Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2013., 22:36   #1
Igračke ili prave stvari

Svakodnevno nas na tv-u, po katalozima, i slicnim reklamnim materijalima zasipaju svime sto tribamo kupit svojoj dici. Eto, u mene ih je dvoje, curica i momak, i racionalan kakav jesam, pokusavam stavit neke stvari na papir, i to jeli s financijske strane...

ono sto sam zakljucia je da se na igrackama i opcenito svim stvarima za dicu vrte ogromne i nerealne pare, i ne znam sto ucinit i kako s tim izic na kraj.

evo par primjera:
- rebatinke/suknje po centrima (100-200kn), solidna cifra, a npr. kostim za maskare po 250-300, 400kn... prvo nosi cesto, drugo prakticki jednom!
- igračke alati za momke, znaci, kacavide, kljucevi, klijesta, aku busilice, i slicne stvari dodju ili skuplje ili tek neznatno jeftinije od njihovih stvarnih alata, npr. djecja aku busilica s plasticnim svrdlom dodje nekih 130kn, dok mini aku odvijac s kompletom bitova (ravni, krizni) 90kn.
- igracke za curice, znaci, mikseri, coffe aparati, kuhinjice, lonci, tave, kuhala, opet slicno kao i alati, npr. coffe aparat za djecu 170kn, najjeftiniji u konzuma 140kn (nije nesto, ali radi), pravi lonci i tave znaju bit jeftiniji (cak i tefal) nego igracke.

osim toga, opcenito su sve cijene otisle gori, i to uzasno. npr. bburago autici 1:43 idu od 20kn pa do 40kn u plodinama za isti autic. sicam se da su nekoc kostali po 6-10kn. sada se za tu lovu ne moze uzet ni plasticni kinez.

neka kolica tipa maclarena, i slicnih, a pogotovo ako se radi o 3u1 kostaju vise nego pojedina rabljena auta.

ujutro cim upalis tv da mala pogleda koji crtani prije vrtica, eto ti 5min crtanog i 15min pilanja u mozak sa svim mogucim lutkama, likovima, i sta vec ne sta dica "moraju" imat.

kako uopce izlazite na kraj sa svime? meni se cini da je u moje vrime dok sam bia dite bilo puno bolje, bili smo puno kreativniji, s manje se znali zabavit, a sada uzas. zastrasujuce mi je da mi se vise "isplati" malom kupovat Iskra benzinsku motornu pilu od 600kn u kauflanda, nego dat 400kn za "motornu baterijsku pilu" koja ce se raspast valjda u roku odma a ista valjda ne vridi ni 50kn...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 13:45   #2
E to I mene intrigira već neko vrijeme. Sjećam se da u jednoj trgovini daljinski upravljač za djecu košta cca 80 kn, a zamjenski za pravi televizor na akciji 30-ak kn. Ali ovaj prvi sviraaaaaaa

Moja curica se igra s mojim suđem (planiram joj uskoro sama napraviti kuhinjicu od kutija), kad se dokopa daljinskog onda operira po TV settingsu (eto, nama to ne smeta)...

A da ne govorim uopće kako sve te instant igračke djeluju na krativnost (I roditeljski džep )

Sjećam se svojih rola koje se nazuju na cipelu - ako ih netko iz društva nije imao, podijelili bi ove role što smo imali I svi se vozili na jednoj nozi
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 14:26   #3
da, to za daljinski i meni je upalo u oci jer mi mali non stop trpa daljinski u usta (zubi valjda), i onda isa pogledat, kad ono skuplja igracka nego pravi, a njemu ionako svejedno jel svira ili ne...

za zube uzeli onaj gumirani sta se stavi u frizider, na kraju mu draze slape i postole nego to, i tako cim se njih dohvati u usta, ili skine svoje pa njih... setamo gradom, on u kolicima, i svako malo neko "a izgubia vam je patiku"

sicam se tih starih rola, 4 kotaca... sicam se da su u moje vrime cure igrale na lastik i ono preskakanje s brojevima (ne mogu se sitit kako se zove), a mi bi non stop bili ili na biciklama, ili balun, ili kupili puzeve i ostale bestije po kvartu.

za malog sam reka da cu na kraju svaki put kupit komad postenog alata, pa ce vrlo skoro imat svoju radionu... da stvar bude bolja, manje cu je platit nego odgovarajuce igracke...

maloj sam u vrtic napravia krizanje sa semaforima, nekih 1x1m, iverica, boja, plocnik, LEDice, a koje stvarno radi i koristi se sad od 9-12mj. kad imaju u suradnji s HAKom nekakav program sigurnosti djece u prometu... trosak, mozda kojih 100kn... za 100kn od Lega nebi moga kupit onaj najmanji kompletic s jednim semaforom koji uopce ne svijetli...

jutros sam vidia reklamu na tv, djecji laptop s crno bilim lcd ekranom dimenzije valjda 5x7 cm, 170kn... tablet, 7", potpuno funkcionalan, android aplikacije, igre, programi, itd. ima vec za 400kn. e sad, jesam ja lud pa mi je normalnije dat 400kn za nesto sto dite isto moze koristit, crtat, pisat, ucit, igrat se i gledat na putu crtane, nego 170kn za stvar koja je dosadna vec iz ducana, a ne nakon 5min...

sad ce mi neki i zamirit, ali apsolutno mi nije jasno zasto bi netko ditetu kupia motor ili autic na baterije koji kosta minimalno 500 pa vise prema 1500-2000, a vidia sam ih i i po 3-4000, umjesto da mu kupi najobicniju biciklu pa da se dite i krece i radi nesto... to mi je suludo! i onda jos s takvim stvarima dodju na marjan, na znjan, a u zg valjda i na jarun, pa im izdahne baterija na po puta...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 23:26   #4
Pa - prave stvari

Nemaju igracke nego prave tablete, nemaju djecji sintic nego pravi (koji je naravno bolji i jeftiniji) i tako... Lista raste kako su stariji. Za igracke - stari daljinski od tv-kartice i pokvareni siemens mobitel s izvadjenom baterijom.

Imaju naravno i pravih igracki, neke su popularne, neke nisu. Ali moram stvarno prigovoriti da se pribor za kuhanje svrstao u "curicaste" igracke moj sin se jako voli igrati u kuhinji i kuhanja, pa valjda je priprema hrane esencijalna zivotna potreba neovisno o spolu.

A sto se elektricnih autica tice, nije uopce "umjesto" nego "uz" bicikl ( imaju i to, ali srecom naslijedjeno pa je trosak bio samo novi akumulator )
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 11:06   #5
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Pa - prave stvari
evo kad se vec spominje mobitel, mi isto rashodujemo stare mobitele pa se dica igraju, ali sve i da kupujes, jeftinije ti je uzet potpuno novi pravi mob nego igracku. Bila je donedavno ona akcija kupis 2 UHU ljepila, i onda mos uzet mob za 50kn. Igracka mob je skuplja.

pa i na samim kutijama za igracke (kuhinje, posudje) u pravilu su stavljene curice kako se igraju, tako da primjedbu mozes proslijedit i proizvodjacima tih igracaka. treba ih usput pitat zasto mini ploca (2 ploce) kosta manje nego ista takva igracka. nesto skuplja je ona indukciona, ali pored toga sto je prava, bez pravog posudja ne moze ozljedit dicu jer se ne ukljucuje.
inace, moj mali se voli igrat s loncima i tavama, zadnje mu je posluzila tava da stariju sestru zvizne s njom po glavi a inace bubnja po tome...

sto se tice motoriziranih stvari, ja sam vise pobornik "pravih", benzinskih, ako vec mora odvrnit gas, a ne baterijskih...

oko 2tkn u bih, u nas nisam gleda...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 16:16   #6
Srećom, imam dijete nezainteresirano za igračke (dobro, tek dvogodišnjakinja koju je rodbina zasipala darovima pa se još dijete nije imalo vremena poželjeti nešto) ali kad vidim sve te reklame a još više kad prozujim dućanom i primjetim cijene, zaboli me glava.
Aj još kad su mali pa im možeš uvalit svašta i kontrolirat konzumerističko čudovište koje je postalo dominantnim strojem koji pokreće ljude današnjice, al mene je više strah tinejdžerskih željica buntovnog djeteta koje bi se igralo odraslih.
Nedavno mi od frendice mala slavila nešto, ima 14god. Poželjela si za poklon najnoviji Samsungov mobitel. Od kumova dobila laptop duplo skuplji nego što moj muž dobije plaću. Na nogama ne smiju bit cipele ispod 500kn.
Ja se sjećam kad sam bila mala, meni je igračka bila hrpa gumbića, kvačice za rublje i takve stvari, zabavnije od barbika.

E samo da komentiram... ja bi voljela da se djeca (pogotovo moje) više igra a manje oslanja na ekransku zabavu. Nažalost, to je uzelo maha i previše.
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:55   #7
Quote:
Fleurdefeu kaže: Pogledaj post
Aj još kad su mali pa im možeš uvalit svašta i kontrolirat konzumerističko čudovište koje je postalo dominantnim strojem koji pokreće ljude današnjice, al mene je više strah tinejdžerskih željica buntovnog djeteta koje bi se igralo odraslih.
borim se s tim i u vlastitim redovima, jer redovito cujem "treba joj ovo, treba mu ono", i onda jednostavno popustim jer nemam ni volje ni zivaca za prepucavanje... jedno je ono sto nam je nametnuto pustim reklamiranjem, drugo su stvarne potrebe...

Quote:
Fleurdefeu kaže: Pogledaj post
Nedavno mi od frendice mala slavila nešto, ima 14god. Poželjela si za poklon najnoviji Samsungov mobitel. Od kumova dobila laptop duplo skuplji nego što moj muž dobije plaću. Na nogama ne smiju bit cipele ispod 500kn.
Ja se sjećam kad sam bila mala, meni je igračka bila hrpa gumbića, kvačice za rublje i takve stvari, zabavnije od barbika.
sve je to super, samo takvo dite nikad nece cijenit apsolutno nista u zivotu. virujem da bi svi redom prominili misljenje kad bi svu tu lovu osobno zaradili, potrudili se oko necega, jer lako je dok drugi daje...
s 14 godina ja sam vec ima svoju zaradjenu lovu, i recimo, prije bi podrza roditelje koji pridodaju koliko je potrebno kad se vidi trud i volja, nego sve na gotovs...

Quote:
Fleurdefeu kaže: Pogledaj post
E samo da komentiram... ja bi voljela da se djeca (pogotovo moje) više igra a manje oslanja na ekransku zabavu. Nažalost, to je uzelo maha i previše.
nekidan sa zenom isa odvest dicu na igraliste, i ono samo smo se u jednom trenu pogledali - zenska ljuja u onoj mrezastoj ljuljacki malu od kojih 8-9 godina, dok mala nezainteresirano igra igrice na mobitel, raspaljeno tuta-forca da nemos ne primjetit... mislim, wtf, zasto uopce i izlazi iz kuce ako ce stalno visit na mob i igrice... ne znam sto mi je tu gore, dite koje tako isprazno visi dok se dica okolo igraju ili njena mater koja je jos ljuljuska i nikako ne reagira... uzas!
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 20:10   #8
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
na igraliste, i ono samo smo se u jednom trenu pogledali - zenska ljuja u onoj mrezastoj ljuljacki malu od kojih 8-9 godina, dok mala nezainteresirano igra igrice na mobitel, raspaljeno tuta-forca da nemos ne primjetit... mislim, wtf, zasto uopce i izlazi iz kuce ako ce stalno visit na mob i igrice... ne znam sto mi je tu gore, dite koje tako isprazno visi dok se dica okolo igraju ili njena mater koja je jos ljuljuska i nikako ne reagira... uzas!
Meni bi vjerojano prva reakcija bila da s djetetom nešto ne štima, ali i s materom koja 9-godišnjaka uopće ljulja.
Mm povremeno promrmlja kako je ekran zlo. Al češće pali crtiće pa sad imamo malog ovisnika o Peppi. U parku redovito vidim tate, a često i mame, kojima su mobiteli srasli s rukama, pa često ni ne primjete moguće nesreće jer su eto zapiljeni u ekran. Pa to i učimo djecu, kako je igranje zabavno, ako roditelj nikad ne odloži svoju igračku i ne poigra se...
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 20:37   #9
Quote:
Fleurdefeu kaže: Pogledaj post
Meni bi vjerojano prva reakcija bila da s djetetom nešto ne štima, ali i s materom koja 9-godišnjaka uopće ljulja.
Mm povremeno promrmlja kako je ekran zlo. Al češće pali crtiće pa sad imamo malog ovisnika o Peppi. U parku redovito vidim tate, a često i mame, kojima su mobiteli srasli s rukama, pa često ni ne primjete moguće nesreće jer su eto zapiljeni u ekran. Pa to i učimo djecu, kako je igranje zabavno, ako roditelj nikad ne odloži svoju igračku i ne poigra se...
pa vjerojatno nesto i nije u redu s malom, jer ono, mozak ispran totalno... sad mogu samo zamislit kako je kad takva krene u skolu, pa priko sata jednako tako samo mob dozivljava...
mi smo prosli nekoliko faza s crticima, uglavnom se mijenjaju oni aktualni, ali srica pa imamo samo dvb-t i onih par programa na tv, mala pogleda crtice ujutro prije vrtica, a malog ionako nije jos nesto brige. zato me posebno zivcira sto od najranije stave 5min crtica i onda 15min reklama sa svim onim sto bi tribali uzet...
istina je, cak i sebe ulovim cesto da prckam po tom vrazjem mobitelu, zapravo, nije problem toliko u mobitelu, vec specificno u smartphoneu, internet... a nikako mi u glavu ne ide fejs, sta dica i odrasli po cili bozji dan vise na njemu...
apropo opasnosti, tu sam vise pobornik pustanja diteta... dok je mala bila jos sitnija, ljudi su se snebivali sto je sve radila, di se penjala, sto izvodila... i mogu rec da mi je drago jer je dosta samostalna...

moram priznat da mi je najzabavnije kako se mala prilipi kad slazem koji komp, onda i ona oce ustekavat kablove, zavidavat vide, za svaku stvar pita sta je to... ili kad nesto elektronike sastavljam, onda sve to pazljivo proucava, samo daje neke svoje nazive, tako joj je LED dioda svjetlica naravno da bi sve to islo brze da soliram, ali lipo je kad se interesira, pa mi je gust s njom radit...

kad zena ili baka rade kolace, onda je isto gust joj misit, pravit nesto od tijesta, "pomagat"...

ocito da dici ne triba hrpetina raznoraznih igracki da bi se zabavila, dapace, najbolje stvari su one neocekivane...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 20:52   #10
Da, i moja mala gušta kad joj tata dok slaže komp dopusti da zašarafi nešto
A što se opasnosti tiće, djelomice se slažem. Ja imam jedno, i od početka previše strepim nad njom. Tako da je njoj trebalo puuuuno vremena da mi pusti ruku i sama protrči parkom. Al kad ti klinac visi s mostića sa zaglavljenom nogom i samo što ne padne na glavu a tata to skuži tek kad pročita News feed na mobu, e sorry al najradije bi mu razbila glavu s tim mobitelom.

Ja maloj puštam s youtuba. Kontroliram baš da ne provede nepomično cijeli dan pred ekranom, nema reklama i mogu sama izabrati što želim da gleda. Istina, s njene dvije godine možda joj dopuštam da previše gleda, pogotovo zimi, kad nam je u gradu očajna ponuda aktivnosti za nevrtićare.

Ma njima ne treba, nego roditeljima, da što više zatupe i zabave klince kako bi što duže mogli lizat kavu u miru.

( i ne da branim ovisnike, al eto, ja sam doma, i svako malo škicnem fejs... uglavnom se cijeli dan dopisujem s prijateljima, jer da ne komuniciram otupavila bih potpuno...)
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 21:10   #11
dica vole tehniku
za razliku od takvih, meni su dica na oku, al svejedno "pustin" ih, ako je bas nesto opasno, onda sam tu, ali kad gledam, ako stalno visis nad njima, nije ni to dobro... strasno mi je kad vidim kako neki roditelji ili dide/babe prave invalide od dice, da apsolutno nista ne mogu, ili ne smiju, ili se boje, i onda ono famozno "Pazi!" na koje ja poludim...
mi imamo tablet, i sve je to ok za prvobitnu namjenu, da se zabavi kad idemo na put, da nesto odgleda preko yt, sd kartice, ili se zaigra, ali kad smo vidili da je pocela vrtit te crtice i igre previse, onda smo i tablet makli...
pa najesen i zimi je stvarno lose za izic s dicom, i onda ako i izidjes to su uvik neki kafici s "dodatkom" zabavnih sprava, a to me iritira... da se mene pita, prakticki nikad nebi sia u kafic, nije mi potriba, ne privlaci me, a i radje bi dici uzea komad robe nego preplacenu kavu...
mene fejs zabrinjava, ponajvise radi izostanka privatnosti... hrpa se stvari sazna o ljudima samo na osnovu njihovih profila, a tu su jos i slike... a o tome ni roditelji ni dica ne razmisljaju, ono sto je online nece jednog dana nestat, prati ih kroz cili zivot, i izvuce se eventualno u jednom trenutku protiv njih, makar van konteksta... ali to je sasvim druga tema...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 22:26   #12
Nisam ni ja za kafiće al eto u mom gradu ima jedan s igralištem za djecu al samo ljeto. Kad dođe zima i počnu kišurine i ostale oborine, imamo kuću i dućan. I onda se uglavnom vrte crtići.
Evo moja se upravo igra s dvije čaše i malo vode. Već sat vremena. A taman sam se požalila da ju ne zanima nikakav oblik aktivne igre.

Na fejsu ima privatnosti koliko si svaki korisnik dozvoli. Nažalost nekome je gušt stavit sliku djece svaki put kad prdnu. Osobno, stavim slike, povremeno, ali u jako maloj mjeri. Sve što dijelim su mišljenja po privatnim grupama pomalo nalik forumima...

Joj ja sam znala vikat pazi i dok bi ju držala za ruku. Sad ju potičem da se i razbije, jer sam na vrijeme shvatila da ću ju unakazit. S drugim će valjda bit lakše.
Al ova moja je i po prirodi oprezna. Rijetko kad se negdje zaleti, vrlo rijetko padne. Ona se u parku uglavnom smjesti gdje ima najviše kamenčića i slaže. Jedina je opasnost da se u nju zaleti neko drugo zaigrano dijete.
__________________
Budućnost je sadašnjost moje prošlosti.
Fleurdefeu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.