustroja 92 god.večina ekipe završilo u raznim "A" brigadama ,interventnim satnijama,bojnama ,SJP i slićno.Sa ovim sam htio reći slijedeće: kada se prića o DP i njihovim nedostacima nesmije se kriviti te postrojbe koje su bile pune domoljublja i htijenja za oslobođenje Lijepe naše nego više se treba zapitati zašto "vrh" odnosno zapovjedništvo koje je znalo o čemu se tu radi nije brže reagiralo u situacijama kada su bile ugrožene linije obrane ili općenito kada su mogli po svojim stručnim procjenama zaključiti da DP nemože ili nije u stanju držati kvalitetno i sigurno položaje i odrađivati zadaće koje su pred istu stavljene.
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:02   #16
tiberian,nije mi poznato šta se događalo oko mateškog sela ali poznat mi je taj teren...germa-klen,slažem se stobom,stvar je u propustima,konkretno šta se tiče klc....13.9.93. bio je napad ali dan prije 12.9 srbi su palili tenkove i pucali na Martišćak i Ladvenjak a onda na Turanj itd....šta su radili?zagrijavali tenkove za drugo jutro...dali su nam do znanja da se nešto sprema ali....ko je tu kriv šta se nisu utvrdili položaji prosudite sami.....
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:22   #17
Taman sam poceo da pisem, i u svom pisanju me pretekne germa-klen . Tako da je on skoro sve i napisao . Zasto se umanjuje domobranstvo, na osnovu cega? Pa ti isti borci su bili u brigadama (R). Pa ti ljudi su bili 91. isto sto i 95 . Samo su dobili drugaciji naziv ( domobranske pukovnije) Oni su bili na plozajima od 91. preslo im u naviku i u dosadu, stalno biti na prvoj crti. Daleko od toga da su GBR bile jace po naoruzanju i po ustroju . Ipak si profesionalac . Pa moja pukovnija je imala u prosjeku od 25-35 godina . TU mislim na satnije i bojne pjesacke . Naravno bilo je i stariji . Pa 500 ljudi je bilo ispod 35g. Oni su bili u jurisnim satnijama i vodovima. Pa cijela akcija oluja je na karlovackom ratistu izvele domobranske pukovnije, bez i jedne GBR . Jesu li izvrsile zadacu ? Pa i 110 je 1995 postala pukovnija, dali to umanjuje njen ratni put, ja mislim da ne.
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:34   #18
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
Samo bi bacio kratak osvrt na domobranske pukovnije,i tu podrža tvoje izlaganje,pošto smo zamjenili 7GBR i Mateško selo nam je postalo baza.Naši su punktovi bili udaljeni ovisno od mjesta do mjesta na oko 500m do 1.5 km od sela,a između punktova postojale su rupe od par stotina metara do 1 kilometra.Na jednom smo mjestu na krilu imali domobransku postrojbu(nesjećam se više koju) to nam je mjesto bilo najslabija karika,hoću reći da su domobrani bili više nego neozbilji i znali smo da je to vrlo opasno po nas.Imali su pložaj oko 500 m od nas svake noći čuli smo njihovo nevojiničko ponašanje,kao da nisu bili svjesni da ako ih probiju baš na tom mjestu forsiranim/brzim probojem četnici bi nam ušli iz leđa za 10-15min naše bi zapovjedništvo bilo odsječeno od svih naših punktova.Mogu pohvaliti stanovništvo M.sela ali i ukazati na ponašanje domobranske postrojbe koje nisu bile na nivou,nisu trebali biti GBR ali morali su puno ozbiljnije shvatiti situaciju nego su je shvaćali.Na tom položaju imali smo posebne istrukcije i zapovjedi što i kako u slučaju da se nađemo pod napadom,noćno osmatranje,motorole zabranjene,a poljskim telefonima pucale su žice svake noći,i posebnu jedinicu za ispomoć ovom punktu,tj,ljude u bazi koje imaš na "odmoru" + jedinicu za ispomoć za druge punktove.Uvjek je teško kad imaš krilo na koje znaš da nemožeš računati,puno smo i sami pizidili zbog toga,jer smo morali držati u biti oba punkta,tj,uvjek slali nekoga da obiđe njih i time slabili sebe.Mogu razumjeti što je Browing pizdio,vjeruj nije samo on,isto kao i naredbe za povlačanje već kad si oslobodio dio terena,ali vojinici izvršavaju zapovjedi,a politika narađuje,bilo je tako i ostati će tako.
Koliko sam shvatio ti si bio pripadnik 8 lako jurišne brigade,i sad nemoj ovo shvatiti kao provokaciju,niti kao na poziv na svađu,ali u Mateškom selu,se niste baš iskazali,pruzeli smo položaje od vas u toj zoni odgovornosti,koji su bili totalno neuređeni,mislim na punktove i rovove,niste znali gdje su vam minska polja,niti ste imali uređene prostorije za spavanje,čak ste po izjavi vašeg zapovjednika ili dozapovjednika Mužinića spavali u BOV-ovima.Mislim da to dovoljno govori o vama i vašem profesionalnom pristupu ratu.A o tome da se jedan vaš pojavio 2 tjedna nakon šta ste napustili položaje i nije imao pojma ni di ste ni kad ste otišli neću ni razglabati.Toliko od mene,smatram da je u ovome ratu podjednak doprinos bio i gardijskih i R brigada i domobranskih pukovnija,svako je radio ono kaj mu je bilo zapovijeđeno,a logično je da brigade koje nisu držale liniju non stop,nego se obučavale i pripremale budu udarna snaga u svim borbenim operacijama.I još nešto,kaj treba napomenuti je to da je karlovačko ZP imalo sigurno jednu od najboljih interventnih postrojbi,a to je bila interventna satnija 110 brigade,a kasnije domobranske pukovnije,koja je po snazi i obučenosti bila u rangu GBR
seargent fred is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:47   #19
seargent fred...... dobar post . Dali bi se slozio sa mojom konstatacijom, da je bilo potrebno, i da se moralo napravit . Da se sve naj bolje iz Karlovacke zone odgovornosti.... 110. 137.143 i 14 DP ( tu mislim i na pod stozerne postrojbe) mogla napravit jedna dobra GBR. Ja mislim da bi bila dobra brigada.
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:02   #20
mislim a i mogao bi tvrditi da se 92" oformila jedna "A" brigada na KA-području od postoječih postrojba(110,137,13 DP,129,143 )nebi bila ništa slabija od bilo koje brigade u tom trenutku u cijeloj RH,te sve postrojbe do svojih rasformiravanja ni po čemu nisu odstupale od tadašnjih "A" brigada
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.