Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2016., 02:57   #1
Sto napraviti kada ti bivsa zena uskracuje druzenje sa sinom?

Pozdrav svima.
Ne znam da li sam na dobrm pdf-u ali tu je nekako najvjerojatnije da cu nac ljude koji bi mogli znati vise o ovoj temi. Zapravo, dobro bi dosli savijeti od oceva koji su se nasli u slicnim situacijama.

Tema se doduse uopce ne tice mene ali moram ptati za savijet jer vise ne znam sto da kazem prijatelju.
Dakle...
Suprug i ja imamo stari, sada bivsi bracni par prijatelja.
Stvarno nam je stalo do njih i zapravo, sada bi se usudila rec do njega jer se ona pocela ponasat ko zadnja kuja.
Problem je u tome sto imaju klinca od nepune 3 god i prijatelj je ocajan jer mu bivsa zena uskracuje sto info o malom sto kvalitetno druzenje.
A on se brine da, ako ode stvari rijesavat na sud da ce to trajat predugo i da ce mu ona (zapravo one jer su u pitanju bivsa zena i njena mama koje zive zajedno) uskratit i ovo malo druzenja sa sinom sto ima.

Prica pocinje tako da je ona ljetos jednostavno dosla doma, rekla da oce rastavu i hitila ga iz kuce. Doslovce. Igrom slucaja smo bili na telefonu kad je reko da ide jer je dosla s posla da bi me nazvao za nepunih 15min rekavsi kako je dosla, rekla da oce rastavu i otisla... nekamo. Vratila se sutradan samo da se presvuce za posao. I od tada je total bitch prema njemu, jos gora kada je rastava bila sluzbena.
Jedva da je uspio namolit ih da mu salju slike malog a da ne kazem da mu nista ne govore o njemu. Dodje ga posjetit da bi shvatio da je mali vec 3 dana bolestan. Opcenito je jako zabrinut za njega jer mi se ne svidja mako mali napreduje (tj ne napreduje). Ne svidja mu se kako ga odgajaju tj ona ili radi cijeli dan ili je doma sat-2 i onda ode "nekamo". Odgaja ga baka ugl na shemu da mu upali crtice.
Ono malo sto ja znam o djeci (sto se svodi na gledanje klinaca prijatelja kako odrastaju) cak i meni govori da mali ne napreduje kako bi trebalo. Stagod pita za malog ponasaju se kao da je sve 5, da si on umislja i jednostavno ga odsjeku.
Kap koja je prelila casu je kad je izjavila da ce ga vodit preko granice u posjet nekoj njenoj familiji a kad je on trazio da ga otpelja na tj dana svojim roditeljima (koji ga vec god dana vidli nisu) rekla je da moze 3 dana i to uz nadzor nje ili njene mame.
Kao da je u pitanju bivsi obiteljski nasilnik ili alkoholicar a ne osoba koja je u biti sjedila doma i odgajala djete (jer je dugo imao posao od samo pola radnog vremena) dok ona radila ili "bila negdje" (prijatelji, teretana, igranje fucking d&d-a po 8h samo ne bila doma)

Nama ga je vec nemoguce utjesit a on je na rubu zivaca i ocaja i ne zna sto da radi. Njena mama mu visi za vratom tih par sati sto provede s njim i maltene mora trazit dopustenje da ga otpelja u park. Vlastitog sina kojeg obozava, koj obozava njega i kojem nikad nista nazao nije napravio.

Ne zeli joj oduzet skrbnistvo ni nista takvo, samo zeli biti dio sinova zivota i informiran o njemu a one mu jedva koju sliku posalju.

Kakav savijet mozete dati na sve ovo?
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 04:12   #2
neka se on ne boji eventualnih mogućih problema i gubitaka, nego neka rješava postojeće i sadašnje probleme. to znači: neka odmah angažira odvjetnika i pokrene parnicu za utrđivanje skrbništva. u ovakvoj situaciji nema nikakvog drugog načina, niti ima vremena da čeka da se bivša predomisli pa ga opet zavoli. vjerojatnije će se udati za nekoga i odseliti.

u najgorem slučaju dobit će od suda propisano druženje sa sinom, a pošto nije nikakav alkoholičar ni kriminalac to će biti normalna količina vremena, tijekom tjedna toliko i toliko, svaki drugi vikend, pola praznika i sl. ako je advokat dobar i ima svjedoke i uvjete za stanovanje, mogao bi dobiti i više.

i neka nikako ne oklijeva da se bori za sina. kad dijete odraste, ta činjenica, da se borio za njega, bit će strašno bitna. makar i izgubio - mora pokušati.

inače, kad jedan od partnera tako počne zlostavljati drugoga, sigurno tu postoji i treća osoba. a tvoj prijatelj NE SMIJE u ime netalasanja biti kuš i tiho i nadati se najboljem.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 08:26   #3
Nema tu nikakvog riješenja osim sudskog...
i nek se čim prije uvati toga jer će ga kasnije institucije pitati gdje je bio do sad.

Sretno mu!
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 08:59   #4
Ak je već samo tako ostao bez žene, nek se barem za dijete bori! Koliko shvaćam sve to određuje socijalna služba, a sud donosi na njihovu preporuku presudu. Pa valjda je bio razgovarao sa socijalnom službom i ako je čovjek ok nek se jednostavno obrati njima za početak.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:56   #5
jako puno gluposti, pa ne znam gdje započeti
očevo je ne samo pravo, nego i dužnost i obaveza da skrbi o djetetu...druženja i susreti trebaju biti propisani sudskom odlukom
da je to tome tako, sad npr.gđa ne bi mogla odvesti dijete preko granice, jer bi otac trebao dati suglasnost...i ovako mi je čudno, jer za dobivanje bilo kojeg dokumenta (putovnica, osobna,9 poitrebna su oba roditelja

dakle, on mora pokrenuti postupka razvoda i definirati susrete s sinom...dok nema sudske odluke, on isto tako može uzeti dijete i ne mora ga vratiti majci...kad god poželi
ne kužim, pa di vi živite?
sutra kod odvjetnika
CzSs je prva instanca, da, ali oni su toliko naklonjeni ženama,da će ga, ovakvog smotanog, pojesti za doručak
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:09   #6
i meni je ostalo nejasno puno toga. serpentine kaže da je rastava službeno obavljena... ali kako? gdje se to dobije službeno razvod braka u kojem postoji maloljetno dijete, a da nisu propisani uvjeti skrbi za dijete?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:44   #7
Nisam ni rekla da ce ona odvest djete bez suglasnosti nego da nastupa na nacin kao da je djete samo njeno. "Ja odlucila ici" i on bi se kao trebao automatski slozit (sto ne zeli) dok on mora pitat za svaku sitnicu.
Drugo, sto se rastave tice oni su sluzbeno rastavljeni. Detalji oko djeteta koji su tamo bili ili nisu bili ja ne znam, samo znam (jer i vidim posto sam u par navrata bila tamo sa svima njima) da mu maksimalno otezava druzenje sa malim.
meni je bilo neugodno tamo biti kako se ponasala ko da je zadnji idiot koj ce slomit djete. Sve sa smjeskom na licu. Vise ne prepoznajem tu zenu...
Od toga da visi nad njim kao lesinar, ne govori mu nista o malom i samo sto ne mora trazit pismeno dopustenje da ide nekam s njim.
6mj ga slusam kako ju moli da odvedu malog na pregled jer ne napreduje kao druga djeca da bi ona meni u subotu rekla da razmislja o tome dok u isto vrijeme njemu kaze da si umislja.

Ugl... da skratim jer cak i meni sva ova situacija dize zivac a djete nije ni moje.
Zanimalo me sto on legalno moze pokrenit i ono sto je netko gore spomenuo a to je da sud moze (mora?) Odredit njemu odredjene sate druzenja (svidjalo se to njoj ili ne).
__________________
You can't use butterfly language to communicate with caterpillars
serpentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:58   #8
ovdje je taj netko koje je spomenuo angažiranje odvjetnika i određeno vrijeme druženja itd. shvaćam, u mnoštvu odgovora teško je sve pohvatati.

reci, radi li se ovdje o razvodu braka u Republici Hrvatskoj? ili o rastavi vanbračnih partnera u BiH ili tome slično?

pitam zato jer u RH sudsko rješenje o razvodu braka u kojem ima maloljetne djece sadržava odredbe o tome s kim će živjeti djeca, tko će ih i s koliko para uzdržavati, te koliko će ih viđati roditelj s kojime ne žive u zaj. kućanstvu. za to se ne mora podizati nova tužba.
ako se jedan od roditelja ne pridržava tih odredbi, onda se treba ponovo obratiti sudu. socijalne službe su obavezan korak, ali koji puno ne pomaže u praksi.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 16:41   #9
Ovo je prestrašno!!!
Pod hitno nek prijatelj ide u Centar za socijalnu skrb prema prebivalištu djeteta.
Prije toga treba sve ovo što si napisala sročiti Centru kako ne bi gubio previše vremena na objašnjavanje.
Ne znam a li postoji presuda suda o viđanju klinca? Jesu li službeno razvedeni?
To su sve važne stvari.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 00:17   #10
Ako je razveden,onda ima i presudu u kojoj pise kad i koliko viđa dijete..i tog se MORA drzati..
Meni je sve to jako cudno,i neobicno...mislim,nije neobicno da ona manipulira s viđanjem i odgojom djeteta,ali je neobicno da se on miri s tim
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 09:16   #11
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
Ako je razveden,onda ima i presudu u kojoj pise kad i koliko viđa dijete..i tog se MORA drzati..
Meni je sve to jako cudno,i neobicno...mislim,nije neobicno da ona manipulira s viđanjem i odgojom djeteta,ali je neobicno da se on miri s tim
Da. I ja se čudim tome.
Mislim da je strah u pitanju.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 13:07   #12
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
jako puno gluposti, pa ne znam gdje započeti
očevo je ne samo pravo, nego i dužnost i obaveza da skrbi o djetetu...druženja i susreti trebaju biti propisani sudskom odlukom
da je to tome tako, sad npr.gđa ne bi mogla odvesti dijete preko granice, jer bi otac trebao dati suglasnost...i ovako mi je čudno, jer za dobivanje bilo kojeg dokumenta (putovnica, osobna,9 poitrebna su oba roditelja

dakle, on mora pokrenuti postupka razvoda i definirati susrete s sinom...dok nema sudske odluke, on isto tako može uzeti dijete i ne mora ga vratiti majci...kad god poželi
ne kužim, pa di vi živite?
sutra kod odvjetnika
CzSs je prva instanca, da, ali oni su toliko naklonjeni ženama,da će ga, ovakvog smotanog, pojesti za doručak
Možda ovo piše u nekom zakonu, ali se ne provodi. Ja sam rastavljena i na sreću nemam ovakvih problema, moj je bivši bio preko granice s djecom (meni su povjerena) i nitko ga ništa nije pitao. Sad ja želim ići pa me strah zbog promjene prezimena, i ne znam šta mi treba.
Što se tiče putovnice i osobne, prvi je put on radio, nitko ga ništa nije pitao, drugi put ja (s drugim prezimenom) i nitko ni mene nije pitao za oca.

Tako da, iako zakonski onemogućeno, može se raditi svašta.
Preporučam biti na oprezu, ako primjeti da je tako nešto moguće.
Seleia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 15:00   #13
Ako je ona kuja...nitko tu puno ne moze pomoci. Sud tocno odredi sto i kako bi trebalo. Ona opet
moze raditi po svojem. Ako radi na stetu djetetu...prijavi je se na centar...oni je opomenu i to je sve.
Nakon vise opomena...moze se ponovno pokrenuti postupak da se skrbnistvo dodijeli
ocu ali sanse su minimalne. Naravno da ce ona sve poricati. Moj savjet je...nek sacuva hladnu glavu, sto
manje svađe sa njom i sto kvalitetnije provesti vrijeme sa djetetom...a sto drugo?
goc1311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 15:24   #14
Quote:
goc1311 kaže: Pogledaj post
Ako je ona kuja...nitko tu puno ne moze pomoci. Sud tocno odredi sto i kako bi trebalo. Ona opet
moze raditi po svojem. Ako radi na stetu djetetu...prijavi je se na centar...oni je opomenu i to je sve.
Nakon vise opomena...moze se ponovno pokrenuti postupak da se skrbnistvo dodijeli
ocu ali sanse su minimalne. Naravno da ce ona sve poricati. Moj savjet je...nek sacuva hladnu glavu, sto
manje svađe sa njom i sto kvalitetnije provesti vrijeme sa djetetom...a sto drugo?

ipak može...

umjesto prijave Czss,prijaviš nepoštivanje presude policiji...sad su oni ažurni, pa moraju izaći i izvještaj poslati u CzSS...uz to, negovoriti ih da obrate pozornost na zakon o zaštiti od nasilja u obitelji,čl4. (a tu zaista sve spada) i inzistirati na zapisniku, ap onda na DORH
e, onda bi volio vidjet majku nakon toga
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 16:29   #15
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
ipak može...

umjesto prijave Czss,prijaviš nepoštivanje presude policiji...sad su oni ažurni, pa moraju izaći i izvještaj poslati u CzSS...uz to, negovoriti ih da obrate pozornost na zakon o zaštiti od nasilja u obitelji,čl4. (a tu zaista sve spada) i inzistirati na zapisniku, ap onda na DORH
e, onda bi volio vidjet majku nakon toga
Zakon je jedno a praksa drugo. Ako je pokvarena ona moze na nebrojeno
nacina manipulirati djetetom...njemu piti zivce na slamku a sve kasnije
poreci ili izmisliti svoju pricu. I svakako prijava neide nakon prvog nepostivanja.
goc1311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 19:17   #16
Moze,naravno...
To se i meni dogadjalo,i dogadja...
Ali,skuzio sam,policija,pa prijave,pa prekrsajni sud....pa kazneni...
Malo se zloceste mame ipak ohlade
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 22:02   #17
Pa onda ta tvoja ocito nije dovoljno podla...ili bistra
goc1311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 08:46   #18
Quote:
goc1311 kaže: Pogledaj post
Pa onda ta tvoja ocito nije dovoljno podla...ili bistra

kad je podlost u pitanju, ili zloća, ona je na razini genijalnog uma
ali, gle, nikome ne treba učestalo pojavljivanje u sudnicama
osim toga, suci je imaju u evidenciji, pa joj sigurno nije svjedno kad je na početku suđenja na to upozore

ovdje savjetujemo
sustav je očajan, slažem se
CzSS ne radi ništa
slažem se
zato
policija
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 09:42   #19
Quote:
Seleia kaže: Pogledaj post
Što se tiče putovnice i osobne, prvi je put on radio, nitko ga ništa nije pitao, drugi put ja (s drugim prezimenom) i nitko ni mene nije pitao za oca.

Tako da, iako zakonski onemogućeno, može se raditi svašta.
Preporučam biti na oprezu, ako primjeti da je tako nešto moguće.
daj mi reci, molim te, da nije u pitanju MUP u gl gradu rvacke?!?
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 13:21   #20
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
daj mi reci, molim te, da nije u pitanju MUP u gl gradu rvacke?!?
ne bi trebao biti, mene su i pitali i tražili rješenje i još potpis oca
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.