Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2022., 04:33   #1
Zasto se bavimo uspomenama?

Vrlo cesto....kroz npr glazbu, filmove, fotografije, a i medijski...često se spominju - uspomene


Kako kaže Đo Maračić Maki - Zar će kiše boljeti jače, što mi znače uspomene kad nisi kraj mene?

Zasto se bavimo uspomenama?


Da li kroz bavljenje uspomenama na neki način možda i zatvaramo vrata sadasnjosti?


Što opcenito mislite o uspomenama?


Da li vas one potiču na nježnost?


Volite li drugima pričati o njima {cak i onima koje tek upoznate} ili ih čuvate za izuzetno uski krug ljudi, ili čak ni za njih?


Gledati li uspomenama u oči?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 08:47   #2
Zasto se bavimo uspomenama?

“Uspomene su jedino blago koje nam nitko ne može oduzeti”.

Zvuči kao floskula, djelomično i je (npr. bolesti poput Alzheimera mogu nam ih oduzeti).

Ne bavim se njima tako često da bi mi ometalo život u sadašnjosti. Ali s vremena na vrijeme, “prolistam albume sjećanja”. Obično ne ciljano, nego najčešće kad me nešto u sadašnjosti podsjeti na nešto iz prošlosti.

Ako mi se učini prikladnim, nekad neku od uspomena podijelim i s bliskim mi ljudima. Ne svaku i ne bilo s kim, naravno.

Dobra tema, Maystore!
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 11:42   #3
Zato sto je ponekada melankolija ugodna, ispremijesana sa nostalgijom minulih nekih vremena, dogadaja, iako ne mora nuzno biti to, moze jednostavno biti bivanje sada u tom jednom laganom otuzno smirujucem okruzenju, uvucenom u sebe, ispunjenom vlastitim mislima o prolaznosti, kao sjeta.

Impresionizam pase uz to, Erik Satie recimo, i kisa i samoca i svijet koji lagano tece dok trenutke ne ometa nista umjetno.

Itd...
Velen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 12:02   #4
Ako su te uspomene prijatne lijepo se reflektirati unazad.Ako nisu prijatne opet možemo nešto naučiti,ne treba pretjerivati.Ego uvijek nastoji da živi u prošlosti i budućnosti,što predstavlja problme u svakodnevnom životu,umjesto toga trebamo više živjeti u sadašnjostii.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 17:30   #5
Riječ "uspomena" su ljudi skloniji shvatiti kao nešto prošlo, i srcu drago, na osobit način blisko. Naravno, postoje i gorke uspomene.
Bavimo se njima često spontano jer ne možemo van iz svoje kože, jer se susrećemo sa situacijama u kojima nas nešto podsjeća na doživljaje iz prošlosti.
Bavimo se njima jer smo nekad nesposobni do kraja potrgati emotivne veze.
Bavimo se njima radi lijepih sjećanja, radi lekcija i jer se bojimo zaborava i želimo se osjetit živima.
I to je dobro, ali, ne treba uspomenama dopustiti da se bave nama u sadašnjosti.
__________________
Ti si bio pogrešan kad si mi stavio ruku na rame, tamo je držao dugo i govorio riječi..
Amorevirginali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 19:48   #6
Možda zato što trenutno ne postojiš, bez "jučerašnjeg sebe"? Onaj koji ne nalazi današnjeg sebe kao onog, kao onakvog s kime je nešto "za dugotrajno sjećanje" činiti, taj se možda često pronalazi pronađen u stanju ("I don't mean to offend you, but reflective men often find themselves at a place removed from the realities of life.") namjerne se lišenosti trenutnosti, zadubljen u kutiji sličica, koje kada su umjetničkom slobodom naslikane, možda nisu baš, ili možda uopće, bile vjerodostojna preslika tadašnje "za dugotrajno sjećanje" stvarnosti. Život kao umjetnost, dementnog "abstract art" umjetnika(ce).

"What like a bullet can undeceive!" — H. Melville
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2022., 13:40   #7
A da, nezgodno je kad u trenutnim daniuma jako puno toga asocira na proslost.Nekakav taj rpijela iz porljeca u skoro psa ljetne temperature poprilicno zbunjuje
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 02:23   #8
Zato što se volim prisjetiti nekih lijepih vremena i trenutaka!
Ne čine me depresivnom, čine me sjetnom, volim ih se prisjetiti i često se osjećam bolje!

Naravno ima ih i nekih koje bih voljela zaboraviti ili promijeniti, ali prođe kroz neko vrijeme...
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2022., 04:23   #9
Moguće da... uglavnom neke uspomene bole jer je tesko ocekivati cak i približno slične stvari
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2022., 05:25   #10
Ja se ni ne želim baviti,ali mi nesvjesno dođe
bucaseksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2022., 05:31   #11
Quote:
bucaseksi kaže: Pogledaj post
Ja se ni ne želim baviti,ali mi nesvjesno dođe
Nesvjesno ti dođe, no potom se svjesno baviš... ili ne baviš?
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 02:54   #12
Jako zanimljiva tema i moram odmah napisati da mi se sviđa. Ah, uspomene zvuči veoma, veoma nostalgično čak pomalo i bolno.
"Sjećam se kiša je padala danima." - kao da se u toj jednoj jedinoj rečenici može sažeti sve ono što sam ja nekada bila i eto jednostavno nestala, isčezla kao dim tek dogorjele svijeće. Ne volim čak niti razmišljati o svojim uspomenama, a kamoli dijeliti ih s...
... ma s bilo kim. One su moje, koliko god one bolne i teške bile, moje su i želim da tako i ostane. Ponekad mi se smiju u lice, oh ponekad mi se čak i rugaju, A ponekad... Ponekad se ja njima smijem u lice, ponekad im čak uspijem zalupiti i vrata pred nosom i to doživljavam kao svoju pobjedu, kao svoju malu pobjedu. No, gotovo svakog mjeseca, svakog lunarnog mjeseca, prošapću ponovno me pronađu i prošapću onako tiho, gotovo sasvim nečujno, ponekad čak prošapću i bez riječi. Tek nekoliko prostih riječi. Tek... Sjeti se... Sjeti se.
Sjećam se kiša je padala danima.
zlakraljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 02:56   #13
Quote:
Velen kaže: Pogledaj post
Zato sto je ponekada melankolija ugodna, ispremijesana sa nostalgijom minulih nekih vremena, dogadaja, iako ne mora nuzno biti to, moze jednostavno biti bivanje sada u tom jednom laganom otuzno smirujucem okruzenju, uvucenom u sebe, ispunjenom vlastitim mislima o prolaznosti, kao sjeta.
Upravo to. I ja aludiram na ovo. Bravo.
zlakraljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 03:06   #14
ja se konstantno vracam u proslost i tugujem
ekonomist715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 07:29   #15
Quote:
ekonomist715 kaže: Pogledaj post
ja se konstantno vracam u proslost i tugujem

Nije ti ovo dobro. Bolje se prisjećati lijepih stvari iz prošlosti, a nastojati živjeti u sadašnjosti kako bismo i u budućnosti imali što više lijepih uspomena.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 15:36   #16
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Nije ti ovo dobro. Bolje se prisjećati lijepih stvari iz prošlosti, a nastojati živjeti u sadašnjosti kako bismo i u budućnosti imali što više lijepih uspomena.
to mi svi govore -.-'
ekonomist715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 15:54   #17
Quote:
ekonomist715 kaže: Pogledaj post
to mi svi govore -.-'

I zašto onda ne poslušaš?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 17:56   #18
a zato jer izgleda volim patiti
ekonomist715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2022., 20:15   #19
Quote:
ekonomist715 kaže: Pogledaj post
a zato jer izgleda volim patiti

Ako baš voliš, ti onda pati. Ja ne volim, pa nastojim izbjeći.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2022., 08:12   #20
Uspomene su dobre i loše u isto vrijeme.

Iz uspomena možemo rasti, a isto tako one nas mogu i uništiti.

Volim se sjetit šta sam radio prije a sada ne mogu, no nemam osjećaja prema tomu, nikakvih.
-.Toni.- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.