Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 01:34   #1
Aktiviranje nuklearne bombe izravno na neptrijateljskom teritoriju

Ono što mene jako zanima postoje li neki razlozi zašto u poznatu vojnu praksu nije išlo, barem koliko je meni poznato, da se atomska bomba potencijalno aktivira izravno na teritoriju neprijateljske zemlje (npr. rusi u nekom američkom velegradu ili obratno), umjesto da se kompliciranim raketnim sustavima lansira iz rusije prema gradovima USA. Jer meni je drugi način puno kompliciraniji. Postoji bezbroj faktora da lansiranje ne uspije, da projektil s nuklearnom glavom padne na područje odakle je lansiran, da ga druga zemlja obori....

Dakle, zanima me ako netko ima literaturu o tome da se atomska bomba čuva na tajnim lokacijma u velikim gradovima (ionako su sve bombe relativno male veličine, veš mašine ili polovice auta) pa se u uslučaju nekog sukoba aktiviraju tamo na licu mjesta. Što mislite o tome ? Koliko je to izvedivo, u svakom slučaju zaobišao bi se taj dio da raketni projektil mora prelaziti velike udaljenosti pa postoji vjeorjatnost da bude oboren, ili da iz nekih tehničkih razloga nešto pođe po zlu, recimo da projektil padne nedaleko od baze odakle je ispaljen, da padne na teritorij neke neutralne države i sllično.

Naravno, postoje mnogi razlozi koji ne idu u korist ovog alternativnog načina nuklearnog ratovanja. Morala bi postojati dobra tajna operacija dostavljanja nuklearne bojeve glave, u cijelosti ili pojedinim djelovima. Opet msilim to ne bi trebao biti problem. Recimo da se podmornicom dostavi taj teret blizu obale, pa tajni agenti prenesu u brod i kasnije na kopno. Naravno, da sada je simplificiram stvari. Pitanje koliko sastojci u toj bojevoj glavi zrače i da li bi se detektirali, ako bi neki kombi ili kamion prevozio taj cargo, na javnim prometnicama. Te podatke ne znam, mislim da doza zračenja i nije tako velika, strašno, da bi se neki ekološki senzori blizu meteroloških stanica u upalili i nešto sumnjivo signalizirali. Današnje nuklarne bojeve glave su prilično male, i ako se može prokrijumčariti droga, par tona strojnica, kalašnjikova i drugih teških materijala, ne vidim razloga da se ne može pola tona tog 'tereta'.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 01:47   #2
LOL, pa mislim da je prvi razlog to što nikome nije u interesu pobiti stotine tisuća ljudi i ozračiti ogromnu količinu ljudi... izazvati ogromne posljedice a možda i nuklearnu katastrofu za cijelu Zemlju... to nitko ne želi. Nitko se ne želi zajebavat s nuklearkama... To je kao zadnja solucija.
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 02:02   #3
Da pojasnim. U slučaju zadnje nužde. Je li bolje da se pojedini dijelovi nuklearnog ekploziva razdvojeni čuvaju na tajnim lokacijama unutar granica neprijateljske države, pa da tajni agenti, u slučaju nužde sastave te glavne dijelove A-bombe i aktiviraju recimo u nekom velegradu. Umjesto da se iste bojeve glave čuvaju u nuklearnim silosima, i u slučaju nužde lansiraju, a svi znamo, da polovica projektila (zbog raketnog štita, što američkog, ruskog, ili trećeg) ne bi dosegnulo svoj krajni cilj, vjerojatno bi mnogi prijektili bili pogođeni, kad govorimo o lansiranju s ruske strane, iznad poljske, rumunjske, pa bi mi slaveni zbog toga izvukli deblji i kraj .... Prema tome mislim da je ovaj način daleko efikasniji i precizniji, zlu ne trebalo!

Dakle, govorim o nekom hipotetskom slučaju, koji naravno ne bi se trebao dogoditi, jer nitko normalan i psihički zdrav ne bi trebao želiti apokalipsu. Ali ako se već dogodio taj zadnji stadij - na koji sve strane računaj pa zato i rade atomske bobmbe, da se mora koristiti nuklearno oružje, onda je čini mi se bolje da taj ekploziv je već na tlu tvog neprijatelja, i da ga tamo aktiviraš, u samome srcu ciljeva gdje želiš, nego da ga lansiraš raketama koje moraju proći polovicu zemljine kugle i riskiraš da one budu uništene od strane neprijatelja, da padnu na tvoj teritorij i nanesu ti štetu, na teritoeij neke neutralne zemlje i slično.

Negdje kao da sam čitao da su ovaj predloženi scenarij imali Rusi i ovdašnji KGB, upravo jer su imali loše neprecizne interkontinentalne projektile u odnosu na američke, zbog čega su i radili takve snašne bojeve glave. Inače, zanimljiv film kad nešto pođe po zlu u nuklarnom silosu, i kad pojedinci mogu izazvati apokalipsu: https://www.youtube.com/watch?v=c1I7rGsr2KE

Zadnje uređivanje greengold : 25.10.2016. at 02:13.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 02:16   #4
Previse riskiras ovim tvojim tajnim nacinom.

Svrha nuklearnog nauruzanja je da upravo nece doci do rata a ne da njime ratujes.

Zamisli koliko bi trebao napraviti tajnih operacija da slozis bombe po americi. Zar nije lakse imat ih kod sebe doma u silosima na sigurnom i kad zatrebaju ih aktiviras.

Tvojim nacinom bomba je usidrena na jedno mjesto, a ako je u silosu mozes je za sta 5-10 minuta isporuciti na bilo koju tocku na zemlji, gdje ti god tvoje apokalipticno srce zazeli.

Nadalje ta operacija je pre rizicna a morao bi ih napraviti na stotine i tisuce, nadalje svejedno bi trebao i rakete jer ne mozes svugdje dovesti bombu(vojne baze itd).

Da ti oktkriju samo jednu bombu, sve ostale su odmah ugrozene. A o politickim posljedicama necu ni govoriti, od sankcija do objave rata.

Jednostavno nije mi jasno kako si to zamislio

P.S. Sta god kazu liberali i pacifisti bogu hvala da smo izmislili bombu jer da nismo, barem bi europa dozivjela jos jedan totalni rat ww2 style.
HR-manstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 02:39   #5
Poznato mi je vjeruj da je Svrha nuklearnog nauruzanja je odvratiti, čak ima ona sintagma Not first to use, već koristiti samo ako je protiv tebe neko koristio već.

Ali mislio sam ako dođe do toga? Misliš da Američka Ruska, Kineska, Iranska strana nisu razradile te planove? Da imaju određeni broj diverzantskih nuklearnih glava spremih na detonaciju unutar neprijateljskihlinija. Kao što sam jako dobro znaš, niti lansiranje ICBM-a nije pouzdano, nije efikasno. Posebice za vrijeme hladnog rata, kad sumnjam da bi jedan ruski projektil (s tadašnjim inercijalnim navođenjema, dakle nije uz pomoć satelita, računala kao danas) pogodio cilj. Prije bi pogodio torronto umjesto new yorka, da parafraziram. Danas su raketni nosači sve tri supersile (kina, rusija, amerika) bolji i precizni, ali u isto vrijeme je i raketna obrana bolja. Sigurno da bi vojni sateliti registrirali lansiranje bilo s čijeg teritorija. Znači, ako već razmišljamo o tako nekoj situaciji zabuhtalog rata i vojnog sukoba, mislim da su sve strane i njihovi najveći stručnjaci morali razmotriti te krajnje mogućnosti, zbog čega i rade atomske bombe na prvom mjestu.

tada je bolji vojni potez imati spremne, ne sve, ali stanoviti broj spremnih nuklearki za detonaciju unutar teritorija neprijatelja, nego lansirati rakete sa svog teritorija koje tebi ili tvojim susjednim zemljama mogu prouzročiti više štete nego koristi. I koje ti ne garantiraju da neće biti presretene od strane nekog raketnog štita, da nešto neće poći po zlu i to...

Ja pričam sada o nekom scenariju, koji naravno ne priželjkujem, ali koji se može dogoditi, a tada je vojni potez bolji da imaš spremne te, ja ih zovem, diverzantske nuklearne snage na teritoriju neprijatelja, nego da iste dostavljaš raketnim sustavima iz nuklearnih silosa ili nuklearnih podmornica, što opet ima neke taktičke prednosti, ali i mane koje sam nabrojao.

E sad koliko bi bilo komplicirano dostaviti kompletnu ili dijelove neke nuklearne bojeve glave ( hidrogenska bomba, termonuklearna..). To ne znam, kao niti koliko je realno da agenti sastave glavne dijelove (uranski materijal, upaljač i sl.), koliko bi to bilo prekomoplicirano, da ostanu neotkrivene... Meni se to ne čini nemogućim, naravno mora postojati jako uhodan i dorađen plan svega od dostave, pa čuvanje na lokacijama -- različitim lokacijama pojedinih dijelova, recimo detonatora, uranskog materijala kako bi se otklonila mogućnost slučajnog aktiviranja ako bi sve bilo skupa i spremno za push button.

Zadnje uređivanje greengold : 25.10.2016. at 02:51.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 08:12   #6
puno prerizicno za postavljaca
skoro je nemoguce da bi takva operacija ostala tajna i da bas nigdje u dugackom lancu ne bi bilo jedne slabe karike
takoder, ostaje ti uvijek i mogucnost da te tvoji agenti jednostavno pocnu ucjenjivati da ce ili detonirati bombu, ili da ce otkiriti operaciju neprijatelju
itd itd...
puno previse mogucnosti da nesto krene krivo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 08:27   #7
A i H bombe ka i svako i svako drugo oružje traži neko održavanje. Bar prašinu obrisat. Na nuklearnim balističkim podmornicama nalaze se projektili tzv. prvog udara,koji bi tribali onemogućit lansiranja protivnika i razorit vojne mogućnosti. To je nekako tako zamišljeno. Zamišljeno je da one zaspu cilj sa relativno kratke udaljenosti i tako odrade to za šta su napravljene. Samo rusi i ameri imaju toliko bombi da mogu nekoliko puta razorit planet. Ne nas samo vratit u doba jednostaničnih organizama,već razorit. Ako u to dodamo još Kinu i Indiju,bez Sj.Koreje,za koje mislin da jesu previše nervozni.
To oružje masovnog uništenja,dovoljan je motiv za češljanje terena,ako ima imalo dvojbe postoji li na tvom tlu. Naravno ako se sumnja na neprijateljsko. Naravno da bi otkrivanje nečeg takvog bilo prikazano u medijima. Suprotna strana bi bila stavljena na stup srama i prikazana ka genocidna. Ista bi bila izolirana od strane svjetske zajednice.
Možda je ovo jedno od razloga zašto se takve stvari drže kući pod nadzorom. Bez ulaženja u teorije o mogućem otuđenju istih od strane terorista, ... bla,bla,... .
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 09:11   #8
Nuklearne komponente i prateca elektronika s vremenom degradiraju zbog cega bombe zahtjevaju skupo i komplicirano odrzavanje.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 11:53   #9
Ta tema se već odavno razmatra kroz romane odnosno filmove snimljene na temelju istih.


Frederick Forsyth: Četvrti protokol/ The Fourth Protocol
Tom Clancy: Cijena straha/The Sum of All Fears


Iako fikcija... pomoći će da se stekne kakav takav uvid u problematiku.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 12:38   #10
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
Ono što mene jako zanima postoje li neki razlozi zašto u poznatu vojnu praksu nije išlo, barem koliko je meni poznato, da se atomska bomba potencijalno aktivira izravno na teritoriju neprijateljske zemlje .
Bila je praksa za vrijeme hladnog rata. I Amerikanaca i Rusa .
Naime, jedino oni posjeduju tehnologiju koja je potrebna da se "stisne" 22 tone tnt-a i napravi jačina od cca 1 kilotone a da može stati u ruksak.

Amerikanci su imali doktrinu inflitracije putem dvočlanog tima, padobranom, u zemlje Varšavskog pakta.
A Rusi da tajni agenti postave takve torbe na već prije određenim lokacijama i da se onda, u slučaju rata , eliminiraju vođe neprijatelja.

Ali budući da je za to prvenstveno potrebna visoka tehnologija te industrijski kompleksi , male su šanse za tako nešto .

U eri asimetričnog sukoba puno je izglednija uporaba tkz. "prljave bombe"
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 17:03   #11
Što nemaju amerikanci i rusi nekakav "fair play" sporazum koji se tiče baš takvih tipova nuklearnih bombi iz kofera koji zabranjuje takav vid ratovanja, tj. da se nuklearne bombe u slučaju rata na suprotni teritorij isporučuju isključivo raketama i bombama iz aviona?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 17:10   #12
Uz pisanu obavijest preko Švicarske amabasade koji su mete da se glavešine mogu na vrijeme skloniti, ali se ne smije prema uvjetima sporazuma, obavijestiti raju o tome inače puj-pik-mene?
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 17:16   #13
zamisli da Rusija prevozi svoju nuklearnu bombu...

recimo švercaju je u USA iz Meksika u nekom tamiću? LOL... nikakav rizik, ne.

Ili šta? Pošalju stotinjak ljudi da je čuvaju, nimalo sumnjivo, ne...
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 18:29   #14
Nisam stručnjak, ali mislim kako se nuklearna bomba moze detektirati (povišeno zračenje) i kako bi je bilo izrazito teško prokrijumčariti, a onda još sačuvati skrivenom.

Potencijalno otkrivanje nuklearne bombe suparničke države na svom teritoriju bi svakako bilo protumačeno kao casus belli za početak novog rata.

Smisao nuklearne bombe nije da rat započne, nego da suparnika odvrati od rata. Zato ovakva doktrina nikada nije zaživjela.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 19:35   #15
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Amerikanci su imali doktrinu inflitracije putem dvočlanog tima, padobranom, u zemlje Varšavskog pakta.
A Rusi da tajni agenti postave takve torbe na već prije određenim lokacijama i da se onda, u slučaju rata , eliminiraju vođe neprijatelja.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Što nemaju amerikanci i rusi nekakav "fair play" sporazum koji se tiče baš takvih tipova nuklearnih bombi iz kofera koji zabranjuje takav vid ratovanja, tj. da se nuklearne bombe u slučaju rata na suprotni teritorij isporučuju isključivo raketama i bombama iz aviona?

Sigurno imaju. Postoji nešto što se zove https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty...uclear_Weapons

Under Article I of the NPT, nuclear-weapon states pledge not to transfer nuclear weapons or other nuclear explosive devices to any recipient or in any way assist, encourage or induce any non-nuclear-weapon state in the manufacture or acquisition of a nuclear weapon. Under Article II of the NPT, non-nuclear-weapon states pledge not to acquire or exercise control over nuclear weapons or other nuclear explosive devices and not to seek or receive assistance in the manufacture of such devices. Under Article III of the Treaty, non-nuclear-weapon states pledge to accept IAEA safeguards to verify that their nuclear activities serve only peaceful purposes.[11]

Što ne znači da takvih pokašaja nije bilo, ili barem planova. barem u onoj početnoj fazi hladnoga rata. Prije i uoči kubanske krize, kad su odnosi SAD-a i USSSR-a bili užareni.

Quote:
Essegi kaže: Pogledaj post
zamisli da Rusija prevozi svoju nuklearnu bombu...

recimo švercaju je u USA iz Meksika u nekom tamiću? LOL... nikakav rizik, ne.

Ili šta? Pošalju stotinjak ljudi da je čuvaju, nimalo sumnjivo, ne...
pa zašto bi veliki broj ljudi trebao biti uključen. Ne treba ti vojska da štiti tu bombu na nekoj skrivenoj lokaciji. Dakle bobmba bi u pojedinim glavim dijelovima koji su ključni da detonacija bude uspješna dostavljeni na različite načine: npr. podmornicom negdje u blizini obale, te ju netko brodom pokupi, ili na kraju tako da se na područje kanade dostavi, pa onda preko granice, a to bne bi trebao biti problem budući da je granica između SAD-a i Kanade najdulja na svijetu i postoji beskraj šumskih predjela koji se teško nadziru. Također ne bi jedan agent imao cjelovitu bombu spremnu da eksplodira nego bi više agenta imalo veće cjeline koje bi se kad se složi stvorilo gotovu bombu spremnu da detonira. Time bi se spriječile možebitne opstrukcije, koje uvijek postoje, i uvijek će postojati.

tko kaže da su nuklearni silosi totalno sigurni. Nisu, mogu operateri također nešto prouzročiti, pa osoblje koje održava i slično. Na kraju kod nuklearnih silosa veći broj nuklearnih bojevih glava je jedan do drugoga, pa znaš onu ne bi trebalo čuvati sva jaja u istoj košari.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:44   #16
Priča o sovjetskoj nuklearnoj aktovci je bliža SF-u nego realnosti. Kako za pravu nuklearnu (fisijsku) eksploziju treba najmanje 10 kg najčišćeg plutonija (ili 5 puta više urana), nije baš lako napraviti nešto nosivo.
https://en.wikipedia.org/wiki/Suitcase_nuclear_device

Inače, mala (prijenosna) bomba, mala eksplozija... Mk-54 nuklearni projektil
https://www.youtube.com/watch?v=mWZbrwb1mLQ


No, priča se danas ipak ozbiljnije shvaća. Evo malo materijala o nuklearnom terorizmu: mogućnostima, opasnostima i preventivi.

http://slideplayer.com/slide/4937952/
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 25.10.2016. at 22:02.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:17   #17
David Icke je jednom rekao da je Mc'Donalds najmocnije americko oruzje , bez obzira na to sto moze otrovati ljude nego sto se paketi koj ise salju diljem svjeta ne provjeravaju na carini niti išta... americka vlada tako moze dostaviti nuklearnu bombu u bilo koju poslovnicu Mc'Donaldsa i istu aktivirati...

Što se tice mogucih nuklearnih eksplozija u skoroj buducnosti ja mislim da od toga nema nsita nitko niej toliko lud, ali nekakva vrsta dirty bombe u Londonu, Berlinu ili Parizu... to naravno da se moze dogoditi teroristicke organizacije imaju veliku količinu radioaktivnog materijala u svom dohvatu...
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:30   #18
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Nisam stručnjak, ali mislim kako se nuklearna bomba moze detektirati (povišeno zračenje) i kako bi je bilo izrazito teško prokrijumčariti, a onda još sačuvati skrivenom.

Potencijalno otkrivanje nuklearne bombe suparničke države na svom teritoriju bi svakako bilo protumačeno kao casus belli za početak novog rata.

Smisao nuklearne bombe nije da rat započne, nego da suparnika odvrati od rata. Zato ovakva doktrina nikada nije zaživjela.

Hrvatska ima detektore zracenja na svojim granicama koji rade svoj posao.
Pretpostavit cu da SAD/Rusija ima u najmanju ruku jednaku, ako ne i bolju opremu.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 23:06   #19
Davy Crockett mini bomba izbačena iz bestrzajca.

Volim ove rane hladnoratovske koncepte.
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 23:18   #20
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
David Icke je jednom rekao...
... da su se ljudi u prošlosti jebali s reptiloidnim izvanzemaljcima. Toliko o Davidu Ickeu i onome što on ima za reći.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.