Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2004., 19:03   #61
Quote:
banderas kaže:
Upravo tako, kupit ces dionica za 95 EUR. Najbolje je odjednom frknuti veliku sumu i cekati 5 godina.
ovo nikako nebih preporičio.

Šta ako baš kupiš u trenutku kad je cijena najviša? Popušit ćeš do jaja.

Osim toga oni ti uzimaju 5% od uplate znači bez obzira koliko često i koji iznos ti nutra stavljao na kraju ćeš im uvijek dati isto. Jedino može biti fora u tome da imaju neku min naknadu onda treba vidjeti kaj ti se isplati.

Za investicijske fondove sam pročitao da je najbolje upravo uplaćivati mjesečno određni iznos jer si onda najbolje rapršiš rizik.


Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 19:09   #62
Quote:
gogo kaže:
ovo nikako nebih preporičio.

Šta ako baš kupiš u trenutku kad je cijena najviša? Popušit ćeš do jaja.

Osim toga oni ti uzimaju 5% od uplate znači bez obzira koliko često i koji iznos ti nutra stavljao na kraju ćeš im uvijek dati isto. Jedino može biti fora u tome da imaju neku min naknadu onda treba vidjeti kaj ti se isplati.

Za investicijske fondove sam pročitao da je najbolje upravo uplaćivati mjesečno određni iznos jer si onda najbolje rapršiš rizik.


Pozdrav,
gogo
Te price pricaju brokeri ili OVB kojima je u interesu da ulazes svaki mjesec
Naravno da cijene idu malo gore, pa malo dolje, ali to je fond a ne dionica odredjenog poduzeca i u globalu uvijek ide gore, samo je pitanje da li 5 ili 15% godisnje. Naravno da ti je uvijek provizija 5%, ali novce koje si ulozio od kojih je otkinuto 5% je glupo vaditi van prije nego sto se tih 5% vrati, zato bi par mjeseci prije isplate ulaganje bilo cisto bacanje novaca.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2004., 22:41   #63
Racunao sam (mozda sam pogrijesio) da sa pocetnim ulogom od 1000eu i stalnom godisnjom provizijom od 10% za 5god dobim na ruke svega cca 1500eu
pa to je zher malo za 5god stednje...

ajde Banderas, reci nam koja je prema tebi najbolja cifra za ulozit i na koji rok. Mislim, zato cijenim forum jer se moze cut necije iskustvo a ne nagadjanja
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 08:27   #64
Tko zna ovo iz iskustva? Negdje čula, negdje pročitala... Tek osnovani (investicijski) fondovi u početku imaju prilično veliki rast (npr u prvoj godini ili 6 mjeseci) a nakon toga manji ali stabilan rast. Da li je to (često) pravilo i preporuka da se ukrcavamo u samom početku po osnivanju (sumnjam da netko može lažirati prinose samo da bi privukao kupce)?
Lujza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 11:34   #65
Quote:
Ges kaže:
Racunao sam (mozda sam pogrijesio) da sa pocetnim ulogom od 1000eu i stalnom godisnjom provizijom od 10% za 5god dobim na ruke svega cca 1500eu
pa to je zher malo za 5god stednje...

ajde Banderas, reci nam koja je prema tebi najbolja cifra za ulozit i na koji rok. Mislim, zato cijenim forum jer se moze cut necije iskustvo a ne nagadjanja
1530
Sorry, ali 50% rast u 5 godina nije mali profit, dapace vrlo je velik. Izracunaj koliko bi dobio da si to orocio u banci. Stambena stednja koja se cesto spominje kao vrlo isplativo ulaganje ti ima 25% + kamate banke a tamo si jos ogranicen maksimalnim godisnjim ulogom od 5000 kn, ovdje nema maksimalnog uloga, niti profit u postocima ovisi o ulogu.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 11:45   #66
ma to stoji da je to isplativo
ali ja sam safe player i nevolim puno riskriat. 1000eu da mi propadne nebi palakao. Ali da ulozim 2 il vise.. nema sanse ako nije 100% sigurano utoliko da mogu nazad dobit ono sto sam ulozio. jebatiga
a nista, izgleda da cu ic na samo 500eu u 5god... znaci za 5god cu si moc kupit starog dizela u voznom stanju
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 14:15   #67
ges,

za 500 eur na 5 godina ti je puno puno bolje i SIGURNIJE uzeti stambenu štednju na 5 godina i svake godine stavit nutra po 5000 kn. Lova je osigurana a prosječni prinos kad se rastegne na 5 godina ti je 11% (a ne 25%) što je sasvim pristojno i nema šanse da popušiš lovu jedino država može ukinuti poticaje pa dobiješ manje na uloženo.

Banderas,
poslat ću ti primjer da vidiš o čemu govorim i zašto je sigurnije ulagat mjesečno.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 14:31   #68
gogo, 5000 kn x 5 godina mi se cini malo vise od 500 EUR

Znam ja o cemu ti govoris i dosta brokera ce ti to savjetovat jer ces smanjiti rizik eliminacijom ljudskog faktora kad nesto kupit koji kod oscilacija redovno vara. U fondove vecina ljudi i ulaze novce trajnim nalogom odredjenog dana u mjesecu, ali ti ja skrecem paznju na drugu stvar, a to je da od zadnje uplate do izlaza moras imati vremenski period jer je inace cisto bacanje novaca jer se ulazna provizija mora necim nadoknadit, a nadoknadit ce je jedino vrijeme kroz koje novac stoji u fondu. Iz toga slijedi da ako ces 5 godina investirat, onda nemoj jos godinu izvlaciti novce van od zadnje uplate, ili prestani uplacivati nakon 4. godine.

A ako odlucis ulagati 10.000 kn, naravno da ce ti profit biti puno veci ako 10.000 kn ulozis odjednom i cekas 5 godina nego da ulazes 170 kn mjesecno 5 godina, bez obzira da li naletio na vrh ili dno prije 5 godina jer vrhovi i dna u invest. fondovima ne postoje u onom smislu u kojem postoje u dionicama.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 15:07   #69
Quote:
gogo kaže:
ges,

za 500 eur na 5 godina ti je puno puno bolje i SIGURNIJE uzeti stambenu štednju na 5 godina i svake godine stavit nutra po 5000 kn. Lova je osigurana a prosječni prinos kad se rastegne na 5 godina ti je 11% (a ne 25%) što je sasvim pristojno i nema šanse da popušiš lovu jedino država može ukinuti poticaje pa dobiješ manje na uloženo.
je, mislim metnut u stambenu, ali to za DPS mogu uzet na samo jednu stednju...
a nista mi nece dat toliko novaca za toliko vremena... ma riskirat cu s 1000eu.
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 15:25   #70
ges,

ja ti preporucujem da uzmes kojeg clana obitelji, ak imas zenu i djecu da uzmes
njihove JMBG i moci ces skupljati sve DPS na svoje ime bez brige. Ak nisi ozenjen
onda uzmi mamu i tatu i sesetru ili brata i opet ista stvar.
Samo na jednustednju se ne ispalti bas puno.
To je bolja opcija nego onako 1000EUR u fondove i cekas i dobijes 500EUR vise a bolja ti je stamebna stednja!!!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 15:31   #71
ma stos je u tome sto ce staric uzet za sebe stednju, buraz za sebe, i onda ostajem ja sam samcat...
brijem prije njih zauzdat baku
nego, sto trebam samo njen JMBG? sto netreba i onda doc tamo?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 15:47   #72
Kako vi brkate stvari, to nije normalno. Covjek je rekao da bi ulozio 1000 EUR, a ne 5000 kn godisnje. S 1000 EUR uloga bas i nije neki prinos iz stambene, a ako govorite o 25.000 kn uloga kroz 5 godina, onda je i u invest. fondu dobit puno veca od 500 EUR.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2004., 21:30   #73
ma ne brkamo,
čovjek je spomenuo da bi on 100 eura plaćao mjesečno 5 godina.
Osim toga stambena mu praktički GARANTIRA cca 11% godišnje i lova je osigurana, a fondovi se baš ne mogu s time pohvaliti. Osim toga ako samo jedne godine fond padne za recimo 20% treba narasti 25% u sljedećoj da bi se vratio na pozitivnu 0. (odu dve godine)

Dakle evo primjera pa nek radi kako god hoće. Recimo da svaki mjesec kupuje udio za 700 kn i tako 10 mjeseci. Ako fond stalno raste onda će popušiti i bolje je da odmah sve uloži

Mjeseci Cijena jednog udjela Broj kupljenih udjela
1......................100,00 kn ...............................7 komada
2......................101,00 kn...............................6,93 komada
3......................102,00 kn...............................6,86 komada
4......................103,00 kn...............................6,80 kom
5......................104,00 kn...............................6,73 kom
6......................105,00 kn...............................6,67 kom
7......................106,00 kn...............................6,60 kom
7......................107,00 kn...............................6,54 kom
9......................108,00 kn...............................6,48 kom
10....................110,00 kn...............................6,36 kom

Ukupno će kupiti 66,98 udjela u fondu, a to je manje nego da je kupio odmah 70 komada za 7.000 kn na početku godine.

No ja mislim da će u 5 godina praksa biti malo drugačije odnosno da će cijena padati i ispod razine po kojoj je trenutno kupio.
Šta ako je uletio na "vrhu" i recimo kupio po 106 prvi mjesec i onda je cijena padala i na kraju od 10 mjeseci završila na recimo 108 (ipak je plus, ali ne baš veliki). Ukoliko je uplaćivao svaki mjesec dobit bi bila veća nego da je sve kupio po 106.

Npr.

Mjeseci Cijena jednog udjela Broj kupljenih udjela
1......................106,00 kn ..............................6,6 komada
2......................101,00 kn...............................6,93 komada
3........................98,00 kn...............................7,14 komada
4........................99,00 kn...............................7,07 kom
5......................104,00 kn...............................6,73 kom
6......................106,00 kn...............................6,60 kom
7......................105,00 kn...............................6,67 kom
7......................107,00 kn...............................6,54 kom
9......................105,00 kn...............................6,67 kom
10....................108,00 kn...............................6,48 kom

Ukupno će kupiti 67,44 udjela u fondu, a to je bolje nego da je za 7.000 kn na početku kupio 66 udjela. Ima 1,44 udjela više bez obzira koja je trenutno cijena.

Na taj način se osigura ako fond počne puno gubiti na vrijendosti, a usput se nakrca sa više udjela u fonsu (jer su jeftiniji) i poslije kad se fond vrati na svoju vrijednost imat će odličnu zaradu.

Teoretski se može dogoditi da ti danas kupiš za veliki iznos udio po cijeni od 100 i da za 5 godina kad misliš prodati vrijedi opet 100 - znači na 0 si. S druge strane on koji je cijelo vrijeme kupovao ispod cijene će imati super zaradu.

ajde bok,

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 09:40   #74
gogo, ajd mi molim te nadji ijedan fond koji je godinu zavrsio bez prinosa osim zagrebacke banke, oni su i tako brokere s ceste pokupili
Svi, ali svi ostali su u pozitivi na godisnjoj razini, i to ne bas tako maloj (7-15%, ako govorimo o vecinski dionickim)
Osim toga u ovoj racunici ti fali ulazna provizija koja i je osnovni razlog da se kupuje sve na pocetku da sto duze vremena prodje od zadnje kupnje do isplate.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 09:44   #75
Osim toga, smatram da je bezveze graditi primjere na osnovu izuzetaka. Sto se toga tice, moze i jedan jednostavniji da ne zamaramo ljude s cijenama udjela previse:

1. kupis 7 udjela po 100 kn za 700 kn
2. Ponovi se 1929. godina
3. Nemas nista
4. Vidis da si trebao u stambenu ulagat

banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2004., 14:53   #76
Ima li tko s iskustvom u offshore investicijskim fondovima? Kako je to zakonski regulirano u HR?
expatriate is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 15:51   #77
Quote:
expatriate kaže:
Ima li tko s iskustvom u offshore investicijskim fondovima? Kako je to zakonski regulirano u HR?
Ma o kakvim fondovima pricas. To je stednja za penzionere.
Mladi ljudi ulazu u najrizicnije akcije, pa hop ili trop!
To ti je jedina sansa postati bogat, a siguran put da postanes siromah!
T.
__________________
Obsequium amicos,
veritas odium parit!
Tadmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 18:30   #78
znam ja dobro sto je to i za koga. Zanima me zakonsa regulativa...
expatriate is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 14:03   #79
Poslovanje Hypo Dionickog fonda u zadnjih godinu dana:
http://www.hypo-securities.hr/fond.asp

Ogroman prinos, neuobicajeno visok za fondove.

Odabirom opcije "kalkulator" dobijaju se interesantni obracuni i grafovi za bilo koje razdoblje, nije samo kalkulator vulgaris.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 23:09   #80
Moj favorit je PBZ Global
kex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.