Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2016., 16:50   #1
A 129 Mangusta za HRZ




Koliko bi koštao jedan takav? Imaju ih samo Italija i Turska što znači da se AgustaWestland ne bi bunila da i za HRZ napravi svježe A 129 za razumnu cijenu.

Ima netko nekih saznanja/pretpostavki što se nabavne cijene tih helikoptera tiče?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 17:11   #2
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post


Koliko bi koštao jedan takav? Imaju ih samo Italija i Turska što znači da se AgustaWestland ne bi bunila da i za HRZ napravi svježe A 129 za razumnu cijenu.

Ima netko nekih saznanja/pretpostavki što se nabavne cijene tih helikoptera tiče?

https://en.wikipedia.org/wiki/Agusta_A129_Mangusta

Quote:
Unit cost
US$22 million
^^^^^^^^
Nema šanse.


Ako prođe donacija Kijowa nema šanse da će Hr ikada kupovat prave borbene heliće.
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 17:16   #3
Moglo se sa augustom dobar posao sklopit pa opremit sve sto treba sa potrebnim tipom helikoptera, od HEMS do ovih ptica....ali....zivimo u zemlji nigdjezemskoj.....
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 17:25   #4
Quote:
zdrug2000 kaže: Pogledaj post
Moglo se sa augustom dobar posao sklopit pa opremit sve sto treba sa potrebnim tipom helikoptera, od HEMS do ovih ptica....ali....zivimo u zemlji nigdjezemskoj.....
kad je glavni cilj dobit što veću provoziju, svejedno radilo se od kamionima, patrijama, zrakoplovima (ca) ili službenim automobilima itd...

uz to što su naše "vlade" od 2000. na ovamo pokušale sjediti na dvije a ponekad čak na tri stolice od jednom, hinjeći savezništvo s englezima, amerikancima, njemcima pa sve do rusa.
wittman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 17:44   #5
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Agusta_A129_Mangusta



^^^^^^^^
Nema šanse.


Ako prođe donacija Kijowa nema šanse da će Hr ikada kupovat prave borbene heliće.
Pa nekakav deal ili nešto..

Ono, mi vama malo više tune i srdela damo da lovite, a vi nama zažmirite na jedno oko za jednu ili dvije Manguste..?

Nekakav offset, bilo što. Pa nitko ne plaća odjednom sve i to još u cashu. Gdje je naše vodstvo?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 18:14   #6
Zemlja je financijski uništena od 2000-2008.
Sada se samo koprcamo jer nitko ništa smisleno ne poduzima.
Još smo mi neke suverenitete izgubili glupošću ili političarsko-narodnom voljom a ne samo financijski suverenitet.

Talijani love naše srdele kao u svom moru, jer smo mi sada "europsko more i dio europske ribarstvene politike.
Narod je tako htio.
Što se tuna tiče ulaskom u EU Hrvatska je izgubila svoju kvotu za ulov, pa sada predstavlja dio EU kvote a izlov tune regulira organizacija ICCAT (Međunarodna organizacija za zaštitu tune).
Tuna se štiti kvotama i lovostajom (zabranjen je ulov jedanaest mjeseci u godini i lovi se u hrvatskom Jadranu samo od 26.5-26-6.).
Dakle, zaboravimo ovaj talijanski helikopter i naše riblje resurse jer druge organizacije njima upravljaju, tj mi donosimo tzv. planove upravljanje ali okvira i smjernice nam zadaju drugi.
Narodna volja, ali sve to nije bilo na Davniku kad se pregovaralo. Bitno je da smo sad"In", pa ćemo vidjeti što ćemo i kako.
Inače za 587 milijuna eura godišnje članarine za EU u cash-u u dvije rate možda bi se i moglo nešto od borbenih helića kupiti (bar 9-10 komada godišnje).
Nije narodna volja.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 18:35   #7
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
jedno oko za jednu ili dvije Manguste..?
Ova tema mi daje osjećaj De-ža-vu-a...



Tko zna razumjet će ovu gore sliku.
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 20:24   #8
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Zemlja je financijski uništena od 2000-2008.
Sada se samo koprcamo jer nitko ništa smisleno ne poduzima.
Još smo mi neke suverenitete izgubili glupošću ili političarsko-narodnom voljom a ne samo financijski suverenitet.

Talijani love naše srdele kao u svom moru, jer smo mi sada "europsko more i dio europske ribarstvene politike.
Narod je tako htio.
Što se tuna tiče ulaskom u EU Hrvatska je izgubila svoju kvotu za ulov, pa sada predstavlja dio EU kvote a izlov tune regulira organizacija ICCAT (Međunarodna organizacija za zaštitu tune).
Tuna se štiti kvotama i lovostajom (zabranjen je ulov jedanaest mjeseci u godini i lovi se u hrvatskom Jadranu samo od 26.5-26-6.).
Dakle, zaboravimo ovaj talijanski helikopter i naše riblje resurse jer druge organizacije njima upravljaju, tj mi donosimo tzv. planove upravljanje ali okvira i smjernice nam zadaju drugi.
Narodna volja, ali sve to nije bilo na Davniku kad se pregovaralo. Bitno je da smo sad"In", pa ćemo vidjeti što ćemo i kako.
Inače za 587 milijuna eura godišnje članarine za EU u cash-u u dvije rate možda bi se i moglo nešto od borbenih helića kupiti (bar 9-10 komada godišnje).
Nije narodna volja.
Dio ovoga je točan. No "suverenitet" jedne zemlje i spremnost na obranu iste NE temelji se na patetici, zastavama i "tuđe nećemo svoje nedamo" parolama bez pokrića.

U ovom trenutku RH ne znači apsolutno ništa sve da ima i 10 Apacha i 10 Tayphoon lovaca. Ona je slaba, demoralizirana i dezorijentirana zemlja iz koje se ljudi iseljavaju u "bolji život". Ne, ne mislim na običnog studenta, radnika ili ribara... uzmimo naše vrle zrakoplovce kao ogledni primjer ovoga : eto ih - lete za Arape tamo negdje daleko i boli ih ona stvar za korosan zemlju iz koje su potekli.
Danas je spremnost na neku "mobilizaciju" i skakanje u rovove - pa neću pretjerivat,i ni 10% prilično sam siguran. Za što da se borimo?!?


Dakle, RH ima danas vrlo ozbiljnih problema i na žalost nema svjetlu budućnosti ukoliko se nešto radiklano ne promijeni u naćinu ponašanja i shvaćanja odgovornosti , pristupa radu, štednji itd.

Tu nikakve Kiowe ni Apachi ni Falconi ne pomažu, dečki moji.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 20:43   #9
Koji dio nije točan da to preispitam?

Oko financijskog i ostalih suvereniteta, srdela, tune, EU članstva, mogućnost kupnje čistokrvnog borbenog helića?


Spremnost skakanja u rovove 10%?
Pa kad nema vojnog roka svi koji bi ih prvi trebali puniti će reći da nisu spremni a profesionalnih vojnika je premalo da obrane same sebe a ne državni teritorij, jer je to nemoguće za 7-8 tisuća pješaka.

Iseljavanje?
Od filoksere, preko iseljavanja Ličana i Bodula u dvadesetima, preko završetja II sv. rata, bježanja od Titove Jugoslavije bez putnica, pa s putnicama titovim (od 1960-70 na zapad je otišlo 300 000 najvitalnijeg stanovništva SR Hrvatske), iseljavanja u vrijeme Domovinskog rata ,poslije njega i sada najprirodnijeg procesa bijega u blagodati EU stanovništva nefunkcionalnih država.
Pa mi se iseljavamo zadnjih 145 godina i danas je Hrvatska trebala imati 9,5 milijuna stanovnika.
Nije problem iseljavanja ,nego i izmuranja, jer sela više nema a nema ni tko doći iz BiH.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 20:56   #10
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Koji dio nije točan da to preispitam?

Oko financijskog i ostalih suvereniteta, srdela, tune, EU članstva, mogućnost kupnje čistokrvnog borbenog helića?


Spremnost skakanja u rovove 10%?
Pa kad nema vojnog roka svi koji bi ih prvi trebali puniti će reći da nisu spremni a profesionalnih vojnika je premalo da obrane same sebe a ne državni teritorij, jer je to nemoguće za 7-8 tisuća pješaka.

Iseljavanje?
Od filoksere, preko iseljavanja Ličana i Bodula u dvadesetima, preko završetja II sv. rata, bježanja od Titove Jugoslavije bez putnica, pa s putnicama titovim (od 1960-70 na zapad je otišlo 300 000 najvitalnijeg stanovništva SR Hrvatske), iseljavanja u vrijeme Domovinskog rata ,poslije njega i sada najprirodnijeg procesa bijega u blagodati EU stanovništva nefunkcionalnih država.
Pa mi se iseljavamo zadnjih 145 godina i danas je Hrvatska trebala imati 9,5 milijuna stanovnika.
Nije problem iseljavanja ,nego i izmuranja, jer sela više nema a nema ni tko doći iz BiH.
Sve što si napisao je točno, ali ja jednostavno ne znam s čime bi drugim mogli pregovarati..Mora biti nešto.

Možda ovaj Slunj, to mora vrijediti nešto..Zar nema neki pilot da pokrene malo stvari? Neki autoritet kojeg bi slušali i mladići i starci?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 22:09   #11
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
uzmimo naše vrle zrakoplovce kao ogledni primjer ovoga : eto ih - lete za Arape tamo negdje daleko i boli ih ona stvar za korosan zemlju iz koje su potekli.
Danas je spremnost na neku "mobilizaciju" i skakanje u rovove - pa neću pretjerivat,i ni 10% prilično sam siguran. Za što da se borimo?!?
Što bi ti napravio da ti stave zrakoplov na kome letiš na bubanj a onog na
koji si odavno trebao prijeći nema, niti ima realnog izgleda da ga bude?!

10% !? 10% je previše....

Usput, ta tvoja sprdnja sa VO je jednostavno loš ukus i nepoznavanje stvarne uloge
istog
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 00:28   #12
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Dio ovoga je točan. No "suverenitet" jedne zemlje i spremnost na obranu iste NE temelji se na patetici, zastavama i "tuđe nećemo svoje nedamo" parolama bez pokrića.
Slažem se.

Quote:
U ovom trenutku RH ne znači apsolutno ništa sve da ima i 10 Apacha i 10 Tayphoon lovaca. Ona je slaba, demoralizirana i dezorijentirana zemlja iz koje se ljudi iseljavaju u "bolji život".
Ljudi se iseljavaju u bolji život jer država nije postavljena kako treba.



Quote:
Ne, ne mislim na običnog studenta, radnika ili ribara... uzmimo naše vrle zrakoplovce kao ogledni primjer ovoga : eto ih - lete za Arape tamo negdje daleko i boli ih ona stvar za korosan zemlju iz koje su potekli.
Ti dečki su otišli jer imaju pravo otići. Oni nikome ne duguju ništa i kao što si sam rekao u prvoj rečenici, od parola se ne živi. Ti dečki su napravili to da se pilotima poveća plaća. Nekima zasluženo, nekima potpuno nezasluženo. Ali su poboljšali uvjete tim ljudima u zrakoplovstvu. To što kod nas općenito nema nekog zajedništva, pa piloti misle da su sami sebi dovoljni, a ne dio sustava... to je drugi par rukava.


Quote:
Danas je spremnost na neku "mobilizaciju" i skakanje u rovove - pa neću pretjerivat,i ni 10% prilično sam siguran. Za što da se borimo?!?
To je tvoja procjena koja nije utemeljana na nikakvim stvarnim podatcima. Zapravo, kad vidim dane otvorenih vratiju i zanimanje za vojne studije, zapravo se čudim mladima koji žele tako nešto pored otvorenog tržišta rada.


Quote:
Dakle, RH ima danas vrlo ozbiljnih problema i na žalost nema svjetlu budućnosti ukoliko se nešto radiklano ne promijeni u naćinu ponašanja i shvaćanja odgovornosti , pristupa radu, štednji itd.
Neće biti za mog života sigurno. Nadam se da si ti mlađi.

Quote:
Tu nikakve Kiowe ni Apachi ni Falconi ne pomažu, dečki moji.
Pogotovo ne s pristupom "lako ćemo".
__________________
Zaštita prava životinja!
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 08:56   #13
Zgodna tema ako isključimo surovu realnost koja je vrlo brzo isplivala..

Mogli bi otvoriti i

Tarawa u HRM
Ticonderoga u HRM
E-3 Sentry u HRZ
EC130H Compass Call u HRZ
M1a1 U HKoV

itd itd
čisto da prođe vrijeme dok se ne iskristalizira što sve leti van da bi se uštedjelo na MORH-u. Možda je juha? možda salata? možda sve osim 100 generala?

Hrvatski rulet - samoubojstvo naroda i države simbolikom ide na novi level...
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 09:45   #14
Ne treba nam ništa što ne može prevoziti ozljeđene/bolesne i gasiti požare...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 11:12   #15
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post

To je tvoja procjena koja nije utemeljana na nikakvim stvarnim podatcima. Zapravo, kad vidim dane otvorenih vratiju i zanimanje za vojne studije, zapravo se čudim mladima koji žele tako nešto pored otvorenog tržišta rada.
Procjena jest jako subjektivna i paušalna, ali i ja sam skloniji mišljenju da se radi o "donjoj grupi" postotaka, i to bliže donjoj granici grupe... eto, čisto da ne bubam nekih 10% ili 25%...možda nekoga od nas tako sitna procjena vrijeđa, buši mu naduta domoljubna prsa, ali stvari stoje tako.
Računajte da već tridesesetgodišnjaci imaju jako nejasna dječačka sjećanja na DR, ako nešto ponesu od kuće po tom pitanju, ili se obitelj svjetonazorski puca na domoljublje (iskreno, ne stranački predizborno) to je plafon. Dakle najveći potencijal društva nema praktično nikakav odnos prema DR-u, borbi za samostalnost, sve informacije ovoga svijeta su im dostupne i jedini kriterij je standard življenja.

Računajte i da se ionako generalna populacija nekog društva dijeli na one ambiciozne, s poduzetničkim instinktom, te one koji brode po inerciji: da se negdje uvaliti. Svaka statistička metoda će vam potvrditi da je prvih značajno manje, dok je drugima dovoljan siguran i pristojno plaćen posao, s naglaskom na siguran.
Još uvijek prevladava mišljenje da su "državni poslovi" najpovoljnije tlo za to, pa i vojska ispada poželjna "firma" za zapošljavanje. Da je tome tako, raspitajte se u prvoj banci, pa pogledajte uvjete kreditne sposobnosti za nekoga tko radi u obrtu, d.o.o., ne daj Bože da je baš on sam obrtnik, u odnosu na zaposlene u zdravstvu, prosvjeti, vojsci. To je odnos bez ikakvog sentimenta, bez osjećaja životnog poziva, to je posao k'o svaki drugi: dok paše, guraju, kad zapne, razlaz.
Nadalje, odnos interesenata za "vojne studije" u odnosu na generalnu studentsku populaciju je zanemariv i u apsolutnim brojkama, a još igra i mogućnost stipendiranja, smještaja, ... i siguran posao u državnoj "firmi", s opcijom da odlepršaš kad ti pukne...
Ono što poznajem od vojnika pod ugovorom, radi se (većinom) o osobama bez razvijenih stručnih znanja i vještina za otvoreno tržište, te bilo kakvih ambicija u tom smjeru. (nemojte mi se samo sada pojedinačno prepoznavati, vidio sam masu mladih koji su nešto pokušali raditi u gospodarstvu, ali im je tlaka, ne da im se na teren, ne da im se vani, ne da im se prekovremene, smatraju da je vojska posao 8h dnevno i kući, prst u uho)
Jednostavno, vojska je poželjna udavača, ma kako to u kapitalizmu glupo zvučalo, i smatram da bi se, u slučaju stvarne potrebe, osuo značajan dio i ovoga što je pod ugovorom, da ne govorim o entuzijazmu cijele populacije.
Mi smo narod koji reagira kad nam se potpali vatra direktno pod guzicom, i onda bi odziv bio masovan, jedino iz razloga što najveći dio društva u stvari nema alternative, escape plana...što bi rekli: "sila Boga ne moli..."
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 14:02   #16
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Jednostavno, vojska je poželjna udavača, ma kako to u kapitalizmu glupo zvučalo, i smatram da bi se, u slučaju stvarne potrebe, osuo značajan dio i ovoga što je pod ugovorom, da ne govorim o entuzijazmu cijele populacije.
Mi smo narod koji reagira kad nam se potpali vatra direktno pod guzicom, i onda bi odziv bio masovan, jedino iz razloga što najveći dio društva u stvari nema alternative, escape plana...što bi rekli: "sila Boga ne moli..."

Dakle jednom riječju vojsku nam kanibaliziraju oni koji će se u slučaju ugroze ionako pobrinuti za sebe i svoje obitelji, a nama će jedino preostati da se branimo sa kramom koju imamo. Nekako mi baš nije logično..
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 15:48   #17
tebi mozda nije logicno, ali je itekako vec videno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 17:35   #18
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Dakle jednom riječju vojsku nam kanibaliziraju oni koji će se u slučaju ugroze ionako pobrinuti za sebe i svoje obitelji, a nama će jedino preostati da se branimo sa kramom koju imamo. Nekako mi baš nije logično..
A to bi bilo nešto novo na ovim prostorima? Vjerujem da su identičan scenarij preživjeli i tvoji preci 15 pokoljenja unazad...
Naravno, tko nam brani nastaviti i bajku o 4,5 milijuna građana i građevina, koji bi svi k'o jedan stali na branik domovine... samo bi onda četa svizaca morala zamatati tone čokolade danima...

Da se razumijemo, nije ovo nikakav ciljani defetizam, niti sam ja "ubačeni provokator" (kako je to sad popularan alibi kad se štogod zasere), stvar je upravo jednostavna: državu je oduvijek branila uglavnom gologuza sirotinja, koja je već sve izgubila, pa joj je ostalo goli život. Drugi bi se rata malo poigrali, ali kad stvar postane ozbiljna: noge moje, sokolovi moji...
I DR-u se znalo dogoditi da od pričuvne brigade/pukovnije imaš "zdravu jezgru" jačine.. pa najviše bojne, s kojom se moglo raditi konkretne stvari. Ostatak ostaviš za "čukarenje" i svejedno ih imaš stalno na jednom oku...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 19:25   #19
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
A to bi bilo nešto novo na ovim prostorima? Vjerujem da su identičan scenarij preživjeli i tvoji preci 15 pokoljenja unazad...
Naravno, tko nam brani nastaviti i bajku o 4,5 milijuna građana i građevina, koji bi svi k'o jedan stali na branik domovine... samo bi onda četa svizaca morala zamatati tone čokolade danima...

Da se razumijemo, nije ovo nikakav ciljani defetizam, niti sam ja "ubačeni provokator" (kako je to sad popularan alibi kad se štogod zasere), stvar je upravo jednostavna: državu je oduvijek branila uglavnom gologuza sirotinja, koja je već sve izgubila, pa joj je ostalo goli život. Drugi bi se rata malo poigrali, ali kad stvar postane ozbiljna: noge moje, sokolovi moji...
I DR-u se znalo dogoditi da od pričuvne brigade/pukovnije imaš "zdravu jezgru" jačine.. pa najviše bojne, s kojom se moglo raditi konkretne stvari. Ostatak ostaviš za "čukarenje" i svejedno ih imaš stalno na jednom oku...
Ali zasto bi onda taj gologuzi narod i dalje birao one koji mu rade o glavi?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 23:20   #20
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Spremnost skakanja u rovove 10%?
Pa kad nema vojnog roka svi koji bi ih prvi trebali puniti će reći da nisu spremni
Ne radi se samo o nedostatku vjestine, nego o tome da danas ljudi nisu spremni boriti se za domovinu, jer znaju da ista pripada tajkunima, birokraciji i bankarima.
Ljudi bi danas razmisljali u slucaju rata u stilu: "k vragu s bananom, idem ja u Irsku / Njemacku / Kanadu...".

Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
...od 1960-70 na zapad je otišlo 300 000 najvitalnijeg stanovništva SR Hrvatske...
Ja bi rekao da najvitalnije stanovnistvo odlazi danas, dok su u sedamdestima odlazili ljudi koji su to morali iz politickih razloga i koji su bili vecinom neobrazovani. Danas odlaze prvenstveno inzinjeri i medicinari, te poduzetni likovi koji se ne boje potraziti bolju srecu. S tim odlascima se rastace i neka nacionalna svijest, jer zasto bi netko smatrao Hrvatsku jedinom i nezamjenjivom domovinom kad se bitno bolji zivot nudi u drugim zemljama?

Nekad su ljudi odlazili sa suzom u oku i namjerom povratka, a danas odlaze s psovkom na usnama i odlukom da se nikad ne vrate.

Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Nije problem iseljavanja ,nego i izmuranja, jer sela više nema a nema ni tko doći iz BiH.
Da, tocno, izumiranje je drugi problem. Odlaze mladji ljudi. Ne odlaze ljudi od 50+. Kad iseljenici dobiju djecu u inozemstvu ove se generacije nece truditi da ih salju u neke hrvatske skole nego da se sto vise integriraju.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.