Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2013., 19:53   #61
Dobro miša mu malko smo se našalili sa njime naravno da je naš i da ga nikome ne damo
__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 19:57   #62
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post




E ovo je super ! Kad bi barem svaki vozač imao prilike proć ovakve uvjete na obuci ! U zoni operacija obično javne komunalne i ine službe ne delaju...jerbo se puca na sve strane...ha,ha. i kad snježina zakrka nema ralice da napravi put...daklem ..evo vidimo..odlično !!..ovo je prava obuka...za moguću realnu,stvarnu situaciju.
Po meni ovo je jako dobro...A ovaj dodatni text to shvaćam kao dobru šalu.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:03   #63
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa mi smo uvijek po nečemu iznimka i dobro poznati da samo mi znamo izmisliti nešto što nigdje nema..
..ako hoćeš pravu vojničinu koji zna što radi traži ga u rasponu od 30 do 40 ljeta..to su najbolje godine jer vojnik mora bit kompletan..što mu vrijedi ako može trčat a ne zna kuda mora trčat...iskustvo dolazi s godinama
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:08   #64
Dosta toga je potrebnu u A-stanu, ali kriza je...tako da se bez nekih stvari može odnosno mora. Iako su balističke naočale sa UV zaštitom potreba, a ne luksuz. Nema više Zippo upaljača, Leatherman noževa i SRK-ova.
__________________
Svaka sličnost sa stvarnim osobama sasvim je slučajna :D
Oberleutnant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:16   #65
Quote:
Oberleutnant kaže: Pogledaj post
Ljudi što ste toliko zapeli za te slike...
Ljudi zapnu za slike, čak i kad ih je ovako malo, jer je to jedino što vide pa se onda ide u "sitničarenje", tko kako što drži i gdje, što ima-što nema od opreme i slične stvari.

O tim "sitinicama" poput činjenice da vježbaju sa jednom, a koristit će sasvim drugu pušku u misiji se već pisalo tijekom godina na ovom forumu. U više navrata. Što se promijenilo? Ništa.

O famoznoj službi za odnose sa javnošću se također više puta pisalo, pa čak su im se ideje pisale po forumu, a možda im je netko nešto i mailao. Što se promijenilo? Ništa. Bitno da su uspjeli objaviti N GS sa odvezanom čizmom i da u skoro svakoj galeriji ima bar 2/3 slika generala i visokih časnika, to je stvarno uspjeh.

Neke sitnice poput medalja za Afganistan, Kosovo i ostale misije, noćnog gađanja, korištenja zaštite za oči i uši, uniformi i ostalo da ne spominjem opet.

Više manje o svemu što si spomenuo smo već davnih dana pisali, ostalo je samo jer se jako malo toga promijenilo.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.

Zadnje uređivanje Hollow Point : 09.02.2013. at 20:34.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:20   #66
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Usadniku smeta kragna od pancirke????

A jebate iskustvo progovara iz tebe ... da si rekao da ga muče ploče u pancirki ili da je premala protuklizna površina na ramenu ajde, ali kragna smeta čovjeku da osloni kundak o rame
..jesss na temelju svoga iskustva sam to rekao..budući da sam ovdje friški i da mi je ovo novo budem ti malo opisao..znaš da se nove pancirke zadužuju u onome crnom "cekeru" e . pored pancirke unutra se još može nać (koliko me pamćenje služi) ona dva štitnika za ramena pa ta kragna pa ona torbica za vezu torbica za masku i ak je još nešto bilo unutr zaboravio sam...futrole za spremnike su podjelili naknadno...E vidiš kad sam dobio tu pancirku nisam baš znao što je što..za one štitnike za ramena sam mislio da su štitnici za međunožje pa sam par minuta gruntao di da ih kao takve zakačim ..a kragna ..p a nisam imao pojma da je to kragna..nije nikog bilo blizu da ga pitam a ovi moji su bili isti ko i ja...Tek kad smo se spojili sa ostalom ekipom ..onda mi se upalila lampica i brže bolje pokušao sam namjestit tu kragnu..naravno nisam uspio..nekako ju zakačio al mi je smetala...sve do prve pauze..tek tad sam skinuo pancirku i namjestio tu prokletu kragnu kako spada...Eto cijelo vrijem priprema radilo se s onim starim pancirkama iz rata..maskirnim..možda Borovo..nisam siguran i onda nam par dana prije zadnjeg ocjenjivanja krenu zaduživat opremu...pufff ..ništa nismo bili bolji od ovih koje smo sad uzeli pretresat..eo napisah
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 21:11   #67
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Veliki vojni poslovi dogovarani su mimo natječaja!

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/v...---274071.html

po meni dosta loš novinarski tekst koji se svodi na prepucavanje, rekla kazala tj. premalo argumenata.... tresla se brda rodio se miš

ak ništa bar se donekle u javnost iznose problemi pa nam je jasnije šta je uzrok lošem stanju
Evo tu imaš malo opširniji članak o tom izvješću.

http://obris.org/hrvatska/odbor-za-o...avne-revizije/
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 23:21   #68
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..ako hoćeš pravu vojničinu koji zna što radi traži ga u rasponu od 30 do 40 ljeta..to su najbolje godine jer vojnik mora bit kompletan..što mu vrijedi ako može trčat a ne zna kuda mora trčat...iskustvo dolazi s godinama
Jedna stvar su vojničine a druga vojnici koji pošto poto žele tu ostati do penzije i zaboli ih ona stvar za napredovanje ili ostati u formi.Manje više su većina tu jer ih nitko ne gnjavi i za sada je sigurna plaća a ne ko ostatku firmi u našoj Hrvatskoj.Osobno znam za svog bivšeg kolegu koji je dan danas pozornik(dobio taj čin iza oluje)i ne zanima ga ništa drugo nego ostati što duže zbog plaće jer kako kaže od penzije nebi moga živit.Nitko ga ne dira jer kako će netko vojnika od 1993 natirat da puzi i pravi sklekove.U penziju će ktek kad bude mora sukladno svojim godinama.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 00:19   #69
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Jedna stvar su vojničine a druga vojnici koji pošto poto žele tu ostati do penzije i zaboli ih ona stvar za napredovanje ili ostati u formi.Manje više su većina tu jer ih nitko ne gnjavi i za sada je sigurna plaća a ne ko ostatku firmi u našoj Hrvatskoj.Osobno znam za svog bivšeg kolegu koji je dan danas pozornik(dobio taj čin iza oluje)i ne zanima ga ništa drugo nego ostati što duže zbog plaće jer kako kaže od penzije nebi moga živit.Nitko ga ne dira jer kako će netko vojnika od 1993 natirat da puzi i pravi sklekove.U penziju će ktek kad bude mora sukladno svojim godinama.
To je sadašnja slika i prilika HV...žalosno,ali istinito..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 00:32   #70
@ jedangrafitni
Dobra obuka, odgovornost i profesionalnost na djelu!

http://i1088.photobucket.com/albums/...pse863b1b3.jpg


__________________
U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:" ... Da smo složni i čestiti davno bi imali državu. ...No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?!"

Zadnje uređivanje Hollow Point : 10.02.2013. at 18:34.
U-boat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 08:07   #71
Wink

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...hm daklem problematično vam je držanje puške..zašt ju nije uhvatio za prednji rukohvat kak spada...ajmo malo analizirat ono što vidimo...vanka je hladno .. vidimo da na sebi ima pancirku.pa tu gorotex jaknu .. ispod ..ma okladio bih se da ima obučenu vestu i možda još košulju i nekakvo toplije donje rublje... i ajd sad ti s time pokušaj dohvatit i držat pušku kak spada..mogu reć da baš i nije ugodno jednostavno žulja i naprežeš se..to ne ide..onda je ćopiš onak kak je najkomotnije...e sad ..zašto je dotični sve to natovario na sebe..pa rekli su mu da tak mora...mora se je postoji SOP kojeg se dužan držat...inače u modernim i pravim vojskama postoji posebna odjeća koja se oblači kada ide pancirka na vojnika..upravo iz razloga komocije prilikom rukovanja razno-raznim military stvarčicama,ulaska,izlaska,pozdravljanja...tog još nema kod nas..a valjda bude..dotle budemo ko medvjedi...(ovo moje "pametovanje" se temelji na osobnom iskustvu)
I moje pametovanje se temelji na nekakvom iskustvu,jer sam ipak prošao kakvu takvu obuku za vrijeme služenja vojnog roka(1999,10mj,Požega,Trsat,Šapjane). U-boat ti je lijepo rekao i Hollow. U suštini dobro zboriš,ali svi mi ovdje volimo HV i previše i želimo da bude na nivou,zato nas ovakve fotografije i tjeraju da budemo malo zločesti. Podsjećaš me na alena. I da,znali smo i mi poprilično imat opreme na sebi a imali kud i kamo veće i teže G3.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:06   #72
Quote:
zdrug2000 kaže: Pogledaj post
I moje pametovanje se temelji na nekakvom iskustvu,jer sam ipak prošao kakvu takvu obuku za vrijeme služenja vojnog roka(1999,10mj,Požega,Trsat,Šapjane). U-boat ti je lijepo rekao i Hollow. U suštini dobro zboriš,ali svi mi ovdje volimo HV i previše i želimo da bude na nivou,zato nas ovakve fotografije i tjeraju da budemo malo zločesti. Podsjećaš me na alena. I da,znali smo i mi poprilično imat opreme na sebi a imali kud i kamo veće i teže G3.
...ja im samo kažem da našeg vojnika ne nazivaju debilom,glupsonom itd...to nek čuvaju za naše generalisimuse...vojnik u devedeset posto slučajeva nije kriv...
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:14   #73
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post
@ jedangrafitni
Dobra obuka, odgovornost i profesionalnost na djelu!
...da puno bolje.Netko se malo potrudio i odradio dobar posao.Fotograf napravi tristo četrsto slika i onda netko sjedne pa izabere nekoliko najboljih a ne ko one iz Gašinaca.A ova ekipa..to su valjda ročnici...a i najvažnije imaju iza sebe instruktora koji zna znanje.Zna kao što ide i zna im to i pokazat....ovo je dobro

Zadnje uređivanje Hollow Point : 10.02.2013. at 18:34.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:17   #74
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Jedna stvar su vojničine a druga vojnici koji pošto poto žele tu ostati do penzije i zaboli ih ona stvar za napredovanje ili ostati u formi.Manje više su većina tu jer ih nitko ne gnjavi i za sada je sigurna plaća a ne ko ostatku firmi u našoj Hrvatskoj.Osobno znam za svog bivšeg kolegu koji je dan danas pozornik(dobio taj čin iza oluje)i ne zanima ga ništa drugo nego ostati što duže zbog plaće jer kako kaže od penzije nebi moga živit.Nitko ga ne dira jer kako će netko vojnika od 1993 natirat da puzi i pravi sklekove.U penziju će ktek kad bude mora sukladno svojim godinama.
To je problem u sustavu koji te "stare" vojnike i dočasnike pa i časnike ne zna iskoristit tj upotrijebit na pravi način.Nikako nisam za to da se te ljude izbaci na ulicu.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:32   #75
Quote:
U-boat kaže: Pogledaj post





Slika 1. Sada si ga već seremo ha? Sa AK-47 se tako cilja (jedno oko zatvoreno) sa time da ovaj ne cilja ništa posebno i naglasak je na držanju naoružanja! Daj mu G36 u ruke pa onda sudi!

Slika 2. Čovjek spušta cijev sa linije ciljanja i promatra šta je "pogodio", dakle nije da mu usadnik nije legao i da mu nešto smeta. Uostalom vidi se gdje je usadnik bio trenutak prije.

A šta je gdje načičkao ako već nema obučavatelja koji će mu točno reći gdje koji dio opreme stoji onda će si već sam prilagoditi.

Ali obojica znaju rukovati naoružanjem kojim su zaduženi (za razliku od onog prije)
1.JNA "škola" kaže zažmiri . Zapadna "škola" kaže kad zažmiriš to je ko da si sam sebe osljepio,drži oko otvoreno i nauči se ciljat tako.Kako s puškom tako i pištoljem i Može se preko mehaničkog ciljnika samo treba više vremena na strelištu . Treba vježbat a ne gulit straže i hodat po sprovodima itd...2.Usadnik (kundak) na ovom modelu baš i nije adekvatan u kombinaciji s pancirkom . Svojim oblikom više odmaže kod rukovanja. Da je zakrivljen na kontra stranu ili ravan bilo bi lakše manipulirat puškom.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 15:42   #76
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Ljudi zapnu za slike, čak i kad ih je ovako malo, jer je to jedino što vide pa se onda ide u "sitničarenje", tko kako što drži i gdje, što ima-što nema od opreme i slične stvari.

O tim "sitinicama" poput činjenice da vježbaju sa jednom, a koristit će sasvim drugu pušku u misiji se već pisalo tijekom godina na ovom forumu. U više navrata. Što se promijenilo? Ništa.

O famoznoj službi za odnose sa javnošću se također više puta pisalo, pa čak su im se ideje pisale po forumu, a možda im je netko nešto i mailao. Što se promijenilo? Ništa. Bitno da su uspjeli objaviti N GS sa odvezanom čizmom i da u skoro svakoj galeriji ima bar 2/3 slika generala i visokih časnika, to je stvarno uspjeh.

Neke sitnice poput medalja za Afganistan, Kosovo i ostale misije, noćnog gađanja, korištenja zaštite za oči i uši, uniformi i ostalo da ne spominjem opet.

Više manje o svemu što si spomenuo smo već davnih dana pisali, ostalo je samo jer se jako malo toga promijenilo.
Mene smeta ljepljenje pogrdnih izraza po našim ljudima . A to "sitničarenje" je dobro i treba pisat o tome i dalje iako ovi gore ne trzaju.Isto ovako kako mi ovdje "analiziramo" to rade naši saveznici i "saveznici" . I kakvi su njihovi zaključci ? Isti ko i naši . Jedan analitičar obavještajac iz par fotki izvuče čitavo more informacija . Kako to ovim našim guzonjama nije jasno ? Barem da malo pripaze kakve informacije puštaju vanka . Stara narodna : slika vrijedi tisuću riječi
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 16:01   #77
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
A tek ovo, urnebesno, bolje nego u pratizanskim filmovima.....

http://www.vecernji.hr/data/slika/104/517137.jpg
...a je partizanija.Ko je ovo smislio?I zašto?Nije valjda da nemaju kutija.Pa barem toga ima.Posao pomoćnika strojničara nije samo držat strojničaru redenik.Pomoćnik je tu da pomogne kad se mjenja cjev da doda novu kutiju preuzme staru i td..A ponajprije njegova uloga je da traži mete.Dva para očiju bolja su od jednog.Čučne iza i malo desno i gleda van.Kad vidi nešto potapša ovog po ramenu ili kacigi pokaže rukom i informira glasom (vezom) da zna i pilot . Zna li itko zašto su se odlučili za ovakvu kombinaciju?Baš me zanima.Zašto?A ona vreća iza strojnice.Služi li ona samo za čahure ili tu ide i prazan redenik?Zna li itko?Jel ko radio s tim?
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 17:12   #78
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
...da puno bolje.Netko se malo potrudio i odradio dobar posao.Fotograf napravi tristo četrsto slika i onda netko sjedne pa izabere nekoliko najboljih a ne ko one iz Gašinaca.A ova ekipa..to su valjda ročnici...a i najvažnije imaju iza sebe instruktora koji zna znanje.Zna kao što ide i zna im to i pokazat....ovo je dobro
Ovi ročnici su tu samo za pozing i sigurno za neku kampanju privlačenja dragovoljnih ročnika ili za one postere koje koriste na sajmovima obrazovanja i stipendiranja. Nema šanse da ovu opremu nose standardno...tako da je ovo samo reklama i iskvarena slika realnosti.
__________________
Svaka sličnost sa stvarnim osobama sasvim je slučajna :D
Oberleutnant is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 19:16   #79
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
To je problem u sustavu koji te "stare" vojnike i dočasnike pa i časnike ne zna iskoristit tj upotrijebit na pravi način.Nikako nisam za to da se te ljude izbaci na ulicu.
A što bi sa njima trebalo napraviti? Pa nije vojska dom umirovljenika ili hospicij! Tko ne želi učiti i napredovati, raditi na sebi i drugima, tko nije nimalo ambiciozan i očekuje ležanje i sigurnu plaću zbog toga što je bio u ratu prije 20 godina nema što tražiti u OSRH. Možda zvuči grubo i bezobrazno, ali to je jednostavno tako. Pa prosječni vojnik ima 40 godina!

Istovremeno imaš klince koji godinama čekaju na taj poziv za dragovoljno služenje vojnog roka, pa onda još malo čekaju na specijalističku obuku itd. A klinci su mladi, ambiciozni i željni znanja i napredovanja. Ne svi, ali dobar dio je. Prijavi se sa 18 za vojsku, dođe na red sa 21-22.

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
Mene smeta ljepljenje pogrdnih izraza po našim ljudima .
Još jednom sam preletio postove i nigdje nisam našao da je netko izvrijeđao vojnike na slikama. Ljevoruki Jack baš i nije uvreda, barem meni...

Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
A to "sitničarenje" je dobro i treba pisat o tome i dalje iako ovi gore ne trzaju.Isto ovako kako mi ovdje "analiziramo" to rade naši saveznici i "saveznici" . I kakvi su njihovi zaključci ? Isti ko i naši . Jedan analitičar obavještajac iz par fotki izvuče čitavo more informacija . Kako to ovim našim guzonjama nije jasno ? Barem da malo pripaze kakve informacije puštaju vanka . Stara narodna : slika vrijedi tisuću riječi
Jedan analitičar puno više može saznati čitajući dokumente koji su objavljeni po raznim službenim stranicama, od toga što se uvozi od oružja i opreme do komunikacijskih uređaja koje posjedujemo.

Našim guzonjama je jednostavnije zabraniti slikanje i snimanje sa izlikom da je nešto supertajno, a zapravo zabrana služi kako bi se od hrvatskih građana (koji istim tim guzonjama osiguravaju novce i sredstva za rad) prikrio sav jad i bijeda OSRH te njihovo neznanje, lijenost i nesposobnost. Sve divno krasno i na razini, vojska je super sposobna zahvaljujući iskustvima iz Domovinskog rata i implementacijom NATO standarda () i onda puf - jedno jutro vidiš kako generala i zapovjednika kopnene vojske u uniformi privode u policijsku stanicu. Ili sindrom naknadne pameti - sve divno i krasno i na razini dok isti ne odu u mirovinu, pa onda počne paljba putem novina kako nam je ova ili ona grana u kompletnom rasulu. Bez imalo srama i stida.

Što se tiče stare narodne - mislim da smo prebacili normu za te tri-četiri slike.

Quote:
Oberleutnant kaže: Pogledaj post
Ovi ročnici su tu samo za pozing i sigurno za neku kampanju privlačenja dragovoljnih ročnika ili za one postere koje koriste na sajmovima obrazovanja i stipendiranja. Nema šanse da ovu opremu nose standardno...tako da je ovo samo reklama i iskvarena slika realnosti.
Čisti PR, par fotki i ok. Mislim da se na obuci u nekim generacijama nešto i radilo sa VHS, ali daleko daleko od toga da se ovakve uniforme i naoružanje stalno koristi.

Pa dio profesionalne vojske nema kompletne uniforme, kamoli ročnici.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 19:41   #80
Quote:
Oberleutnant kaže: Pogledaj post
Dosta toga je potrebnu u A-stanu, ali kriza je...tako da se bez nekih stvari može odnosno mora. Iako su balističke naočale sa UV zaštitom potreba, a ne luksuz. Nema više Zippo upaljača, Leatherman noževa i SRK-ova.
Naočale su potreba i obveza ... Leatherman je potreba za svakoga tko će raditi s Browningom, a pogotovo VHS ... SRK trebaš rijetko tako da i nije neka šteta što ga nema ... Zippo je glupost neopisiva tko je smislio da se nosi u Astan jer je prazan isti dan kada ga tenkiraš ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.