Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2011., 19:30   #21
Quote:
Arbinic kaže: Pogledaj post
Uz svo to masakriranje atraktivnog i vrijednog zemljista uskoro ce napraviti autocestu jednim dijelom kroz njega cime ce mu ubiti vrijednost, na koji nacin mogu zastiti svoja prava i imovinu, te dobiti proporcionalnu vrijednost ne za dio koji će morati kupiti već dio koji će izgubiti uporabljivost.
.
Kad bude vođen postupak izvlaštenja u svrhu izgradnje autoceste, onda u tome postupku možete ostvariti svoja prava, ako dokažete svoje vlasništvo.

Quote:
Arbinic kaže: Pogledaj post
Takodjer u bivsoj drzavi su mojoj obitelji oduzeli gotovu svu zemlju u nasem primorskom mjestu ili natjerali na prodaju. Medjutim igrom slucaja imam dvije parcele koje nikada nisu prodane niti smo dobili naknadu te su jos uvjek nase, jedna je u kampu, a druga je asfatirana i pretvorena u parkiraliste uz stadion. Na koji nacin mogu ponovo uzeti i koristiti svoju zemlju te dobiti odgovarajucu naknadu za 50tak godina koristenja.
"Uzeti i koristiti" ovu zemlju kao svoju, ne možete nikako. Privedena je u naravi svrsi.

Naknadu za korištenje zemljišta u zadnjih 50 godina, ne možete dobiti nikako. Mogli ste ostvariti pravo na naknadu za oduzeto vlasništvo (jednokratna naknada, a ne za korištenje), ukoliko ste zahtjev bili podnjeli zaključno sa 30.06.1997.godine.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 21:27   #22
Ovako se ne razgovara na forumu, pogotovo ne s ljudima koji su strucni i daju savjete temeljene na znanju i praksi. Upristoji postove ubuduce. Katrin

Zadnje uređivanje Katrin : 15.09.2011. at 23:45.
Arbinic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 13:28   #23
file 30, vi ste pravnik, bavite li se povratima? moj problem je da već godinu dana nikakvo rješenje u postupku u kojem je sve jasno kao suza nije doneseno... :/
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 19:53   #24
Bavim se povratima.

Po mom iskustvo jedva da je 50% zahtjeva za povratom ili naknadom rješeno u prvom stupnju, a kamo li u drugom.

To je jako sporo, bar u Ispostavama/Uredima državne uprave u kojima sam ja imao predmete.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 18:03   #25
Tako je

Quote:
Dega76 kaže: Pogledaj post
nema tu nikakvih isteknutih rokova...sve će se morati vratiti pravim vlasnicima...nismo više u komunizmu...sam treba biti strpljiv, dok naša "sposobna" vlada napravi nadopune zakona...naime do ulaska u europsku zajednicu, vlada je dužna donijesti izmjene zakona po kojem će se sve nacionalizirano vratiti
Izgleda baš tako. U jednom sporu oko vlasništva nekih šuma, Hrvatske Šume su izjavile da sva seoska vlašništva (šume, pašnjaci) pripadaju državi, na osnovu Zakona O Proglašenju Imovine Zemljišnih Zajednica Te Krajiških Imovnih Općina Općenarodnom Imovinom (Narodne novine 36/47 od 19.travnja 1947.)...to jest državi. Pogledajte datum – 1947 godine!!- to je zakon kojega su neki predstavnici Sabora nazvali: „zakon o imovini oduzete za vrijeme Jugoslavenske komunističke vladavine“. Čudo je što današnja demokratska Republika nije požurila da taj zakon jednostavno proglasi nevažećim. Moramo čekati da Europska Unija odredi u tom smislu, kao uslov za ulaz u EU, budući da privatna svojina je sveta u svim zemljama Unije?
voloskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 10:01   #26
Molim forumaše koji imaju slične probleme s povratom oduzete imovine da preporuče dobrog odvjetnika koji se bavi tim poodručjem prava.
Molim na pp.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 15:43   #27
Molila bih lijepo, da li netko zna hoce li se hrvatski zakoni vezani uz povrat nacionalizirane imovine oporucnim naslijednicima, mijenjati ako Hrvatska udje u EU .. ili cak mozda neovisno o tome?
(Za one koji mozda ne znaju, podsjecam da su pravo na povrat imovine, prema sadasnjem hrvatskom zakonu, imali samo naslijednici 1. nasljednog reda.) Hvala unaprijed!
stonogica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 19:17   #28
pravni sljednik

Molim ako ikako mi se može pomoći u slijedečoj situaciji

Najme kako ja i bratić vodimo postupak po povratu oduzete imovine

ne možemo nikako saznati tko je pravni slijednik Državne hipotekarne banke ,

Glavne filijale u Zagrebu iz davne 1946 godine

U naprijed se zahvaljujem !
svacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 08:07   #29
Quote:
stonogica kaže: Pogledaj post
Molila bih lijepo, da li netko zna hoce li se hrvatski zakoni vezani uz povrat nacionalizirane imovine oporucnim naslijednicima, mijenjati ako Hrvatska udje u EU .. ili cak mozda neovisno o tome?
(Za one koji mozda ne znaju, podsjecam da su pravo na povrat imovine, prema sadasnjem hrvatskom zakonu, imali samo naslijednici 1. nasljednog reda.) Hvala unaprijed!
E na to pitanje ti ne može odgovorit ni dragi Bog jer ni on ne zna.Imali su ali samo živi.Manje će vratit oduzetog ako se zakon ne promjeni.Nema veze sa eu-om.Vidjet će se da li će se mjenjat kada židovima počnu vraćat njihovo s obzirom kako se ponašaju kad je u pitanju WWII.Mislim da oni neće pristat samo na 1 nasljedni red pa će se morat promjenit zakon i za oduzetu imovinu od strane komunista.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 09:52   #30
1996. godine podnijet je zatjev za povrat oduzete imovine. Po prvom rješenju ja kao unuk imao sam pravo nasljeđivanja 1/15 udjela, a dvije tetke 3/15 udjela. U međuvremenu smo dobili povrat zemlje no u zemljišnim knjigama je provedeno da svatko od nas ima sada 1/3 suvlasničkog udjela. Zanima me da li je to napravljeno greškom ili se u međuvremenu zakon promijenio jer tetke traže da ja vratim imovinu koja po njihovom mišljenju meni ne pripada.
MARI S is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 21:58   #31
Quote:
svacko kaže: Pogledaj post
Molim ako ikako mi se može pomoći u slijedečoj situaciji

Najme kako ja i bratić vodimo postupak po povratu oduzete imovine

ne možemo nikako saznati tko je pravni slijednik Državne hipotekarne banke ,

Glavne filijale u Zagrebu iz davne 1946 godine

U naprijed se zahvaljujem !

Obratite se dopisom Hrvatskoj narodnoj banci, oni bi to trebali znati.




Quote:
MARI S kaže: Pogledaj post
1996. godine podnijet je zatjev za povrat oduzete imovine. Po prvom rješenju ja kao unuk imao sam pravo nasljeđivanja 1/15 udjela, a dvije tetke 3/15 udjela. U međuvremenu smo dobili povrat zemlje no u zemljišnim knjigama je provedeno da svatko od nas ima sada 1/3 suvlasničkog udjela. Zanima me da li je to napravljeno greškom ili se u međuvremenu zakon promijenio jer tetke traže da ja vratim imovinu koja po njihovom mišljenju meni ne pripada.

Zakon se nije promijenio u tom smislu, u zemljišne knjige je trebalo provesti suvlasničke dijelove onako kako je riješeno u pravomoćnom rješenju o povratu.

U kojem suvlasničkom omjeru vam je vraćeno u pravomoćnom rješenju o povratu?

Ono što se promijenilo je praksa o priraštanju suvlasničkih dijelova nasljednika koji nisu podnijeli zahtjev nasljednicima koji jesu, ali iz vašeg posta nije sasvim jasno radi li se o tome ili ne.

Zadnje uređivanje drot13 : 18.03.2012. at 00:13. Reason: spajanje komentara
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:20   #32
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post

Zakon se nije promijenio u tom smislu, u zemljišne knjige je trebalo provesti suvlasničke dijelove onako kako je riješeno u pravomoćnom rješenju o povratu.

U kojem suvlasničkom omjeru vam je vraćeno u pravomoćnom rješenju o povratu?

Ono što se promijenilo je praksa o priraštanju suvlasničkih dijelova nasljednika koji nisu podnijeli zahtjev nasljednicima koji jesu, ali iz vašeg posta nije sasvim jasno radi li se o tome ili ne.
U pravomoćnom rješenju nisu navedeni nikakvi omjeri nego je samo navedeno da smo nas troje suvlasnici čestice broj.... Ja inače imam brata i sestru koji nisu podnijeli zahtjev za povrat imovine pa je moguće da je meni pridodan njihov dio i po tome bi onda ispalo točno onako kako je navedeno i izvatku iz gruntovnice, ako sam dobro shvatio
MARI S is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 05:28   #33
Cudno da u rjesenju nisu navedeni suvlasnicki omjeri. Trebali su.

Obzirom da je navedeno u rjesenju da ste vas troje suvlasnici nekretnine, bez navodjenja omjera, smatra se da su omjeri jednaki.
Zato su vas upisali kao jednake suvlasnike.
Ako je to tetkama smetalo, trebale su se zalit na rjesenje o povratu i uspile bi u toj zalbi. Ali to je sad gotovo.

Da se radilo o prirastaju od tvog brata i sestre, to bi u obrazlozenju rjesenja trebalo bit navedeno. Ako se ne navodi, onda mislim da to nije slucaj.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 23:53   #34
vidim da sam tu postala prije skoro godine, uglavnom, i dalje ništa od rješenja, i ja sam dojma da je tu više na stvari neki osobni stav pravnika koji rješavaju te predmete, negoli sama zamršenost istih (bar u mom slučaju).
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 17:17   #35
požuruj predmet.

ono, baš budi dosadna, šalji požurnice svako malo.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 13:06   #36
zadnja je od 6.3. baš gledam, i ništa još. poslat ću opet. postoji li kakva 'kazna' za te koji to sporo tako rješavaju, neki ekvivalent onom zahtjevu zasuđenje u razumnom roku :-/ ?
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 15:41   #37
Danas smo pozvani u ured državne uprave da se izjasnimo o načinu kompenzacije za nacionalizirano zemljište.
Uglavnom riječ je o 500 m2 u centru grada cijena cca 150 eur/m2. Povrat zemljišta nije moguće napraviti jer je na tom mjestu sagrađena banka.
I sad utvrđeno je da je zemljište nacionalizirano za potrebe jedne državne firme koja je propala, i nude nam isplatu u obveznicama ili dionicama.
Cijena po m2 je 16,00 kn.
Ne da sebi ne mogu doći od šoka...
Službenica mi je rekla da se na rješenje možemo žaliti, ali da je to tako...
Ako imo netko sa sličnim iskustvom molim da se javi.
cubagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 21:08   #38
mo smo dobili za cca 15 kvadrata stana oko 20000kn
mozes se zaliti ali oni jednostavno imaju te neke tablice po kojima rade i nema tu neke pravednosti. pomirili smo se s time i uzeli to, bolje ista nego nista jer nema naznaka da otkupljuju po trzisnim cijenama.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 21:18   #39
Quote:
cubagirl kaže: Pogledaj post
Danas smo pozvani u ured državne uprave da se izjasnimo o načinu kompenzacije za nacionalizirano zemljište.
Uglavnom riječ je o 500 m2 u centru grada cijena cca 150 eur/m2. Povrat zemljišta nije moguće napraviti jer je na tom mjestu sagrađena banka.
I sad utvrđeno je da je zemljište nacionalizirano za potrebe jedne državne firme koja je propala, i nude nam isplatu u obveznicama ili dionicama.
Cijena po m2 je 16,00 kn.
Ne da sebi ne mogu doći od šoka...
Službenica mi je rekla da se na rješenje možemo žaliti, ali da je to tako...
Ako imo netko sa sličnim iskustvom molim da se javi.
Dobro ti je rekla, to je tako...

Naknada za oduzeto građevinsko zemljište utvrđuje se uz primjenu osnovice koju predstavlja parametarska vrijednost m2 zemljišta i korektivnog faktora te vrijednosti koji se određuje ovisno o pogodnosti položaja (ZONAMA) određenog područja.

A tablicu koeficijenta položaja možeš pogledat na NN 204 iz 2003.god.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 21:21   #40
postovani,

molim vas za pomoc

naime, natezem se za povrat imovine, u pitanju je i gradevinsko i poljoprivredno zemljiste...

da li je istina da se gradevinsko zemljiste ne vraca, cak ni ne daje zamjensko nego ide samo novcana isplata?

hvala!
__________________
13.09.2008.
* IVANA * is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.