Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2008., 11:45   #41
Quote:
tamara777 kaže: Pogledaj post
trebam dobar program za slozenu neprofitnu organizaciju - preporuke?
hvala
Probaj Domino IS.
Program je odličan, iako nije jeftin. Kvalteta uvijek košta.
Imaju i video prezentaciju na svojim stranicama.

brisan link-reklama

Zadnje uređivanje lili p. : 30.08.2010. at 15:39.
ZDren is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 12:19   #42
Koji bi program mogli koristiti za izdavanje računa (maloprodajnih) u malom poduzeću s malim brojem proizvoda? Da li je dovoljno kupiti KASA module određenih firmi ili nam treba još nešto?
Da li netko ima iskustva s knjigovođama na način da sam upiše dokumente, a da to u nekom servisu samo prekontroliraju i eventualno usklade s novim zakonima ili upozore kad se nešto promijeni? Pitanje je uštede novca, jer nam za početne knjigovodstvene usluge traže minimum 1500 kuna (bez PDVa).
vitara is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 18:06   #43
Općenito ti KASA moduli služe samo za printanje računa i za to su ok ali za knjigovodstvo trebaš kompletno rješenje.

btw. račune možeš printati u bilo kojem programu, važno je da ima sve elemente računa.

Nisam siguran da bi netko pristao samo na kontrolu po znatno nižoj cijeni, uostalom ako ne znaš puno o tome bilo bi (vjerovatno) puno grešaka i ispravljanje grešaka bi uzelo više vremena nego "pravo" knjigovodstvo. Jesi li razmišljala o tečaju za knjigovođu?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 18:27   #44
Završila sam tečaj za samostalnog računovođu prije nekoliko godina, ali s obzirom da sam posve druge struke, jednostavno ne mogu pratiti sve te zakone - znači znam osnove (iako bi dio toga trebala osvježiti) i većinu bi posla mogla raditi sama - treba mi netko da to bude službeno (mada se taj moj tečaj upisuje u radnu knjižicu, iako ja to nisam još napravila).
Što se programa tiče, imali smo jedan program koji je vrisnuo, ali njime ionako nismo bili previše zadovoljni. Znači služio nam je za izdavanje računa i vođenje evidencije o izdanim računima. Znam da račune mogu printati u wordu, ali da li netko od vas to radi - mislim da printa račune u wordu ili nekom sličnom programu, odmah dvije kopije, jednu da kupcu, a drugu sačuva za svoje knjigovodstvo na kraju mjeseca? Da li se to smije?
vitara is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 09:27   #45
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
obrtnik sam, nemam zaposlenih. knjigovodstvo mi nije neki bed ali bih rado u nabavku nekog dobrog knjigovodstvenog softvera da si olakšam vođenje papirologije. Nisam u sustavu pdv-a. Trebam KPI, DI, U-RA, I-RA, putne naloge, evidenciju potrošnog materijala.

tu će ispasti reklama, pa molim iskusne da mi na PM preporuče nečiji program, po mogućnosti i koja mu je cijena.
Synesis je dobar, bar meni za obrte.
u biti koristim ga i kroz mi je dovoljan i za poduzeća i za obrte. mozda malo skup.....
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 09:28   #46
Quote:
vitara kaže: Pogledaj post
Završila sam tečaj za samostalnog računovođu prije nekoliko godina, ali s obzirom da sam posve druge struke, jednostavno ne mogu pratiti sve te zakone - znači znam osnove (iako bi dio toga trebala osvježiti) i većinu bi posla mogla raditi sama - treba mi netko da to bude službeno (mada se taj moj tečaj upisuje u radnu knjižicu, iako ja to nisam još napravila).
Što se programa tiče, imali smo jedan program koji je vrisnuo, ali njime ionako nismo bili previše zadovoljni. Znači služio nam je za izdavanje računa i vođenje evidencije o izdanim računima. Znam da račune mogu printati u wordu, ali da li netko od vas to radi - mislim da printa račune u wordu ili nekom sličnom programu, odmah dvije kopije, jednu da kupcu, a drugu sačuva za svoje knjigovodstvo na kraju mjeseca? Da li se to smije?
Naravno da se može, možda ti je excell bolji jer ima mogućnost postavljanja formula pa ne moraš brinuti o rabatima ili porezima, a estetski se da super srediti.
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 12:11   #47
Koliko su knjigovodstveni programi kao takvi slični jedni drugima (unutar RH a i svjetski inače)? Je li moguće raditi s jednim ako poznaš neki drugi, jeste li imali kakvog iskustva s time? Ima li negdje statistika o tome koji je mainstream program, tj. koji se najviše koristi?

Mislim da bi mi bilo korisno naučiti raditi s jednim od njih i za sada i za budućnost, samo nisam siguran koji bi bio dobar izbor.
__________________
RAWR!
Leaflord is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 23:06   #48
Pomoc oko knjigovodstvenog programa!!!

Pozdrav!!!

Molim za pomoc oko knjigovodstvenog programa kojeg imam a zove se RESTART, taj program sam nasla na stranici brisan link-reklama

pa me interesira dali netko ima vec taj program i sluzi se njime te kakva su iskustva i ako netko o tom programu nesto zna te da mi ukratko objasni kakva mu je kvaliteta. Kako se program nadogradjuje novim podacima, itd... Zelim sama voditi knjigovodstveni dio posla za svoj obrt pa sam u potrazi za programom ovaj sam nasla pa me interesira njegova kvaliteta.

Unaprijed hvala!!!

Zadnje uređivanje lili p. : 30.08.2010. at 16:15.
music3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 18:05   #49
Dali netko koristi knigovodstveni program FIRMA 2000 nalazi se na ovoj stranici brisan link-reklama i kako je zadovoljan njme?
Hvala!

Zadnje uređivanje lili p. : 30.08.2010. at 16:15.
music3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 08:20   #50
Smile

Quote:
music3 kaže: Pogledaj post
Dali netko koristi knigovodstveni program FIRMA 2000 nalazi se na ovoj stranici brisan link-reklama i kako je zadovoljan njme?
Hvala!
Ako je to sami početak prije odluke o kupovini programa za mene osobno je Synesis najbolji,a hvalaBogu svaka firma u mojoj karijeri je imala drugi program,tako da mogu vući nheke paralele.Pogotovo je jednostavan za početnike,jer samim tim što ako imalo imaš pojma o računovodstvenom programu,vrlo se brzo sam(uz upute kad stisneš tipku F1)snađeš.Pozdrav

Zadnje uređivanje lili p. : 30.08.2010. at 16:16.
AnkicaDubravka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 17:46   #51
Ja koristim Synesis i stvarno sam zadovoljna! Nikada nisam do sada imala neke pretjerane veze sa vođenjem knjiga, u biti znam samo ono što sam učila u školi i na faksu, ali sam se na ovom programu snašla vrlo brzo. U mojoj firmi je kombinacija takva da ja unosim sve račune i radim plaće, a imamo knjigovodstveni servis koji vrši kontrolu i izrađuje izvještaje za poreznu i finu.

Ova kombinacija nam se najviše isplatila jer smo program platili 3.300 kn, a knjigovodstvenom servisu plaćamo pola cijene mjesečno i punu cijenu za izradu završnog računa. Svakako smo uštedili, a i program nam ostaje u trajnom vlasništvu, pa ga možemo jednog dana nadograditi i cjelokupno knjigovodstvo obavljati sami.
yassica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 21:24   #52
Radila sam na Pupilli, program je dobar i jednostavan, međutim mislim da program nema dovoljno automatskih radnji, odnosno da se nepotrebno gubi previše vremena ulazeći iz aplikacije u aplikaciju... Ljudi koji ga koriste za većinu stvari niti neznaju čemu služe, toliko je razgranat izbornik...

Čula sam sa više strana da je jedan od najboljih programa u Hr program SWING od neke firme iz Splita, međutim nikada ga nisam vidjela...
Ima li netko od vas iskustava na tom programu?
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 13:31   #53
Radim knjigovodstvo u Bouqetu, to je (koliko ja znam) jedini program za knjigovodstvo na Apple Macintosh kompjuterima! Sad mene zanima da li netko zna za još neki knjigovodstveni program koji se vrti na Mac-u?!
gangea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 22:33   #54
Nakon pretaživanja ovog foruma praktički je nemoguće naći pravu informaciju više, jer na upit o knjigovodstvu dobijem n stranica na izbor. Pa ću postaviti pitanje ovdje nadam se da je dobro

Inače sto se tiče programa isprobavao sam SPA od rest-art i stvarno program nema šta nema.

ali ono što mene znaima ako mi bi netko mogao objasniti na pra primjera

Otvararmo uskoro obrt koji će se baviti jednim portalom. Na tome portalu moći će se kupiti neke usluge tipa oglašavanja i još nekih stvari. Pošto nevjerujem da će biti puno transakcija glupo mi je uzimati knjigovođu za to. Pa bi htio sam malo skužiti kako se knjige vode. Vjerujem da ćemo imati samo ulazne račune i pokoji izlazni. Ako bi mi netko mogao malo detaljnije objasniti kako se to vodi. Da li bi se moglo recimo slagati u excelu ili u nekom pravom programu. Trenutno imam program sa rest-art.hr koji je open source i nema čega nema na njemu, ali je relativno i kompliciran za služiti se.

A ja ustvari pošto nemam nikakvog osnovnog znanja oko vođenja knjiga ni ne znam šta se računa ulaznim šta izlaznim računima, i kako se na to dodaje PDV. Koje cijene se upisuju gdje. Da li bez PDV-a pa se on naknadno računa ili? te šta se računa pod izlazne račune. Da li su to svi R1 računi kada bi kao obrt kupio nešto. i po njima se odbija pdv, da li odmah ili na kraju godine.

Još učim sve i skupljam informacije pa budite nježni molim vas

Znam da je full komplicirano pitanje ali ono par caki samo možda i neki mali primjer i skužit ću ja to već.


Puno vam, puno hvala
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 07:43   #55
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Nakon pretaživanja ovog foruma praktički je nemoguće naći pravu informaciju više, jer na upit o knjigovodstvu dobijem n stranica na izbor. Pa ću postaviti pitanje ovdje nadam se da je dobro

Inače sto se tiče programa isprobavao sam SPA od rest-art i stvarno program nema šta nema.

ali ono što mene znaima ako mi bi netko mogao objasniti na pra primjera

Otvararmo uskoro obrt koji će se baviti jednim portalom. Na tome portalu moći će se kupiti neke usluge tipa oglašavanja i još nekih stvari. Pošto nevjerujem da će biti puno transakcija glupo mi je uzimati knjigovođu za to. Pa bi htio sam malo skužiti kako se knjige vode. Vjerujem da ćemo imati samo ulazne račune i pokoji izlazni. Ako bi mi netko mogao malo detaljnije objasniti kako se to vodi. Da li bi se moglo recimo slagati u excelu ili u nekom pravom programu. Trenutno imam program sa rest-art.hr koji je open source i nema čega nema na njemu, ali je relativno i kompliciran za služiti se.

A ja ustvari pošto nemam nikakvog osnovnog znanja oko vođenja knjiga ni ne znam šta se računa ulaznim šta izlaznim računima, i kako se na to dodaje PDV. Koje cijene se upisuju gdje. Da li bez PDV-a pa se on naknadno računa ili? te šta se računa pod izlazne račune. Da li su to svi R1 računi kada bi kao obrt kupio nešto. i po njima se odbija pdv, da li odmah ili na kraju godine.

Još učim sve i skupljam informacije pa budite nježni molim vas

Znam da je full komplicirano pitanje ali ono par caki samo možda i neki mali primjer i skužit ću ja to već.


Puno vam, puno hvala
Prvo i osnovno ne moraš ući u sustav PDV-a ako ne želiš.Za početak moraš imati nekoga sa računovodstvenim znanjem tko će ti objasniti osnove vođenja poslovnih knjiga u obrtu.Radiš po načelu blagajne,što je primljeno to je primitak,što je plaćeno(gotovinom ili putem žiro računa)to je izdatak.<<<<razlika je tvoj dohodak za tu poslovnu godinu na koju plaćaš porez na dohodak po poreznoj prijavi.Jednostavno je za nas koji smo u tom poslu pa ne znam da li možeš ovim putem"ući"u taj posao da si sam vodiš knjige.Možeš prilikom otvaranja obrta napraviti zapisnik o unosu vlastitih osnovnih sredstava na koje ćeš na kraju godine obračunati amortizaciju,staviti u trošak i smanjiti porez na dohodak(tipa uredski namještaj,PC,program i sl koje već posjeduješ a kupio si prije otvaranja obrta.)Ako ćeš imati zaposlene moraš mjesečno obračunati plaću,platiti doprinose i porez na plaću,Poreznoj dostavljati izvještaje.A ako ćeš ući u sustav PDV-a tu ti je još i PDV obrazac mjesečni ili tromjesečni zavisi kako si se prijavio.
Inače kod knjiženja ulaznih i izlaznih faktura,najlakše ti je da uz izvod složiš račune kojim su na taj dan plaćene fakture dobavljačima i račune koje su tebi kupci platili-to ti je knjiga primitaka i izdataka.Ako si u PDV-u onda ćeš to knjižiti kroz evidenciju URA i IRA .Ima toga još puno..sretno ti bilo,hrabar si.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 19:37   #56
A super ovo mi je već pomoglo. Dobra je ova stvar za unos imovine odnosno svega što je uloženo prije. Jer za ovo naše trebat će nabiti soft koji košta dosta, dva laptopa i još stvari

Najvjerojatnije da ćemo za početak uzeti onda knjigovođu dok se sve ne uhoda pa ćemo možda naći nekog studenta koji se razumije u to a dobro mu dođe koja lova.

Ako bi moglo još jedno pitanje. Ako nisam u sustavu PDV-a a i nećemo biti sigurno bar dok ne pređemo 85kkn što bi bilo lijepo. Da li onda na izdane račune trebamo dodavati PDV ili ne. I da li moramo svaki mjesec plaćati porez ili samo jednom godišnje na kraju godine kada i svi.



Puno hvala
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 07:47   #57
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
A super ovo mi je već pomoglo. Dobra je ova stvar za unos imovine odnosno svega što je uloženo prije. Jer za ovo naše trebat će nabiti soft koji košta dosta, dva laptopa i još stvari

Najvjerojatnije da ćemo za početak uzeti onda knjigovođu dok se sve ne uhoda pa ćemo možda naći nekog studenta koji se razumije u to a dobro mu dođe koja lova.

Ako bi moglo još jedno pitanje. Ako nisam u sustavu PDV-a a i nećemo biti sigurno bar dok ne pređemo 85kkn što bi bilo lijepo. Da li onda na izdane račune trebamo dodavati PDV ili ne. I da li moramo svaki mjesec plaćati porez ili samo jednom godišnje na kraju godine kada i svi.



Puno hvala
Ne smiješ uopće prikazivati na računu PDV ako nisi u sustavu,ali staviš napomenu dolje na izlaznom računu.Nisi u sustavu PDVa i ni ne plaćaš ga uopće
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 08:05   #58
Aha, pa da to je jedino logično. Ali na kojoj se bazi onda knjige vode.Jednom godišnje, svaki mjesec?

Zamislimo da je bilo jednom godišnje, to bi bilo previše računa za obradu. Ili ja mogu svaki mjesec, ili dva do knjigovođe da mi popiše sve nove stavke, odbije druge, pa da znam na čemu sam, a i pri tome da znam koliki mi je trenutni porez za platiti, pa da ostavim toliko novaca na računu.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 08:32   #59
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Aha, pa da to je jedino logično. Ali na kojoj se bazi onda knjige vode.Jednom godišnje, svaki mjesec?

Zamislimo da je bilo jednom godišnje, to bi bilo previše računa za obradu. Ili ja mogu svaki mjesec, ili dva do knjigovođe da mi popiše sve nove stavke, odbije druge, pa da znam na čemu sam, a i pri tome da znam koliki mi je trenutni porez za platiti, pa da ostavim toliko novaca na računu.
Daj napiši čime se baviš,jesi li obrt ili doo imaš li zaposlenih.O kakvom porezu pričaš,ako nisi u sustavu PDV-a nemašplaćanja PDV-a uopće ali ako imaš zaposlenih plaćaš poreze i doprinose mjesečno na plaću,ozvještaje nosiš mjesečno na Poreznu.Moraš mi detaljnije pojasniti kako bih ti mogla dati savjet.Pozdrav
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 08:40   #60
Obrt kao prvo. Za početak jer još nismo prešli 85kkn. I nećemo imati tako puno prometa pa je za poečtak dovoljno. Mislim da ćemo biti u grupi od 25% poreza. 13% prirera za Osijek

Imat ćemo portal, nešto tipa oglasnika-portala. Zarada će biti na naplati naknada i prodaji reklamnog prostora. Nema zaposlenih, bar ne trenutno. Pošto se sav posao obavlja preko kompa zasada sam ja sam dovoljan.
oseloth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.