Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2005., 18:47   #181
likvidnost?

pošto je meni core-biznis dionice, u trenutku žestokog pada neke ciljane dionice, moram imati na raspolaganju cash u roku dan-dva.

znači, ovdje otpadaju oročena štednja u bankama ili stambena štednja.
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 19:25   #182
Slažem se kaskader i želim sam upravljati svojim novcem ali mislim da sa sadašnjim znanjem nemogu nešto napraviti, a ovako bi kako tako imao kakav prinos dok nesaznam kud dalje s parama. Evo odma za početak ja bi istražio malo kompanije i uložio direktno al neznam kako to ide. (ako ima negdi objašnjeno daj link ili neki savjet) ako ne objasni proceduru ako nije problem i nerazumin ovo što kažeš da bi trebalo direktno uložiti u kompanije da li se to odnosi na dionice ili? Za direktno ulaganje u kompanije da li treba brokera uzeti za to i kolika je provizija ako triba ili ima drugčiji samostalniji način.
Nerazumin koliko veča lova triba za direktno?

Slažem se za kamate........

Slažem se i da treba suprotno od mase ali samo ako se ima indicija da je ispravno....
spuzvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 14:24   #183
Quote:
moonwalker kaže:
likvidnost?

pošto je meni core-biznis dionice, u trenutku žestokog pada neke ciljane dionice, moram imati na raspolaganju cash u roku dan-dva.

znači, ovdje otpadaju oročena štednja u bankama ili stambena štednja.
Kakve veze ima likvidnost kod OTVORENIH INVESTICIJSKIH FONDOVA gdje ti je otkup i prodaja zagarantiran?
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 21:19   #184
Quote:
banderas kaže:
Kakve veze ima likvidnost kod OTVORENIH INVESTICIJSKIH FONDOVA gdje ti je otkup i prodaja zagarantiran?
Likvidnost = unovcivost.

Npr sa hr portfolio
Quote:
Likvidnost:
unatoč tome što investiranje u investicijske fondove može biti dugoručno ulaganje svoj ulog možete podići u svakom trenutku, djelomično ili u cijelosti
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 21:35   #185
Quote:
Billy kaže:
Likvidnost = unovcivost.

Npr sa hr portfolio
Likvidnost:
unatoč tome što investiranje u investicijske fondove može biti dugoručno ulaganje svoj ulog možete podići u svakom trenutku, djelomično ili u cijelosti
Pa naravno i to je tako u svakom OTVORENOM investicijskom fondu i mora biti tako jer se inače ne bi zvao OTVORENI investicijski fond, mislim, glupo je uopće spominjat likvidnost pojedinog OIFa kad je to osnovna karakteristika OIFa inače ne bi smio biti Otvoreni investicijski fond Mislim, kaj znači da je on "izuzetno likvidan", nema tu mjerila jel slabo ili jako ili izuzetno, nego je 100%, apsolutno, neograničeno u svakom trenutku u svakom fondu.

To je kao da reklamiraš tekući račun određene banke i kao pozitivnu stranu napominješ da u svakom trenutku možeš dići novce s njega ili da na njega možeš primat plaću. Mislim, pa to mu je jedna osnovnih karakteristika
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 07:05   #186
Quote:
banderas kaže:
Pa naravno i to je tako u svakom OTVORENOM investicijskom fondu i mora biti tako jer se inače ne bi zvao OTVORENI investicijski fond, mislim, glupo je uopće spominjat likvidnost pojedinog OIFa kad je to osnovna karakteristika OIFa inače ne bi smio biti Otvoreni investicijski fond Mislim, kaj znači da je on "izuzetno likvidan", nema tu mjerila jel slabo ili jako ili izuzetno, nego je 100%, apsolutno, neograničeno u svakom trenutku u svakom fondu.

To je kao da reklamiraš tekući račun određene banke i kao pozitivnu stranu napominješ da u svakom trenutku možeš dići novce s njega ili da na njega možeš primat plaću. Mislim, pa to mu je jedna osnovnih karakteristika
Ne kužim što si zapeo toliko za tu tzv. "likvidnost".
To je sasvim sporedna stvar.
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2005., 11:33   #187
Quote:
kaskader kaže:
Apsolutno...ali ako izgubim onda je to zbog moje greske, neznanja itd, a ne zbog nekog tikvana u inv fondu, koji je do svojeg certifikata koji mu omogucava da radi taj posao dosao lakse nego moja sogorica da bude frizerka.
jel tebe muči neki osobni kompleks ili nešto slično?
htio si posao u nekom društvu za upravljanje if pa nisi dobio ili?
svatko tko se kuži u industriju zna da do dobrih certifikata (npr. cfa) nije tako lako doći i mislim da nije u redu da stavljaš znak jednakosti između takvog obrazovanja i onog neke frizerke, ma kako dobre pramenove radila.

naravno da tu me mislim na diplome tipa ovlaštenog inv. savjetnika i sl.
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2005., 11:51   #188
Za one spremne na rizik... RBA Invest su oformili fond RBA Central Europe. Ulazu primarno u Hrvatsku, Rumunjsku, Bugarsku, SCG, BiH i Makedoniju. Regija mora rasti s priblizavanjem EU (pogledajte samo rast HR dionica) i strpljivi s ovim fondom mogu lijepo zaraditi.
Gilmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2005., 21:33   #189
pozdrav

zanima me ima li tko iskustva sa ST fondovima posebno ST Global Equity i Balanced, hvala!
algore is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2005., 09:33   #190
Naslov

Proba
Test

PROBA
PROBA
haal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 13:07   #191
imam jedno laičko pitanje - postoji li neka obavezna minimalna svota pri početnom ulaganju u obvezničke inv. fondove? npr. u rajfajzenu?

naime, sljedećih nekoliko mjeseci imat ću malo za izdvojiti, po 200-tinjak kn mjesečno, a poslije će biti bolje. pa, ima li smisla da..
frulo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 14:53   #192
Postoji minimalna svota; uglavnom je to 100 EUR (za prvu uplatu), dok su ostale uplate ili na toj razini, ili niže (oko 30 EUR, recimo) (uplaćuje se u kunskoj protuvrijednosti).

Možda je zgodna stranica http://www.hrportfolio.com/ jer pruža mogućnost uspredbe fondova i daje osnovne informacije o njima.

Za detaljne informacije, naravno, posjeti stranice željenog društva za upravljanje investicijskim fondovima.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 03:15   #193
hvala ti puno

još 1 pitanje - hoće li se, i, ako da, kako, početak pregovora s eu odraziti na isplativost ulaganja u pojedinu vrstu fondova?

Zadnje uređivanje frulo : 07.10.2005. at 04:49.
frulo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 08:48   #194
Hm, s obzirom na to da mi je kristalna kugla na servisu, trenutno ne mogu odgovoriti na takvo pitanje. Šalim se ...

Što ja mislim? Well, kao što vjerojatno znaš, postoji više vrsta fondova - novčani, obveznički, mješoviti i dionički. Rizik raste upravo tim redom, kao i preporučeno vrijeme ulaganja.

Tko zna što će tržište donijeti? Početak pregovora bi mogao donijeti uzlet na domaćem tržištu, a kasnije bi se opet stvari mogle stabilizirati.

Ulaganje izvan RH je neizvjesno; ako talibani/CIA/netko treći izvede kakvu nepodopštinu, može bit' da će prinosi pasti u negativu na neko vrijeme. A možda se desi nešto pozitivno, pa će trend biti uzlazan. Tko bi to mogao znati? Ja zasigurno ne.

A s druge strane, ako ti (Frulo) ulažeš nekih 200 kn mjesečno, možda bi bilo dobro razmisliti o ulaganju u stambenu štedionicu; državna poticajna sredstva su smanjena, ali je novac na sigurnom i sigurno će donijeti prinos (a na rok od 5 godina štednje nisi obavezan uzimati stambeni kredit).

Nemoj zanemariti naknade (kod investicijskih fondova ulazna i izlazna (ukupno nekih 2-3% po transakciji; ovisi o fondu), te naknade Društvu za upravljanje fondom kao i depozitnoj banci (oko 2% na godišnjoj razini)).

Nadalje, novac koji držiš u investicijskom fondu uvijek ti je dostupan u roku od par dana. Onaj iz stambene štedionice nije.

I sad ti budi pametan.

U svakom slučaju, što god da izabereš, bit će bolje nego čučati na tom novcu k'o kvočka na jajima. Jer se od love u čarapi neće izleći ama baš ništa.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2005., 10:27   #195
hvala.

imam već stambenu štednju, al bi trebalo smislit još nešto, jer će mi penzija jednog dana, ako ću je uopće imati, biti stravično mala (a dobrovoljni mirovinski fond mi se ne sviđa, ne vjerujem baš državi zasad).

ako obveznički fondovi cvjetaju kad je kriza, a dionički kad privreda prosperira, znači li to da početak pregovora može donijeti zamjenu njihovih mjesta na listi sigurnosti investicije?
frulo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2005., 17:50   #196
mene zanima ima li kakvih konkretnijih razlika između npr. VictoriaFonda, Zaba i Hypo investa i td...
ili su oni svi približno isto sposobni ??
deuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2005., 18:34   #197
Obveznice bi same po sebi *trebale* biti sigurne; dionice su po defaultu nesigurne i nose više rizika. Mislim da u "zamjeni mjesta na listi sigurnosti investicije" nema previše smisla (ali opet, to je samo moje mišljenje). Ako misliš da bi pregovori mogli donijeti rast dioničkih investicijskih fondova - zašto ne, uloži u njih.

Čitam baš kako je stanje u našim investicijskim fondovima još u fazi "početaka"; usporedba pokazuje da (po glavi stanovnika) u Hrvatskoj stoji 200 Eura, u novoprimljenim članicama EU 600-700 Eura, dok Austrijanci, primjerice, po stanovniku u investicijskim fondovima drže 15.000 Eura. Što će reć', mjesta za razvoj u nas ima.

Konkretnije razlike između fondova? Možeš ići na već spomenutu stranicu http://www.hrportfolio.com/ i pogledati zadnji stupac (PGP %) - prosječni godišnji prinos. U principu, što je PGP veći, to je fond uspješniji.

Ako danas baciš pogled, vidi se da npr. Victoria ima PGP = 22.82%, a ST Global Equity PGP = -8.81%. Na uloženih 100 kn Victoria bi ti donijela lijepu zaradu, a ST Global Equity nezanemariv gubitak.

Tu je još i ukupna imovina fonda; mala imovina ne dozvoljava osobitu širinu ulaganja, dok "veliki" fondovi mogu ulagati na više strana i eventualni gubitak na jednoj pokriti dobitkom na drugoj strani.

Znalci kažu: "Obrazuj se; čitaj; prati stanje". To je OK ako imaš vremena i volje. Ako nemaš, a htio bi nešto napraviti sa svojim novcem, daj drugima da upravljaju njime pa kako bude. Nadaj se da će tvoj izbor biti "u plusu". Ili, jel', rasprši rizik, pa uloži u više fondova i gubitak u jednom nadoknadi dobitkom u drugom. Mada bi bilo bolje da jedan dobitak nadmašuje drugi.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2005., 08:50   #198
hvala, litlfute


hm, možda se, ako ne griješim, baš može iskoristiti i činjenica da još nismo u eu, pa uložiti u fond koji ulaže prvenstveno na domaćem tržištu, koje je još relativno izolirano od svjetskog, pa ne prati toliko ups and downseve. hm.,.


i još nešto - kažu da su novčani najsigurniji, pa onda obveznički - zašto su obveznički manje sigurni ako država garantira ulog?

Zadnje uređivanje frulo : 09.10.2005. at 09:33.
frulo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.