Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2005., 20:50   #1
problemcic

dakle, dobio sam u jednom zadatku uvjet da je x^2>=y^2

Zapeo sam, nemrem si to nacrtat otprilike kak bi izgledalo u koordinatnom sustavu.
fulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 21:49   #2
(x-y)(x+y)>=0

1.sl x-y>=0 i x+y>=0, odn. y<=x i y>=-x

ili

2.sl x-y<=0 i x+y<=0, odn. y>=x i y<=-x

Crtanje 1. sl i to nejednakosti y>=x.
Nacrtas pravac y=x. On dijeli koord. sustav na dvije poluravnine. Uzmes bilo koju tocku koja ne pripada pravcu te njene koordinate uvrstis u nejednakost y>=x. Ako je nejednakost istinita onda je rjesenje poluravnina u kojoj se nalazi ta tocka, a ako je nejednakost lazna onda je rjesenje poluravnina u kojoj se ta tocka ne nalazi. Na isti nacin nacrtas na istom koordinatnom sustavu i nejednakost y<=x. Rjesenje slucaja je presjek rjesenja svake od nejednakosti.

Na isti nacin se rijesi drugi slucaj, a rjesenje zadatka je unija rjesenja slucajeva.

U ovom konkretnom slucaju: Nacrtamo simetrale kvadranata. One dijele ravninu na četiri dijela lijevo, desno, gore, dolje. Rjesenje je unija lijevog i desnog dijela.
kajjaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 22:12   #3
hvala ali skuzio sam. samo mi je odednom palo na pamet rastavit na razliku kvadrata. nemam pojma zasto sam zabrijo na apsolutne zagrade...
fulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 10:37   #4
Quote:
fulja kaže:
hvala ali skuzio sam. samo mi je odednom palo na pamet rastavit na razliku kvadrata. nemam pojma zasto sam zabrijo na apsolutne zagrade...
Moze i prek apsolutnih jer je x^2>=y^2 ekvivalentno s |x|>=|y|, samo kaj razlikujes 4. slucaja (I. x>=0 i y>=0; II. x<=0 i y>=0 itd)
kajjaznam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.