Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 11:00   #61
Voditelj istraživačkog tima na MIT-u Daniel Nocera tvrdi da je ostvarivo, zahvaljujući novom katalizatoru sa gotovo 100%tnom efikasnošću koji su razvili, sa bocom čiste vode, 30m^2 fotonaponskih ćelija i 4 sata sunčevog svjetla dnevno, proizvoditi i skladištiti 30KWH el.energije -dovoljno za 24satnu potrošnju jednog (zapadnog) kućanstva, što bi značilo njegovu potpunu energijsku neovisnost.

http://peswiki.com/index.php/Directo...c_Electrolysis

Kompanija koju je osnovao, Sun Catalytix, u suradnji sa indijskom Tata Motors, sada radi na komercijalnoj primjeni ovog rješenja, sistemu koji bi bio dovoljno isplativ za masovnu upotrebu.

Ta suradnja otvara i veće mogućnosti, kao npr. masovnu proizvodnju vodika za pogon vozila ili elektrana...

Quote:
"Converting an Olympic swimming pool of water into hydrogen and oxygen per second would create 43 terawatts of power. In the next 50 years, the world needs 16 terawatts."
http://www.hydrogengas.biz/hydrogen_generator.html

Uz to, neka rješenja sa polja nano-tehnologije nude mogućnosti efikasnijeg skladištenja i manipuliranja vodikom, što je do sad bilo veliki problem...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 13:20   #62
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Haram, hvala, ovo je jako zanimljivo. I ja se uvijek žderem da vjetroelektranu moraš zakočiti kod jakog vjetra, i propada uzalud sva ta silna energija.
Pa i hidroelektrane otvaraju temeljne ispuste za vrijeme vodnog vala...
THINSTAFL.
__________________
The truth is more important than the facts. - Frank Lloyd Wright
#GNU.Terry.Pratchett
jedan_od_dvojice is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 18:52   #63
Pa problem jakog vjetra i vjetroturbina se može relativno lagano riješiti tako da naprave turbine sa varijabilnim krilcima.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 22:37   #64
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Voditelj istraživačkog tima na MIT-u Daniel Nocera tvrdi da je ostvarivo, zahvaljujući novom katalizatoru sa gotovo 100%tnom efikasnošću koji su razvili, sa bocom čiste vode, 30m^2 fotonaponskih ćelija i 4 sata sunčevog svjetla dnevno, proizvoditi i skladištiti 30KWH el.energije -dovoljno za 24satnu potrošnju jednog (zapadnog) kućanstva, što bi značilo njegovu potpunu energijsku neovisnost.

http://peswiki.com/index.php/Directo...c_Electrolysis

Kompanija koju je osnovao, Sun Catalytix, u suradnji sa indijskom Tata Motors, sada radi na komercijalnoj primjeni ovog rješenja, sistemu koji bi bio dovoljno isplativ za masovnu upotrebu.

Ta suradnja otvara i veće mogućnosti, kao npr. masovnu proizvodnju vodika za pogon vozila ili elektrana...



http://www.hydrogengas.biz/hydrogen_generator.html

Uz to, neka rješenja sa polja nano-tehnologije nude mogućnosti efikasnijeg skladištenja i manipuliranja vodikom, što je do sad bilo veliki problem...
Ovo zvuči toliko dobro da sam euforično optimističan i u isto vrijeme super skeptičan. Držim im palčeve nek uspiju i projektom zauvijek pozatvaraju nuklearke!
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 17:51   #65
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Ovo zvuči toliko dobro da sam euforično optimističan i u isto vrijeme super skeptičan. Držim im palčeve nek uspiju i projektom zauvijek pozatvaraju nuklearke!
Možda na zapadu kod nas ne postoji PLAN za išta osim iskorištavanja NE krško mislim u 21st naš sabor razmišlja o izgradnji TERMOELEKTRANA NA UGLJEN i PLIN pa napizdite 10000 vjetrenjača po jebenom velebitu i evo ti struje koliko hočeš čak i za izvoz
Ali ne bolje je ugljen naravno iz uvoza kao i plin to je puno bolje pa čak i napizditi negdje u RH novu nuklearku
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 21:32   #66
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Možda na zapadu kod nas ne postoji PLAN za išta osim iskorištavanja NE krško mislim u 21st naš sabor razmišlja o izgradnji TERMOELEKTRANA NA UGLJEN i PLIN pa napizdite 10000 vjetrenjača po jebenom velebitu i evo ti struje koliko hočeš čak i za izvoz
Ali ne bolje je ugljen naravno iz uvoza kao i plin to je puno bolje pa čak i napizditi negdje u RH novu nuklearku
vjetrenjače naružnjuju krajolik, a i od vjetra se ne može neka provizija ulovit...

tako razmišljaju likovi koji ODLUČUJU o ovoj zemlji
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:04   #67
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
vjetrenjače naružnjuju krajolik, a i od vjetra se ne može neka provizija ulovit...

tako razmišljaju likovi koji ODLUČUJU o ovoj zemlji
Vozio sam se kroz sjever njemačke oni su ˝zasadili˝ cijela polja sa vjetroturbinama i kad su onak fino složene (naravno njemačka preciznost) izgledaju super na području koje je obično polje i ispod njih i dalje ljudi normalno se bave poljoprivrednom
E sad zamisli na velebitu koji je u prosjeku 80% čisti kamen kako bi više mogle te vjetrenjače poružniti taj krajolik
Čekajte da uđemo u EU pa će fino stranci dofurati tehnologiju i ubirati lovu time što će nama fino prodavati struju
Čitao sam da razvijaju nekakvu turbinu koja iskorištava i vjetar preko 50 čvorova krila izgledaju kao na avionskim mlaznim motorima sva iskrivljena sve u svemu neobičnog oblika ali izgleda opako jebeno(naravno još je prototip) mislim ja bi si je na kuću montirao i to bi besplatno dao da je ugrade
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 15:08   #68
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
vjetrenjače naružnjuju krajolik, a i od vjetra se ne može neka provizija ulovit...

tako razmišljaju likovi koji ODLUČUJU o ovoj zemlji
Meni su prelijepi, ali ja ne odlučujem o ovoj zemlji.

Po meni je najveći problem da u Hrvatskoj nema vlastite proizvodnje vjetroturbina, njemci su tu maksimalno okoristili, čula sam da KONČAR je imao s njima spor oko plagijata...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 16:56   #69
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Možda na zapadu kod nas ne postoji PLAN za išta osim iskorištavanja NE krško mislim u 21st naš sabor razmišlja o izgradnji TERMOELEKTRANA NA UGLJEN i PLIN pa napizdite 10000 vjetrenjača po jebenom velebitu i evo ti struje koliko hočeš čak i za izvoz
Ali ne bolje je ugljen naravno iz uvoza kao i plin to je puno bolje pa čak i napizditi negdje u RH novu nuklearku
Jesi li ti svjestan da VE rade samo 20% sati godišnje i što je još najgorje nikad ne znaš kada će raditi. I još da ne spomijemo koliko to prostora zauzima.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:47   #70
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Jesi li ti svjestan da VE rade samo 20% sati godišnje i što je još najgorje nikad ne znaš kada će raditi. I još da ne spomijemo koliko to prostora zauzima.
Onda su sve zemlje svijeta glupe što su uložile milijune eura u izgradnju cijelih polja vjetroelektrana
Imaš primjer v.britanije koja je čak svoje vjetrenjače postavila na more njemačka i danska več imaju pripremljene planove da naprave isto
Jedino se nama NIŠTA ne isplati sve je to bezveze ali svi skočimo u zrak kad nam poskupi gorivo,voda,hrana itd
a ustvari mi smo toliko bogata zemlja da nam uopče ne treba proizvodnja energije mislim ajmo sve uvoziti pa da vidimo koliko će trebati do bankrota iako ga več i sada skrivaju raznoraznim kreditima i sl
Spomenuo si prostor koji VE zauzimaju a kome bi smetale na velebitu???
Ti kažeš da samo 20% sati bi radile kad got se vozim po A1(a to je dosta često) prođem tunel sveti rok tamo UVIJEK nešto puše ali baš uvijek još nikad nisam prošao a da su ˝čarape˝ bile opuštene
Ima takvih lokacija za VE po cijeloj RH ali nema volje za ništa i kad netko pokaže volju za ulaganjem unište ga birokracijom
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 21:58   #71
Ma sve ti je to pranje novca i mazanje očiju glupih ekologa i zelenih.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 23:01   #72
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Onda su sve zemlje svijeta glupe što su uložile milijune eura u izgradnju cijelih polja vjetroelektrana
Imaš primjer v.britanije koja je čak svoje vjetrenjače postavila na more njemačka i danska več imaju pripremljene planove da naprave isto
Jedino se nama NIŠTA ne isplati sve je to bezveze ali svi skočimo u zrak kad nam poskupi gorivo,voda,hrana itd
a ustvari mi smo toliko bogata zemlja da nam uopče ne treba proizvodnja energije mislim ajmo sve uvoziti pa da vidimo koliko će trebati do bankrota iako ga več i sada skrivaju raznoraznim kreditima i sl
Spomenuo si prostor koji VE zauzimaju a kome bi smetale na velebitu???
Ti kažeš da samo 20% sati bi radile kad got se vozim po A1(a to je dosta često) prođem tunel sveti rok tamo UVIJEK nešto puše ali baš uvijek još nikad nisam prošao a da su ˝čarape˝ bile opuštene
Ima takvih lokacija za VE po cijeloj RH ali nema volje za ništa i kad netko pokaže volju za ulaganjem unište ga birokracijom
Uzmi u obzir da razvijene države većinu mogu pokriti iz klasičnih izvora, uključujući i NE. Mi takvih mogućnosti nemamo, a izgradnja bilo kakvih alternativnih izvora bi koštala k'o svetog Petra kajgana.
Trebali bismo imati sređeno zakonodavstvo za početak. A i usuglasiti se oko vlastite proizvodnje sa već postojećim kapacitetima.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 23:07   #73
sjeća li se itko od vas redukcija struje u bivšoj državi?
može li se pretpostaviti ZAŠTO je do istih uopće dolazilo tada?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 07:33   #74
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Uzmi u obzir da razvijene države većinu mogu pokriti iz klasičnih izvora, uključujući i NE. Mi takvih mogućnosti nemamo, a izgradnja bilo kakvih alternativnih izvora bi koštala k'o svetog Petra kajgana.
Trebali bismo imati sređeno zakonodavstvo za početak. A i usuglasiti se oko vlastite proizvodnje sa već postojećim kapacitetima.
Istina sve to košta ko da je zlato ali se i pomalo ulaganje vrača
I definitivno imamo kapacitete proizvoditi kompleta proizvod ali lakše je uvoziti
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 11:05   #75
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Ti kažeš da samo 20% sati bi radile kad got se vozim po A1(a to je dosta često) prođem tunel sveti rok tamo UVIJEK nešto puše ali baš uvijek još nikad nisam prošao a da su ˝čarape˝ bile opuštene
Ali ako puše prejako, opet banana.
Scythe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:10   #76
Quote:
Scythe kaže: Pogledaj post
Ali ako puše prejako, opet banana.
Ali imaš prototip VE koja bi radila i u gadnijim uvjetima
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:51   #77
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Istina sve to košta ko da je zlato ali se i pomalo ulaganje vrača
I definitivno imamo kapacitete proizvoditi kompleta proizvod ali lakše je uvoziti
Na žalost ne vraća. Čitao sam studiju o gradnji vjetroelektrane u Istri i jedina pogodna lokacija je jedan Brijunski otok. Na žalost, zato jer je otok, ponovo nije isplativo i neće se ulagati.

Jednostavno nema računice, ta oprema nikad ne bi sama sebe isplatila. Tako da u hrvatskoj ima svega par mjesta gdje bi možda bilo isplativo graditi vjetroelektranu. Alternativa je skupa...
eke777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 12:25   #78
Površinski vjetrovi su najčešće nepouzdani i preslabi kao ozbiljniji izvor el.energije, zato postoje projekti koji bi koristili visinska strujanja, kao ovaj Magenn; balon koji nosi turbinu s generatorom na veće visine sa jačim i stalnijim vjetrovima... i može se instalirati gotovo svugdje, što ga čini pogodnim na izoliranim mjestima ili u kriznim situacijama kada je energetska infrastruktura uništena...

http://peswiki.com/index.php/Directory:Magenn
http://www.magenn.com/
http://www.magenn.com/technology.php

računica:
http://www.magenn.com/winddata.php

ovako bi to moglo izgledati:
http://www.magenn.com/applications.php

... i još malo općenitije sa wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airborne_wind_turbine
http://en.wikipedia.org/wiki/High_altitude_wind_power



... ali mene više kopka ova ideja : tornadoelektrana

Zadnje uređivanje haram : 14.05.2011. at 12:56.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 19:27   #79
Quote:
eke777 kaže: Pogledaj post
Na žalost ne vraća. Čitao sam studiju o gradnji vjetroelektrane u Istri i jedina pogodna lokacija je jedan Brijunski otok. Na žalost, zato jer je otok, ponovo nije isplativo i neće se ulagati.

Jednostavno nema računice, ta oprema nikad ne bi sama sebe isplatila. Tako da u hrvatskoj ima svega par mjesta gdje bi možda bilo isplativo graditi vjetroelektranu. Alternativa je skupa...
U unutrašnosti Istre ima tri lokacije pogodne za vjetroparkove. Imam i sliku gdje su označene, ali su mi u kompjuteru u uredu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:43   #80
Vjetroelektrane su jedva isplative.

Hrvatska treba sagraditi NE i rijesiti problem el.energije za dosta dugo vremena.
Neustrasivi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:34.