Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2014., 00:08   #1321
Prebacivati se gdje i na sto?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 13:44   #1322
na psihologiju na filozofski fakultet u zagrebu (sa psihologije na drugom sveucilistu, konkretno ffri).
transcendental is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 17:34   #1323
Quote:
transcendental kaže: Pogledaj post
zna li netko ovdje zasto je tako tesko prebaciti se usred preddiplomskog studija na ffzg ako je jedini uvjet prosjek ocjena 4.0? kakva se medicinska dokumentacija priznaje i je li uopce pametno prebacivati se usred tih tri godine ili bi bilo bolje pricekati diplomski ako se polaze samo jedan razlikovni ispit? treba li imati odreden prosjek ocjena i za prebacaj na diplomski (mozda veci od ovih 4.0)? unaprijed hvala na odgovorima!
Quote:
transcendental kaže: Pogledaj post
na psihologiju na filozofski fakultet u zagrebu (sa psihologije na drugom sveucilistu, konkretno ffri).
Ako se ništa nije promijenilo, problem je u tome što postoji određen broj mjesta, a više se studenata zna prijaviti. Nije dovoljno samo imati 4.0 prosjek jer, ako se prijave studenti s prosjekom 4.5, ti svoje mjesto gubiš.

Na diplomski se ne prebacuješ već upisuješ tako da mislim da bi ti bilo lakše upisati se u 4. godinu (1. diplomskog) nego se prebacivati za vrijeme preddiplomskog. Al' u svakom slučaju kontaktiraj njihovu referadu ili nekog tko je zadužen za odsjek jer to može varirati od faksa do faksa.
Aelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 16:11   #1324
pozdrav,

ima li tu ikoga sa socijalnog rada tko radi kao psihoterapeut ili se obrazuje za određeni pravac? može li mi ukratko opisati kada je to moguće, kako se kreću cijene, itd. hvala
super_sonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 16:34   #1325
Quote:
super_sonic kaže: Pogledaj post
pozdrav,

ima li tu ikoga sa socijalnog rada tko radi kao psihoterapeut ili se obrazuje za određeni pravac? može li mi ukratko opisati kada je to moguće, kako se kreću cijene, itd. hvala
Za početak baci oko ovamo.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 22:00   #1326
Quote:
Tara Ennis kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Po zanimanju sam dipl.ing.kemije (PMF). S obzirom da imam mogućnost upisa poslijediplomskog smjera na psihologiji na ffzg zanima me da li netko ima popis kolegija i potrebnu literaturu koja je sadržajni dio pripremne godine koja predhodi upisu doktorskog studija?
Zašto to želiš upisati? Ja sam bila došla na istu ideju i zvala sam fakultet, rekli su mi da se nakon toga mogu prije svega baviti znanstvenim istraživanja i znanstvenim radom, ali ne i psihoterapijom pa sam odustala. Što ti želiš?

Jel netko bio na ovom uvodnom seminaru za kibernetiku? Hoće li toga biti još? Šteta što sam tek sad vidjela...smrtz
BozicaMora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 19:56   #1327
Quote:
BozicaMora kaže: Pogledaj post
Zašto to želiš upisati? Ja sam bila došla na istu ideju i zvala sam fakultet, rekli su mi da se nakon toga mogu prije svega baviti znanstvenim istraživanja i znanstvenim radom, ali ne i psihoterapijom pa sam odustala. Što ti želiš?

Jel netko bio na ovom uvodnom seminaru za kibernetiku? Hoće li toga biti još? Šteta što sam tek sad vidjela...smrtz
Mozes se i dalje prikljuciti toj generaciji, nije nikakav problem

Kad budes mogla primati PM, dobijes detalje...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 15:10   #1328
Ja studiram counselling u Velikoj Britaniji. Najrasireniji je person-centered approach. Niti ne znam hrvatske termine za ove pojmove. Counselling i psihoterapija su gotovo istovjetni pojmovi. Distinkcija je eventualno u tome da je psihoterapija dugotrajniji proces (ne nuzno). Na faksovima se moze studirati Counselling i Psihoterapija, counsellng se zatim moze studirati i na collegima. Poslijediplomski studiji takoder...tipa Integrativna Psihoterapija. Rasiren je i CBT (najvse terapeuta zaposljava NHS - zdravstveno).
Skolovanje za psihodinamickog psihoterapeuta znam da dugo traje...itd.

Vidim da je u HR slabo razvijena person-centered terapija. Steta. To je jedan vrlo efektivan pristup, koji naglasava bitnost samog odnosa terapeut-klijent. Taj odnos je od apsolutne vaznosti za uspjeh terapije. Carl Rogers koji je utemeljio ovaj pristup u USA 50ih godina 20. stoljeca, rekao je da postoji 6 neophodnih i dovoljnih uvjeta (necessary and sufficient conditons) potrebnih u terapiji: psiholoski kontakt izmedju terapeuta i klijenta, klijentova nekongruentnost (nesklad izmedju samog iskustva i emocionalne dozivljaja iskustva) empatija, kongruentnost terapeuta, bezuvjetno prihvacanje klijenta kao osobe, klijentova percepcija terapeutove empatije i bezuvjetnog prihvacanja.
Tko zeli znati malo vise neka procita Rogersovu knjigu "On becoming a person".
Ovaj se pristup bazira na cinjenici da klijent sam zna sto je za njega najbolje. Medjutim da bi do tog "znanja" mogao doci potrebno je stvoriti odgovarajuce uvjete u terapiji. To su ovi gore nabrojani "core-conditions". Terapeut nikad ne daje savjete, ne usmjerava klijenta na nesto specficno, vec prihvacajuci ga kao jedinstvenu i vrijednu osobu, stvara pozitivnu i toplu atmosferu, lisenu kritike, u kojoj se osoba sama otvara prema sebi i terapeutu i krece na put samospoznaje.
Naravno iako se cini pasivnim, ovaj je pristup daleko od toga. Terapeut mora uvijek biti kongruentan (dakle iskren prema pacijentu i prema sebi), parafraziranjem, aktivnim slusanjem, foksuiranjem, sazimanjem, empatijskim razumijevanjem...pokazuje klijentu sto je razumio i na koji nacin. Naravno, uzasno je bitno da terapeut pohvata sve tjelesne (neverbalne) signale td...

Inace skolovanje za person-centered counsellora je vrlo zahtjevno i fokusirano na praksu, razvijanje samospoznaje (self-awareness) itd., grupni rad....Cesto se nakon covjek osjeca savim emocionalno izmozden. Skolovanje ukljucuje sate i sate rada s klijentima i osoba mora sama odraditi odredjen broj sati terapije.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 19:10   #1329
zivotni savjetnici, privatni psihoterapeuti i lijeve dijagnoze

pozdrav svima!

zanimale bi me kompetencije tzv. privatnog psihoterapeuta koji se nakon edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta osposobljava za vec spomenutu titulu koju i koristi. educira se preko udruge koja koristi psiholoski pristup transakcijske analize, ali mene vise interesiraju kvalifikacije spomenute osobe obzirom da jos nije polozila ispit koji joj omogucuje titulu certificiranog transakcijskog analiticara. konkretno, zanima me smije li davati dijagnoze i provoditi terapije s pacijentima bez prisustva supervizora.

zahvaljujem

Zadnje uređivanje guhs : 18.02.2015. at 20:04.
guhs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 18:58   #1330
Meni je to prekrasno zanimanje, bit psiholog ili psihijatar.
Da mogu ponovno birat upisala bi psihologiju ili medicinu pa smjer - psihijatar.

Ali po meni, a tako i večina kaže, psiholog ne može bit svatko, treba imat emocionalnu
inteligenciju za to, imat razumijevanja i naravno volit taj posao, prije svega volit ljudima pomagati.

Ja osobno uvijek pratim teme iz psihologije, tako sam skoro doktorirala kao lajk -
na geštalt terapiji, poremećajima ličnosti ili disocijativni poremećaji ili poremećaji pažnje,
meni je to sve jako zanimljivo, posebno sam proucavala spise iz psihopatije ili narcisoidne
ličnosti.
Doricamerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 14:21   #1331
Quote:
guhs kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

zanimale bi me kompetencije tzv. privatnog psihoterapeuta koji se nakon edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta osposobljava za vec spomenutu titulu koju i koristi. educira se preko udruge koja koristi psiholoski pristup transakcijske analize, ali mene vise interesiraju kvalifikacije spomenute osobe obzirom da jos nije polozila ispit koji joj omogucuje titulu certificiranog transakcijskog analiticara. konkretno, zanima me smije li davati dijagnoze i provoditi terapije s pacijentima bez prisustva supervizora.

zahvaljujem
Dijagnoze dodjeljuje samo psihijatar, a doticna osoba moze raditi s klijentima, buduci da svi koji se skoluju za psihoterapeuta rade s klijentima tijekom skolovanja...

Ono sto te muci je zapravo kod nas zakonski nedefinirano, tako da s klijentima moze raditi tko god zeli.. od vracare do psihologa, dokle god se to ne zove psihoterapijom (dakle, psihoterapiju pise na racun)...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 15:02   #1332
Moram priznati da, iako ste to napisali, meni je jako teško vjerovati da se sa kemije može ići dalje na psihologiju. Po tome se može na bilo koji fakultet na poslijediplomski, jer ovo jedno s drugim veze nema, čak nije ni ista "grupa" u smislu tehnički/društveni.

No, recimo da je tako kako ste napisali. Ja imam završen jedan drugi tehnički fakultet i isto bi me zanimalo da li postoji ijedan način bavljenja ovime, a da je rad sa ljudima. Dakle mene ne zanima znanstveni rad. Što bi trebalo završiti? Trebam li na postdiplomski neki ili postoje i "samo" tečajevi? Naravno, kad pitam što treba završiti ne mislim sad pod tim ići na FF od prve godine, to mi je i samom jasno da je opcija .
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 14:04   #1333
Imam diplomu psihologije iz jedne države u EU, koju mi HPK nije priznala kao sukladnu hrvatskoj diplomi psihologije. Krše vlastiti pravilnik pa se planiram nekako žaliti, ali me zanima mogu li uopće išta raditi u RH bez dopusnice? I za koje dijelove rada u ljudskim resursima mi je potrebna dopusnica? Samo za testove?
Sadie G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 19:30   #1334
Dopusnica je potreba za psiholosku djelatnost, dakle poslove psihologa.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 15:06   #1335
Quote:
limun-limunada kaže: Pogledaj post
Moram priznati da, iako ste to napisali, meni je jako teško vjerovati da se sa kemije može ići dalje na psihologiju. Po tome se može na bilo koji fakultet na poslijediplomski, jer ovo jedno s drugim veze nema, čak nije ni ista "grupa" u smislu tehnički/društveni.

No, recimo da je tako kako ste napisali. Ja imam završen jedan drugi tehnički fakultet i isto bi me zanimalo da li postoji ijedan način bavljenja ovime, a da je rad sa ljudima. Dakle mene ne zanima znanstveni rad. Što bi trebalo završiti? Trebam li na postdiplomski neki ili postoje i "samo" tečajevi? Naravno, kad pitam što treba završiti ne mislim sad pod tim ići na FF od prve godine, to mi je i samom jasno da je opcija .
Kemija nije tehnički fakultet, kemija spada po Hollandovim kodovima u istraživačku domenu kao i psihologija.

http://uhcc.hawaii.edu/jobcenter/riasec.php

Kod za kemičara je Istraživački s Realističnim i Konvencionalnim interesom (IRC), dok bi kod za zanimanja counselora bio Istraživački s Socijalnim i Artističkim interesom (ISA).

http://en.wikipedia.org/wiki/Holland_Codes
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:43   #1336
Bavi li se itko dialectical behavior therapy (dbt) u Hrvatskoj ili postoji netko od vas tko prica hrvatski?
Kabel007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 21:34   #1337
bit psihoterapeut mi je zakon posao, to bi voljela raditi,
lijepo imat svoju ordinaciju, slušat različite priče, ma super
Doricamerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:26   #1338
KLINICKI PSIHOLOG U HRVATSKOJ

Pozdrav svima, ispricavam se ako otvaram temu koja vec postoji... imam pitanje,poslije studija u drugoj drzavi na Filozofskom fakultetu,studij Psihologije, vracanjem u Hrvatsku, poslije odradenog mastera u sklopu studija, kakvi su kriteriji za postajanje kl. psihologa i opredjeljenja na tu granu? te da li postoji specijalizacija u jos nekom gradu osim Zagrebu? molim vas da me uputite malo,buduci da studij zavrsavam u BiH a zelim spec. kl. psih. u Hrv, kakva je procedura, hvala vam svima..
ChosenOne1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 13:36   #1339
Question Psihološki faks da/ne? POMOĆ!

Pozdrav svima!
Imam veliki problem, ne zapravo toliko velik koliko me zabrinjava. Idem u gimnaziju u 3. razred i uskoro će matura, a s time i odabir faksa. Ja još uvijek nisam sigurna što me zanima i što da upišem dalje, uvijek sam bila za to da postanem profesorica, prevoditelj i tipa takve stvari.. ali kroz srednju školu i profesore koji me još uvijek nisu naveli na to da zavolim bilo koji predmet osim hrvatskog (koji, ne mogu studirati jer ne planiram dugoročno ostati u RH). Ne znam što da radim i zbunjena sam. Psihologiju dobivam ove godine i proučila sam malo knjige i sviđa mi se, samo ne znam koliko je to isplativo studirati, mislim realno, ništa nije isplativo osim medicine in general. Ali zanima me koliko je zapravo težak taj faks, gdje je najbolje to studirati i postoji li negdje više informacija o studentskim domovima? Nekako sam se zagrijala za psihologiju i čujem da je prof prava gnjavaža tako da ne znam koliko ću se zainteresirati, a inače jesam osjećajna osoba, koliko je to dobro za takav posao u budućnosti?
Imam još jedno pitanje: imam velikih problema s učenjem, ne znam kako učiti i to mi stvara dodatno gubljenje vremena, a i na ispitima me brine hrpa stvari prije i onda od treme sve zaboravim.. kako da se toga riješim? Ima li nekakav način?
Hvala unaprijed!
Nella7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 14:03   #1340
Ovo da ništa nije isplativo osim medicine je smiješno. Svako zanimanje je isplativo ako si dobar u njemu. Poznajem psihoterapeutkinju koja se kupa u parama, pa na primjer sva tehnička zanimanja su izvrsno plaćena...
Ako te nešto zaista zanima nije ti potreban profesor nego ćeš sama istraživati i neće ti bit problem učiti.
Prijateljica mi studira u Trstu i kaže da nije teško, ali kod njih je općenito sve lakše nego kod nas, tako da ne znam, to je ionako subjektivno.
Računaj da ćeš morat perfektno znati jezik zemlje u koju ideš živjeti jer nije lako prenjeti emocije na stranom jeziku.
RiDesign is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.