Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2014., 10:00   #21
Quote:
igor malteze kaže: Pogledaj post
tko je kupio tenkove beograd ili zagreb...ovo je tema za retarde...u vukovaru prije rata živjelo je preko ili do pedeset građana srpske i tzv. jugoslovenske orjentacijei..oni su koristili svoje plačeno oružje za politički program kojeg su zastupali...koja smijurija...tko je kupovao brodove JR mornarice...hrvati...imali išta što su kupovali i proizvodili drugi narodi i narodnosti...
Ajme cinizma, dobili ste svo oružje a mi ništa, a JRM je super primjer, jer je ratni brod Split gađao grad Split, jedini takav primjer u povijesti

Quote:
PeroOrlić kaže: Pogledaj post
i danas ti je tako...što misliš tko plaća vojsku, građani Umaga ili građani Hrvaca?
I građani Umaga i građani Hrvaca su Hrvati, neće ratovati međusobno.

Ovdje imamo da najbogatiji Hrvati i Slovenci od JNA ne dobiju ništa, dok Korenica, Lapac, Knin, Borovo selo dobiju više oružja nego je Hrvatska uspijela do 1994. prošvercati i na crno uzeti.

Ako je tebi to normalno, nemam ti što reći
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 10:06   #22
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
U bivšoj SFRJ, sve republike i pokrajine su punile savezni budžet proporcionalno republičkom bdp-u. Tokom osamdesetih godina, JNA je prosečno trošila 70-75% ukupnog saveznog budžeta. Nijedna republika nije direktno "kupovala oružje za JNA".

Ono što je bitno, procentualno učešće svake republike se menjalo vremenom, u zavisnosti od privredne razvijenosti i republičkog bdp-a, nije to bila konstanta.

Npr. 1963. godine, republike su dale u savezni budžet:
Hrvatska 31%
Srbija (sa pokrajinama) 29%
Slovenija 20%
BiH 14%
Makedonija 4,5%
CG 1,5%


Već 1969. godine, redosled je bio sledeći:
Srbija 37,5%
Hrvatska 27%
Slovenija 19%
BiH 10%
Makedonija 5%
CG 1,5%
Dakle 1960-tih pola budžeta su davale Hrvatska i Slovenija a i kasnije oko 48%

I koliko je Hrvatska dobila od JNA topova, tenkova, oružja?

I još nam je oduzeto i oružje TO, koje nam sigurno nisu Srbijanci platili.

A što se dogodi, mi smo goloruku na vlastitoj zemlju a sa naših 48% budžeta je plaćena brutalna agresija na nas
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 12:54   #23
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle 1960-tih pola budžeta su davale Hrvatska i Slovenija a i kasnije oko 48%
Tako nekako. I šta je tu čudno, najrazvijenije republike su davale najviše u savezni budžet. Svuda to tako funkcioniše, recimo u EU Nemačka daje u briselski budžet mnogo više od Hrvatske ili Slovačke.



Quote:
I koliko je Hrvatska dobila od JNA topova, tenkova, oružja?

I još nam je oduzeto i oružje TO, koje nam sigurno nisu Srbijanci platili.
Da je raspad SFRJ bio miran, Hrvatska bi u regularnoj proceduri dobila vojnu imovinu procentualno njenom učešću u saveznom budžetu.

Obirom da je u Jugoslaviji bio građanski rat, u ratnoj situaciji niko normalan neće dati oružje u ruke svom neprijatelju.


Quote:
A što se dogodi, mi smo goloruku na vlastitoj zemlju a sa naših 48% budžeta je plaćena brutalna agresija na nas
Nije Hrvatska uopšte bila "goloruka", to je bajka. HV (ZNG) je u leto 1991. godine orobila kasarne JNA širom Hrvatske i dočepala se pristojne količine naoružanja.

36 plovila RM
250 tenkova
500 komada artiljerijskih oruđa
180 BOV
100 samohotki
240.000 automatskih pušaka itd...

Ova količina oružja je bila sasvim dovoljna da se kompletno opremi bar desetak brigada, od tog broja 2-3 oklopne brigade, a ostalo motorizovane i pešadijske brigade. Sve u svemu, ovo je bilo dovoljno da se stvori pristojna vojska od nekih 30.000 ljudi.



PS. Kad već pričamo o sukcesiji i podeli imovine bivše SFRJ, vojna imovina nije samo oružje. Vojska je imala puno nekretnina i zemljišta, aerodromi, kasarne, ratne luke, čitava stambena naselja po gradovima itd.

Gledajući ukupnu vojnu imovinu, Hrvatskoj je ostalo daleko više od 25% koliko je punila savezni budžet. Može se reći da je Hrvatska dobro prošla po tom pitanju, ništa lošije od Srbije.
moonze is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.01.2014., 13:41   #24
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Tako nekako. I šta je tu čudno, najrazvijenije republike su davale najviše u savezni budžet. Svuda to tako funkcioniše, recimo u EU Nemačka daje u briselski budžet mnogo više od Hrvatske ili Slovačke.
Problem je u tome što su komunisti i vas nasamarili. Nama su recimo dali industriju, a vama su dali oružje. Sistem je namjerno tako napravljen kako se Jugoslavija ne bi raspala. To je bila lakrdija do bola. Ja ne razumijem zato vašu nostalgiju za povratkom u takvo sranje, jer niste imali, niti ćete imati ništa od toga. Držali su vas sirotinjom punih 50 godina i onda pustili kao zvijer s lanca da krenete u napad na Hrvatsku. Neoprostivo.

Quote:
Da je raspad SFRJ bio miran, Hrvatska bi u regularnoj proceduri dobila vojnu imovinu procentualno njenom učešću u saveznom budžetu.
Raspad Jugoslavije nikako nije mogao završiti mirno, jer su među nama prevladavale velike ekonomske razlike. U Srbiju se osim Beograda nije ulagalo skoro pa ništa punih 50 godina. I Ivica Račan je to znao, pa nije ni čudo što je negodovao oko razlaza s vama, jer je znao što se sprema. Vas je u ekonomskom smislu najviše pogodio taj razlaz s nama, jer vaš standard je najviše ovisio o ekonomiji Hrvatske i Slovenije.


Quote:
Nije Hrvatska uopšte bila "goloruka", to je bajka. HV (ZNG) je u leto 1991. godine orobila kasarne JNA širom Hrvatske i dočepala se pristojne količine naoružanja.
To nije niti pola od onoga što ste vi dobili, jer vi ste dobili tenkove i avione. Mi smo dobili sitno naoružanje poput malih topova, mitraljeza i može biti poneke bajunete i mogli smo se osloniti jedino na svoju taktiku. Inače, što se tiče taktike, mi smo tu bili vrhunski stručnjaci. To nas je barem malo spašavalo od najezde cijele JNA, koja bila među prvih 20 po snazi u svijetu.


Quote:
Ova količina oružja je bila sasvim dovoljna da se kompletno opremi bar desetak brigada, od tog broja 2-3 oklopne brigade, a ostalo motorizovane i pešadijske brigade. Sve u svemu, ovo je bilo dovoljno da se stvori pristojna vojska od nekih 30.000 ljudi.

PS. Kad već pričamo o sukcesiji i podeli imovine bivše SFRJ, vojna imovina nije samo oružje. Vojska je imala puno nekretnina i zemljišta, aerodromi, kasarne, ratne luke, čitava stambena naselja po gradovima itd.

Gledajući ukupnu vojnu imovinu, Hrvatskoj je ostalo daleko više od 25% koliko je punila savezni budžet. Može se reći da je Hrvatska dobro prošla po tom pitanju, ništa lošije od Srbije.
Da je sve ovo stvarno, ali baš stvarno istina o čemu pričaš, ne bismo morali nabavljati letjelice i tenkove na crno. Ne bismo danas uopće pričali o švercanju oružja preko granice kao ni o repovima koji su bili zaduženi za njihovu nabavu. Ni Vukovar onda ne bi pao 91. Ma da je sve ovo istina, vi ne bi ni granicu prošli, a kamo li nešto bili u stanju i okupirati.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 13:49   #25
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što su komunisti i vas nasamarili. Nama su recimo dali industriju, a vama su dali oružje. Sistem je namjerno tako napravljen kako se Jugoslavija ne bi raspala. To je bila lakrdija do bola. Ja ne razumijem zato vašu nostalgiju za povratkom u takvo sranje, jer niste imali, niti ćete imati ništa od toga. Držali su vas sirotinjom punih 50 godina i onda pustili kao zvijer s lanca da krenete u napad na Hrvatsku. Neoprostivo.
Projekt velike Srbije daleko je stariji od 2. Jugoslavije i tokom Titove Juge bio je samo privremeno "spremljen u ladicu" i čekao pravi trenutak, a jedan od glavnih raspirivača bezumnog nacional-šovinizma, mržnje, mitomanije i huškanja na rat koji se dogodio 90-ih je između ostalih bila i SPC(koja vidimo i danas ima raznorazne ispade) stoga kakve to veze ima s komunistima? Moliti ću te da objasniš ove svoje teze.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 13:56   #26
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post


Nije Hrvatska uopšte bila "goloruka", to je bajka. HV (ZNG) je u leto 1991. godine orobila kasarne JNA širom Hrvatske i dočepala se pristojne količine naoružanja.
.
Dakle silom morala uzeti, riskurati živote, da bi otela što smo mi sami kupili, slažem se
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 14:10   #27
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Projekt velike Srbije daleko je stariji od 2. Jugoslavije i tokom Titove Juge bio je samo privremeno "spremljen u ladicu" i čekao pravi trenutak, a jedan od glavnih raspirivača bezumnog nacional-šovinizma, mržnje, mitomanije i huškanja na rat koji se dogodio 90-ih je između ostalih bila i SPC(koja vidimo i danas ima raznorazne ispade) stoga kakve to veze ima s komunistima? Moliti ću te da objasniš ove svoje teze.
Točno, zato su komunisti to iskoristili za opstanak Jugoslavije, jel tako? A znali su svi. I Tito je znao. Nego, s obzirom na to da ih tako tvrdo braniš, objasni mi zašto u ostatke Jugoslavije nisu ništa ulagali osim Beograda? Zašto vojsku nisu decentralizirali, nego su je stavljali pod nadzor Srba? Ako mi to objasniš s valjanim argumentima, priznat ću da sam bio u krivu i ispričat ću se čak u ime svih, koje sam uvrijedio.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 15:51   #28
@ klokanovac

Mogu samo da ti kažem opšte poznatu činjenicu da je Srbija bila industrijski daleko najrazvijenija republika SFRJ. Srbija ekonomski nije direktno zavisila ni od Slovenije ni od Hrvatske, odnosno zavisila je u onoj meri koliko je bila robna razmena sa tim republikama.

Samo da te podsetim, u Srbiji je bio najrazvijeniji mašinski sektor (proizvodili su se automobili, autobusi, kamioni, traktori, kombajni, vanbrodski motori, poljoprivredne mašine), onda poljoprivreda i prehrambena industrija, hemijska industrija, tekstilna itd. Rudarstvo i teška industrija (metalurški sektor) su takođe veoma razvijeni. U energetici smo i sada najjači u regionu, kao i onda. Npr. Hrvatska i dan danas uvozi 50% struje, a Srbija je oduvek izvoznik struje.

Kako si ti došao do ideje da smo mi bili "sirotinja" ne znam, ali znam da je taj mit vrlo popularan kod Hrvata. Istina je da je standard u Hrvatskoj bio nešto bolji nego u Srbiji, možda 20-25% veći, ali ni izbliza nije tačno da su Hrvati bili nekakvi "bogataši", a Srbi "sirotinja".



PS. Jesi ti čuo za "bitku za vojarne" http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_vojarne

Hrvatska je bitkom za vojarne stekla pristojnu količinu naoružanja za početak rata, jer to je bilo vreme kad je Hrvatska u strateškom smislu bila pasivna i isključivo se branila. Doduše, bitka za vojarne se odigravala u vreme kad je Vukovar već bio okružen, tako da to oružje nije moglo da se dostavi braniocima Vukovara.

E sad, 1995. godine se promenila strategijska situacija na vojištu. Hrvatska se više nije branila, već je bila napadač, a u vojnom smislu to znači da odnos ljudstva i tehnike treba da bude minimalno 2:1, a idealno 3:1 u korist napadača. Zato je Hrvatska u međuvremenu morala da kupuje naoružanje, jer naoružanje sa početka rata nije bilo dovoljno za frontalni napad (iz svih pravaca) na Krajinu i delove Bosne (koje su držali Srbi).
moonze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 16:59   #29
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Hrvatska je bitkom za vojarne stekla pristojnu količinu naoružanja za početak rata, jer to je bilo vreme kad je Hrvatska u strateškom smislu bila pasivna i isključivo se branila. Doduše, bitka za vojarne se odigravala u vreme kad je Vukovar već bio okružen, tako da to oružje nije moglo da se dostavi braniocima Vukovara.
.
Ti i dalje ne shvačaš poentu.

Kakva crna bitka za vojarne, pa mi smo dakle morali otimati ono što je trebalo biti naše, čije je preuzimanje trebalo biti formalnost.

ALi nije, mi smo plačali sve te tenkove, topove, oružja, da bi to JNA podijelila pobunjenicima u Korenici,Lapcu, Okulanima, Borovu selu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 15:49   #30
Koliko je novaca za tog dinosaura i parazite na tom istom dinosauru otišlo neću ni pomišljati.Hvata me slabost kada vidim koliko je materijalnih sredstava i vremena ulupano u tunele,skloništa,kasarne,zgrade,kuće,ljetnikovce,h otele,nadzemne i podzemne i zemne objekt,a sve zbog šačice paranoidnih rektalnih karaktera!

Sa tim novce mogli smo biti netko i nešto,a ispali smo kreteni!
I još najbolje tim oružjem su nas htjeli zgaziti!
Ovo je jako mučna tema,i ja svoje rekao.Odlazim jer mi budi frustracije..
A ti sine Brute is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 18:56   #31
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
@ klokanovac
Mogu samo da ti kažem opšte poznatu činjenicu da je Srbija bila industrijski daleko najrazvijenija republika SFRJ. Srbija ekonomski nije direktno zavisila ni od Slovenije ni od Hrvatske, odnosno zavisila je u onoj meri koliko je bila robna razmena sa tim republikama.
Imali ste Vojvodinu i Beograd kao najrazvijenija područja. Ostatak Srbije, koji se nalazi na Dinaridima, nije ni približno bio razvijen poput sjevera, posebno ne područja oko i unutar Kosova te Crne Gore.

Ako ćemo to usporediti sa Hrvatskom, Hrvatska je gotovo u svim krajevima imala industrijalizaciju. Čak je i Gorska Hrvatska kod nas imala više stanovnika i radne snage, nego što ih ima danas. To se uopće ne može usporediti sa vama.

Quote:
Samo da te podsetim, u Srbiji je bio najrazvijeniji mašinski sektor (proizvodili su se automobili, autobusi, kamioni, traktori, kombajni, vanbrodski motori, poljoprivredne mašine), onda poljoprivreda i prehrambena industrija, hemijska industrija, tekstilna itd. Rudarstvo i teška industrija (metalurški sektor) su takođe veoma razvijeni. U energetici smo i sada najjači u regionu, kao i onda. Npr. Hrvatska i dan danas uvozi 50% struje, a Srbija je oduvek izvoznik struje.
A u kojim krajevima ste vi to proizvodili a da nije bio Beograd, Novi Sad ili Kragujevac?

I Hrvatska je imala jako puno izgrađenih elektrana, u Istri je proizvodila kalkulatore i motore. U Slavoniji je proizvodila, a proizvodi čak i danas, poljoprivredna vozila. Rijeka je imala mali milijun industrija(što je bila ostavština iz vremena Austro-Ugarske još), bila je jedan od najpoznatijih proizvođača torpeda. Imali smo, a imamo i danas, nekih desetak prehrambenih divova iz raznih krajeva, koji i nas i vas hrane i dan danas. Imali smo i imamo još uvijek i brodogradilišta diljem jadrana. Da, imali ste vi razvijenu industriju, ali samo u nekim krajevima, ponajviše u Beogradu. Hrvatska i Slovenija su imale industrijalizaciju u svim krajevima.

Quote:
Kako si ti došao do ideje da smo mi bili "sirotinja" ne znam, ali znam da je taj mit vrlo popularan kod Hrvata. Istina je da je standard u Hrvatskoj bio nešto bolji nego u Srbiji, možda 20-25% veći, ali ni izbliza nije tačno da su Hrvati bili nekakvi "bogataši", a Srbi "sirotinja".
Oni iz Beograda i Vojvodine sigurno nisu, ali što je s onima iz Dinarida? Upravo tamo ste izrodili manijake i primitivce rođene za Guantanamo.

Quote:
PS. Jesi ti čuo za "bitku za vojarne" http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_vojarne
Hrvatska je bitkom za vojarne stekla pristojnu količinu naoružanja za početak rata, jer to je bilo vreme kad je Hrvatska u strateškom smislu bila pasivna i isključivo se branila. Doduše, bitka za vojarne se odigravala u vreme kad je Vukovar već bio okružen, tako da to oružje nije moglo da se dostavi braniocima Vukovara.
Opet kažem, to nije bilo ni blizu onome što ste vi dobili. Pa čovječe, ljudi su vas gledali vlastitim očima kako tenkove odvozite u Srbiju. Ne da smo čuli za to, vidjeli smo vas manje više skoro pa svi. To je bilo toliko aktualno da se uopće nije moglo zataškati. Mislim čak da su snimke obišle cijeli svijet.

Quote:
E sad, 1995. godine se promenila strategijska situacija na vojištu. Hrvatska se više nije branila, već je bila napadač, a u vojnom smislu to znači da odnos ljudstva i tehnike treba da bude minimalno 2:1, a idealno 3:1 u korist napadača. Zato je Hrvatska u međuvremenu morala da kupuje naoružanje, jer naoružanje sa početka rata nije bilo dovoljno za frontalni napad (iz svih pravaca) na Krajinu i delove Bosne (koje su držali Srbi).
I zamisli sada što bi se dogodilo da nismo uništili planove vaših čobana s Dinarida? I nas bi čekala sudbina BIH s Daytonskim sporazumom. Otišli bi nam dijelovi Slavonije i Dalmacije u ruke agresora. Komunisti su najveći krivci za ovo, jer osim što su vama manipulirali, nisu učinili apsolutno ništa da zaustave krvoproliće nego su, dapače, poticali vaše političare na ovakav potez, jer je u pitanju bio opstanak Jugoslavije, a ne ljudski životi. Sjeti se samo onih njihovih planova o jedinstvenoj jugoslavenskoj naciji. Nam Hrvatima se godinama, upravo zbog toga, gušio nacionalni identitet i nametao jezik, koji nije naš.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 20:32   #32
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
@ klokanovac

Mogu samo da ti kažem opšte poznatu činjenicu da je Srbija bila industrijski daleko najrazvijenija republika SFRJ. Srbija ekonomski nije direktno zavisila ni od Slovenije ni od Hrvatske, odnosno zavisila je u onoj meri koliko je bila robna razmena sa tim republikama.

Samo da te podsetim, u Srbiji je bio najrazvijeniji mašinski sektor (proizvodili su se automobili, autobusi, kamioni, traktori, kombajni, vanbrodski motori, poljoprivredne mašine), onda poljoprivreda i prehrambena industrija, hemijska industrija, tekstilna itd. Rudarstvo i teška industrija (metalurški sektor) su takođe veoma razvijeni. U energetici smo i sada najjači u regionu, kao i onda. Npr. Hrvatska i dan danas uvozi 50% struje, a Srbija je oduvek izvoznik struje.

Kako si ti došao do ideje da smo mi bili "sirotinja" ne znam, ali znam da je taj mit vrlo popularan kod Hrvata. Istina je da je standard u Hrvatskoj bio nešto bolji nego u Srbiji, možda 20-25% veći, ali ni izbliza nije tačno da su Hrvati bili nekakvi "bogataši", a Srbi "sirotinja".



.
Hrvatska je proizvodila najsloženiji proizvod bivše države. Brod

Nitko u bivšoj SFRJ nije napravia ništa složenije,bolje od ovoga:
https://www.google.hr/search?q=amore...w=1280&bih=628

Naravno da je danas u Hrvatskoj nedostatak energije kada je u SFRJ ulagala u TE Obrenovac. Elektroprivreda Socijalističke Republike Hrvatske potkraj 1970-ih uložila u gradnju Termoelektrane Obrenovac VI i rudnika Tamnava.U spomenutu elektranu i rudnik hrvatska strana je uložila oko 120 milijuna eura.

Hrvatska je, početkom 80-ih godina, u gradnju termoelektrana Kakanj, Tuzla, Gacko i Obrenovac uložila ukupno, današnjih, milijardu eura I dok je u razdoblju od 2004. do kraja prošle godine s Elektoprivredom BiH problem riješen isporukom ukupno 5,2 TWh struje Hrvatskoj, još uvijek nije riješen problem »zamrznute« struje u TE Gacko i TE Obenovac.
Iz Republike Srpske nam duguju 11 TWh struje, iz TE Obrenovac u Srbiji pak 21 TWh, ukupno, dakle, 32 TWh struje, koliko cijela Hrvatska potroši u dvije godine! Istovremeno, i Republika Srpska i Republika Srbija struju izvoze, Srbija u vrijednosti od 20 milijuna eura godišnje, a Hrvatska, ne računajući zajedničku struju iz Krškog, uvozom podmirivati mora 15 posto svojih potreba, i na uvoz trošiti između 80 i 90 milijuna eura godišnje. Ukupno, zbog rata smo ostali bez nekoliko stotina milijuna eura vrijedne struje.

Problem s TE Kakanj i TE Tuzla u Federaciji BiH riješen je jer su Bosanci iz federalnog dijela na aranžman s Hrvatskom, prema kojem su joj isporučivali godišnje jedan teravatsat energije po cijeni od atraktivnih 33 eura za MWh, bili natjerani od strane međunarodne zajednice
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 23:53   #33
Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
i to iz jednog jedinog razloga, da svi imaju posao i da se narod ne buni
pa to možemo i danas, Sj. Koreja funkcionira na taj način. čim malo zaškripi digni galamu i stiže milostinja iz vana. i kaj, narod je zadovoljan jer za bolje neznaju, a mozak im peru od rođenja. samo tamo nema tipkanja po ajfonima i drkanja na redtube. dobro, veliki mladi debeli vodža ima i ajfon i red tube, kao što je i veliki bravar imao cigare, kadilaka i safari na brijunima dok je alija sirotanović imao "srce ruke lopata". i udarničku značku.
današnje komunjare bi danas i velike fabrike u kojima se ne radi ništa i velikog prištavca i ajfon i red tube. ne ide to tako.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 01:46   #34
Mislim da se JNA jednim (manjim) dijelom i samofinancirala.Dosta je oružja prodano/poklonjeno nesvrstanim zemljama (Irak,Libija,Egipat...).E sad da li je naplaćeno ili je prešlo u klirinški dug,procijenite sami .
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 10:59   #35
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Mislim da se JNA jednim (manjim) dijelom i samofinancirala.Dosta je oružja prodano/poklonjeno nesvrstanim zemljama (Irak,Libija,Egipat...).E sad da li je naplaćeno ili je prešlo u klirinški dug,procijenite sami .
Pa, vjerojatno je dosta toga bilo i bez keša i bez kliringa....
__________________
bananko
Lorenzow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 15:53   #36
Prebačeno na povvijesni podforum.

Molim obratiti pažnju na pravila podforuma.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 16:02   #37
Mislim da ovo nije prikladna tema za DR.. Više za vojnu povijest i tehnologiju..
Kakve veze ima financiranje JNA prije rata sa samim ratnim događanjima?
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 16:09   #38
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Mislim da ovo nije prikladna tema za DR.. Više za vojnu povijest i tehnologiju..
Kakve veze ima financiranje JNA prije rata sa samim ratnim događanjima?
Ima veze sa samim početkom: https://www.forum.hr/showthread.php?t=812333

Najrađe bi prebacio na neki drugi povijesni podforuma, al ne želim da me se šalje na jedno misto.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 17:28   #39
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Imali ste Vojvodinu i Beograd kao najrazvijenija područja. Ostatak Srbije, koji se nalazi na Dinaridima, nije ni približno bio razvijen poput sjevera, posebno ne područja oko i unutar Kosova te Crne Gore.

Ako ćemo to usporediti sa Hrvatskom, Hrvatska je gotovo u svim krajevima imala industrijalizaciju. Čak je i Gorska Hrvatska kod nas imala više stanovnika i radne snage, nego što ih ima danas. To se uopće ne može usporediti sa vama.



A u kojim krajevima ste vi to proizvodili a da nije bio Beograd, Novi Sad ili Kragujevac?

I Hrvatska je imala jako puno izgrađenih elektrana, u Istri je proizvodila kalkulatore i motore. U Slavoniji je proizvodila, a proizvodi čak i danas, poljoprivredna vozila. Rijeka je imala mali milijun industrija(što je bila ostavština iz vremena Austro-Ugarske još), bila je jedan od najpoznatijih proizvođača torpeda. Imali smo, a imamo i danas, nekih desetak prehrambenih divova iz raznih krajeva, koji i nas i vas hrane i dan danas. Imali smo i imamo još uvijek i brodogradilišta diljem jadrana. Da, imali ste vi razvijenu industriju, ali samo u nekim krajevima, ponajviše u Beogradu. Hrvatska i Slovenija su imale industrijalizaciju u svim krajevima.
Očigledno ne poznaješ Srbiju. U Srbiji je industrija bila prilično razuđena, čak šta više najmanje industrije je bilo u Vojvodini. U Vojvodini je bazična privredna grana bila poljoprivreda i laka (prehrambena) industrija koja inače zavisi od poljoprivrede. Takođe, u Vojvodini je bio razvijen petro-hemijski sektor, logično zato što u Vojvodini postoje nalazišta nafte i prirodnog gasa.

Nije tačno da je sva industrija bila u Beogradu i Kragujevcu, recimo Niš je bio jedan od najjačih industrijskih centara u Jugoslaviji. U Nišu je postojalo par komunističkih megakombinata (EI Niš, MIN Niš, NISAL itd). Da pomenem i kombinat FAP Priboj (poznat širom exyu po kamionima FAP koji su se radili po mercedesovoj licenci), koji je uz Užice bio glavni nosilac razvoja "dinarske" Srbije (tj. jugozapadne Srbije). Ako pogledaš mapu Srbije, Priboj je zabačena varoš na granici Srbije i Bosne, što znači da u Srbiji nisu industrijalizovani samo veliki gradovi već i zabačeni gradići u teškoj provinciji.

Ne bih sad da redom nabrajam šta se sve proizvodilo širom Srbije, činjenica je da je tadašnji režim prilično dobro uradio industrijalizaciju Srbije tj. trudili su se da koliko toliko industrijalizuju sve krajeve Srbije.

Sve u svemu, hrvatski mitovi da su oni i Slovenci hranili Srbe i "gradili Beograd" su daleko od istine. Istina je da novac koji su Hrvatska i Slovenija davale u savezni budžet, nije išao Srbiji ili Beogradu, već uglavnom Kosovu, Crnoj Gori i Makedoniji. Oni su decenijama primali pomoć za nerazvijene, a Srbija je, kao i vi, punila savezni budžet koji su drugi trošili.




Quote:
Oni iz Beograda i Vojvodine sigurno nisu, ali što je s onima iz Dinarida? Upravo tamo ste izrodili manijake i primitivce rođene za Guantanamo.
A gde vi izrodiste Norca, Merčepa, Glavaša i slične? Da ne pominjem ekipu iz onog rata, Pavelića, Luburića, Francetića, Bobana itd. Svi oni su dinarci.

Dinarac (dinaroid) je genetska karakteristika, a ne nacionalna ili verska. Nema dobrih ili loših dinaraca, svi su oni istog mentaliteta.




Quote:
Opet kažem, to nije bilo ni blizu onome što ste vi dobili. Pa čovječe, ljudi su vas gledali vlastitim očima kako tenkove odvozite u Srbiju. Ne da smo čuli za to, vidjeli smo vas manje više skoro pa svi. To je bilo toliko aktualno da se uopće nije moglo zataškati. Mislim čak da su snimke obišle cijeli svijet.
Pa ja nigde nisam sporio da je Srbija prigrabila najveći deo naoružanja JNA. Samo sam rekao da ni Hrvatska nije bila baš "goloruka". Hrvatska je dobavila nešto naoružanja, dovoljno za odbranu u početnoj fazi rata.

Druga je stvar što Hrvati nisu imali dovoljno oružja da još 1991. godine preuzmu stratešku inicijativu na vojištu i da slome srpsku pobunu za par dana, kao što su to uradili 1995. godine.



Quote:
I zamisli sada što bi se dogodilo da nismo uništili planove vaših čobana s Dinarida? I nas bi čekala sudbina BIH s Daytonskim sporazumom. Otišli bi nam dijelovi Slavonije i Dalmacije u ruke agresora. Komunisti su najveći krivci za ovo, jer osim što su vama manipulirali, nisu učinili apsolutno ništa da zaustave krvoproliće nego su, dapače, poticali vaše političare na ovakav potez, jer je u pitanju bio opstanak Jugoslavije, a ne ljudski životi. Sjeti se samo onih njihovih planova o jedinstvenoj jugoslavenskoj naciji. Nam Hrvatima se godinama, upravo zbog toga, gušio nacionalni identitet i nametao jezik, koji nije naš.
Pa sad, šta bi se dogodilo u ovoj ili onoj varijanti, to je pitanje za širu diskusiju.

Koliko se ja sećam, u svakoj varijanti bi Hrvatska ostala u avnojevskim granicama, jer niko u MZ to nije sporio. Prema tome, Hrvatska ne bi predala "agresoru" delove Dalmacije i Slavonije. Nije mi jasno o kojim agresorima pričaš, lokalni Srbi sigurno nisu agresori na svojoj zemlji, pobunjenik i agresor nije isto. A oni su bili pobunjenici.

Da su Srbi prihvatili plan z4, možda bi dobili nekakav entitet ili pokrajinu, ali opet unutar Hrvatske. Kako bi to ustrojstvo funkcionisalo u praksi ili uopšte ne bi funkcionisalo (kao u dejtonskoj Bosni), o tome možemo samo da nagađamo.

Na kraju, slažem se da su komunisti krivi za ovo što se dogodilo početkom 90-ih. Komunisti nisu rešili ni jedan nacionalni problem u Jugoslaviji, odnosno rešili su sporedna nacionalna pitanja (makedonsko i Muslimansko) ali su zato gurnuli pod tepih srpsko i hrvatsko pitanje. I kao posledicu toga, imali smo krvavi rat.

Zadnje uređivanje moonze : 29.01.2014. at 17:33.
moonze is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 21:50   #40
krajem 80-tih, kombinat "Borovo" je u 3 smjene proizvodio cipele za Rusiju dok su radnici bili na minimalcu. Vjerojatno je Rusija isporučila nove MIG-ove Jugoslaviji umjesto para , kao šta su "nesvrstani" afrikanci za vrijeme Tite za nabrali banana u brod koji smo mi sagradili da ga isplate. Postoji i pjesma o bananama jer se moralo narodu reklamirat to voće koje nisu nikad jeli ... da ne propadne
http://www.youtube.com/watch?v=XMgLiXI-zzE
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.